|
Mjärden
22-07-2016, 23:25
Jag vill hävda att det ligger i generna att kvinnor och män diskuterar på olika sätt. Män är oftast rakare och har lättare att avhandla ett visst ämne medan kvinnor ofta ger synpunkter på personen som framför åsikterna.
Ex. Om man skall köpa en bil så talar man om bilens funktion med män medan kvinnor har åsikter om mig som person i sättet att skaffa bil.
Ligger det något i vad jag säger eller har jag fel ?
Trampendal
23-07-2016, 02:13
Du har fel!
Trampendal
23-07-2016, 02:25
I bilexemplet tror jag att det är precis tvärtom. Kvinnor tänker på bilens funktion, män funderar över vad andra män ska tänka om dem om de köper bilen. Finns dock undantag på båda sidor.
Huggorm
23-07-2016, 07:37
CITAT (Trampendal @ 23-07-2016, 03:25)  I bilexemplet tror jag att det är precis tvärtom. Kvinnor tänker på bilens funktion, män funderar över vad andra män ska tänka om dem om de köper bilen. Finns dock undantag på båda sidor.  Åtminstone förr tror jag bilköpande män mera tänkte i termer av reparation och underhåll när de köpte bil - de ville ha en som var enkel och logisk att greja med och som höll länge. Det var därför exempelvis renault var en typiskt kvinnlig bil, de skruvade ju aldrig själv. Men idag lagar ju inte männen heller sina bilar själv, de har mist det praktiska handlaget och intresset. Men i övrigt håller jag med om att idén i startinlägget är fel. Jag har inte sett att kvinnor skulle ha närmare till personangrepp i en diskussion än män.
Gossen Ruda
23-07-2016, 08:41
Det är mest här på Odla där en medlem knappt kan skriva nånting utan att komma med personliga påhopp, och andra hänger på.
*Stintan*
23-07-2016, 08:45
CITAT (Gossen Ruda @ 23-07-2016, 09:41)  Det är mest här på Odla där en medlem knappt kan skriva nånting utan att komma med personliga påhopp, och andra hänger på. Jo så är det tyvärr men lyckligtvis är det inte likadant ute i verkliga livet.
CITAT (Huggorm @ 23-07-2016, 08:37)  Åtminstone förr tror jag bilköpande män mera tänkte i termer av reparation och underhåll när de köpte bil - de ville ha en som var enkel och logisk att greja med och som höll länge. Det var därför exempelvis renault var en typiskt kvinnlig bil, de skruvade ju aldrig själv. Men idag lagar ju inte männen heller sina bilar själv, de har mist det praktiska handlaget och intresset.
Men i övrigt håller jag med om att idén i startinlägget är fel. Jag har inte sett att kvinnor skulle ha närmare till personangrepp i en diskussion än män. Ganska intressant frågeställning, jag vet faktiskt inte riktigt. Kanske har kvinnor i allmänhet lättare att falla i gropen och gå på personer istället för åsikter. Fast det finns förstås män som är riktiga kärringar i detta avseende. När det gäller exemplet med bilen ovan så stämmer det med 100 % på min man. För honom har reparationer och underhåll stor betydelse vid bilköp, medan jag vill hävda att det numera är så mycket elektronik i bilarna så att man kan bara göra minimalt själv Gita
Aqvakul
23-07-2016, 14:46
Tror att det är svårt att hitta generella skillnader. Visst finns det lite genetik och en del sociala mönster, men i ett land som Sverige blir det personliga viktigare än könet.
CITAT (Gossen Ruda @ 23-07-2016, 09:41)  Det är mest här på Odla där en medlem knappt kan skriva nånting utan att komma med personliga påhopp, och andra hänger på. Visst är det trist att flera intressanta skribenter försvunnit från forumet pga av de "drev" som en tre, fyra personer här ängnar sig åt i bland. Nu är det ju i stort sett bara Stintan,Rudan,, Bengalow och någon mer kvar i denn avdelning. Gita
Gunilla T
23-07-2016, 17:11
CITAT (Gita @ 23-07-2016, 17:01)  Visst är det trist att flera intressanta skribenter försvunnit från forumet pga av de "drev" som en tre, fyra personer här ängnar sig åt i bland. Nu är det ju i stort sett bara Stintan,Rudan,, Bengalow och någon mer kvar i denn avdelning. Gita Jag har aldrig upplevt några drev här på Odla och har aldrig haft problem med att diskutera saker med olika medlemmar även om vi ibland har vitt skilda åsikter. Vuxna och mogna människor tycker det är intressant att diskutera, bemöta, lära och tillföra något till diskussionen. Möter man varandra i en respektfull ton på ett vuxet sätt så flyter konversationen fint. Men du är undantaget Gita. Dina inlägg är nedvärderande, respektlösa och många gånger riktigt elaka. Jag försvann härifrån för några år sedan pga att det inte längre var möjligt att diskutera utifrån en vuxen nivå utan att du kommenterade med tarvligheter. Nu är det likadant igen, du förstör alla diskussioner med dina insinuationer och din förkärlek för att dela in mänskligheten i så enkla termer som vänster och höger och du skäms inte för att tillskriva personer som du inte känner med ett antal hemsnickrade egenskaper. Det är hur enkelt som helst att slänga ur sig elakheter och provokationer, det kan vem som helst göra men de flesta vuxna människor avstår för det känns ovärdigt och omoget.
CITAT (Gunilla T @ 23-07-2016, 18:11)  Jag har aldrig upplevt några drev här på Odla och har aldrig haft problem med att diskutera saker med olika medlemmar även om vi ibland har vitt skilda åsikter. Vuxna och mogna människor tycker det är intressant att diskutera, bemöta, lära och tillföra något till diskussionen. Möter man varandra i en respektfull ton på ett vuxet sätt så flyter konversationen fint.
Men du är undantaget Gita. Dina inlägg är nedvärderande, respektlösa och många gånger riktigt elaka. Jag försvann härifrån för några år sedan pga att det inte längre var möjligt att diskutera utifrån en vuxen nivå utan att du kommenterade med tarvligheter. Nu är det likadant igen, du förstör alla diskussioner med dina insinuationer och din förkärlek för att dela in mänskligheten i så enkla termer som vänster och höger och du skäms inte för att tillskriva personer som du inte känner med ett antal hemsnickrade egenskaper.
Det är hur enkelt som helst att slänga ur sig elakheter och provokationer, det kan vem som helst göra men de flesta vuxna människor avstår för det känns ovärdigt och omoget. "Det är hur enkelt som helst att slänga ur sig elakheter och provokationer, det kan vem som helst göra men de flesta vuxna människor avstår för det känns ovärdigt och omoget." Ovan citerade låter väl snällt och trevligt men det hade nog varit bättre om du själv varit vuxen och mogen nog att avstå från inlägget ovan istället för att försöka dig på att starta ett drev. Troligtvis lär du lycks att få med dig åtminstone Stintan, Sparvuggla, Rudan och Bengalow. Bra jobbat, Gunilla. Jag sparar en kopia av ditt inlägg för framtida bruk. Gita
Mjärden
23-07-2016, 17:41
Det här är inget som jag har hittat på utan har bla lyssnat på föredrag om kvinnligt resp manligt sätt. Från föredraget, som hölls av en kvinna, kommer jag ihåg;
En man och en kvinna var ute på en resa med bil. De passerar ett cafe och kvinnan säger att det där verkar vara ett trevligt ställe. Jaha, svarar mannen och fortsätter att köra. Då det inte efter ett tag dykt upp något mer ställe blir stämningen i bilen irriterad, då fikatiden överskridits med råge. Kvinnan säger att jag sa ju att vi skulle stanna och fika på cafeet. Man svarar att det har han inte hört. Kvinnan menade att de skulle stanna och fika genom att säga att det var ett trevligt cafe där. Mannen i samma situation hade sagt där är ett cafe och där kan vi stanna och fika. Konklusion; män och kvinnor säger en sak på olika sätt.
Sen är ju odla ett för litet underlag för att dra några generella slutsatser, dock kan jag tycka att ni går hårt åt Gita många gånger i onödan, en hel del av vad hon skriver har faktiskt substans. Om man i stället ägnar sig åt att diskutera ämnet i stället för att ge ett omdöme om personen för att den har en viss åsikt, så skulle det gå mycket lättare här på forumet.
Gunilla T
23-07-2016, 17:52
CITAT (Gita @ 23-07-2016, 18:35)  "Det är hur enkelt som helst att slänga ur sig elakheter och provokationer, det kan vem som helst göra men de flesta vuxna människor avstår för det känns ovärdigt och omoget." Ovan citerade låter väl snällt och trevligt men det hade nog varit bättre om du själv varit vuxen och mogen nog att avstå från inlägget ovan istället för att försöka dig på att starta ett drev. Troligtvis lär du lycks att få med dig åtminstone Stintan, Sparvuggla, Rudan och Bengalow. Bra jobbat, Gunilla. Jag sparar en kopia av ditt inlägg för framtida bruk. Gita En utmärkt illustration till mitt inlägg...
CITAT (Gunilla T @ 23-07-2016, 18:52)  En utmärkt illustration till mitt inlägg... Fast du illustrerar dig själv och ditt hyckleri ännu bättre. Ditt förra inlägg var bland de värsta personangrepp som jag sett på Odla på bra länge. Vad har hänt med dig? Jag gissar att du står för vad du skriver i din beskrivning av mig i ditt förra inlägg och att du då inte ha något emot att jag citerar/publicerar och använder mig av det. Självklart anger jag dig eller snarare din signatur som författare. Hoppas att du snart mår lite bättre! Gita P.s Bli inte orolig, du har faktiskt gått över gränsen, men jag blir inte särskilt ledsen, jag bryr mig inte särskilt mycket men blir lite road och tycker att det är ganska intressant när någon blottar och gör bort sig sig som du D.s
Bengalow
23-07-2016, 18:18
Jösses Gunilla T! Nu har du försett Gita med et CV till Blåkulla, som hon t.o.m. är stolt över!
*Stintan*
23-07-2016, 18:31
Sorgligt men någon tycks helt sakna självkännedom. Då blir det naturligtvis jobbigt att få smaka sin egen beska medicin.
Aqvakul
23-07-2016, 18:31
CITAT (Mjärden @ 23-07-2016, 18:41)  Det här är inget som jag har hittat på utan har bla lyssnat på föredrag om kvinnligt resp manligt sätt. Från föredraget, som hölls av en kvinna, kommer jag ihåg;
En man och en kvinna var ute på en resa med bil. De passerar ett cafe och kvinnan säger att det där verkar vara ett trevligt ställe. Jaha, svarar mannen och fortsätter att köra. Då det inte efter ett tag dykt upp något mer ställe blir stämningen i bilen irriterad, då fikatiden överskridits med råge. Kvinnan säger att jag sa ju att vi skulle stanna och fika på cafeet. Man svarar att det har han inte hört. Kvinnan menade att de skulle stanna och fika genom att säga att det var ett trevligt cafe där. Mannen i samma situation hade sagt där är ett cafe och där kan vi stanna och fika. Konklusion; män och kvinnor säger en sak på olika sätt.
Sen är ju odla ett för litet underlag för att dra några generella slutsatser, dock kan jag tycka att ni går hårt åt Gita många gånger i onödan, en hel del av vad hon skriver har faktiskt substans. Om man i stället ägnar sig åt att diskutera ämnet i stället för att ge ett omdöme om personen för att den har en viss åsikt, så skulle det gå mycket lättare här på forumet. Detta är klassiskt exempel på en kommunikation med ett dolt budskap, vilket återfinns i socialpsykologikapitlet i de flesta läroböcker i psykologi. Där brukar man också mena att det är vanligare kommunikationsmönster hos kvinnor. Möjligen är det så, men som sagt det varierar mycket mer utifrån person och sammanhang än efter kön.
Aqvakul
23-07-2016, 18:37
(för övrigt instämmer jag med Gunillas inlägg, även om jag knappast är kapabel att formulera mig lika pregnant och nog för feg för att våga vara så öppenhjärtlig.)
CITAT (*Stintan* @ 23-07-2016, 19:31)  Sorgligt men någon tycks helt sakna självkännedom. Då blir det naturligtvis jobbigt att få smaka sin egen beska medicin. Javisst, där anslut du, helt förutsägbart. Något gott omdöme har du sannerligen inte. Då väntar vi på lilla Sparvuggla och Rudan Gita CITAT (Aqvakul @ 23-07-2016, 19:37)  (för övrigt instämmer jag med Gunillas inlägg, även om jag knappast är kapabel att formulera mig lika pregnant och nog för feg för att våga vara så öppenhjärtlig.) Där ser man. Jag var lite osäker om du också skulle ansluta dig till drevet. Jag trodde faktiskt lite bättre om Magistern, men nu vet jag. Gita P.s Nu tänker jag inte lägga mig platt för er, jag fortsätter naturligtvis att protestera mot all dumhet. Jag klarar allt ert kräkande och skitkastande, men det finns dem som inte gör det så för all del var lite försiktiga i er iver att nedgöra.
CITAT (Gita @ 23-07-2016, 20:15)  Javisst, där anslut du, helt förutsägbart. Något gott omdöme har du sannerligen inte. Då väntar vi på lilla Sparvuggla och Rudan Gita Är det bråk som du vill ha Gita? Varför inte ta och röka fredspipa och dansa i skogen eller annanstans?!?
CITAT (silos @ 23-07-2016, 20:18)  Är det bråk som du vill ha Gita? Varför inte ta och röka fredspipa och dansa i skogen eller annanstans?!? Du har tydligen inte läst Gunilla T:s personliga påhopp på mig. Läs det innan du skriver något mer är du snäll. Gita
CITAT (Gita @ 23-07-2016, 20:25)  Du har tydligen inte läst Gunilla T:s personliga påhopp på mig. Läs det innan du skriver något mer är du snäll. Gita Har läst och det samma gäller henne och alla andra som gör personliga påhopp!
segelbåt
23-07-2016, 19:35
CITAT (silos @ 23-07-2016, 20:18)  Är det bråk som du vill ha Gita? Varför inte ta och röka fredspipa och dansa i skogen eller annanstans?!? Kul tråd. Gunilla sätter igång med personangreppen och som ett brev på posten kommer bengalo och stintan. Eller ska vi kalla det för flugor till skiten? För att vara on topic ang bilköpet så brukar man ju lite skämtsamt säga att män är intresserade av bilens skick medan kvinnor tittar vilken färg den har. Men för att vara lite allvarligare så visst debatterar män och kvinnor olika, män brukar vara sakligare medans kvinnor använder känsloargument.
CITAT (segelbåt @ 23-07-2016, 20:35)  Kul tråd. Gunilla sätter igång med personangreppen och som ett brev på posten kommer bengalo och stintan. Eller ska vi kalla det för flugor till skiten? Ja, vi får väl gratta Gunilla till en lyckad drevuppstart, för nu är det fritt fram för alla att kasta skit eller som du Gunilla spy galla över mig. T.om. Aqua anslut sig och det gör mig lite förvånad. Att Gunilla på köpet tappade sin "fina" men intetsägande PK-image kan kanske framöver bli ett problem för henne. Men som sagt, hoppas att du mår bättre när du fått kräkas färdigt Gunilla! Gita
Aqvakul
23-07-2016, 20:04
CITAT (Gita @ 23-07-2016, 20:17)  Javisst, där anslut du, helt förutsägbart. Något gott omdöme har du sannerligen inte. Då väntar vi på lilla Sparvuggla och Rudan Gita Där ser man. Jag var lite osäker om du också skulle ansluta dig till drevet. Jag trodde faktiskt lite bättre om Magistern, men nu vet jag. Gita P.s Nu tänker jag inte lägga mig platt för er, jag fortsätter naturligtvis att protestera mot all dumhet. Jag klarar allt ert kräkande och skitkastande, men det finns dem som inte gör det så för all del var lite försiktiga i er iver att nedgöra. Det märkliga Gita är att du kan leverera tio personliga påhopp, men när någon pekar på detta så uppträder du som värsta prinsessan på ärten. Dessutom heter jag Aqvakul här, eller Anders om du föredrar det, men inte "magistern".... (trodde vi hade kommit överens om den umgängesregeln, eller vill du att jag ska kalla dig för något annat än Gita?)
CITAT (Aqvakul @ 23-07-2016, 21:04)  Det märkliga Gita är att du kan leverera tio personliga påhopp, men när någon pekar på detta så uppträder du som värsta prinsessan på ärten. Dessutom heter jag Aqvakul här, eller Anders om du föredrar det, men inte "magistern".... (trodde vi hade kommit överens om den umgängesregeln, eller vill du att jag ska kalla dig för något annat än Gita?) Oj, så besviken jag är på dig. Visst vi har väl aldrig gillat varandra särskilt mycket men jag trodde nog att du var lite smartare, lite starkare, hade lite distans och lite större tankeförmåga än vad du visar nu. Vad i det du citerade ovan är personpåhopp? Du kanske också bör läsa och även citera inläggen som föranledde mina svar ovan för att visa åtminstone lite balans. Tänk en pjäs där man bara visar hälften/varannan av replikerna.......inte så bra. Tydligt är att ni är några stycken som vill att jag skall lämna forumet, dvs. några stycken som inte klarar/gillar att någon säger emot. Och nu syftar jag på ( obs! personangrepp ) Stintan och inte minst Sparvuggla som ju är den som är minst kunnig av alla på forumet. Den glädjen tänker jag dock inte ge er. Jag kommer att komma och gå precis som jag vill. Och dessmer säga emot alla felaktigheter och lögner som skrivs i olika sammanhang. Gita
Jubbe063
23-07-2016, 22:22
I grund och botten är det inte någon skillnad. Så något genetiskt är det inte. Tror mer på miljön och den uppfostran man fått.
Gita jag vill i allafall inte att du lämnar forumet eller nån annan!
Trampendal
24-07-2016, 00:01
CITAT (Jubbe063 @ 23-07-2016, 23:22)  I grund och botten är det inte någon skillnad. Så något genetiskt är det inte. Tror mer på miljön och den uppfostran man fått. Håller med dig. Men vem bryr sig om det i den allmänna pajkastningen?
Aqvakul
24-07-2016, 04:02
CITAT (Jubbe063 @ 23-07-2016, 23:22)  I grund och botten är det inte någon skillnad. Så något genetiskt är det inte. Tror mer på miljön och den uppfostran man fått. På gruppnivå finns det säkert nedärvda genetiskt betingade hormonella skillnader. Sen är det ju tydligt att etablerade sociala mönster förs vidare genom socialisering. I ett alltmer individualiserat samhälle, är det allt svårare att se några systematiska skillnader på individnivå.
sparvuggla
24-07-2016, 05:36
CITAT (Aqvakul @ 23-07-2016, 21:04)  Det märkliga Gita är att du kan leverera tio personliga påhopp, men när någon pekar på detta så uppträder du som värsta prinsessan på ärten. Dessutom heter jag Aqvakul här, eller Anders om du föredrar det, men inte "magistern".... (trodde vi hade kommit överens om den umgängesregeln, eller vill du att jag ska kalla dig för något annat än Gita?) Jag tror alla gillar dig här Aqvakul! Gita, det finns ett ord som skrivs FÖRLÅT, har du nånsin sagt eller skrivit det.......................
Mjärden
24-07-2016, 13:34
CITAT (segelbåt @ 23-07-2016, 20:35)  För att vara on topic ang bilköpet så brukar man ju lite skämtsamt säga att män är intresserade av bilens skick medan kvinnor tittar vilken färg den har.
Men för att vara lite allvarligare så visst debatterar män och kvinnor olika, män brukar vara sakligare medans kvinnor använder känsloargument. Precis, det är den erfarenhet jag dragit från det verkliga livet, då jag bl a har arbetat på kvinnodominerade, mansdominerade och blandade arbetsplatser. Som jag skrev tidigare är odla för litet att dra några generella slutsatser, i annat fall hade ni kvinnor fått "dåligt betyg"
Anki på Öland
24-07-2016, 20:49
CITAT (Gunilla T @ 23-07-2016, 18:11)  Jag har aldrig upplevt några drev här på Odla och har aldrig haft problem med att diskutera saker med olika medlemmar även om vi ibland har vitt skilda åsikter. Vuxna och mogna människor tycker det är intressant att diskutera, bemöta, lära och tillföra något till diskussionen. Möter man varandra i en respektfull ton på ett vuxet sätt så flyter konversationen fint.
Men du är undantaget Gita. Dina inlägg är nedvärderande, respektlösa och många gånger riktigt elaka. Jag försvann härifrån för några år sedan pga att det inte längre var möjligt att diskutera utifrån en vuxen nivå utan att du kommenterade med tarvligheter. Nu är det likadant igen, du förstör alla diskussioner med dina insinuationer och din förkärlek för att dela in mänskligheten i så enkla termer som vänster och höger och du skäms inte för att tillskriva personer som du inte känner med ett antal hemsnickrade egenskaper.
Det är hur enkelt som helst att slänga ur sig elakheter och provokationer, det kan vem som helst göra men de flesta vuxna människor avstår för det känns ovärdigt och omoget. Även jag är benägen att hålla med dig! Brukar inte vara med i diskussioner här längre. Sista gången jag gick in i en typ politisk diskussion för några år sen och hade en åsikt som inte stämde överens med Gita fick jag som kommentar från henne "och vad fick du luft ifrån då" - lockade inte till fortsatt diskussion.
Mjärden
24-07-2016, 22:39
CITAT (Anki på Öland @ 24-07-2016, 21:49)  Även jag är benägen att hålla med dig! Brukar inte vara med i diskussioner här längre. Sista gången jag gick in i en typ politisk diskussion för några år sen och hade en åsikt som inte stämde överens med Gita fick jag som kommentar från henne "och vad fick du luft ifrån då" - lockade inte till fortsatt diskussion. Du kunde svarat med en avväpnande kommentar; -"Från Öland"
Anki på Öland
25-07-2016, 07:43
CITAT (Mjärden @ 24-07-2016, 23:39)  Du kunde svarat med en avväpnande kommentar; -"Från Öland"  Jodå, jag kunde ha svarat med en massa olika kommentarer men det var inte därför jag gick in i diskussionen....
Gunilla T
25-07-2016, 09:15
CITAT (Anki på Öland @ 25-07-2016, 08:43)  Jodå, jag kunde ha svarat med en massa olika kommentarer men det var inte därför jag gick in i diskussionen.... Nej, just det... Gita brukar vara en förkämpe för yttrandefriheten och dylika kommentarer är ett effektivt sätt att få tyst på motparten, det hela blir obegripligt motsägelsefullt. Jag har saknat dig Anki och hoppas du vill komma tillbaka
segelbåt
25-07-2016, 09:28
Gita har inte skrivit i tråden på 2 dagar men ändå fortsätter skitsnacket om henne... Det finner jag högst intressant. Men visst, skyll ni på att det är Gita som förstör forumet.
Aqvakul
25-07-2016, 09:32
CITAT (segelbåt @ 25-07-2016, 10:28)  Gita har inte skrivit i tråden på 2 dagar men ändå fortsätter skitsnacket om henne... Det finner jag högst intressant. Men visst, skyll ni på att det är Gita som förstör forumet.  Får väl skylla på dig då...
CITAT (segelbåt @ 25-07-2016, 10:28)  Gita har inte skrivit i tråden på 2 dagar men ändå fortsätter skitsnacket om henne... Det finner jag högst intressant. Men visst, skyll ni på att det är Gita som förstör forumet.  Jamen Gita är en spännande personlighet det har du väl märkt. Skämt åtsido, säger man emot PK-tanterna (av båda könen) får man skylla sig själv, jag är ju inte den första som råkat ut för "drevet" här Gita
*Stintan*
25-07-2016, 11:30
CITAT (Gita @ 25-07-2016, 11:48)  Jamen Gita är en spännande personlighet det har du väl märkt. Skämt åtsido, säger man emot PK-tanterna (av båda könen) får man skylla sig själv, jag är ju inte den första som råkat ut för "drevet" här Gita Tycker du ska ta av dig offerkoftan den klär dig inte.
Gossen Ruda
25-07-2016, 11:32
Påminner mig om gossen som tillfrågades hur slagsmålet började. Svaret blev att det började när den andre slog tillbaka.
sparvuggla
25-07-2016, 12:08
CITAT (Gita @ 25-07-2016, 11:48)  Jamen Gita är en spännande personlighet det har du väl märkt. Skämt åtsido, säger man emot PK-tanterna (av båda könen) får man skylla sig själv, jag är ju inte den första som råkat ut för "drevet" här Gita *SUCK*
CITAT (Anki på Öland @ 24-07-2016, 21:49)  Även jag är benägen att hålla med dig! Brukar inte vara med i diskussioner här längre. Sista gången jag gick in i en typ politisk diskussion för några år sen och hade en åsikt som inte stämde överens med Gita fick jag som kommentar från henne "och vad fick du luft ifrån då" - lockade inte till fortsatt diskussion. Men herregud... är du så vansinnigt lättkränk. Hur klarar du dig ute i verkligheten?. Gita
Anki på Öland
25-07-2016, 12:21
CITAT (Gita @ 25-07-2016, 13:11)  Men herregud... är du så vansinnigt lättkränk. Hur klarar du dig ute i verkligheten?. Gita Har inte ett dugg med lättkränkthet att göra - blev inte alls kränkt (som f.ö. är ett ord jag avskyr och aldrig skulle använda) utan jag anser att vuxna människor ska kunna diskutera på ett vuxet sätt utan att försöks förminska andra och framhäva sig själva som den enda som har något av vikt att säga. Och för övrigt klarar jag mig alldeles utmärkt i verkliga livet - om en person i min närhet skulle bete sig som dig i en verklig diskussion skulle jag bara diskutera med den en gång....
CITAT (*Stintan* @ 25-07-2016, 12:30)  Tycker du ska ta av dig offerkoftan den klär dig inte. Offer? Herregud icke. Den rollen har ju du alltid varit din. Snarare har det varit/är det intressant. Vilka skulle haka på drevet? Stintan så klart(helt förutsägbart) var först, sen Tok-Bengalow och Sparvuggla var så klart också förväntat. Damen från Öland som jag tydligen råkat kränka för fler år sedan, henne kom jag inte ens ihåg. Förvånande nog hakade Aqua på, jag hade förväntat mig (oberoende vad han tycker om mig)att han skulle ha det goda omdömet att ligga lite lågt. Lite förvånad åt andra hållet är jag när det gäller Rudan, hade förväntat mig mer skit från honom. Sen förstår jag mycket väl att Gunilla är lite sur över min reaktion när hon la ut Eva Lundgrens avhandling som källa. Förstår att det var pinsamt för dig! Men nog överreagerar du. Gita
Aqvakul
25-07-2016, 13:27
Absolut inget "drev"! Men när någon säger obehagliga sanningar om ditt sätt att uppträda här och du beskriver det som värsta påhoppet, så är vi tydligen flera som vill tala om att vi inte ser det som något "påhopp" utan snarare "beska sanningar"... Det vore kanske inte helt fel om du tog till dig lite av kritiken, istället för att alltid slå tillbaks.... När många upplever dig som hånfull, så kanske du ska fundera över hur du ska förhålla dig till detta... När det gäller höger/vänsterskalan, som du gärna diskuterar utifrån, har jag inga problem med att umgås och diskutera med såväl moderater som vänsterpartister IRL. Jag har flera vänner som är vänsterpartister och även några sverigedemokrater och även om det skaver lite ibland, så beter vi oss som vänligt och empatiskt gentemot varandra. Ibland undrar jag om anonymiteten (som iofs är en chimär) här på Odla uppmuntrar till giftigheter...
CITAT (Aqvakul @ 25-07-2016, 14:27)  Absolut inget "drev"! Men när någon säger obehagliga sanningar om ditt sätt att uppträda här och du beskriver det som värsta påhoppet, så är vi tydligen flera som vill tala om att vi inte ser det som något "påhopp" utan snarare "beska sanningar"... Det vore kanske inte helt fel om du tog till dig lite av kritiken, istället för att alltid slå tillbaks.... När många upplever dig som hånfull, så kanske du ska fundera över hur du ska förhålla dig till detta... När det gäller höger/vänsterskalan, som du gärna diskuterar utifrån, har jag inga problem med att umgås och diskutera med såväl moderater som vänsterpartister IRL. Jag har flera vänner som är vänsterpartister och även några sverigedemokrater och även om det skaver lite ibland, så beter vi oss som vänligt och empatiskt gentemot varandra. Ibland undrar jag om anonymiteten (som iofs är en chimär) här på Odla uppmuntrar till giftigheter... Hur ni all världen kan ni ta er själva på så stort allvar? Ser ni inte komiken i det hela? För övrigt så ger nu mig bra arbetsmatrial, ett par skärmdumpar härifrån räcker långt. Gita
CITAT (Anki på Öland @ 25-07-2016, 13:21)  Har inte ett dugg med lättkränkthet att göra - blev inte alls kränkt (som f.ö. är ett ord jag avskyr och aldrig skulle använda) utan jag anser att vuxna människor ska kunna diskutera på ett vuxet sätt utan att försöks förminska andra och framhäva sig själva som den enda som har något av vikt att säga.
Och för övrigt klarar jag mig alldeles utmärkt i verkliga livet - om en person i min närhet skulle bete sig som dig i en verklig diskussion skulle jag bara diskutera med den en gång.... Detta hände alltså för två år sedan? Det plågar dig tydligen fortfarande och du blev sårad intill den grad att du lämnade forumet. Är du inte väldigt fånig nu? Kanske skulle du delge oss hela konversationen, alltså även ditt inlägg jag svarade på. Eller ger det fel bild enligt dig? Gita CITAT (sparvuggla @ 25-07-2016, 13:08)  *SUCK* Är det allt???? Gita
Bengalow
25-07-2016, 21:34
CITAT (Gita @ 25-07-2016, 18:59)  Detta hände alltså för två år sedan? Det plågar dig tydligen fortfarande och du blev sårad intill den grad att du lämnade forumet. Är du inte väldigt fånig nu? Kanske skulle du delge oss hela konversationen, alltså även ditt inlägg jag svarade på. Eller ger det fel bild enligt dig? Gita
SUCK!
Är det allt???? Gita Stön...kan vi få ett "ursäkta för allt jag ställt till med, helt utan mening att skada, men jag ville roa mig". Du hade passat på Colosseum med dina "humoristiska" inslag. Tummen upp och tummen ned...hahaha.
Anki på Öland
25-07-2016, 22:51
CITAT (Gita @ 25-07-2016, 18:59)  Detta hände alltså för två år sedan? Det plågar dig tydligen fortfarande och du blev sårad intill den grad att du lämnade forumet. Är du inte väldigt fånig nu? Kanske skulle du delge oss hela konversationen, alltså även ditt inlägg jag svarade på. Eller ger det fel bild enligt dig? Gita Vem har sagt att det var 2 år sen???? Vem har sagt att jag lämnade forumet??? Och vem i hela friden kan ha intresse av en gammal diskussion som antagligen urartade likadant som alla dina diskussioner fortfarande gör.....
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|