Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          90 sidor V  « < 2 3 4 5 6 > »   
          Skriv svarNytt inlägg
          > 1600 jägare har, anmält sig till vargjakten
          Jan Lindgren
          Inlägg 09-12-2009, 16:11
          Länk hit: #61


          Medlem
          Antal inlägg: 2 328
          Medlem sedan:
          26-06-2007
          Medlem nr: 11 218



          Hej!
          Enligt lag så är bilister alltid skyldiga. Kör du på en förrymd häst så är du skyldig.
          MVH
          Jan Lindgren
           
          Citera
          dahla
          Inlägg 09-12-2009, 16:13
          Länk hit: #62


          Medlem
          Antal inlägg: 1 504
          Medlem sedan:
          09-07-2005
          Medlem nr: 6 154



          CITAT (KURT @ 09-12-2009, 16:03) *
          Det skadskjuts många fler djur än vad trafiken skadar, så naturligtvis orsakar jägarna mera skada än den ev nytta de gör. Förövrigt är det ju jakträttsinnehavaren som får inkomsterna från viltet, följaktligen borde också jakträttsinnehavaren stå för ersättningen för alla skador som viltet orsakar t ex i trafiken.


          Kan du ta fram bevis för att det skadeskjuts många fler djur än vadtrafiken orsakar är du snäll? EN länk till ett trovärdigt dokument som styrker påstående räcker.

          Vad är en skadeskjutning? Är det när djuret går 20 meter efter att det blivit påskjutet eller är det när det går 200 meter efter skottet? En älg i god kondition kan utan problem springa ett par hundra meter även efter en mycket bra träff i lungområdet.

          Att jakträttsinnehavaren skulle stå för kostnader orsakade av bilister på statens vilt tänker jag inte ens bemöda mig med att svara på...
           
          Citera
          pejori
          Inlägg 09-12-2009, 16:17
          Länk hit: #63


          Medlem
          Antal inlägg: 19 528
          Medlem sedan:
          12-01-2004
          Medlem nr: 2 682



          CITAT (Gunilla T @ 09-12-2009, 15:40) *
          Jag tror dig - trafiken dödar massor av djur men vi kommer även i framtiden att ha trafik, däremot påstås i artikeln att det inte är nödvändigt att använda ammunition som innehåller bly, örnarna dör i onödan.

          Du får väl i alla fall hålla med om att antalet döda örnar av blyförgiftning troligen är större eftersom man knappast hittar alla.

          Använder du bly när du jagar?


          Är inte kvicksilver i fisk, en stor bov, när det gäller havsörnens utrotning?
          Har för mej, att dom blir infertila av det...


          --------------------
          Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare.
          Bor i zon 2
           
          Citera
          sparvuggla
          Inlägg 09-12-2009, 17:27
          Länk hit: #64


          Medlem
          Antal inlägg: 1 403
          Medlem sedan:
          18-05-2009
          Medlem nr: 23 407



          Lite om jakt, som inte kommer från jägarna själva;

          http://jaktsverige.com/
           
          Citera
          gnon49
          Inlägg 09-12-2009, 17:55
          Länk hit: #65


          Medlem
          Antal inlägg: 4 721
          Medlem sedan:
          19-07-2008
          Medlem nr: 17 660



          CITAT (dahla @ 09-12-2009, 15:55) *
          Det finns många olika sätt att se på det hela... jag tycker absolut vi ska ha varg i hela Sverige... men inte enabart på vargens villkor.

          Här är en artikel som kanske belyser det verkliga problemet. Jag citerar allt.
          Källa: http://www.jaktojagare.se/se/article.php?id=405665


          jag förstår din inställning och jag hoppas du förstår min. Nämligen att vi ibland ger Vargen rent mänskliga egenskaper om hur den tänker och handlar. Vargen är social, det har den gemensamt med människan. I övrigt så är den ett rovdjur som vill äta, fortplanta sig och överleva. Det är alltså själva attityden som en del har till Vargen och dess beteende, som känns fel i vårt upplysta samhälle. Vågar man t.ex inte ta en promenad i skogen på grund av varg får man nog söka felet hos sig själv. Samtidigt skall man givetvis få skjuta en varg som har inriktat sig på t.ex får. En balanserad debatt alltså.


          --------------------
          Odlar i zon 2-3 utanför Uddevalla

          Den bästa huvudkudden har ett positivt innehåll.
           
          Citera
          Nauti
          Inlägg 09-12-2009, 18:06
          Länk hit: #66


          Medlem
          Antal inlägg: 2 276
          Medlem sedan:
          06-06-2008
          Medlem nr: 16 626



          CITAT (Margith @ 09-12-2009, 14:47) *
          Nu har jag klippt i det inlägg som jag citerar, det var så långt, men det jag citerar är ett enskilt stycke, som jag inte förändrat på något sätt.

          Här går bara gränsen!

          Vi är många Odlaiter som är jägare, eller är gifta med jägare, eller har släkt och vänner som är jägare.

          Jag är dessutom övertygad om att många Odlaiter bor i små halvt isolerade byar.

          Jag gillar Odla, mycket därför att vi kan diskutera allt möjligt och det är högt i tak, men det får faktiskt finnas gränser på förolämpningarna ranting.gif

          Personligen tycker jag att ovanstående borde resultera i en avstängning.
          Okej. Du får gärna anmäla mig, jag tycker som jag tycker och jag har de erfarenheter jag har


          --------------------
          Earthlings - En dokumentär om människans syn på djur och hur hon behandlar djur. Med användning av dolda kameror får man se hur djur behandlas i kött-, klädes-, husdjurs-, nöjes- och forskningsindustrin.
           
          Citera
          Nauti
          Inlägg 09-12-2009, 18:24
          Länk hit: #67


          Medlem
          Antal inlägg: 2 276
          Medlem sedan:
          06-06-2008
          Medlem nr: 16 626



          CITAT (dahla @ 09-12-2009, 14:58) *
          Som jägare strävar man alltid efter att fälla djuret med ett dödande skott. Efter skottet behandlas viltet med den respekt det förtjänar. Jag föredrar absolut kött från vilda djur som levt under bar himel framför kött av djur som stått i en fabrik hela livet. Med 270 000 jägare säger det sig självt att alla skotten inte tar där det var tänkt men det finns ingen som vill skjuta ett dåligt skott med illvilja och det måste väl även du förstå?

          Jag vet inte hur mycket vilt det levde i skogarna innan senaste istiden innan människan flyttade till norden... men från den tiden då inlandsisen försvann så har både människor och djur flyttat längre och längre norrut. Hur det har sett ut med djur i markerna fram till medeltid vet jag inte heller... men den svenska älgen och dom svenska rådjuren var nästan utrotade i hela Sverige runt 1900... idag skjuts cirka 100 000 älgar per år och då finns det fortfarande kvar en älgstam på mellan 3 - 400 000 djur... 1940 sköts endast 10 000 älgar i Sverige...

          Från medeltiden och fram till 1700-talet var jakträttigheterna för rådjur, älg och kronhjort förbehållna kungamakten och adeln. Denna lagstiftning upphävdes dock av Gustav III år 1789 till förmån för fri jakt på för de som hade egen skattemark.

          Den ökade jakten fick ödesdigra konsekvenser och hjortstammarna var nästan utrotade kring mitten av 1800-talet. Rådjuret fanns till sist bara kvar i en känd stam om ett par hundra djur på Övedsklosters gods i Skåne. Jaktfredning där och på andra gods under 1840-talet gjorde att stammen återhämtade sig.

          Nu vårdar vi viltet och har bra koll på antalet avskjutna djur.

          Mig veterligen finns ingen tillförlitlig statistik på skadeskjutningar.

          Det som skadar vilda djur mest är felaktig utfodring, lösa hundar och katter, biltrafik och fram för allt tågtrafiken... skador orsakade av jakt handlar om promilletal.
          Visst är det vad man strävar efter. Men hur ofta sker inte skadeskjutningar? Hur många gånger har inte du och dina jägarvänner varit med om det? Jag vet att det inte är syftet, men det sker alltför ofta för att jag skall tycka att det är okej. Det orsakar på tok för mycket lidande enligt mig. Jag har hört historier om folk som skjutit älgar och missat så att de fått spåra älgen över en väldigt lång tid och sträcka, jag kan bara tänka mig vilket lidande det orsakat. Jag hörde även hur de hittade en älg som lidit länge och slutligen dött av en skadeskjutning. Jag har även hört om älgar de skadeskjutit och aldrig hittat på igen. Du sitter på så pass mycket statistik och kunskap så att jag tror att du känner till det här problemet bättre än jag, även om det inte finns någon statistik angående just det här att hitta. Men det är jag ganska säker på att jag kommit över förut.

          Att äta kött från vilda djur som levt och dött i sin naturliga miljö är givetvis bättre om det gått rätt till. Att det är bättre innebär ju absolut inte att det är bra. Det är fortfarande lika onödigt.



          CITAT (gnon49 @ 09-12-2009, 15:48) *
          Inget fel i ditt resonemang alls. Men var passar Vargen in i detta? Rovdjuren är de fakto dom som orsakar minst skada när det gäller skog o mark, grödor, trafik mm. Och inte äter vi köttet av varg heller. Att jaga rovdjur är aldrig viltvård, även om man ibland måste skjuta ett rovdjur av andra orsaker. Ingen vill ju ha en orädd björn i sin trädgård. Det finns helt enkelt inga argument föra att jaga Varg. Fler rovdjur i naturen kan istället få lite
          bättre balans mellan rovdjur och byte.
          Jo, det låter ju helt klart bättre att låta naturen reglera sig självt vilket det alltid gjort såvitt jag vet. Finns det många älgar och andra bytesdjur så gynnas rovdjuren. Sedan kommer rovdjurspopulationen att minska när det finns färre bytesdjur och då kommer bytesdjurens population att öka igen o.s.v. Såg ett bra program om just det här för något år sedan men jag kan inte komma på vad det heter. Jag tror att det är det enda de åstadkommer genom sin viltvår, att se till att dessa naturliga cykler inte sker och samtidigt får de skjuta litet, vilket de så klart tycker är roligt.

          CITAT (pejori @ 09-12-2009, 16:09) *
          Håller med... det är väl verkligen personangrepp och generalisering om något... tummenupp.gif tummenupp.gif
          Personangrepp kan det ju knappast klassas som eftersom jag inte riktade mig till någon specifik person. Däremot kanske det kan klassas som hets mot någonting, jägare förslagsvis tongue.gif Förhoppningsvis är det en grav generalisering men den stämmer överens mycket väl med mina erfarenheter och att någon tog åt sig bådar väl ganska illa? Om man ser det för vad det är så tar man förmodligen inte illa upp.

          CITAT (dahla @ 09-12-2009, 16:13) *
          Vad är en skadeskjutning? Är det när djuret går 20 meter efter att det blivit påskjutet eller är det när det går 200 meter efter skottet? En älg i god kondition kan utan problem springa ett par hundra meter även efter en mycket bra träff i lungområdet.
          Det hade jag ingen aning om. Det gör det mycket värre än jag redan trodde att det var sad.gif Jag trodde att det var en relativt snabb och smärtfri död om allting gick rätt till.


          --------------------
          Earthlings - En dokumentär om människans syn på djur och hur hon behandlar djur. Med användning av dolda kameror får man se hur djur behandlas i kött-, klädes-, husdjurs-, nöjes- och forskningsindustrin.
           
          Citera
          KURT
          Inlägg 09-12-2009, 18:44
          Länk hit: #68


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          CITAT (dahla @ 09-12-2009, 17:13) *
          Kan du ta fram bevis för att det skadeskjuts många fler djur än vadtrafiken orsakar är du snäll? EN länk till ett trovärdigt dokument som styrker påstående räcker.

          Vad är en skadeskjutning? Är det när djuret går 20 meter efter att det blivit påskjutet eller är det när det går 200 meter efter skottet? En älg i god kondition kan utan problem springa ett par hundra meter även efter en mycket bra träff i lungområdet.

          Att jakträttsinnehavaren skulle stå för kostnader orsakade av bilister på statens vilt tänker jag inte ens bemöda mig med att svara på...



          Älg och rådjur klassas visserligen som statens vilt under halva året, men naturligtvis borde jakträttsinnehavaren, som tar inkomsterna för viltet också betala de kostnader de medför för resten av samhället. Låt jakträttsinnehavaren betala viltstängsel, skador på skörd och betskador på skog, så skulle viltstammarna förvaltas mycket effektivare.

          Jägareförbundets egen enkätundersökning visade att 15% av älgarna skadeskjuts, men då slutade jägareförbundet snabbt att undersöka skadeskjutningarna. Bland gäss, rävar och andra djur som jagas med hagel är dubbelt så vanligt med skadeskjutningar.

          http://www.aftonbladet.se/debatt/debattamn...ticle6201293.ab
          http://www.atl.nu/Article.jsp?article=56158
           
          Citera
          *Stintan*
          Inlägg 09-12-2009, 19:08
          Länk hit: #69


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          CITAT (Nauti @ 09-12-2009, 18:06) *
          Okej. Du får gärna anmäla mig, jag tycker som jag tycker och jag har de erfarenheter jag har


          Måste du vara oförskämd för det?


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera
          Nauti
          Inlägg 09-12-2009, 19:11
          Länk hit: #70


          Medlem
          Antal inlägg: 2 276
          Medlem sedan:
          06-06-2008
          Medlem nr: 16 626



          CITAT (*Stintan* @ 09-12-2009, 19:08) *
          Måste du vara oförskämd för det?
          Har du inte märkt det? tongue.gif Nej då, men jag riktade mig väl inte mot någon specifik person här på forumet, jag trodde inte ens att någon skulle ta illa upp eftersom det var en så grov generalisering. Att någon gör det tycker jag bådar illa som sagt.


          --------------------
          Earthlings - En dokumentär om människans syn på djur och hur hon behandlar djur. Med användning av dolda kameror får man se hur djur behandlas i kött-, klädes-, husdjurs-, nöjes- och forskningsindustrin.
           
          Citera
          dahla
          Inlägg 09-12-2009, 20:02
          Länk hit: #71


          Medlem
          Antal inlägg: 1 504
          Medlem sedan:
          09-07-2005
          Medlem nr: 6 154



          CITAT (sparvuggla @ 09-12-2009, 17:27) *
          Lite om jakt, som inte kommer från jägarna själva;

          http://jaktsverige.com/


          Är du seriös eller? Säg att du sitter med en hatt av staniol nu också...
           
          Citera
          dahla
          Inlägg 09-12-2009, 20:14
          Länk hit: #72


          Medlem
          Antal inlägg: 1 504
          Medlem sedan:
          09-07-2005
          Medlem nr: 6 154



          CITAT (KURT @ 09-12-2009, 18:44) *


          Hans Ryttman och Christina Lindberg är rabiata jaktmotståndare och är välkända för att sprida sin osanning... att dom får en spalt i en ding ding värld eller aftonbladet är ju knappast någonting som gör dom mer trovärdiga smile.gif

          Angående det här medpolisen och älgarna... du förstår inte innebörden av den artikeln va? Om en jägare skjuter en älg som är trafikskadad ingår den inte under den normala jaktkvoten... det är alltså INTE älgar som dött i trafikolyckor utan älgar som skadats i trafikolyckor men som sedan dödas i jakten.
           
          Citera
          Meriona
          Inlägg 09-12-2009, 21:08
          Länk hit: #73


          Gäster






          Jag hade tänkt berätta om vad länsstyrelsen troligen beslutar om här, som var en artikel om i tidningen, men det känns meningslöst, för här är det bara tjafs.
           
          Citera
          Grå
          Inlägg 09-12-2009, 21:12
          Länk hit: #74


          Medlem
          Antal inlägg: 2 648
          Medlem sedan:
          14-07-2007
          Medlem nr: 11 526



          CITAT (Meriona @ 09-12-2009, 21:08) *
          Jag hade tänkt berätta om vad länsstyrelsen troligen beslutar om här, som var en artikel om i tidningen, men det känns meningslöst, för här är det bara tjafs.



          "Jägarna är dumma!"
          "Nej, det är de inte, de är bäst i världen!"
          "De är dumma!"
          "Nej, det är de inte, de är bäst i världen!"
          "De är dumma!"
          "Nej, det är d..."


          o.s.v

          1600 av 270000 är inte så många, men 1600 på 40 är rätt sjukt. Risken är väl att de börjar ränna efter varandra med bössorna i vädret istället, i brist på sysselsättning.
           
          Citera
          Meriona
          Inlägg 09-12-2009, 21:17
          Länk hit: #75


          Gäster






          CITAT (Grå @ 09-12-2009, 21:12) *
          . Risken är väl att de börjar ränna efter varandra med bössorna i vädret istället, i brist på sysselsättning.

          Ingen hade varit gladare än jag då... flirting.gif Nä det är inte sant heller för jag känner bra jägare också. blush.gif
           
          Citera
          Grå
          Inlägg 09-12-2009, 21:20
          Länk hit: #76


          Medlem
          Antal inlägg: 2 648
          Medlem sedan:
          14-07-2007
          Medlem nr: 11 526



          CITAT (Meriona @ 09-12-2009, 21:17) *
          Ingen hade varit gladare än jag då... flirting.gif Nä det är inte sant heller för jag känner bra jägare också. blush.gif


          Visst, jag är dotter till en och sambo med en annan vars far är en tredje, men det är ju inte heller de tre som med tungan i mungipan har anmält intresse att sätta efter Gråben.
           
          Citera
          Meriona
          Inlägg 09-12-2009, 21:27
          Länk hit: #77


          Gäster






          Sant. Min granne som är jägare har sett varg just utanför vår bostadsområde, men han kände inte för att skjuta den ändå. Säger han iallafall, och jag tror honom, han verkar rekorderlig.

           
          Citera
          pejori
          Inlägg 09-12-2009, 21:34
          Länk hit: #78


          Medlem
          Antal inlägg: 19 528
          Medlem sedan:
          12-01-2004
          Medlem nr: 2 682



          CITAT (Meriona @ 09-12-2009, 21:27) *
          Sant. Min granne som är jägare har sett varg just utanför vår bostadsområde, men han kände inte för att skjuta den ändå. Säger han iallafall, och jag tror honom, han verkar rekorderlig.



          Man kan ju undra om det är någon av dom bra och duktiga jägarna, som anmält ett intresse, eller bara folk med egenintresse och jaktlicens som är vill vara med... dunno.gif .


          --------------------
          Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare.
          Bor i zon 2
           
          Citera
          dahla
          Inlägg 09-12-2009, 22:30
          Länk hit: #79


          Medlem
          Antal inlägg: 1 504
          Medlem sedan:
          09-07-2005
          Medlem nr: 6 154



          Ni förstår att den svåraste och mest tidkrävande är den efter rovdjur va? När statens folk ska jaga varg så använder dom helikopter...

          Dom som ger sig ut för att jaga varg är inga gröngölingar.
           
          Citera
          pejori
          Inlägg 09-12-2009, 22:35
          Länk hit: #80


          Medlem
          Antal inlägg: 19 528
          Medlem sedan:
          12-01-2004
          Medlem nr: 2 682



          CITAT (dahla @ 09-12-2009, 22:30) *
          Ni förstår att den svåraste och mest tidkrävande är den efter rovdjur va? När statens folk ska jaga varg så använder dom helikopter...

          Dom som ger sig ut för att jaga varg är inga gröngölingar.



          Det var inte färdmedlen jag frågade efter, det var vilken typ av jägare som anmält ett intresse...


          --------------------
          Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare.
          Bor i zon 2
           
          Citera

          90 sidor V  « < 2 3 4 5 6 > » 
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-06-2026, 13:48
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon