| |
|
  |
Odlahjälp till afrika?, Rent hypotetiskt det vill säga |
|
|
|
|
04-06-2010, 21:41
|

Medlem
Antal inlägg: 4 721
Medlem sedan: 19-07-2008
Medlem nr: 17 660

|
CITAT (vitavargen @ 04-06-2010, 22:34)  Afrika är rik på resurser och behöver ingen hjälp. Fattigdomen är stor, men den har andra orsaker.
Innan det bondesamhället gick över till det kapitalistiska hann några Européer dit och koloniserade området till eget. Alla resurser sugs ut.
Senare när kolonialismen hade gjort sitt lämnades uppdraget åt företgen och olika föreningar (religiösa och ekonomiska) att sköta de ländernas ekonomi.
Det som Afrika skulle behöva idag är kontakt med föreningar i Europa( icke religiösa och icke ekonomiska). Den europiska delen av Ship to Gaza är en ganska bra lösning på probelematiken i Afrika. Att etablera kontakter och bilda föreningar som förmedlar fria samhällen i Afrika kan vara vägen till utrotning av fattigdomen. Det räcker inte med nederbörd. Risodlingar behöver våtmarker som saknas i Afrika. Annars kontakten med Indien och kina har en lång historia. Om det hade gått med risodling där skulle de ha gjort det för några hundra år sedan. Hjälp till självhjälp mena du? Är nog en bra väg att gå.
--------------------
Odlar i zon 2-3 utanför Uddevalla
Den bästa huvudkudden har ett positivt innehåll.
|
|
|
|
|
|
|
|
04-06-2010, 21:41
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (vitavargen @ 04-06-2010, 22:34)  Det räcker inte med nederbörd. Risodlingar behöver våtmarker som saknas i Afrika. Annars kontakten med Indien och kina har en lång historia. Om det hade gått med risodling där skulle de ha gjort det för några hundra år sedan. Kan kineserna bygga risodlingar i terasser, så kan dom väll i Afrika också? Särskilt nu när tekniken är uppfunnen och bara behöver kopieras... För övrigt är jag lite skeptisk till att koloniseringen varit så förödande. De länder som idag klarar sig bäst är ju de som längst koloniserats, som Sydafrika och länderna i norr som araberna fortfarande styr och ställer i. För övrigt har länder i resten av världen också koloniserats, och det verkar inte ligga dom till last idag.
|
|
|
|
|
|
|
|
04-06-2010, 21:43
|

Medlem
Antal inlägg: 94 312
Medlem sedan: 07-10-2007
Medlem nr: 12 751

|
Det beror nog väldigt mycket på hur kolonialiseringen såg ut och hur den avvecklades...
--------------------
Har du också ett stort monster under sängen?  zon 1
|
|
|
|
|
|
|
|
04-06-2010, 21:46
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (Aqvakul @ 04-06-2010, 22:43)  Det beror nog väldigt mycket på hur kolonialiseringen såg ut och hur den avvecklades... Där den inte ens har avvecklats då, som USA, Kanada och Australien, för att ta några exempel?
|
|
|
|
|
|
|
|
04-06-2010, 21:51
|

Medlem
Antal inlägg: 1 576
Medlem sedan: 13-11-2009
Medlem nr: 26 792

|
CITAT (Huggorm @ 04-06-2010, 22:41)  Kan kineserna bygga risodlingar i terasser, så kan dom väll i Afrika också? Särskilt nu när tekniken är uppfunnen och bara behöver kopieras... För övrigt är jag lite skeptisk till att koloniseringen varit så förödande. De länder som idag klarar sig bäst är ju de som längst koloniserats, som Sydafrika och länderna i norr som araberna fortfarande styr och ställer i. För övrigt har länder i resten av världen också koloniserats, och det verkar inte ligga dom till last idag. Ja, det kan vara en fråga om kostnader om det lönar sig att odla ris i labb. Kolonialismen slog till olika i olika länder beroende på samhällets skick och struktur. I Sydafrika handlade inte bara om kolonialisering, utan också om bosättning. De européer som valde att bo där byggde samhället för sig själva. Därför är det inte lyckat försök att jämföra alla länder med varann utan att se till deras struktur och utvecklingsstadie.
|
|
|
|
|
|
|
|
04-06-2010, 21:55
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
Jag tror att det bästa sättet att få liv i många afrikanska länder vore att avsätta regering och alla i högre styrande ställning, och tillsätta kompetenta, icke korrupta människor. Det som krävs tror jag är en fast hand som tar tag i misskötta länder och styr upp saker och ting
|
|
|
|
|
|
|
|
04-06-2010, 22:04
|

Medlem
Antal inlägg: 1 576
Medlem sedan: 13-11-2009
Medlem nr: 26 792

|
CITAT (gnon49 @ 04-06-2010, 22:41)  Hjälp till självhjälp mena du? Är nog en bra väg att gå. snarare hjälp till att hjälpa oss själva! Efter kolonialismen har olika företag och föreningar(också med företag som sponsorer) tagit sig till Afrika för att ge de Gud och ta deras diamanter. Det är dax att andra människor som inte har ekonomiska syften och självvinningar i Afrika och Asien ger sig ut och etablerar kontakter där. det kan leda till bråk med olika företag och religiösa föreningar. Dock kan det också leda till fria samhällen i många länder.
|
|
|
|
|
|
|
|
04-06-2010, 22:48
|

Medlem
Antal inlägg: 2 494
Medlem sedan: 15-02-2008
Medlem nr: 14 081

|
CITAT (vitavargen @ 04-06-2010, 23:04)  snarare hjälp till att hjälpa oss själva!
Efter kolonialismen har olika företag och föreningar(också med företag som sponsorer) tagit sig till Afrika för att ge de Gud och ta deras diamanter.
Det är dax att andra människor som inte har ekonomiska syften och självvinningar i Afrika och Asien ger sig ut och etablerar kontakter där. det kan leda till bråk med olika företag och religiösa föreningar. Dock kan det också leda till fria samhällen i många länder. Det är ungefär i dessa banor jag menar att hjälpen ska ordnas, man hjälper afrikanerna bygga något eget och självförsörjande som gör dem oberoende av biståndet till stor del. Först måste maten ordnas, sedan infrastruktur och samhällsuppbyggnad. Det var därför jag drog igång detta här på Odla.nu för att jag vet att förståndet råder här och sidan är inte så politisk orienterad. Hade jag gjort samma på en mer politisk inriktad forum så hade snart mer eller mindre valflosklet haglat. JAg tycker också om den lugna ton och ordning som råder inom tråden där respekten för varandra är stor. Tack så mycket!
|
|
|
|
|
|
|
|
04-06-2010, 23:00
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (theseraphim @ 04-06-2010, 23:48)  Det är ungefär i dessa banor jag menar att hjälpen ska ordnas, man hjälper afrikanerna bygga något eget och självförsörjande som gör dem oberoende av biståndet till stor del. Först måste maten ordnas, sedan infrastruktur och samhällsuppbyggnad. Det var därför jag drog igång detta här på Odla.nu för att jag vet att förståndet råder här och sidan är inte så politisk orienterad. Hade jag gjort samma på en mer politisk inriktad forum så hade snart mer eller mindre valflosklet haglat. JAg tycker också om den lugna ton och ordning som råder inom tråden där respekten för varandra är stor. Tack så mycket! Infrastruktur är just vad kineserna håller på med, dom bygger vägar och annat nödvändigt i Afrika. Och det är viktigt, det fick jag lära mig i Nepal. Det är ett av världens fattigaste länder, fattigare än de flesta i Afrika (trots att det aldrig varit koloniserat). Där såg man UN-bilar överallt, men det som verkligen gjort skillnad är motorvägen som går tvärs genom landet. Det fanns inte ens en asfalterad väg mellan de två största städerna tidigare, vilket hämmande handeln något enormt. Nu kan dom bli av med de varor de tillverkar, och plötsligt har dom kommit med i världshandeln. Men en sak som jag funderar över om det verkligen är eftersträvansvärt att hela tiden bli rikare? Om folk har mat i magen, tak över huvudet och de viktigaste medicinerna, krävs det då så mycket mer? Är en bil verkligen nödvändig, TV, iphones och allt det där andra? Hjälper vi verkligen folk i U-länderna genom att släppa in dom i ekorrhjulet? Blir dom verkligen lyckligare av alla materiella ting?
|
|
|
|
|
|
|
|
04-06-2010, 23:00
|

Medlem
Antal inlägg: 2 494
Medlem sedan: 15-02-2008
Medlem nr: 14 081

|
CITAT (Aqvakul @ 04-06-2010, 19:08)  Samtidigt så ställer de stora livsmedelsföretagens supergrödor krav på mer vatten, mer gödsel och mer bekämpningsmedel. Den biologiska mångfalden tunnas också ut. Fast här handlade det inte om helt nya grödor och GMO utan bara nya saker för området tex kaktusfikon. Givetvis måste man respektera det gamla med det är inte alltid därför man bara odlar det gamla i dessa områden utan för det finns inget annat eller så är det rena lyxvarorna. Vanlig potatis bör väl vara ganska bra gröda, rädisor och morot?
|
|
|
|
|
|
|
|
04-06-2010, 23:02
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (theseraphim @ 05-06-2010, 00:00)  Vanlig potatis bör väl vara ganska bra gröda, rädisor och morot? Men frågan är om det är det bästa för Afrika? Kanske det finns andra grödor som är ännu bättre?
|
|
|
|
|
|
|
|
04-06-2010, 23:09
|

Moderator
Antal inlägg: 21 592
Medlem sedan: 19-12-2009
Medlem nr: 27 097

|
VAD HAR VARIT BASFÖDAN FÖR AFRIKA?
DET ÄR VÄL EGENTLIGEN DET RELEVANTA?
|
|
|
|
|
|
|
|
05-06-2010, 08:07
|

Medlem
Antal inlägg: 3 539
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 36

|
Jag undervisade för några år sedan LRF-anställda, i data ska jag tillägga. Det var både kontorspersonal och bönder. En av dessa hade varit i Afrika i 20 år och undervisat. Han påstod att hela Uganda kunde försörja hela Afrika om man använde moderna metoder. Vad jag förstod var ett problem att man inte använder konstgödsel, bland annat för att man inte har råd med att skaffa det.
Svält
Ska man vara cynisk, vilket jag har blivit genom åren bland annat genom mitt solidaritetsarbete, så måste jag säga ibland till folk, finns svälten? Eller varför svälter folk.
Folk tvingas fly från krig, kanske till områden som inte går att använda för jordbruk.
Folk säljer sin säd för att tjäna pengar, o hoppas dom kan köpa tillbaka den senare. Det skedde tex vid Live Aide galan som ordnades av Bob Geldof. Det fanns mkt mat men folk hade inte råd o köpa den och priset steg allt efter som insamlingarna ökade… ja det som live aid köpte kom sen från Europa.
Så dom som svälter idag bor ofta i områden pga av att dom är krigsflyktingar och då har dom hamnat i områden som varit lediga, dvs där ingen annat har velat bo där pga av att markerna är odugliga.
Det är helt enkelt så att människor inte ska leva på dessa ställen och i gamla tider skulle dom ha svultit ihjäl eller gett sig av därifrån om andra länder tillåtit det. Idag tillåter vi inte folk att ge sig iväg, ja vi vill inte ta emot dem och vi ger dem bistånd till matinköp. Det blir ingen lösning och leder dessutom ofta till bieffekter som korruption.
Vill TS ha nåt att bita så kan ha ta Afghanistan. Landet har 30 miljoner invånare. Landets marker anses enl Wikipedia vara dom bördigast i i världen men jag hörde på knarkpolis på radion som ansåg att jordbruksmarkerna är helt värdelösa och det enda som går att odla med bra lönsamhet är vallmo. Och så länge ingen fick fram bra alternativa grödor så skulle vi aldrig bli av med knarkproblemet.
Ett annat exempel på taskig mark är Haiti där vi hade jordbävning nyligen. Taskig marker som inte klarar av att försörja folk. Landet har levt på bistånd sedan 1:a världskriget. Det bästa hade varit om folk emigrerat, men klart vilka vill ta emot dem?
Redigerat av Ralf: 05-06-2010, 08:09
--------------------
Enbart pengar gör ingen lycklig. Man måste också ha aktier, guld och fastigheter. Danny Kaye (1913-1987) Mitt andra liv.
|
|
|
|
|
|
|
|
05-06-2010, 08:34
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (Ralf @ 05-06-2010, 09:07)  Ett annat exempel på taskig mark är Haiti där vi hade jordbävning nyligen. Taskig marker som inte klarar av att försörja folk. Landet har levt på bistånd sedan 1:a världskriget. Det bästa hade varit om folk emigrerat, men klart vilka vill ta emot dem? Med tanke på att det FN blivit tvungen att sända dit 9000 soldater och 4400 poliser bara för att hindra dom från att mörda och plundra varandra i stället för att bygga upp sitt land igen, så är det uppenbart att det är ett folkslag med problem. Att de stora grupper haitier som flyttat till Florida dragit igång USA:s brutalaste knarkmaffia bekräftar bilden. En helt annan syn på laglydighet och skötsamhet är vad som krävs, men hur man skall styra dom till att uppfostra sina barn till det är inte lätt att säga.
|
|
|
|
|
|
|
|
05-06-2010, 08:36
|

Medlem
Antal inlägg: 3 539
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 36

|
CITAT (Huggorm @ 05-06-2010, 09:14)  HIV hjälper också till att störta Afrika i fördärvet, och de odugliga regeringarna gör sitt till genom att förneka att sjukdomen ens finns  Du är inte särskilt uppdaterad va?
--------------------
Enbart pengar gör ingen lycklig. Man måste också ha aktier, guld och fastigheter. Danny Kaye (1913-1987) Mitt andra liv.
|
|
|
|
|
|
|
|
05-06-2010, 08:39
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (Ralf @ 05-06-2010, 09:36)  Du är inte särskilt uppdaterad va? Eftersom HIV inte upphört att existera eller ens öka, så måste du syfta på regeringarnas inställning. Om nu alla har godtagit att det är en sjukdom och inte guds straff, så är det mycket bra. Har dom godkänt försäljning och bruk av kondomer också?
|
|
|
|
|
|
|
|
05-06-2010, 08:42
|

Medlem
Antal inlägg: 3 539
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 36

|
CITAT (Huggorm @ 05-06-2010, 09:39)  Eftersom HIV inte upphört att existera eller ens öka, så måste du syfta på regeringarnas inställning. Om nu alla har godtagit att det är en sjukdom och inte guds straff, så är det mycket bra. Har dom godkänt försäljning och bruk av kondomer också? Vilka dom? Har det varit förbjudet att sälja kondomer i Afrika?
--------------------
Enbart pengar gör ingen lycklig. Man måste också ha aktier, guld och fastigheter. Danny Kaye (1913-1987) Mitt andra liv.
|
|
|
|
|
|
|
|
05-06-2010, 21:23
|

Medlem
Antal inlägg: 1 153
Medlem sedan: 22-04-2009
Medlem nr: 22 570

|
CITAT (Meriona @ 04-06-2010, 21:35) RitRat, kan det ha med vattentillförseln att göra, kräver inte risodlingar en himmelsk massa vatten? Bara en tanke varför det inte odlas tillräckligt alltså... *Slut citat, Meriona* CITAT (Huggorm @ 04-06-2010, 22:30)  Jo, men Gambia har mycket nederbörd, det är regnskog där. Meriona; Gambia har tillräckligt med vatten, den ymniga regnperioden är 5-6 månader. Då hinner riset växa. Dessutom finns det en stor flod, så landet har aldrig vattenbrist. Däremot måste jag rätta Huggorm; Gambia har inga regnskogar, en torrperiod på 6-7 månader varje år helt utan regn gör landskapet torrt. Under regnperioden är det mycket frodigt däremot. Klimatzonen heter sahel. http://sv.wikipedia.org/wiki/Sahel Jaja, det om Gambia. Ursäkta mig. Tråden handlar ju faktiskt om bistånd i *hela* Afrika.
--------------------
/// Ritva, med en trädgård i zon 5 i Sverige samt en i subtropiska Västafrika. Och mitt kostval är vegg.
|
|
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|