| |
|
  |
Lodjursjakt |
|
|
|
|
03-03-2010, 11:11
|

Medlem
Antal inlägg: 23 957
Medlem sedan: 08-11-2002
Medlem nr: 296

|
CITAT (herkules @ 03-03-2010, 08:16)  ja och det behövs ju inte idag - fylla frysen med det man dödat själv. Nu låter du som Nauti. Om man VILL äta älgkött måste älgen skjutas på något sätt eller hur?
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです
Straight for ever. Cogito, ergo sum.
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 11:20
|

Medlem
Antal inlägg: 8 486
Medlem sedan: 19-03-2007
Medlem nr: 9 409

|
jag kan nog möjligen förstå de som jagar för att fylla frysen... det är ju en himla skillnad på ett inplastat torrt kött på Ica och ett "nyjagat". Sen att det finns puckon som jagar bara för att vara macho.... det finns ju rötägg i alla yrken, branscher eller så. Det anordnas ju jakter bland businessfolk för ren marknadsföring, som jag tycker både är idiotiskt och farligt.
Lodjur förstår jag inte varför man ska jaga...
--------------------
Zon 1 Simrishamn
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 11:28
|
Medlem
Antal inlägg: 236
Medlem sedan: 28-12-2009
Medlem nr: 27 171

|
CITAT (Gossen Ruda @ 02-03-2010, 16:18)  Det är lite tråkigt med alla generaliseringar. Ett fåtal jägare beter sig dumt och genast går drevet mot ALLA jägare. Ibland undrar jag om hjärnan är inkopplad när en del skriver här. En del hundägare skiter i var hundarna skiter och plockar inte upp, skall man förbjuda alla hundar därför? Snacket om att naturen sköter sig bäst själv skulle möjligen fungera om det inte fanns människor i landet. Jag har fått sätta upp ett 2-meters staket runt sommarstugan för att få ha trädgården ifred och jag är inte ensam om det. En ohämmad älgstam skulle effektivt slå undan benen för en av Sveriges viktigaste exportindustrier, skogsindustrin. Landet skulle gå back utan den, vart skulle ni flytta då? För att inte tala om hur många människor som skulle dödas i älgkrockar. Att lägga esteska synpunkter på djuren som att lodjur är söta är helt fel. Rådjurskid är också söta men är lon fortfarande söt med rådjursblod i ansiktet? Du får gärna jaga älg men låt lodjuren vara!!!!!!!! Tommy! CITAT (Gossen Ruda @ 02-03-2010, 17:44)  Om jag inte läser vad andra skriver så är jag definitivt inte den ende, däremot försöker jag inte blunda och förbigå fakta som inte stämmer överens med min uppfattning. Du får gärna jaga älg men låt lodjuren vara!!!!!!!! Tommy! CITAT (Gossen Ruda @ 02-03-2010, 20:35)  Är det bilderna av troféerna som upprör? Människan har i alla tider och i alla kulturer haft ett behov av att visa upp hur duktig man är. Guldstjärnor i tandläkarboken, krympta huvuden hos amazonas indianer, indianernas örnfjäderprydda huvudbonader, OS-medaljer, militära ordnar, "Best in show" för hunduppfödare(en i sanning märklig sysselsättning), pris för största pumpan, simborgarmärken, osv, osv. Där platsar en trofé in som handen i handsken. Allt levande skall dö, för älgen kvittar det om h*n dör av ålder, en kula, en vargflock, en bil eller ett tåg, eller något annat. En kula är nog oftast det mest humana, om man nu kan säga så om ett djur. Om man hugger av huvudet och monterar upp det som väggprydnad efteråt har ingen betydelse för älgen. Inte för att jag skulle kunna komma på tanken att ha ett malätet älghuvud som glodde på mig från en vägg men vi är alla olika. Brorsan har ett monterat rävskelett nånstans, möjligen har det fått respass nu. Fast han har inte skjutit räven, det var jag som hittade en död räv ovanför sommarstugan för många år sen och han monterade det i samband med att han gick en kurs i osteologi(?) på naturhistoriska muséet. Det är också en trofé. Du får gärna jaga älg men låt lodjuren vara!!!!!!!! Tommy! CITAT (Gossen Ruda @ 03-03-2010, 11:11)  Nu låter du som Nauti. Om man VILL äta älgkött måste älgen skjutas på något sätt eller hur? Du får gärna jaga rådjur och älg för min del!!!!!!!! Tommy!
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 11:51
|

Medlem
Antal inlägg: 5 521
Medlem sedan: 14-03-2006
Medlem nr: 7 219

|
CITAT (Gossen Ruda @ 03-03-2010, 11:11)  Nu låter du som Nauti. Om man VILL äta älgkött måste älgen skjutas på något sätt eller hur? nauti är min idol! ja, man kan skjuta älg OM det blir någon över när de rättmätiga jägarna, rovdjuren, tagit det dom ska ha och behöver.
Redigerat av herkules: 03-03-2010, 18:47
--------------------
likes anarki och faråthelvete ☺
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 12:02
|

Medlem
Antal inlägg: 23 957
Medlem sedan: 08-11-2002
Medlem nr: 296

|
Jag får väl skriva det igen eftersom det inte trängt in, JAG jagar inget större än steklar. Däremot har jag inget emot att älg och rådjur decimeras. Lo och varg, tja ,varför och varför inte? Precis samma som att lejon dödar gepardungar och delfiner dödar tumlare, konkurrenter bekämpar varandra.
Nu flippar du ut lite hercules, det finns inget som heter rättmätiga jägare. Möjligen i din värld då, inte i min.
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです
Straight for ever. Cogito, ergo sum.
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 13:14
|

Medlem
Antal inlägg: 4 721
Medlem sedan: 19-07-2008
Medlem nr: 17 660

|
28378966.jpg ( 54.53k )
Antal nedladdningar: 16
--------------------
Odlar i zon 2-3 utanför Uddevalla
Den bästa huvudkudden har ett positivt innehåll.
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 14:27
|

Medlem
Antal inlägg: 5 521
Medlem sedan: 14-03-2006
Medlem nr: 7 219

|
CITAT (Gossen Ruda @ 03-03-2010, 12:02)  Jag får väl skriva det igen eftersom det inte trängt in, JAG jagar inget större än steklar. Däremot har jag inget emot att älg och rådjur decimeras. Lo och varg, tja ,varför och varför inte? Precis samma som att lejon dödar gepardungar och delfiner dödar tumlare, konkurrenter bekämpar varandra.
Nu flippar du ut lite hercules, det finns inget som heter rättmätiga jägare. Möjligen i din värld då, inte i min. jag tror nog att vi lever i samma värld även om vi inte delar åsikt
--------------------
likes anarki och faråthelvete ☺
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 14:37
|
Medlem
Antal inlägg: 236
Medlem sedan: 28-12-2009
Medlem nr: 27 171

|
CITAT (Gossen Ruda @ 03-03-2010, 12:02)  Jag får väl skriva det igen eftersom det inte trängt in, JAG jagar inget större än steklar. Däremot har jag inget emot att älg och rådjur decimeras. Lo och varg, tja ,varför och varför inte? Precis samma som att lejon dödar gepardungar och delfiner dödar tumlare, konkurrenter bekämpar varandra.
Nu flippar du ut lite hercules, det finns inget som heter rättmätiga jägare. Möjligen i din värld då, inte i min. Tycker det är kul att vi lever i olika världar! Tommy
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 14:45
|
Medlem
Antal inlägg: 236
Medlem sedan: 28-12-2009
Medlem nr: 27 171

|
Jag hade en arbetskamrat som var så jaktsugen när det inte var jaktsäsong att han satte ut en Berguvsattrapp som gjorde kråkfåglarna helt galna! En skjutbana med lo och varg i masonit måste väl vara ett bra surrogat!!!! Får nog ta patent på detta!!! Tommy
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 14:49
|

Medlem
Antal inlägg: 332
Medlem sedan: 28-11-2009
Medlem nr: 26 912

|
Om man nu ska jaga, Varför i h*lvete ska man fylla hela j*vla frysen? Borde det inte räcka med ett djur?
Det kanske inte räcker hela året, Men det gör oftast inte det som hamnar i frysen heller.
--------------------
"Så som ört är vuxen, sådan står den, så den smakar."
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 15:48
|
Medlem
Antal inlägg: 1 402
Medlem sedan: 18-05-2009
Medlem nr: 23 407

|
Jakt härstammar från stenåderstiden, då man jagade för att få mat. Idag behöver ingen jaga för att få mat på bordet. Själva nöjet består alltså av att få döda levande varelser som berikar och gör naturen till för vad den är. Lodjur, varg och räv hatar jägarna speciellt för att, dom tar byten som jägarna vill ha för sig själva, mer att skjuta ihjäl. För vissa människor kan njuta av naturens skönhet bara när det ligger död och blodig framför fötterna med bly i kroppen. http://www.gp.se/nyheter/sverige/1.323808-...lasare-kritiska
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 16:02
|

Medlem
Antal inlägg: 8 486
Medlem sedan: 19-03-2007
Medlem nr: 9 409

|
CITAT (Mentha-Arvensis @ 03-03-2010, 14:49)  Om man nu ska jaga, Varför i h*lvete ska man fylla hela j*vla frysen? Borde det inte räcka med ett djur?
Det kanske inte räcker hela året, Men det gör oftast inte det som hamnar i frysen heller. de måste ha stora frysar för att få plats med mer än en älg....
--------------------
Zon 1 Simrishamn
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 16:11
|

Medlem
Antal inlägg: 332
Medlem sedan: 28-11-2009
Medlem nr: 26 912

|
Om man vill slippa att rovdjuren sprider sig in över vårat revir, Kanske det kan vara en idé att hålla koll på vår utbredning på deras revir. Hur mycket vi än betalar kommer vi alldrig äga jorden, det är mer så att vi lånar den plats där vi bor och lämnar en summa pengar i pant för detta lån. Djuren var här före oss, vill man slippa djur på vägen är det väll rimligt att dom får ett allternativ. CITAT (skogstroll @ 03-03-2010, 16:02)  de måste ha stora frysar för att få plats med mer än en älg.... ...jag skulle tro vi talar kylrum.
--------------------
"Så som ört är vuxen, sådan står den, så den smakar."
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 18:03
|

Medlem
Antal inlägg: 10 802
Medlem sedan: 03-06-2008
Medlem nr: 16 563

|
Man kan vara 4-6 personer och dela på en Älg sällan en jägare jagar älg själv med tanke på älgens vikt på transport urtagning osv,vi har då aldrig haft en hel älg i frysen här de är 9 stycken som jagar ihop på arrendemark.det blev två över i tilldelningen detta året som inte sköts, på de privata markerna sköts inget.Jag är väl inte så glad för Lodjursjakten jag heller fast jag är jägar fru och jag tror inte alla jägare gillar den heller.Alla jägare är inte trofejägare långt där ifrån,men visst finns det dom som spikar upp allt dött de lagt ner på väggarna,men de åker också ofta till Sydafrika Polen osv på Trofejakt.Här jagas det ju älg en gång om året och rådjur i några månader så så mycket trofejakt blir det inte i Sverige.Förstår heller inte meningen bakom Lodjursjakten de stör ju ingen och är väldigt skygga för människan,vi har Lo här i småland också men jag har aldrig set något fast jag hört andra som set.Tyckte jag måste försvara Jägarna här lite  alla är inte blodtörstiga vampyrer med en stark önskan att döda allt på fyra ben.
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 18:11
|

Medlem
Antal inlägg: 23 957
Medlem sedan: 08-11-2002
Medlem nr: 296

|
Sparvuggla, du är fullmatad med förutfattade och snedvridna uppfattningar. Jag känner några jägare och känner inte igen dessa i din beskrivning. Du borde nog bredda din kunskap.
Beträffande vem som var först som Mentha-Arvensis är inne på är nog svårt att avgöra. Som art är människan ca 1 miljon år men precis som alla andra arter har det skett en kontinuerlig utveckling. Den moderna människan är ett par hundra tusen år gammal. Som art i Sverige var människan en av de första. Våra förfäder följde efter när inlandsisen drog sig tillbaka och jagade säl mm. Då fanns det varken älg, rådjur, varg eller lo här.
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです
Straight for ever. Cogito, ergo sum.
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 18:34
|

Medlem
Antal inlägg: 5 521
Medlem sedan: 14-03-2006
Medlem nr: 7 219

|
CITAT (Motti @ 03-03-2010, 18:03)  Man kan vara 4-6 personer och dela på en Älg sällan en jägare jagar älg själv med tanke på älgens vikt på transport urtagning osv,vi har då aldrig haft en hel älg i frysen här de är 9 stycken som jagar ihop på arrendemark.det blev två över i tilldelningen detta året som inte sköts, på de privata markerna sköts inget.Jag är väl inte så glad för Lodjursjakten jag heller fast jag är jägar fru och jag tror inte alla jägare gillar den heller.Alla jägare är inte trofejägare långt där ifrån,men visst finns det dom som spikar upp allt dött de lagt ner på väggarna,men de åker också ofta till Sydafrika Polen osv på Trofejakt.Här jagas det ju älg en gång om året och rådjur i några månader så så mycket trofejakt blir det inte i Sverige.Förstår heller inte meningen bakom Lodjursjakten de stör ju ingen och är väldigt skygga för människan,vi har Lo här i småland också men jag har aldrig set något fast jag hört andra som set.Tyckte jag måste försvara Jägarna här lite  alla är inte blodtörstiga vampyrer med en stark önskan att döda allt på fyra ben. nejje så klart att alla jägare inte är vampyrer, det vet nog de flesta av oss. men du kan väl iaf hålla med om att ingen m å s t e jaga idag för att få mat på bordet utan att det faktiskt är en (blodig) hobby? som kanske inte alltid är så tilltalande. troféjägare borde förbjudas! äckligt!
--------------------
likes anarki och faråthelvete ☺
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 20:49
|

Medlem
Antal inlägg: 23 957
Medlem sedan: 08-11-2002
Medlem nr: 296

|
CITAT (herkules @ 03-03-2010, 18:34)  nejje så klart att alla jägare inte är vampyrer, det vet nog de flesta av oss. men du kan väl iaf hålla med om att ingen m å s t e jaga idag för att få mat på bordet utan att det faktiskt är en (blodig) hobby? som kanske inte alltid är så tilltalande. troféjägare borde förbjudas! äckligt! Hur är det med fiske då? Skall det också förbjudas? Alla kan köpa frusen fisk i mataffären. Fiske är både föda och en utmärkt avkoppling men samtidigt blodig och innehåller dödande.
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです
Straight for ever. Cogito, ergo sum.
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 21:02
|

Medlem
Antal inlägg: 5 521
Medlem sedan: 14-03-2006
Medlem nr: 7 219

|
CITAT (Gossen Ruda @ 03-03-2010, 20:49)  Hur är det med fiske då? Skall det också förbjudas? Alla kan köpa frusen fisk i mataffären. Fiske är både föda och en utmärkt avkoppling men samtidigt blodig och innehåller dödande. mmm, jag vet. jag gillar inte fisk och fiske men jag förmodar att det inte går att förbjuda.
--------------------
likes anarki och faråthelvete ☺
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 21:18
|

Medlem
Antal inlägg: 332
Medlem sedan: 28-11-2009
Medlem nr: 26 912

|
CITAT (Gossen Ruda @ 03-03-2010, 18:11)  Sparvuggla, du är fullmatad med förutfattade och snedvridna uppfattningar. Jag känner några jägare och känner inte igen dessa i din beskrivning. Du borde nog bredda din kunskap.
Beträffande vem som var först som Mentha-Arvensis är inne på är nog svårt att avgöra. Som art är människan ca 1 miljon år men precis som alla andra arter har det skett en kontinuerlig utveckling. Den moderna människan är ett par hundra tusen år gammal. Som art i Sverige var människan en av de första. Våra förfäder följde efter när inlandsisen drog sig tillbaka och jagade säl mm. Då fanns det varken älg, rådjur, varg eller lo här. Jag förstår vad du menar, men trots att det är vad man får lära sig i skolan, har jag alldrig sett någonting som bevisar detta utan bara mer eller mindre kvalifiserade spekulationer. I vilket fall kan det ju vara trevligt om det faktiskt finns någon natur kvar, vilket verkar väldigt osanolikt i dagens stads/by utvecklings takt. Vi är inte smartare än djuren, bara bättre på att prata.
--------------------
"Så som ört är vuxen, sådan står den, så den smakar."
|
|
|
|
|
|
|
|
03-03-2010, 22:10
|

Medlem
Antal inlägg: 23 957
Medlem sedan: 08-11-2002
Medlem nr: 296

|
CITAT (Mentha-Arvensis @ 03-03-2010, 21:18)  Jag förstår vad du menar, men trots att det är vad man får lära sig i skolan, har jag alldrig sett någonting som bevisar detta utan bara mer eller mindre kvalifiserade spekulationer. I vilket fall kan det ju vara trevligt om det faktiskt finns någon natur kvar, vilket verkar väldigt osanolikt i dagens stads/by utvecklings takt.
Vi är inte smartare än djuren, bara bättre på att prata. En person som direkt sågar allt vad forskare, arkeologer och andra kommit fram till och avfärdar det som spekulationer utan att komma med något vettigt själv har totalt förlorat all trovärdighet. Det finns ingen anledning att ens låtsas bemöta vad du kommer med. Du är ett pucko, gå och dra något gammalt lodjur över dig.
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです
Straight for ever. Cogito, ergo sum.
|
|
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|