Vi satte ett blodplommonträd (Prunus cerasifera "Nigra") förra hösten. Trädet är omkring 3,50 meter högt, stammens omkrets c:a 8 cm.
Mellan höjd 90 cm och 150 cm har trädet en adekvat förgrening, med blad och knoppar där man förväntar sig. Vid 150 cm har man klippt av stammen på plantskolan (varför gör man så?) och drivit upp ett nytt toppskott som nu är hela 2 meter långt. Problemet är att den första metern är helt utan förgreningar.
Vi talar alltså om ett prydnadsträd som förväntas bli 5-7 meter högt. Ska det inte ha några grenar alls mellan 150 och 250 cm? Att trädet ser märkligt ut i nuläget (väldigt långsmalt om man säger) är en sak, men man vill ju inte att det ska se märkligt ut som fullvuxet.
Jag förstår inte hur det ska kunna bli ett vettigt träd av detta och undrar om vi har gjort ett felköp. Borde vi skaffa ett nytt exemplar och plantera i stället? Finns det någon beskärning som kan hjäpa? Eller är det här normalt och kommer att lösa sig (på något sätt som jag inte förstår)? Tacksam för hjälp.