Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          10 sidor V  « < 6 7 8 9 10 >  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Lodjursjakt
          tommot123
          Inlägg 05-03-2010, 12:39
          Länk hit: #141


          Medlem
          Antal inlägg: 236
          Medlem sedan:
          28-12-2009
          Medlem nr: 27 171



          CITAT (Gossen Ruda @ 04-03-2010, 08:33) *
          Det här är ingen tråd om lodjursjakt utan en tråd där jaktmotståndare fritt skall få snacka skit om jägare. Alla dras öven kam. Jägare framställs som blodtörstiga trofésamlare som bara är ute efter att döda så mycket som möjligt. Inga argument biter, krokodilsyndromet gäller. Ok, lev kvar i er inskränkta föreställningsvärld för jag förmodar att ni varken vill eller kan ta åt er en mer nyanserad bild.

          Beträffande vetenskapsföraktet så är jag så förbannat trött på alla dessa uppblåsta förnekare. Det kvittar hur mycket forskare och vetenskapsmän jobbar på att beskriva vår värld och vad som hänt tidigare, det tränger inte in hos en del. Bevis förnekas, "jag har inte sett några bevis", allehanda kvasivetenskap dras fram som motbevis trots att det bara är flum. Om en enda av tusentals teorier inte visar sig stämma är men omedelbart beredd att förneka resten också, även om det inte råkar vara en riktigt vetenskapligt underbyggd teori. Man tror mer på medier och seanser än på vetenskapligt arbete. Kvalificerad dumhet är väl det snällaste jag kan skriva. God middag.


          Lite av flumsnacket!
          _________________
          29 lodjur dödades och tre skadesköts första jaktdagen
          1 mars, 2010 · 2 kommentarer
          Klockan 16.00 första dagen då lodjursjakten inleddes hade nio lodjur dödats och ett är skadeskjutet, eller påskjutet som jägarna vill kalla det. Eftersök gjordes under måndagen utan resultat, eftersöket fortsätter under tisdagen. Nu återstår att döda ytterligare tio lodjur i Värmland.

          Totalt i landet dödades 32 lodjur första jaktdagen, tre av dessa är skadeskjutna. Totalt ska 209 lodjur dödas varav 127 i renskötsellänen.

          Med vilken rätt dödar jägarna våra lodjur!
          Tommy!

          Redigerat av tommot123: 05-03-2010, 12:41
           
          Citera
          tommot123
          Inlägg 05-03-2010, 12:46
          Länk hit: #142


          Medlem
          Antal inlägg: 236
          Medlem sedan:
          28-12-2009
          Medlem nr: 27 171



          MASSAKERN!6 jan 2010 17:16Lördagen den 2/1 2010 kommer att gå till historien som den blodigaste lördagen i modern svensk historia.

          Inom loppet av ett par timmar massakrerades drygt 25 vargar av drygt 2000 blodtörstiga jägare fördelade på 5 län i mellansverige.

          Ett av argumenten var att vår vargstam är så hopplöst inavlad. Hur är det med matematiken? Ju färre djur som blir kvar, desto större bör inaveln bli!

          Hur kan Sverige någonsin i framtiden kritisera norsk säl och valslakt samt andra vidrigheter i vårt närområde efter detta?

          Efter en sömnlös och ledsen natt var det bara att inse att det som är gjort är gjort och aldrig kan bli ogjort!

          Nästa tanke var att den 1/3 startar lodjursslakten, minst lika vidrig som vargjakten.
          _____________________________________________________________________
          Hoppas innerligt att naturvänner som inser vikten av mångfald i vår underbara natur reagerar tidigare denna gång istället för efteråt när skadan redan är skedd!

          Jag har lite svårt för att se skillnaden mellan jägare och rasister!
          Efter vargslakten har lodjursslakten nu påbörjats.

          Redan innan den senaste rovdjursslakten ens hann börja krävde jägarlobbyn skyddsjakt på sångsvan och trana!?

          Är även dessa inavlade?

          Vilken art står på tur härnäst?

          Min gissning är att kungsörn samt andra rovfåglar ligger risigt till i första skedet.

          Sedan följer nästa steg: Ekorren stjäl för många ekollon från vår vildsvinsstam som snart är uppe i 200 000 individer och som fallit jägarnas behov att få känna lite viltsmak på läppen!

          Den som inte kan uppskatta mångfalden i naturen kan inte heller uppskatta mångkulturen i samhället!

          Tommy!
           
          Citera
          sqrulan
          Inlägg 05-03-2010, 12:50
          Länk hit: #143


          Medlem
          Antal inlägg: 3 211
          Medlem sedan:
          09-03-2007
          Medlem nr: 9 264



          smiley_small_hug.gif I like you tommot123, du skriver det jag tänker! tummenupp.gif


          --------------------
           
          Citera
          tommot123
          Inlägg 05-03-2010, 13:01
          Länk hit: #144


          Medlem
          Antal inlägg: 236
          Medlem sedan:
          28-12-2009
          Medlem nr: 27 171



          Nu lever vargen farligt igen.
          15 feb tar länsstyrelserna i Mellansverige över tillstånsdgivningen för skyddjakten på varg och lo.
          Till nu har det varit Naturvårdsverkets uppgift att besluta om tillstånd för skyddsjakt. Det regionala ansvaret gäller även skyddsjakt på björn.
          Skyddsjaktsområdet det gäller sammanfaller väl med det området där jägarna ställde till med masslakt på 28 vargar 2 januari i år.
          De berörda länsstyrelserna i området har rätt att tillsammans säga ja till skyddsjakt på 12 vargar och 12 lo, utöver vad som getts och kommer att ges på licenserna i år. Vilket kan betyda att 40 vargar dödats i Mellansverige i år när året sammanfattas nästa vinter.
          Jägarna måste fråntas rätten att avgöra vilka djur som skall leva i våra skogar, jägarna är nämligen starka i länsstyrelserna och har ett starkt inflytande på jaktliga frågor regionalt. Där pratar man i eget intresse, och vilken intressegrupp har den möjligheten, att själv få vara med och fatta beslut i egna frågor.
          Kör ut jägarna ur länsstyrelsernas beslutande organ.
          Masslakten på 28 vargar i januari visar med all tydlighet att jägare inte är vuxna uppgiften och ansvaret att prata om viltvård.
          Tommy!
           
          Citera
          tommot123
          Inlägg 05-03-2010, 13:21
          Länk hit: #145


          Medlem
          Antal inlägg: 236
          Medlem sedan:
          28-12-2009
          Medlem nr: 27 171



          Bra länk! Heter vargens tid!

          http://vargenstid.wordpress.com/2009/03/13...er-ar-efter-ar/

          Tommy!
           
          Citera
          sqrulan
          Inlägg 05-03-2010, 13:36
          Länk hit: #146


          Medlem
          Antal inlägg: 3 211
          Medlem sedan:
          09-03-2007
          Medlem nr: 9 264



          kram1.gif Jag har länkat till mina vänner på FB!


          --------------------
           
          Citera
          Mentha-Arvensis
          Inlägg 05-03-2010, 14:49
          Länk hit: #147


          Medlem
          Antal inlägg: 332
          Medlem sedan:
          28-11-2009
          Medlem nr: 26 912



          (Ta inte det här som en uppmaning. Mer som tanke material.)

          Om man skulle börja "viltvårda" jägare
          för att bevara mångfalden innom den svenska jägarkåren,
          Skulle då detta på samma grund godtas? ohmy.gif
          Jägarkåren kan ju faktiskt även den
          till viss mån vara inavlad. tongue.gif


          --------------------
          "Så som ört är vuxen, sådan står den, så den smakar."
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 05-03-2010, 14:53
          Länk hit: #148


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          CITAT (tommot123 @ 05-03-2010, 12:46) *
          Ett av argumenten var att vår vargstam är så hopplöst inavlad. Hur är det med matematiken? Ju färre djur som blir kvar, desto större bör inaveln bli!
          Tommy!

          Egentligen hade jag tänkt lämna den här tråden åt sitt öde men ovanstående yttrande är så korkat att det måste få en replik. Det största problemet med vår vargstam är att alla är släkt, hela populationen härstammar från 2 individer, möjligen 3. För att få plats med fler inplanterade individer med andra gener måste helt enkelt några plockas bort. Det är inte så att inavel i sig ger genetiska defekter, men det kan bli. Framför allt finns risken att en förändring i miljön skulle kunna innebära en total utslagning. Det räknar åtminstone genetikerna med, men det kanske inte du bryr dig om, om du också tillhör vetenskapsförnekarna. Om du fattar det bättre så tänk dig ett museum fullt med vargtavlor. Fint va, men tyvärr är alla tavlorna en reproduktion av en och samma tavla. Nya tavlor får inte plats, alla väggar är fullhängda. För att få plats med mer tavlor måste därför några befintliga tas bort. Det är fö inga problem med återväxten, om ett eller två år är alla skjutna vargar ersatt. Helst med inplanterade dock.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          sparvuggla
          Inlägg 05-03-2010, 14:54
          Länk hit: #149


          Medlem
          Antal inlägg: 1 402
          Medlem sedan:
          18-05-2009
          Medlem nr: 23 407



          Det är tankeväckande hur jägare är så totalt oförmågna att ta till sig kritik.
           
          Citera
          Huggorm
          Inlägg 05-03-2010, 15:58
          Länk hit: #150


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          CITAT (tommot123 @ 05-03-2010, 12:46) *
          Den som inte kan uppskatta mångfalden i naturen kan inte heller uppskatta mångkulturen i samhället!

          Där kom den igen ja, men inte heller nu redovisas det några bevis för att det skall finnas ett samband?
           
          Citera
          herkules
          Inlägg 05-03-2010, 18:00
          Länk hit: #151


          Medlem
          Antal inlägg: 5 521
          Medlem sedan:
          14-03-2006
          Medlem nr: 7 219



          CITAT (Gossen Ruda @ 05-03-2010, 14:53) *
          Egentligen hade jag tänkt lämna den här tråden åt sitt öde men ovanstående yttrande är så korkat att det måste få en replik. Det största problemet med vår vargstam är att alla är släkt, hela populationen härstammar från 2 individer, möjligen 3. För att få plats med fler inplanterade individer med andra gener måste helt enkelt några plockas bort. Det är inte så att inavel i sig ger genetiska defekter, men det kan bli. Framför allt finns risken att en förändring i miljön skulle kunna innebära en total utslagning. Det räknar åtminstone genetikerna med, men det kanske inte du bryr dig om, om du också tillhör vetenskapsförnekarna. Om du fattar det bättre så tänk dig ett museum fullt med vargtavlor. Fint va, men tyvärr är alla tavlorna en reproduktion av en och samma tavla. Nya tavlor får inte plats, alla väggar är fullhängda. För att få plats med mer tavlor måste därför några befintliga tas bort. Det är fö inga problem med återväxten, om ett eller två år är alla skjutna vargar ersatt. Helst med inplanterade dock.

          varför måste några plockas bort om det kommer nya? det är ju inte så att väggen är full när vi har 210 vargar i sverige ..


          --------------------
          likes anarki och faråthelvete ☺
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 05-03-2010, 18:31
          Länk hit: #152


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          CITAT (sparvuggla @ 05-03-2010, 14:54) *
          Det är tankeväckande hur jägare är så totalt oförmågna att ta till sig kritik.

          Hurså, vem menar du? Är det fö bara jägarna som skall ta åt sig kritik?

          CITAT (herkules @ 05-03-2010, 18:00) *
          varför måste några plockas bort om det kommer nya? det är ju inte så att väggen är full när vi har 210 vargar i sverige ..

          Vad var målet för Sveriges vargbestånd enligt riksdagsbeslut?


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          herkules
          Inlägg 05-03-2010, 18:45
          Länk hit: #153


          Medlem
          Antal inlägg: 5 521
          Medlem sedan:
          14-03-2006
          Medlem nr: 7 219



          CITAT (Gossen Ruda @ 05-03-2010, 18:31) *
          /.../
          Vad var målet för Sveriges vargbestånd enligt riksdagsbeslut?

          jaja du menar så.
          men riksdagsbeslutet är ju bara trams, de slickar röven på jägarförbundet, det är ju inte det som gäller bland oss riktiga tänkande människor (eller hur?!) det som gäller är HUR MÅNGA vargar skulle kunna finnas i sverige på riktigt.
          ca 2000, utan att de skulle störa en käft.
          konstigt visst?

          men tillbaka till lodjursjakt/slakten.
          den är konstig tycker jag, lodjur syns inte ens och ändå ska de dödas. det går inte ens skrönor/sagor om dem på bygden (som det gör om varg) lik förbannat ska de jagas.
          någon gång hoppas jag att det blir paybacktime för alla dessa människor som gillar att döda våra rovdjur.


          --------------------
          likes anarki och faråthelvete ☺
           
          Citera
          Mentha-Arvensis
          Inlägg 05-03-2010, 18:56
          Länk hit: #154


          Medlem
          Antal inlägg: 332
          Medlem sedan:
          28-11-2009
          Medlem nr: 26 912




          Och varför ska detta måll uppnås
          När alla andra mål ignoreras i riksdagen?


          Mäniskor som jagar
          kommer garanterat att själva bli jaktbyte...


          --------------------
          "Så som ört är vuxen, sådan står den, så den smakar."
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 05-03-2010, 21:55
          Länk hit: #155


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          CITAT (herkules @ 05-03-2010, 18:45) *
          jaja du menar så.
          men riksdagsbeslutet är ju bara trams, de slickar röven på jägarförbundet, det är ju inte det som gäller bland oss riktiga tänkande människor (eller hur?!) det som gäller är HUR MÅNGA vargar skulle kunna finnas i sverige på riktigt.
          ca 2000, utan att de skulle störa en käft.
          konstigt visst?

          men tillbaka till lodjursjakt/slakten.
          den är konstig tycker jag, lodjur syns inte ens och ändå ska de dödas. det går inte ens skrönor/sagor om dem på bygden (som det gör om varg) lik förbannat ska de jagas.
          någon gång hoppas jag att det blir paybacktime för alla dessa människor som gillar att döda våra rovdjur.

          Hoppas bara att du inte räknar dig själv till tänkarna, ovanstående var något av det värsta dravlet jag läst hittills här. Nöj dig med att slicka vargrövar istället.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          herkules
          Inlägg 05-03-2010, 22:48
          Länk hit: #156


          Medlem
          Antal inlägg: 5 521
          Medlem sedan:
          14-03-2006
          Medlem nr: 7 219



          CITAT (Gossen Ruda @ 05-03-2010, 21:55) *
          Hoppas bara att du inte räknar dig själv till tänkarna, ovanstående var något av det värsta dravlet jag läst hittills här. Nöj dig med att slicka vargrövar istället.


          om det var det värsta du läst så kan du f-n nte ha läst dina egna inlägg.
          rotfl.gif
          sorry gossen - du har inget som helst mandat att sitta här och göra ner folk.


          --------------------
          likes anarki och faråthelvete ☺
           
          Citera
          sparvuggla
          Inlägg 06-03-2010, 07:38
          Länk hit: #157


          Medlem
          Antal inlägg: 1 402
          Medlem sedan:
          18-05-2009
          Medlem nr: 23 407



          CITAT (Gossen Ruda @ 05-03-2010, 21:55) *
          Hoppas bara att du inte räknar dig själv till tänkarna, ovanstående var något av det värsta dravlet jag läst hittills här. Nöj dig med att slicka vargrövar istället.


          Jägare brukar kommentera saker så här då inga argument finns. Eller självkritik eller ödmjukhet.

          Detvärsta dravlet som jag läst kommer alltid från jägare-varghatare.
           
          Citera
          zaaritha
          Inlägg 06-03-2010, 20:46
          Länk hit: #158


          Medlem
          Antal inlägg: 9 608
          Medlem sedan:
          31-08-2003
          Medlem nr: 2 237



          När vi bodde i Borrbäckstorp bodde en grävling under altangolvet.
          Den störde inte oss o vi lät den vara i fred!
           
          Citera
          *Stintan*
          Inlägg 06-03-2010, 20:54
          Länk hit: #159


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          CITAT (sparvuggla @ 06-03-2010, 07:38) *
          Jägare brukar kommentera saker så här då inga argument finns. Eller självkritik eller ödmjukhet.

          Detvärsta dravlet som jag läst kommer alltid från jägare-varghatare.


          Sen när blev Ruda jägare och varghatare?


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera
          sparvuggla
          Inlägg 07-03-2010, 08:18
          Länk hit: #160


          Medlem
          Antal inlägg: 1 402
          Medlem sedan:
          18-05-2009
          Medlem nr: 23 407



          CITAT (*Stintan* @ 06-03-2010, 20:54) *
          Sen när blev Ruda jägare och varghatare?


          Har du läst någon gång forumet på världens sämsta tidning, Jakt&Jägare????
          Gör det en gång, du kommer att bli förvånad. Och mycket mycket lessen, både för naturens och dessa hatmänniskors skull.
           
          Citera

          10 sidor V  « < 6 7 8 9 10 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 19-12-2025, 22:48
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon