|
Jag är väldigt glad och anledning till det är att jag får ha en lååång rabat på tomten brevid hyreshuset och jag får ha vilka blommor jag vill i den rabatten! Först måste jag göra iordning rabatten....alltså gräva bort gräsmattan.
Hur djupt skall jag gräva bort den befintliga jorden innan jag kan ösa på nytt jord? Eller kan jag blanda den gamla jorden med det nya och göra en hög rabatt...vad tror ni?
Måste jag blanda näring i jorden? Jag har tänkt att så ettårsblommor i min nya rabatt.
kerstin z5-6
21-04-2013, 10:09
Har du ork och lite hjälp-ta av grässvålen ,luckra befintlig jord och fyll upp med ny jord..Gör inget alls om rabatten är hög-den sjunker med tiden. Fundera på vilka kanter du ska ha runt rabatten. Ska du direktså kan du vänta med näring tills det kommit upp något. Då kan du börja gödsla . Lycka till!
CITAT (kerstin z5-6 @ 21-04-2013, 11:09)  Har du ork och lite hjälp-ta av grässvålen ,luckra befintlig jord och fyll upp med ny jord..Gör inget alls om rabatten är hög-den sjunker med tiden. Fundera på vilka kanter du ska ha runt rabatten. Ska du direktså kan du vänta med näring tills det kommit upp något. Då kan du börja gödsla . Lycka till! Jag tänkte faktiskt göra på det viset. Jag tänker ha runda stenar som kant.Stenarna har jag fått lov att ta härifrån hyresgården eftersom alla stenar skall tas bort... Undrar om häst gödsel från en hage är bra att ha i min rabat eller blir det bara en massa ogräs som växer upp? Tack snälla för ditt svar!
Det blir säkert jättebra med hästgödslet, lägg det i botten av rabatten eftersom det troligen inte är brunnet ännu.
Grattis till rabatten!
kerstin z5-6
21-04-2013, 11:40
Du är kanske jättebra på direktsådd? Själv är jag usel på att lämna kvar de fina anuellerna och rensa bort ogräset som kommer upp i och runt dem när de är jättesmå plantor. Därför brukar jag förså i tex plastbyttor med hål i botten , glest i vanlig jord. Låta dem växa till sig lite och sen plantera ut dem där jag vill ha dem . Täcka med fiberduk ett tag till de ha etablerat sig bra:) Försådden går ju bra att starta med tidigt och ha ute på en balkong tex
Så där nu har jag startat grävandet av min rabatt! Och aj aj aj så ont i skinkorna jag fått Under gräsmattan finns fin jord med massor av daggmaskar.Medans jag jobbade så kom jag på att jag skall flytta på alla mina perenna växter från hyreshusets gård...växterna trivs inget vidare där eftersom de får för lite sol. Här nedan kan ni se hur platsen för rabatten ser ut...vid det vita staket.Några solrosor kommer jag definitivt har längst....
kerstin z5-6
23-04-2013, 19:00
Du får ta en bit i taget Silos! Och gör inte rabatten för smal , jag har grävt om min första rabatt -jag vet inte hur många ggr .. o utökat bredden
hattstugan
23-04-2013, 21:52
Vad härligt Silos! Kommer att bli mycket finare med dina blommor där än ett fult staket!
Tänk på att dra upp Solrosorna inne! Annars tar fåglarna fröerna! Har försökt att direkt så men se det går inte!
Vill du ha typ Blomsteräng köp Sommarblandning!
CITAT (kerstin z5-6 @ 23-04-2013, 20:00)  Du får ta en bit i taget Silos! Och gör inte rabatten för smal , jag har grävt om min första rabatt -jag vet inte hur många ggr .. o utökat bredden  Tänkte på detta igår medans jag grävde att jag kanske skulle göra de något bredare! Det är sååå roligt att gräva och roligt att folk börjar att prata med mig när de går förbi.Igår sa en man att han skulle komma förbi då och då för att se hur det utvecklas. CITAT (Peztis @ 21-04-2013, 11:42)  Det blir säkert jättebra med hästgödslet, lägg det i botten av rabatten eftersom det troligen inte är brunnet ännu.
Grattis till rabatten! Tack snälla!Bra att du skrev det om att hästgödslet inte kanske är brunnet än,annars hade jag ju blandat den med jorden! CITAT (kerstin z5-6 @ 21-04-2013, 12:40)  Du är kanske jättebra på direktsådd? Själv är jag usel på att lämna kvar de fina anuellerna och rensa bort ogräset som kommer upp i och runt dem när de är jättesmå plantor. Därför brukar jag förså i tex plastbyttor med hål i botten , glest i vanlig jord. Låta dem växa till sig lite och sen plantera ut dem där jag vill ha dem . Täcka med fiberduk ett tag till de ha etablerat sig bra:) Försådden går ju bra att starta med tidigt och ha ute på en balkong tex  Det brukar gå bra,men jag skulle så gärna så redan inomhus men jag har tyvärr inte plats! CITAT (hattstugan @ 23-04-2013, 22:52)  Vad härligt Silos! Kommer att bli mycket finare med dina blommor där än ett fult staket!
Tänk på att dra upp Solrosorna inne! Annars tar fåglarna fröerna! Har försökt att direkt så men se det går inte!
Vill du ha typ Blomsteräng köp Sommarblandning! Jag som inte har plats för att så inomhus....men som Kerstin skrev,kan jag så i byttor på balkongen och när kan jag i såna fall sätta ut solrosorna?
Igår jobbade jag över fyra timmar med min rabatt och den är klar,behövs bara nytt jord och senare blir det att så blommor.
Rebecca
26-04-2013, 12:16
Det verkar bli jättefint ju! Snygg kant!
Så fint du fått det Silos - jag gillar också stenar i kanten av en rabatt. Visst är det härligt att hålla på med jord och plantering. Drömmar och förhoppningar sår man.
Det ser jättefint ut. Min erfarenhet av solrosor är att de tar sig bäst om man sår dem direkt i jorden. Barnen brukade så solrosor på dagis och komma hem med dem i krukor. Vi planterade ut dem och oftast så överlevde de, men växte dåligt. Däremot det som föll från fågelbordet växte och blev jättestora och fina.
Vad duktig du är Silos,kommer att bli jättefin och visst mår man bra av att vara ute,rabatten kommer säkert att bli ett samtalsämne,och fler kommer att stanna till och prata med dej!
CITAT (Rebecca @ 26-04-2013, 13:16)  Det verkar bli jättefint ju! Snygg kant!  Tack Rebecca!Jag älskar stenar och hade jag en egen tomt så skulle jag vilja ha stenpartier och stora vackra stenar på flera ställen... CITAT (gunsta @ 26-04-2013, 13:21)  Så fint du fått det Silos - jag gillar också stenar i kanten av en rabatt. Visst är det härligt att hålla på med jord och plantering. Drömmar och förhoppningar sår man.  Tack gunsta!Så är det ju att man sår drömmar och förhoppningar!  CITAT (EsterM @ 26-04-2013, 13:54)  Det ser jättefint ut. Min erfarenhet av solrosor är att de tar sig bäst om man sår dem direkt i jorden. Barnen brukade så solrosor på dagis och komma hem med dem i krukor. Vi planterade ut dem och oftast så överlevde de, men växte dåligt. Däremot det som föll från fågelbordet växte och blev jättestora och fina. Nu har jag ju bråttom att stoppa solrosfrön i jorden! Det samma har även jag upptäckt med solrosorna att de som var sådda inomhus växte sämre.
CITAT (Klint @ 28-04-2013, 12:00)  Vad duktig du är Silos,kommer att bli jättefin och visst mår man bra av att vara ute,rabatten kommer säkert att bli ett samtalsämne,och fler kommer att stanna till och prata med dej! Tack Klint! Hi hi..folk har redan undrat vart jag tog vägen när jag var sjuk under några dagar! Det lustiga är att jag och mina rabatter drar till oss människor var jag än har bott...vad kan det beror på? När jag bodde i eget hus så hade jag 16 underbara rabatter fulla av vackra sommarblommor,under kvällarna doftade hela min trädgård av tobaksblomster och grekisk lövkoja. Jag bara älskar att påta i jorden och har alltid gjort det! Idag kommer det 5 säckar av jord och så benmjöl eftersom jag läste att luktärtor vill ha benmjöl i jorden?!
kerstin z5-6
03-05-2013, 21:47
Köp kogödsel på påse och ge det till lukärt och sommarblommor:) de knakar av det:)
Om du har möjlighet, sätt dit något permanent att sitta på så att du kan sitta och njuta av det som växter - gärna med en kopp kaffe! Kanske finns det någon granne som gillar att snickra eller är duktig med betong? Och så sätter du fart på grannarna! Rätt som det är så har ni en grillplats där ni alla kan samlas!
Sätt upp en lapp i trappuppgången!
CITAT (Peztis @ 04-05-2013, 20:51)  Om du har möjlighet, sätt dit något permanent att sitta på så att du kan sitta och njuta av det som växter - gärna med en kopp kaffe! Kanske finns det någon granne som gillar att snickra eller är duktig med betong? Och så sätter du fart på grannarna! Rätt som det är så har ni en grillplats där ni alla kan samlas!
Sätt upp en lapp i trappuppgången!  Bra idé
Ugglemormor
05-05-2013, 10:34
Oh silos, vilka möjligheter du kan ha där, men en stol mot blanket att njuta av och vila bena vore inte dumt och under den kan du ha stenar, det blir snyggt..... Jag håller på med min post och NU ska jag kolla mina fröer som inte blir använda i vår, så kan du ta dem tillsammans med den påsen jag sänder lite privata bilder och det fina kortet fr. England.... Tänk bara vilken doft det blir av blommorna i stilla kvällar .......  Japp, silos, Det blidde fröpåsar med också, försökte sortera så att du kan så dem direkt, alltså sommarblommor, men det slant med en blå klängväxt, blomman för dagen, den kan du så i en kruka tills det är varmt nog att sätta ut den. Har många fleråriga och fr. mina resor, men de passar bäst i växthus... En tanke som kom, har du någon matvaruhall i närheten för de brukar sälja ettåriga plantor billigt, så betunier och annat kan du njuta av redan i vår, blocka bort det som blommat över så kommer de blomma hela sommaren, men jag ser att du behöver inte mina råd, för du är kunnig själv och inte undra på att du kommer att få besök när det börjar blomstra ordentligt. Det var ju mycket väl gjort att ge dig denna plätt, det blir kanon att vara ute med och nära hem..... Nu börjar jag snacka för mycket, vi får ta det per telefon när du fått min sändning. Postar den i morgon på väg till badet......
hattstugan
21-05-2013, 19:32
Hur går det med dina rabatter?
CITAT (hattstugan @ 21-05-2013, 20:32)  Hur går det med dina rabatter? Idag har jag stoppat en massa plantor till "min" rabatt.
Så fint det ser ut Silos - lägg gärna ut mer bilder vartefter det växer och blommar.
hattstugan
24-05-2013, 15:45
Härligt Silos! Det kommer att bli jätte fint! Du kan du!
CITAT (gunsta @ 24-05-2013, 16:32)  Så fint det ser ut Silos - lägg gärna ut mer bilder vartefter det växer och blommar.  Tack! Jag kommer att lägga ut bilder då plantorna har vuxit. CITAT (hattstugan @ 24-05-2013, 16:45)  Härligt Silos! Det kommer att bli jätte fint! Du kan du!  Tack! Igår "planterare" jag små stengubbar:) i rabatten.Dessa gubbar gjorde jag av stenar som blev över. Annars var jag lite ledsen imorse då jag gick ut med hundarna och ittade på rabatten och såg att en planta hade sloknat något,fastän jag vattnade i sambanmd med när jag stoppade plantorna i jorden. Grannen lovade att ordna en vattenuttag på sitt hus ,men hade inte hunnit med det:( Och idag skiner solen så jag måste ut med min vattenkanna och vattna blommorna.
Va roligt att se! Rabatten verkar lång. De små behöver vatten men de kan ju sloka lite ändå det är ju en omställning för dem å komma ut i rabatten.
CITAT (Klint @ 26-05-2013, 09:23)  Va roligt att se! Rabatten verkar lång. De små behöver vatten men de kan ju sloka lite ändå det är ju en omställning för dem å komma ut i rabatten. Rabatten är 15 meter lång och cirka 80 cm bredd. Växterna är:BlåRiddarsporre,Fingerborgsblomma,Fänrikshjärta och flera andra vilka jag tyvärr inte minns namnet på och så tänker jag stoppa några frön också...
Tack käre Gud för att det regnade igår hela eftermiddagen och kvällen! Igår innan regnet kom grävde jag en till rabatt och där skall jag så sommarblommor.
Så här ser rabatten ut idag. [attachment=76708:001.JPG] [attachment=76705:094.JPG] [attachment=76706:098.JPG] [attachment=76707:102.JPG]
Så hemtrevligt du gjort Silos  .
CITAT (zissi @ 03-06-2013, 13:25)  Så hemtrevligt du gjort Silos  . Tack zissi!  Idag har jag slitit i trädgården i över 4 timmar.Rensat bort kirs och annat och tagit bort gamla ruttna trädtrallor och det skall bli istället stenplattor och jag skall fixa det hela. De skaffa nya trädgårdsmöbler för min skull.
Så fint Silos
Eva i Skåne
03-06-2013, 15:03
Vilken utveckling Silos! Jättefint
Irene_L
03-06-2013, 17:30
Jättefint Silos!! Vad duktig du är!
bergvallmo
03-06-2013, 17:53
Så roligt att se hur rabbatten har vuxit fram. Jättefint.
Tack alla för era svar!
Det är fantastiskt att se hur fröna har redan börjat gro!Jag sådde fröna 3-4dagar sedan.... igår fortsatte jag att gräva rabatten...
Så klippte jag bort en massa torra grenar från olika träd och rensade den blivande sittplatsen där kirskålen växte hejvilt genom trätrallorna.Idag skall jag gräva bort deras rötter så gott som jag bara kan. Sen blir det en duk över jorden,sand och stenplattor och allt det gör jag själv!
Jättekul att du lägger upp bilder,det händer ju saker hela tiden! Jag har sådde frön i lördags och de har redan kommit upp.
CITAT (Klint @ 14-06-2013, 13:18)  Jättekul att du lägger upp bilder,det händer ju saker hela tiden! Jag har sådde frön i lördags och de har redan kommit upp. Tack Klint! Ja,nu växer det för fullt!
Det växer så att det knagar i min rabatt nu! Här kommer omvandlade bilder från "min" trädgård och som ni ser har jag nu fått trädgårdsmöbler! [attachment=77247:028.JPG] [attachment=77245:027.JPG] [attachment=77244:026.JPG] [attachment=77242:019.JPG] [attachment=77241:001.JPG] [attachment=77243:021.JPG]
Men Silos!! Att du är konstnär visste jag förut,men vad väl det syns även här så snyggt! Vilket mervärde du har skapat för alla som bor i närheten
CITAT (Klint @ 03-07-2013, 23:09)  Men Silos!! Att du är konstnär visste jag förut,men vad väl det syns även här så snyggt! Vilket mervärde du har skapat för alla som bor i närheten  Tack Klint! Människor är glad åt rabatten som jag skapat och nu vill en pizzeria att jag skulle göra iorning deras avlånga rabatt,men förslaget av blommor(sommar dahlior och buskkrasse) och jord blev dyrt:4000kronor.Men jag kanske åker till en affär(Solberga handelsträdgård) och köper blommor och jord tillsammans med pizzeria ägaren. Det är väl inte försent att köpa sommar blomma plantor? Rabatten är 16 meter lång och 40cm bredd runt bord och stolar.Nu finns det där bara några ynkliga tagetes. [attachment=77269:001.JPG]
Jag tror de rear nu Silos!
Det skall jag berätta för pizzeria ägaren! Tack igen Klint!
Pizzerian ägaren har int hört av sig så jag tror att det inte blir nya blommor i deras rabatt,men nästa år så......
Oj, så fint du gjort Silos  (Jag menar i din rabatt då förstås) J
CITAT (zissi @ 07-07-2013, 22:42)  Oj, så fint du gjort Silos  (Jag menar i din rabatt då förstås) J Tack zizzi! Så här ser rabatten ut nu,det vill säga en del av den.Jag måste verkligen börja rensa bort ogräs! [attachment=77390:025.JPG]
Så här ser rabatten ut nu. [attachment=77668:125.JPG] [attachment=77669:122.JPG]
hattstugan
24-07-2013, 08:35
Oh vilken lummig och vacker rabatt du har fått iordning Silos!
Mycket vackert!! Visst blir du glad varje gång du går förbi?
Tack Hattstugan och Klint för era goa ord! Ja,jag med flera andra blir så glada åt rabatten.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|