Medlem
Antal inlägg: 459
Medlem sedan: 28-10-2009
Medlem nr: 26 668
köpte i dagarna en calamondin i snabbköpet. Liten och intagande söt växt. Tar tacksamt emot alla tips på skötsel. Den är förädlad på en kort stam och spaljerad. Ska man hålla tillbaka den om den växer utanför spaljen? Jag antar att den kan bo i trädgården under sommaren.
Medlem
Antal inlägg: 23 015
Medlem sedan: 13-08-2005
Medlem nr: 6 358
Kalamondin skiljer sig inte ifrån övriga citrus arter i skötsel, ta ut den på våren efter frostrisken är förbi och avhärda den först. när den vant sig vid att vara ute placera den soligt och skyddat. vattna den och ge näring hela tillväxtperioden. innan frosten kommer så tar du in den och övervintrar den i rumstemperatur och extraljus eller svalt men frostfritt ca +5c +10c. den gillar lucker och luftigjord med lågt ph. vegetivaskott som inte blommar eller ger frukt kan du korta in plus tar du veck döda och skakade grenar. annars krävs inte så mycket beskärning ev kan man tunna ut den vart tredje år om du tycker den blir för tät i mitten.
Medlem
Antal inlägg: 23 015
Medlem sedan: 13-08-2005
Medlem nr: 6 358
vi gjorde marmelad på mina kalamondin frukter, plus lite andra frukter från skörden. och den blev supergod. dock äter jag både kalamondin och kumquat som dom är och gillar det också. frukterna är ju helt ätliga. dock är det frukter från ett köpt träd eller köpta frukter bör man skölja dom noga med tanke på gifter.