Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vad är en rimlig matkostnad, per person?
          Christa
          Inlägg 13-02-2010, 12:37
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 778
          Medlem sedan:
          02-01-2006
          Medlem nr: 6 894



          Hur mycket pengar är normalt att lägga på mat per månad? Alltså för en vuxen person.

          Vi köper allt ekologiskt och det blir ganska dyrt. Samtidigt så köper vi inget annat än rena råvaror så det kanske jämnar ut sig. Vi köper inga drycker heller.

          Min sambo står ju för mat och husrum eftersom jag för närvarande saknar inkomst och det skulle vara intressant att veta hur dyr jag är i drift relativt ett normalt matkonto.
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          Christa   Vad är en rimlig matkostnad   13-02-2010, 12:37
          Aqvakul   KV - tabeller...   13-02-2010, 13:04
          zissi   Intressant! Har som du Christa funderat på mat...   13-02-2010, 13:21
          Jan Lindgren   Hej! Vi är tre vuxna i hushållet så jag var tv...   13-02-2010, 14:51
          Meriona   Jag har inte orkat bryta ner kvittona från Ica och...   13-02-2010, 16:06
          guby   Hej, jag köper också allt ekologiskt. Jag skulle t...   13-02-2010, 20:35
          skånepåg   Hehe oj vad mycket ni äter för :D Jag äter kanske ...   13-02-2010, 16:18
          guby   Jag måste säga att jag beundrar dig för din uthåll...   13-02-2010, 21:28
          skånepåg   Jag måste säga att jag beundrar dig för din uthåll...   13-02-2010, 21:45
          Solstorm   För massa år sedan var jag ensamstående med ett ba...   13-02-2010, 17:30
          Åsa, mälardalen zon 2   Jag har skrivit upp allt jag handlat sedan augusti...   13-02-2010, 17:52
          Solstorm   jag har koll på vad som finns i frysen. Det har I...   13-02-2010, 18:10
          guby   Hej, jag undrar om du skulle ha ngt emot att beskr...   13-02-2010, 20:44
          Christa   Vi ligger nog i överkant trots allt. Har inte hund...   13-02-2010, 18:19
          katah   Vi är 5 , två vuxna och 3 tonårskillar. Jag tror a...   13-02-2010, 20:21
          skånepåg   Jag kan bara svara för mej själv men till potatis/...   13-02-2010, 20:58
          Motti   Vi är två personer och gör åt 5000 i månaden ungef...   13-02-2010, 21:33
          Motti   500 i matkostnader !hur gör du då ?vi äter ock...   13-02-2010, 21:56
          Markus_H   Jag har lyckats leva på 4-500kr/ månad. Det som är...   13-02-2010, 22:00
          skånepåg   Jadu jag får potatis av min pappa så där tjänar ma...   13-02-2010, 22:04
          *Stintan*   Jadu jag får potatis av min pappa så där tjänar ma...   13-02-2010, 23:36
          skånepåg   Jag ställer mig lite frågande till din mathållning...   14-02-2010, 00:35
          Motti   Du får ursäkta mig Skånepåg men det låter jäkligt ...   13-02-2010, 22:07
          skånepåg   Du får ursäkta mig Skånepåg men det låter jäkligt ...   13-02-2010, 22:18
          Åsa, mälardalen zon 2   Jag tror att just det faktum att jag inte anser at...   13-02-2010, 22:22
          Motti   Jo då !vi har varit där med !men 500 kr i ...   13-02-2010, 22:23
          ängsvädd   Jag har inte orkar räkna ut vad det kostar per mån...   13-02-2010, 22:35
          Motti   500 kr går det åt i veckan här och mer där till ...   13-02-2010, 22:39
          Hej igen   Vi ... 2 vuxna lägger nog ca 4.500 - 5000 kr på ma...   13-02-2010, 22:48
          Motti   Kan ju tillägga att vi äter en hel del vilt som vi...   13-02-2010, 23:04
          gnon49   Jag lägger ungefär 3000:- på mat, hygien,städ och ...   13-02-2010, 23:21
          hattstugan   Har nog en matkostnad på ca 800 kr i månaden!...   13-02-2010, 23:37
          Motti   det finns ett ordspråk som lyder :"man får rä...   13-02-2010, 23:40
          Elisabeth-Västkustkolonisten   Hur man skulle kunna klara sig på 500 kr. i matkos...   14-02-2010, 11:27
          Nauti   Vi kom ner på 300kr i veckan när vi veckohandlade,...   14-02-2010, 12:27
          Markus_H   Vi kom ner på 300kr i veckan när vi veckohandlade,...   14-02-2010, 12:51
          Meriona   Parentes: Jag har tillochmed hittat bacon som fakt...   14-02-2010, 15:30
          diva&hero   Jag behöver bara visa mig i affären för att göra a...   17-02-2010, 08:13
          merlin68   Tyckte den här tråden var så spännande så tänker å...   14-09-2011, 17:15
          ingrid fuxwall   Tycker inte att maten behöver vara så dyr men är i...   14-09-2011, 19:07
          mamamaggan   Vi är tre vuxna i hushållet , mina man + jag + vår...   14-09-2011, 20:25
          smuleborg   Vi lagar i princip all mat själva. Och odlar lite ...   14-09-2011, 20:39
          gnon49   Som ensamstående handlar jag för c:a 3000kr/mån. M...   14-09-2011, 20:58
          Bengalow   Frun handlar för ca 4-500 kr pr vecka på LIDL, men...   14-09-2011, 21:23
          Motti   Just nu de sista månaderna har vi ju haft lägre ma...   14-09-2011, 21:34
          Natur liv   Här gör vi av med runt 1 500 kronor per person och...   15-09-2011, 08:41
          malcolm   Jag handlar för ca. 600 kr/vecka på Willys till mi...   15-09-2011, 09:19
          katah   Jag funderar rätt ofta hur stor del av matkontot ä...   15-09-2011, 21:54
          LottaPB   Årets "Koll på pengarna" med en litet hö...   16-09-2011, 14:23
          tomas99   Mellan 1500-2000 per person   26-09-2011, 09:11


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-09-2025, 09:32
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon