|
Elisabeth-Västkustkolonisten
06-04-2016, 15:24
Nu fick jag äntligen kallelse till Ögonkliniken, efter drygt 15 (!) månaders väntetid. Är det bra sjukvård?
Sjukvård är vård av sjuka och inte misshandel när man inte får tid....
Synen är viktig men jag ser inte mycket nu efter den väntetiden.
Jag ringde minst 4 gånger men det hjälper inte heller.
6-7 veckors väntetid på vårdcentralen osv
Regeringen slänger slänger ut miljoner än hit och dit men varför får vi inte bättre vår och omsorg?
malarmaster
06-04-2016, 18:36
min uppfattning är att det inte handlar om pengar.det handlar om organisation och personalresurser.
Vi har en ständigt ökande personalbrist beroende på låga löner samt att få utbildar sig till vårdyrken. Detta leder till långa köer och att vissa sjukhus helt enkelt inte har kompetens till vissa behandlingar.
det finns ju bot även för detta men då krävs krafttag i form av omorganisation. Att skolor o universitet också ges resurser till större utbildningsinsatser. Lönenivåer framförallt till sköterskor alla kategorier måste också höjas rejält för att göra jobbet attraktivt. bättre hade varit att regeringen satsat på detta istället för att kategoriskt skyffla ut pengar hit o dit utan styrning. landstingen bör också skrotas o ersättas av en central sjukvårdsmyndighet och ett centralt regelverk avseende behandlingar o mediciner. dagens situation med ojämlik vård o godtycke är en skandal. ulf
Elisabeth-Västkustkolonisten
06-04-2016, 20:16
Ulf det är bara fel på organisationen. När det behövs 3 sköterskor för att bära en sjukjournal från inskrivning till patientrummet, då är något fel.
Om man får en remiss till en läkare så får man 1-2 dagar innan 3 månader har gått tid. Inte innan även om dom skulle har tid. Hur som skall förklara för mig nu dom 15 månader skall bli intressant.
Det är inte alltid det handlar om resurser......
malarmaster
07-04-2016, 05:30
CITAT (Elisabeth-Västkustkolonisten @ 06-04-2016, 21:16)  Ulf det är bara fel på organisationen. När det behövs 3 sköterskor för att bära en sjukjournal från inskrivning till patientrummet, då är något fel.
Om man får en remiss till en läkare så får man 1-2 dagar innan 3 månader har gått tid. Inte innan även om dom skulle har tid. Hur som skall förklara för mig nu dom 15 månader skall bli intressant.
Det är inte alltid det handlar om resurser...... du har ju delvis rätt,själva arbetsorganisationen skiftar ju från arbetsplats till arbetsplats och många "chefer" passar nog inte för sitt jobb. har också sett på flera platser hur vansinnigt man organiserat avdelningar. något jag har fått erfarenhet av det sista året är akutvård i blekinge o Kronoberg. Stor brist på läkare som gör att väntetider är jättelånga,röntgenavdelningar som är överbelastade pga avsaknad av sköterskor,läkare som bara jobbar deltid då de även har privat jobb vid sidan om,läkare som inte kan språket. Enl. partikamrater som sitter i regionstyrelsen är det värre än vad folk får veta,sjukvården står inför en kollaps då anställda idag söker sig till annat och få nya tillkommer.
Åsa, mälardalen zon 2
11-04-2016, 06:50
Fast man har ju valmöjligheter idag jag bytte till en vårdcentral utan väntetider det är drop in varje morgon så det är bara att dyka upp då, visst det blir nån timmes väntan där just då men in brukar man få komma. +Det finns många privata alternativ som har avtal med landstinget så det inte kostar något mer för patienten. Jag hamnade på akuten och den remissen jag fick från sjukhuset var 3mån framåt så jag gick till en privat gynmottagning och från det besöket tills jag ska opereras på st Göran (även det privat) är det 7v för de ansåg att mina problem var av den grad att de gav mig förtur, hade jag gått via de vanliga kanalerna hade jag fått vänta i månader med risk för många fler besök på akuten (+hur hade man sett ut då jag har en snabbväxande cysta som redan idag väger runt 1,5kg), så visst kan man få hjälp idag hyfsat snabbt ifall det är nått av lite mer allvarligare grad. Men man måste kolla runt själv vilka alternativ som finns.
Elisabeth-Västkustkolonisten
11-04-2016, 07:49
Åsa om jag bor mitten i stan, ja då finns många möjligheter. Men i vår stadsdel finns bara en vårdcentral. Läkarna kommer och går, man får aldrig en fast läkarkontakt. Under 3 sommarmånader får du inte ens beställa en läkartid. Ofta personal från bemanningsföretag och dom tar ingen ansvar för den enskilda patienten.
Vi har också akuttid på morgonen men den är oftast redan fullbokad när man kommer tidigt.
Om man går till akuten på sjukhuset då får man ha mycket tid och kunna sitta länge. 10 - 15 timmar väntetid är normal. Jag satt där en gång 13 timmar. Om det är nu något på en helg då åker vi till nästa sjukhus utanför stan för där brukar det går på 6 - 7 timmar. Men om jag själv måste ta mig dit, då blir det taxi och det blir dyrt i längden. Likaså om jag måste åka till en annan vårdcentral.
Elisabeth
Åsa, mälardalen zon 2
11-04-2016, 08:09
Jag åker till en annan ort för att få en bra vårdcentral vi har bara 1vårdcentral här på orten men är jag sjuk vill jag få hjälp snabbt då tar jag besväret att åka lite för våran vårdcentral på orten har långa väntetider + brukar ligga bland de sämsta vårdcentralerna i undersökningar). Och det är inte akuttid min vårdcentral har på morgonen utan de tar emot allt det är ca 15läkare som jobbar på löpande band de flesta behöver ju bara hjälp med nått litet så ofta går varje besök snabbt. Man bara tar lappar med olika färger (varje läkare har en egen färg, laminerade lappar med nummer från 1-15) och sedan bara betar de av de 15 patienter som de troligtvis har. Är man där när det öppnar brukar man alltid lyckas roffa åt sig nån lapp (ofta finns det lappar kvar i 30-60min)
Har aldrig behövt vänta på akuten utan de har rullat in mig direkt, men det är för att det verkligen varit akut när jag hamnat där = risk för livet eller att nått inre organ blir skadat. Jag åker aldrig till akuten om det inte verkligen är riktigt akut, om färre med småproblem åker dit så skulle nog akuten funka bättre för de som verkligen behöver hjälp.
Elisabeth-Västkustkolonisten
11-04-2016, 08:39
Jag skulle inte heller åka med småproblem till akuten. Men har man flera sjukdomar och även ramlar oft som jag med min yrsel då är det ibland nödvändigt. Jag går helst inte alls till nån läkare längre........
Åsa du kan säkert ta bussen eller så. Kunde jag det så hade jag också gått till en annan VC
Aqvakul
11-04-2016, 09:28
Valfriheten är inte så värdefull för den som är sjuk och fattig, som för den som är frisk och rik..
Gossen Ruda
11-04-2016, 11:16
Jag undrar lite, vilken vårdcentral pratar du om Elisabeth?
Åsa, mälardalen zon 2
11-04-2016, 11:57
CITAT (Aqvakul @ 11-04-2016, 10:28)  Valfriheten är inte så värdefull för den som är sjuk och fattig, som för den som är frisk och rik..  Man behöver inte vara rik för privat vård det finns många som har avtal med landstinget så för mig som patient kostar det inget mer än vanlig allmän sjukvård och nu har jag frikort så min operation kostar mig inget + det sjukhus jag hör till tar lång tid ta sig till för det går konstiga allmänna kommunikationer dit St Göran är betydligt lättare och snabbare ta sig till.
Elisabeth-Västkustkolonisten
18-05-2016, 15:42
Jag var i ,måndags på VC och hämtade en dunk för att samla urinen under 24 timmar. Hade reossen från SD med mig. Men undersköterska kunde inte läsa remissen, jag frörklarade för henne. Men då kom den andra kvinnan in och förklarade också för henne.
Idag här jag lämnade dunken var som tur den andra kvinnan där.
Varför skall jag förklarar för en anställd hur man läser en remiss?
Nu handlar det om viktiga prover
Bengalow
18-05-2016, 18:51
När jag läser det du beskriver, Elisabeth, så känner jag inte igen situationen. Jag har numera frikort på sjukvården efter alla besök, och jag avslutar alltid mina besök där med "-Tack för att ni tar hand om mig så väl!", fast jag knappt kan gå därifrån utan besvär. Dom kan inte hjälpa det - är man gammal och sjuklig, så är man. Det är inga trollkarlar man har att göra med, tack och lov. Det finns det för många av inom andra "konstgrenar" av sjukdomsbehandling - kiropraktiker, zonterapeuter, laserbehandlare, homeopater m.fl. För att inte tala om alla "hälsopreparat", som Vitaproe o.dyl. Dom luras allihop! När du klagar över att du måste ta dig till VC, så låter det av jämmer och elände (Jfr "Om inte Muhammed kommer till berget, så får berget komma till Muhammed). Du får ju vård, och det är väl huvudsaken. Om du får en väntetid på 15 månader, så har man klart nog sett, att du inte har ett så akut behov, eller att andra är mer akut. Och du, ta nu inte i så att du spricker. Jag var med och levererade material till ett sjukhus på Rügen, som hade ett helt behandlingsrum med läderfåtöljer och koppskålar för hudproblem(psoriasis) på armbågarna. Man låg inne under hela behandlingsperioden på 14 dagar, och allt bekostades av staten..Vätskan tog man från havet utanför. Är det sådant du önskar dig, så kostar det lite extra...Vill du betala det, med din usla pension?
Elisabeth-Västkustkolonisten
19-05-2016, 08:25
Bengalow nu fantasierer du ihop en massa igen.
Vänta, ja< du det får man lära sig här i stan, eller vad sägs om 13 - 14 Timmar på akuten på SU?
Men om jag beställer en tid till blodprov, behövs ju normalt inte, för att det är så viktig att tiden mellan Tabletten på natten och när blodprovet tas så förväntar jag mig att det fungerar. När jag beställde tiden hos sköterskan förklarade jag varför osv. Hon skrev det in och då trodde jag att allt OK.
Men den undersköterskan som var där kunde ju inte ens läsa remissen, jag fick förklara för henne. Samma nu i måndags när jag hämtade dunken för urinen. När jag hade förklarat för henne så kom den andra undersköterskan och sa att precis så är det som Elisabeth förklarade. Igår när jag lämnade dunken så var Tack och lov hon där och tog mig in direkt. Hon har jobbat där i många år.
Att jag måste ta mig dit vet jag väl även om det är krångligt för mig för jag behöver någon som kör mig och lyfter in min rollator.
Elisabeth
Aqvakul
19-05-2016, 08:35
Mina erfarenheter av sjukvården är mest positiva. Bäst är man på avancerad sjukvård, sämst på tillgänglighet och omvårdnad. Sen skiljer det sig naturligtvis mycket åt i det enskilda fallet och det individuella bemötandet. Det är inte lätt att vara gammal och sjuk i Sverige idag och det gäller inte bara sjukvården. Samhället är alltmer avpassat för unga friska familjer med bil.
Gossen Ruda
19-05-2016, 08:41
Elisabeth, jag har frågat förut utan svar men vilkan VC pratar du om? Vill du inte svara offentligt går det bra med PM.
Elisabeth-Västkustkolonisten
19-05-2016, 09:21
CITAT (Gossen Ruda @ 19-05-2016, 09:41)  Elisabeth, jag har frågat förut utan svar men vilkan VC pratar du om? Vill du inte svara offentligt går det bra med PM. Jag vet Gossen men jag ville inte skriver det här. Du får sen ett PM A>qua tillgänglighet är här långt ifrån bra. När min svärmor bröt lårbenshalsen för några år sedan så ringde dom från äldreboenden omkring 9 eller 10 på kvällen.Sambon åkte dit direkt och då ville personalen lägga henne. Aldrig sa sambon, hon måste till sjukhuset. Först då ringde dom ambulansen. När hon kom till sjukhuset så sa dom att dom testar en ny arbetsmethod. Dom körde direkt med henne till röntgen och så klart behövde hon opereras. Det gjordes sen på lördag eftermiddag. När sambon kom hem kl 02.00 på natten, då hade svärmor redan en sängplats på rummet. Då ser man att mycket går att göra . Och det på en fredag kväll som i regel akuten är fullt. Elisabeth
Bengalow
19-05-2016, 11:54
CITAT (Elisabeth-Västkustkolonisten @ 19-05-2016, 09:25)  Bengalow nu fantasierer du ihop en massa igen.
Elisabeth Jaså? Var hittar du fantasierna? Dessutom "igen" - har du funnit fler fantasier i mina inlägg? Belägg vad du menar!
Jubbe063
22-05-2016, 15:52
En tröst om än klen (o egocentrisk ) är att psykiatrin är bra mycket värre. Långt ifrån säkert att man någonsin får den hjälp man behöver.
malarmaster
23-05-2016, 07:20
[quote name='Bengalow' date='18-05-2016, 19:51' post='1728573'] Du får ju vård, och det är väl huvudsaken. Om du får en väntetid på 15 månader, så har man klart nog sett, att du inte har ett så akut behov, eller att andra är mer akut.
intressant åsikt,väntetid har tydligen ingen betydelse i din värld bara man får vård någon gång.
i min värld funkar det inte så,en rimlig väntetid för ett besök på vårdcentral bör ligga på max några dagar,akutvård någon timme. att vänta 15 månader är ju horribelt!!! Orsaken vet jag dock om,det saknas personal,särskilt specialistpersonal,därav de långa vårdköerna. det har lett till att svensk sjukvård nu dalar i statistiken,akutvården är sämst i Norden enl. ny undersökning. resurser finns i form av pengar,det är personalresurser o organisation som brister.
att sköterskor inte vidareutbildar sig beror på löneläget,likaså att sköterske o undersköterske jobbet inte längre lockar. läkarutbildningen brister i så motto att alltför få utbildas och även där är problemet just vidareutbildning till specialist. Svenska studenter åker idag till Polen för sin läkarutbildning så elever finns,svenska utbildningsplatser saknas. regeringen (och även alliansregeringen) pratade mycket om utbildning men inget händer. nuvarande regering har tre inkompetenta ministrar för utbildningsfrågor,ingen levererar något. det samtidigt som bristyrkena blir fler i alltfler branscher.
Men sjukvårdens personalresurser skulle kunna lösas om man satsade hårt på det. Steg 1. höj lönenivåerna framförallt på sköterskor/undersköterskor. Steg 2. Betala /gratis vidareutbildning till specialistsköterska samt höj lönenivån på utbildad specialistsköterska. Det skall vara en rejäl skillnad på lön mellan " vanlig" o specialist. Steg 3. utöka utbildningsplatser på alla nivåer. Steg 4. bygg nationella specialsjukhus för särskilda vårdområden där man koncentrerar specialistresurser. Steg 5. skrota landstingsorganisationen. den har för länge sedan spelat ut sin roll o är numera bara en lekplats för yrkespolitiker. inför i stället en sjukvårdsmyndighet som fördelar resurser o fastställer behandlingsrutiner för en lika o jämställd sjukvård . därmed kan man också bereda väg för privata initiativ. Pengar till detta finns,det handlar o resursomfördelning. ulf
Elisabeth-Västkustkolonisten
23-05-2016, 11:05
Om man tänker hur mycket pengar dom lägger på personal från bemanningsföretag så kunde dom istället lägga dom på den ordinarie personal.
Bengalow vet du vad som är akut eller inte vid ögonsjukdom? Vet du hur det är oftast i Västra Göta<landsregionen? Jag läste idag att väntetider blir längre och längre.
När jag var hos ögonläkaren så var där flera som väntade över 2 år på en tid där. Som en kvinna sa innan hon gick, nur börjar nästa 2 års väntetid trots att hon bara har ledsyn kvar. Och det är samma här, trots en ögonsjukdom som nu också lägger sig grå star över det.
Du kanske inte kan förstå hur det är att leva med när synen mer och mer försvinner. Bara en sån enkel grey att går över en liten stenkant blir ett problem. Och eftersom då måste titta neråt så blir genast yrseln värre.
Vet du hur det känns att ramla så ofta p.g.a. yrseln som kommer från ögonsjukdom?
Att få en läkartid här på VC tar ungefär 6-7 veckor. Tidigare kunde jag på morgonen ringa sin husläkare så fick jag alltid relativt snabb en tid. Men han visste också att jag inte ringer i onödan.
Elisabeth
CITAT (Elisabeth-Västkustkolonisten @ 23-05-2016, 12:05)  Om man tänker hur mycket pengar dom lägger på personal från bemanningsföretag så kunde dom istället lägga dom på den ordinarie personal.
Bengalow vet du vad som är akut eller inte vid ögonsjukdom? Vet du hur det är oftast i Västra Göta<landsregionen? Jag läste idag att väntetider blir längre och längre.
När jag var hos ögonläkaren så var där flera som väntade över 2 år på en tid där. Som en kvinna sa innan hon gick, nur börjar nästa 2 års väntetid trots att hon bara har ledsyn kvar. Och det är samma här, trots en ögonsjukdom som nu också lägger sig grå star över det.
Du kanske inte kan förstå hur det är att leva med när synen mer och mer försvinner. Bara en sån enkel grey att går över en liten stenkant blir ett problem. Och eftersom då måste titta neråt så blir genast yrseln värre.
Vet du hur det känns att ramla så ofta p.g.a. yrseln som kommer från ögonsjukdom?
Att få en läkartid här på VC tar ungefär 6-7 veckor. Tidigare kunde jag på morgonen ringa sin husläkare så fick jag alltid relativt snabb en tid. Men han visste också att jag inte ringer i onödan.
Elisabeth Finns inte City-praktiken, (som väl är en privat vårdcentral men med avtal med landstingen) i din närhet? Jag är listad hos dem och det fungerar hur bra som helst. Gita
Bengalow
23-05-2016, 18:06
CITAT (Elisabeth-Västkustkolonisten @ 23-05-2016, 12:05)  Bengalow vet du vad som är akut eller inte vid ögonsjukdom? Vet du hur det är oftast i Västra Göta<landsregionen? Jag läste idag att väntetider blir längre och längre.
När jag var hos ögonläkaren så var där flera som väntade över 2 år på en tid där. Som en kvinna sa innan hon gick, nur börjar nästa 2 års väntetid trots att hon bara har ledsyn kvar. Och det är samma här, trots en ögonsjukdom som nu också lägger sig grå star över det.
Elisabeth Nej, jag vet inte ett dugg om ögonsjukdomar, mer än att jag är starkt närsynt själv, och har haft linser sedan 1964. Min fru däremot har jobbat på ögonklinik/syncentral i mer än 20 år, så berätta vad du har så skall jag fråga henne.På ögonkliniken kan man inte heller trolla med knäna. Dom har en väntetid, som baseras på det mest akuta till det minst akuta, och även om man tycker att det är besvärligt, så får man finna sig i väntan. Gråstarr tillhör de mest vanliga sjukdomarna bland äldre, och såklart blir det många i kön för operation. Du har ju ändå tur i oturen att råka ut för det nu, när man går hem nästan direkt efteråt. Förr var det 14 dagars sängliggande helt stilla. Och du, ögon går inte att transplantera, då de är ett utskott från hjärnan. I det hela tycker jag, att du inte tar tillvara på det positiva av behandlingar - allt är skit. Du blir inte yngre, och med åldern kommer krämpor, som man inte kan annat än bromsa - inte bota. Det är t.o.m. så att man kan dö av det...You ask me!!!
malarmaster
23-05-2016, 18:19
CITAT (Bengalow @ 23-05-2016, 19:06)  Nej, jag vet inte ett dugg om ögonsjukdomar, mer än att jag är starkt närsynt själv, och har haft linser sedan 1964. Min fru däremot har jobbat på ögonklinik/syncentral i mer än 20 år, så berätta vad du har så skall jag fråga henne. På ögonkliniken kan man inte heller trolla med knäna. Dom har en väntetid, som baseras på det mest akuta till det minst akuta, och även om man tycker att det är besvärligt, så får man finna sig i väntan. Gråstarr tillhör de mest vanliga sjukdomarna bland äldre, och såklart blir det många i kön för operation. Du har ju ändå tur i oturen att råka ut för det nu, när man går hem nästan direkt efteråt. Förr var det 14 dagars sängliggande helt stilla. Och du, ögon går inte att transplantera, då de är ett utskott från hjärnan. I det hela tycker jag, att du inte tar tillvara på det positiva av behandlingar - allt är skit. Du blir inte yngre, och med åldern kommer krämpor, som man inte kan annat än bromsa - inte bota. Det är t.o.m. så att man kan dö av det...You ask me!!! nu var det väl väntetiden som det gällde. du tycker man skall vara tacksam för vården och då spelar väntetid ingen roll? medans t.ex jag ser att man missköter vården såtillvida att man inte ser till att det finns förutsättningar för personalrekryteringar. folk dör faktiskt i vårdköerna helt i onödan. den personal som finns jobbar o är oftast engagerade och gör vad de kan men det hjälper ju inte när köerna blir längre o personaltätheten mindre. varför ser det inte lika ut ute i europa? har tyska vänner som lämnat Sverige pga dålig vård,i tyskland får du vård direkt. undersökning ena dan o operation nästa . har sjukvården mer resurser i tyskland trots lägre skattetryck eller kan det bero på att de organiserat sjukvården annorlunda? Har du privat försäkring i Sverige finns det plötsligt resurser och garantier för vård direkt. Är inte det konstigt? ulf
Elisabeth-Västkustkolonisten
23-05-2016, 19:55
CITAT (Bengalow @ 23-05-2016, 19:06)  Nej, jag vet inte ett dugg om ögonsjukdomar, mer än att jag är starkt närsynt själv, och har haft linser sedan 1964. Min fru däremot har jobbat på ögonklinik/syncentral i mer än 20 år, så berätta vad du har så skall jag fråga henne. På ögonkliniken kan man inte heller trolla med knäna. Dom har en väntetid, som baseras på det mest akuta till det minst akuta, och även om man tycker att det är besvärligt, så får man finna sig i väntan. Gråstarr tillhör de mest vanliga sjukdomarna bland äldre, och såklart blir det många i kön för operation. Du har ju ändå tur i oturen att råka ut för det nu, när man går hem nästan direkt efteråt. Förr var det 14 dagars sängliggande helt stilla. Och du, ögon går inte att transplantera, då de är ett utskott från hjärnan. I det hela tycker jag, att du inte tar tillvara på det positiva av behandlingar - allt är skit. Du blir inte yngre, och med åldern kommer krämpor, som man inte kan annat än bromsa - inte bota. Det är t.o.m. så att man kan dö av det...You ask me!!! Tror du verkligen att bara du vet allt och alla andra är dumma. Att hos äldre ofta kommer grå starr vet jag också men det blir värre när det lägger sig ovanpå en annan ögonsjukdom. Du tycker väl säkert att det vore roligt om du inte skulle se längre eller hur? Hela organisation är åt skogen. Det är inte länge sedan att SU skickade hem en gubbe från akuten utan att han fick träffa en läkare. På vägen hem dog han i bilen. Många människor dör under väntetiden. Ulf riktig så är det inte i Tyskland att du får en tid hos nån specialist efter en dag och nästa redan operationen. Lite sämre har det där också blivit. Många har där också en tillägsförsäkring så att man får snabbare tid och man kan får välja chefsbehandling och enkelrum eller tvåbäddsrum. Elisabeth
CITAT (Elisabeth-Västkustkolonisten @ 23-05-2016, 20:55)  Tror du verkligen att bara du vet allt och alla andra är dumma. Att hos äldre ofta kommer grå starr vet jag också men det blir värre när det lägger sig ovanpå en annan ögonsjukdom. Du tycker väl säkert att det vore roligt om du inte skulle se längre eller hur?
Hela organisation är åt skogen. Det är inte länge sedan att SU skickade hem en gubbe från akuten utan att han fick träffa en läkare. På vägen hem dog han i bilen. Många människor dör under väntetiden. Ulf riktig så är det inte i Tyskland att du får en tid hos nån specialist efter en dag och nästa redan operationen. Lite sämre har det där också blivit. Många har där också en tillägsförsäkring så att man får snabbare tid och man kan får välja chefsbehandling och enkelrum eller tvåbäddsrum.
Elisabeth Om du inte är nöjd med nuvarande vårdsituation så undrar jag varför du inte vänder dig till en privat vårdcentral med avtal med landstinget ? Själv är jag (som jag sa i tidigare inlägg) listad hos Citypraktiken och det fungerar alldeles utmärkt Gita
Bengalow
23-05-2016, 21:47
CITAT (Bengalow @ 23-05-2016, 19:06)  Nej, jag vet inte ett dugg om ögonsjukdomar, mer än att jag är starkt närsynt själv, och har haft linser sedan 1964. Min fru däremot har jobbat på ögonklinik/syncentral i mer än 20 år, så berätta vad du har så skall jag fråga henne. Elisabeth!!! Nu är du antingen elak, eller så bryr du dig inte om vad andra skriver. Läs och läs riktigt. Jag vet ingenting om ögonsjukdomar. Däremot har jag en "specialist" i huset. Men du törs kanske inte skriva vad som fattas - då klassar jag det som gnäll. Säg vad som fattas eller som gör dig sjuk. Sitt inte och kasta skit utan bevis eller indicier. Jag har haft ett utomordentligt samarbete med lasaretten i Lund och Malmö. Förr fanns det något som hette SBK - och du påminner faktiskt om dessa. Fast dom hade rätt med sitt tillstånd... Vilken sjukdom har du, som ger dig dålig balans Gärna på latin... Intill du svarar på ovanstående, så betraktar jag dig som bluffare...
Mjärden
23-05-2016, 23:08
Bland det värsta man kan råka ut för är att inte bli trodd och att använda det som utpressning, Bengalow, är inte snyggt ! Jag lyssnade på radio idag och där berättade en pappa att han sökt två läkare till sin dotter som drabbats av vårallergi. Hos den första blev han hemskickad med orden att gå till apoteket och köpa receptfri medicin, hos den andra tog sig läkaren tid och flickan fick medicin utskriven för sin allergi. Men samtidigt måste vi veta att läkare också är människor, som kan bli trötta av många timmars arbete, underbemanning eller ha en dålig dag. Jag råkade dock ut för en läkare på en privat mottagning som pga sin okunskap om min sjukdom (sensorisk hyperreaktivitet) antydde att jag var en simulant och ville inte skriva ut något läkarintyg. Sedermera träffade jag en AT-läkare på min vårdcentral, som var mer uppdaterad på nya sjukdomar och diagnostiserade mig för just SHR
Gossen Ruda
24-05-2016, 08:38
Bengalow, nu är du ganska elak själv. Beträffande yrsel så finns det en del att läsa här: http://yrselcenter.se/vad-ar-yrsel/
Elisabeth-Västkustkolonisten
24-05-2016, 08:48
CITAT (Bengalow @ 23-05-2016, 22:47)  Elisabeth!!! Nu är du antingen elak, eller så bryr du dig inte om vad andra skriver. Läs och läs riktigt. Jag vet ingenting om ögonsjukdomar. Däremot har jag en "specialist" i huset. Men du törs kanske inte skriva vad som fattas - då klassar jag det som gnäll. Säg vad som fattas eller som gör dig sjuk. Sitt inte och kasta skit utan bevis eller indicier. Jag har haft ett utomordentligt samarbete med lasaretten i Lund och Malmö. Förr fanns det något som hette SBK - och du påminner faktiskt om dessa. Fast dom hade rätt med sitt tillstånd... Vilken sjukdom har du, som ger dig dålig balans Gärna på latin...
Intill du svarar på ovanstående, så betraktar jag dig som bluffare... Bengalow att du är elak vet man ju men nu kör du med förtal och förolämpningar. Tror du verkligen att ja lägger ut här min sjukjournal? Och det till dig som är så elak....... Det du kallar för SBK tror jag är samma sak som man här på åttiotalet kallade för SVBK. Det är förolämpning i allra högsta grad. Att en del läka<re som inte hade en aaaaaning om en viss sjukdom myntade detta uttrycke ger inte dig rätt att kalla mig det. Du är varken läkare eller ögonläkare. Och din specialist hemma är hon ögonläkare eller var bara någon hjälpreda? Synd bara att ja inte kan överlåta mina besvär till dig, skulle det gärna göra det nu. Elisabeth
Elisabeth-Västkustkolonisten
24-05-2016, 08:53
CITAT (Gossen Ruda @ 24-05-2016, 09:38)  Bengalow, nu är du ganska elak själv. Beträffande yrsel så finns det en del att läsa här: http://yrselcenter.se/vad-ar-yrsel/Yrsel är svårt att diagnosticera. Det tog flera år innan jag fick min diagnos. Jag kan bara säga att det är ett helvete rent ut sagd. Jag säger ofta all värk jag har är ensak men den förb..... yrsel är bara hemsk.
Bengalow
24-05-2016, 10:04
CITAT (Elisabeth-Västkustkolonisten @ 24-05-2016, 09:48)  Synd bara att ja inte kan överlåta mina besvär till dig, skulle det gärna göra det nu.
Elisabeth Snacka om elakheter...
Elisabeth-Västkustkolonisten
24-05-2016, 12:23
Bengalow du tror att du kan vräker ur dig vad som helst men andra skall inte få försvara sig. Tänk efter.....
Och ja, ja<g tror att andra skulle behöva känna på sig vad olika sjukdomar innebär för att man slipper elaka kommentarer.
Jag lät imorse läsa min sambo ditt inlägg, han blev förb....... för han vet hur mycket jag kämpar. Han ville svara men jag lät inte honom göra det dör då kanske hade det blivit för mycket.
Jag tycker Bengalow du skall tänka efter hur mycket du sårar andra innan du svarar.
Bengalow
24-05-2016, 14:22
Jo du Elisabeth, du ser inte bjälken i ditt eget öga, men grandet din grannes. Du är precis lika elak som andra, när du beskriver t.ex. mig som okunnig, elak och förolämpande. Vad är det du själv skriver, som gör mig förbannad? Rannsaka din egen text innan du skickar i väg den. Jag svarar bara på påhopp med samma mynt. Är det astigmatism du har? Jag har inte begärt ut någon sjukjournal från dig, bara en förklaring, av nyfikenhet. När du sedan svarar att min fru var "någon slags hjälpreda", så har du trampat på henne också - av ren och skär elakhet.
Aqvakul
24-05-2016, 15:41
Att vara sjuk är inget jag önskar min värsta ovän. Tyvärr blir livet svårare när man är sjuk. Man blir inte heller snällare av att vara sjuk. Jag ser ingen mening med att ni två skäller på varandra. Det blir lätt missförstånd och lite för mycket när man inte mår bra. Jag tror inte vi kommer mycket längre i denna tråden utan ni kan väl skriva av er lite i andra ämnen som inte är så laddade. Ha en bra fortsatt dag!/Anders
malarmaster
24-05-2016, 16:05
personangrepp o elakheter blir vanligare o vanligare i odlas trådar. huruvida elisabeth har yrsel eller inte är oväsentligt. ämnet var ju den försämrade sjukvården o långa väntetider. det vill tydligen ingen debattera utan tråden hamnar i polemik mellan två individer om oväsentligheter.
jag håller med elisabeth,sjukvården försämras stadigt trots alla resurser som matas in. orsaken till det vet jag men ingen vill diskutera åtgärder... är svensken så jävla avtrubbad? ulf
Elisabeth-Västkustkolonisten
24-05-2016, 16:47
Jag är inte den som angriper någon personligt emn det gjorde Bengalow och allt kan ja inte ta emot.
Bengalow ja<g känner inte din fru och har tydligen aldrig pratit med henne här. Är hon ögonläkare och vilken specialist är hon? Du skriver ju a<tt hon är specialist. Vad heter hon, var jobbar hon så att ma<n kan kollar hur bedömningarna är.
Ja Aqua sjukdoma<r är hemska och ännu värre blir det när nån yttrar sig som bengalow. Det var rena rama förolämpningarna. Vet du va SVBK elller SBK betyder?
Bengalow min Sambo frågar om du vet vad ditt namn betyder här i Västsverige?
Elisabeth
Undrar så vad är det som gör att det är så olika vad det gäller väntetider i olika landsting? Själv bor jag i Sörmland och har aldrig behövt vänta länge för att komma till undersökningar på Mälarsjukhuset.
Och det har varit många undersökningar och jag har blivit välbemött av underbar personal var jag än har varit!
Jag är djupt tacksam för den fantastiska svenska sjukvården!
Bengalow
24-05-2016, 17:18
CITAT (silos @ 24-05-2016, 18:04)  Undrar så vad är det som gör att det är så olika vad det gäller väntetider i olika landsting? Själv bor jag i Sörmland och har aldrig behövt vänta länge för att komma till undersökningar på Mälarsjukhuset. Jag är djupt tacksam för den fantastiska svenska sjukvården! Skillnaden är vad man förväntar sig, och sedan vad verkligheten erbjuder. Tycker man själv att man är ett akutfall, och inte blir behandlad som sådant, så reagerar man som Elisabeth. Ser man så på det, så är all sjukvård skit - "att stå i kö är inget för mig - jag vill vara först", oavsett hur andra lider...
Bengalow
24-05-2016, 17:23
CITAT (Elisabeth-Västkustkolonisten @ 24-05-2016, 17:47)  Bengalow min Sambo frågar om du vet vad ditt namn betyder här i Västsverige?
Elisabeth Har det med ämnet att göra? Dessutom stavas det inte som min nick, som är en spansk översättning av mitt förnamn - hälsa din sambo att han är ute och cyklar på irrvägar. Hoppas att han hittar hem igen.
malarmaster
24-05-2016, 18:11
CITAT (Bengalow @ 24-05-2016, 18:18)  Skillnaden är vad man förväntar sig, och sedan vad verkligheten erbjuder. Tycker man själv att man är ett akutfall, och inte blir behandlad som sådant, så reagerar man som Elisabeth. Ser man så på det, så är all sjukvård skit - "att stå i kö är inget för mig - jag vill vara först", oavsett hur andra lider... men verkligheten går ju att förändra,eller hur? ser man att det inte funkar så måste man göra något åt det. nej,det är helt vansinnigt att vänta t.ex 1 år på cancerbehandling. (blekingesjukhuset). 6 månaders väntetid för att kolla upp hjärtrytm o värk i bröstet (Växjö) väntetid för en bråckoperation efter en misslyckad magoperation,hittills 6 månader,inget besked ges när operation kan ske (Lunds sjukhus samt blekingesjukhuset). detta är några ur vänkretsen sista året. En kompis dog i vårdkön i väntan på canceroperation (karlskrona). min svåger dog också i väntan på behandling som skulle utföras i Växjö,kom aldrig kallelse. Från diagnos till dödstillfället gick det 8 månader. Cancer även här. Fall 3, bråckoperation innebär för min vän att hon har gått ut sin sjukskrivning,kan inte jobba (63 år o ser ut som hon är i tionde månaden) har svårt att äta (magen svullnar då enormt) och ansvarig läkare bedömer läget som livshotande men då operationen skall utföras av ett annat landsting (kompetens saknas i karlskrona) så kan de inte påverka väntetid. Att det skiljer mellan landstingen beror ju på var personalresurser samt specialister finns. Stockholmsområdet attraherar givetvis specialläkare ,likaså de stora sjukhusen i storstäderna medan de små landstingen saknar kompetens. detta går givetvis att åtgärda men då krävs att man totalt ändrar om hur sjukvården skall vara organiserad. Nej,bengalow. jag är inte nöjd. Långa vårdköer beror på usel organisation samt föråldrad syn på hur sjukvård skall bedrivas. Folk dör dagligen i köer i väntan på behandling. Jag lämnade ett antal steg i tidigare inlägg för att komma tillrätta med detta. ingen kommenterar så jag antar att alla är nöjda här med hur det funkar. Några år till o elisabeths väntetid är inte längre 15 månader utan flera år. Hoppas man att patienterna skall dö innan så det blir billigast för samhället? Ulf
Bengalow
24-05-2016, 19:06
Javisst är det en svår situation! När man lägger resurserna på flerdubbelt dyrare privatvård, så blir det som det är nu. Mäster! Har du bara undantag att komma med? Tänk så många som har blivit rätt skötta, och behandlade! Jag tycker att hela rubriksättningen är missvisande. "Svensk sjukvård sämre än dåligt!" Elisabeth kan näppeiigen bedöma svensk sjukvård utifrån sin egen situation. Att generalisera är en av dödssynderna."-Jag känner en, vars moster hört av en bekant, att...". Vi känner alla någon som har blivit illa behandlad inom äldrevård, sjukvård, skattemyndighet, polis eller vad det månde, men att därifrån beskriva hela sjukvården som "sämre än dåligt" är det långt emellan. Jag är nöjd med sjukvården. De kallar mig när de anser att det behövs, och jag tackar för den behandling jag får. Jag kommer inte att leva många år till, men det är inte sjukvårdens fel, att jag inte blir 100.
Elisabeth-Västkustkolonisten
24-05-2016, 19:41
Ja Bengalow jag kann bedömma det jag eller mina anhöriga var med om. Min sambo hade för 4 eller 5 år sedan lungemboli. Hade han inte krävd att träffa vår husläkare (som dom först neka<de honom) så skulle han inte leva idag.
Min sväger hade problem med hjärtat. Hand väntade och väntade och till slut gav han upp. Min svägerska körde honom till aktuten på Östra och därifrån körde dom honom i en jävla fart till SU ochh raka spåret in till Till OP
Vi ha<r ockå min sambos gamla mamma på äldreboenden. Hemtjänsten skulle städa och tvätta där för dom gamla. En dag kom vi dit och tanten grät. Då ha<de dom slängd en hylla för den var dammig och även dusch draperiet. Mycket försvinner man bara slänger men tanten får betala för tvätt och städning. Men när städerskan gick på svärmors medicinskåp då blev sambon också arg.
Bengalow du kann slänga hur mycket skit du vill på mig men det biter inte för verkligheten är en annan.
Elisabeth
Bengalow
24-05-2016, 20:30
...och på dessa tre fall bedömer du att "svensk sjukvård sämre än dålig". Hur många andra har inte blivit bra av behandlingarna. Svensk sjukvård är ett allomfattande ämne, och jag tror inte alls på dig, utifrån dessa fall. Det är snarare undantag än praxis. Såklart tycker jag det är synd att det inträffat, men det du beskriver är INTE en generell dom över sjukvården. Hade du skrivit, att sjukvården hos dig inte lever upp till dina förväntningar, så hade t.o.m. jag hållit med dig. Nu har du svängt dig runt med "svensk sjukvård". Då hade vi kunnat diskuterat enskilda fall, men eftersom jag inte har kunskap varken inom medicin eller kirurgi, så hade jag säkert låtit bli att debattera.. Astigmatism??????
malarmaster
24-05-2016, 20:30
CITAT (Bengalow @ 24-05-2016, 20:06)  Javisst är det en svår situation! När man lägger resurserna på flerdubbelt dyrare privatvård, så blir det som det är nu. Mäster! Har du bara undantag att komma med? Tänk så många som har blivit rätt skötta, och behandlade! Jag tycker att hela rubriksättningen är missvisande. "Svensk sjukvård sämre än dåligt!" Elisabeth kan näppeiigen bedöma svensk sjukvård utifrån sin egen situation. Att generalisera är en av dödssynderna."-Jag känner en, vars moster hört av en bekant, att...". Vi känner alla någon som har blivit illa behandlad inom äldrevård, sjukvård, skattemyndighet, polis eller vad det månde, men att därifrån beskriva hela sjukvården som "sämre än dåligt" är det långt emellan. Jag är nöjd med sjukvården. De kallar mig när de anser att det behövs, och jag tackar för den behandling jag får. Jag kommer inte att leva många år till, men det är inte sjukvårdens fel, att jag inte blir 100. men nu går det ju inte längre att förneka att sjukvården blir sämre. Internationella undersökningar visar ju att svensk sjukvård blir sämre. akutvården som tidigare varit bäst i Norden ligger nu sämst till. Jag klagar inte på personalen,de gör vad de kan men de är alldeles för få.Sveriges befolkning ökar kraftigt,andel äldre ökar också men sjukvården krymper.Antal tillgängliga vårdplatser minskar stadigt varje år. " privatvården flerdubbelt dyrare". vilken privatvård? de som har privata försäkringar betalar premier för detta och vården bekostas av försäkringsbolagen. det är snarare ett plus för berört landsting då de får betalt för utförda insatser. att vårdköerna ökar,antal tillgängliga läkare minskar,att det saknas specialister och specialsköterskor är ju allvarligt!!! att du är nöjd är ju bra,men du tycks i vanlig ordning inte se verkligheten. flertalet är missnöjda enl. många undersökningar.
*Stintan*
24-05-2016, 21:46
Att försäkringsbolagen betalar gör det bara dyrare.
Mjärden
24-05-2016, 23:19
Om man får en behandling i tid eller måste vänta länge hänger lite på hur man kan tala för sig. Det är större risk att en snäll o mindre krävande person kan råka illa ut än en som inte ger sig förrän han/hon fått sin undersökning
Jag kan hålla med Bengalow att det är svårt att utifrån sin egen horisont bedöma om svensk sjukvård har försämrats såvida man inte är ett sjukdomsfall som åkt jojo ut och in i sjukvården i många år.
En sak som är bra är att om något bedöms att ha gått snett, som kan det göras en "Lex-anmälan" för att få utrett om sjukvården gjort något fel och vad som i så fall måste rättas till för att samma misstag inte skall upprepas.
Dock skulle listan över lyckade diagnoser, medicinering, operationer, läkarråd osv kunna göras mycket lång, vilket dock inte får innebära att man slår sig till ro utan ständigt ser över sin verksamhet om den kan bli bättre.
Jag har tidigare jobbat inom handikapporganisationerna och på den tiden fanns ett väl utvecklat remissförfarande ang frågor som bla berörde sjukvård inom de sk handikappråden. Jag tror de numera är nedlagda och vem som är remissorgan om funktionsnedsättning och sjukdomar vet jag inte.
Man kanske skulle inrätta någon form av Medborgardialog inom frågor som faller inom Landstingens ram, där man fick möjlighet att påtala det som man upplever som mindre bra tex inom sjukvården.
malarmaster
25-05-2016, 19:31
CITAT (*Stintan* @ 24-05-2016, 22:46)  Att försäkringsbolagen betalar gör det bara dyrare. för vem????
*Stintan*
25-05-2016, 20:36
CITAT (malarmaster @ 25-05-2016, 20:31)  för vem???? För dom som inte har privata försäkringar utan måste betala ur egen ficka. Lätt att priserna höjs när man kan mjölka försäkringsbolagen vilket också medför högre premier och mer undantag i avtalen.
CITAT (*Stintan* @ 25-05-2016, 21:36)  För dom som inte har privata försäkringar utan måste betala ur egen ficka. Lätt att priserna höjs när man kan mjölka försäkringsbolagen vilket också medför högre premier och mer undantag i avtalen. Jag förstår inte riktigt vad du menar. Vilka priser höjs? Landstingsdriva och privata vårdgivare knutna till landstingen har väl en enhetlig taxa och vården finansieras mestadels med skattemedel. Skattemedel som räcker längre om färre utnyttjar dvs. om fler har privata försäkringar och rent privata vårdgivare. Har jag missförstått något, eller? Gita
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|