CITAT (Gossen Ruda @ 26-01-2010, 19:14)

Tror nog att dom flesta fattar att ett sånt yttrande med fog kan kallas för sexistiskt.
CITAT
Sexism (från engelskan sex, kön, och -ism, ideologisk riktning) eller mindre korrekt könsrasism, innebär fördomsladdad diskriminering, förtryck och utnyttjande av människor enbart på grund av könstillhörighet. Begreppet myntades av kvinnorörelsen i USA på 1960-talet som en parallellbildning till racism (rasism).[1]Det har sedan dess varit vanligt inom olika grenar av feminismen och är även föremål för lagstiftning och används inom socialforskning.
Grunden till sexism ligger i den ideologiska eller religiösa föreställningen att naturgivna skillnader mellan könen ger dem skilda uppgifter i samhället. Förespråkare av termen sexism menar att detta i praktiken alltid leder till att ett kön underordnas, medan det andra får en förtur till maktpositioner och bättre levnadsförhållanden.
Tveksamt om det är sexism? De flesta vargjägare jag såg på tv var medelålders vita män. Man kan knappast säga att det är en underordnad grupp i samhället då just medelålders vita (medelklass)män har flest maktpositioner. Däremot är det kanske ett generaliserade och svepande omdöme av jägare som grupp?