Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Odla i pallkragar - vad har ni runt om, singel, bark, gräs?
          köksträdgården
          Inlägg 12-05-2010, 19:25
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          11-05-2010
          Medlem nr: 30 052



          Jag håller på att anlägga en ny köksträdgård. Jag har tänkt mig 9-12 pallkragar (alltså antal odlingsplatser varav några är höga och några är låga) + ett litet land på sidan om för potatis och något annat.

          Men nu funderar jag på vad man ska har runt om ? Vore fint med plattor men kanske inte så praktiskt... Singel verkar ju bra mot ogräs och slippa klippa kanterna runt pallkragarna men det är ju inte så skönt eller mysigt att gå på barfota. Bark, är det något att tänka på?

          Sen funderar jag på att måla pallkragarna, men hur blir det med hörnen som är i metall? Har ni målat dom med fast med metallfärg? Eller låter ni hörnen vara? Är det svårt att få det snyggt? Man kanske kan olja in pallkragarna eller lasera dom lite gråvita? Oj guud så många tankar och frågor som snurrar runt, det är så jag har svårt att somna på kvällarna confused.gif

          Tror ni att det räcker om jag markbereder och sedan lägger tjockt med tidningar och/eller markväv i botten? Och häfta fast plast på insidan?

          Är det något mer jag bör tänka på?

          Sen kanske det viktigaste av allt, MUR MYCKET av allt ska man odla? Vi är 4 personer och älskar grönsaker, men hur mycket av tex morötter blir det av en påse? Och det sår man väl i omgångar?



          Blir väldigt tacksam för hjälp, så kanske jag kan somna i tid ikväll blink.gif

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 06:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon