CITAT (Kryddan03 @ 05-01-2010, 23:10)

Och här finns info som känns lite mer vederhäftig än åsikter från någon som jobbar på institutionen för arbetsvetenskap och har "djur och natur" som hobby:
http://skandulv.nina.no/skandulv%20new/STA...ndex_svensk.htmhttp://www.aftonbladet.se/nyheter/article6377679.abOBS! Att jag anser att sättet man hanterat vargjakten på är minst sagt klantigt.
Gunnar Gillberg är medlem i Naturskyddsföreningen, Svenska rovdjursföreningen. och i Sveriges ornitologiska förening. Därtill är ha aktiv i Projekt pilgrimsfalk, men jag visste inte att han är naturromantiker!

Tack för den informationen.

Och tack för länken till Skandulv.
Däremot kunde vi besparats länken till den skvallerblaska våra kvällstidningar tyvärr, är. Jag ger inte ett öre för propagandan i Aftonbladet. Vi har i Sverige 210 vargar.- I Europa, t.ex. i Spanien, finns i runt tal 2000, i Rumänien 2500 osv.... vadå slakt nödvändigt?
Och tänka sig, jägarnas hemliga njutning att döda är nu äntligen i det öppna för alla att betrakta, förundra sig över och förfäras över!
Och vips förlorar naturromantikens vara eller icke vara totalt sin betydelse!
Redigerat av Freyas: 06-01-2010, 05:48