Full version: Uppstammad krypoxbär
Anna i Örsjö
Jag har en uppstammad krypoxbär (titta i mitt album för oct) den står i min stenrabatt. Den är kvar i krukan men jag har tagit bort bottnen på krukan. Därefter grävde jag ner den ca 5 cm i jorden och fyllade på med stenar runt krukan. I krukan planterade jag även två perenna marktäckare. Nu till min fråga. Vi bor i skåne zon I behöver jag då täcka? Hur rekommenderar ni att jag gör. Den står väster om huset och rätt så skyddat för de värsta stormarna.

MVH Anna i Örsjö
kristerh
Jag har sett stammade krypoxbär här i sthlm som de inte gör något åt på vintern wink.gif och de klarar sig.Oxbär är väldigt tåliga. Se till att den inte torkar bara, ev kan du klä in stammen och ympstället (om den är ympad) med skuggväv.
krister
Anna i Örsjö
Tackar så mycket. Då behöver jag inte vara orolig.

Anna i Örjsö
*Birger*
En fråga. Varför lät du den vara kvar i krukan? unsure.gif
Anna i Örsjö
Jo, Birger, jag har låtit den vara kvar i krukan eftersom jag har planterat några perenner runt trädet. Utan krukan kommer jorden att blandas med stenen och det var inte min avsikt. Stenlagret är ca 15 cm. Jag ska ta en ny bild och lägga i mitt album så kan du titta där om en dag eller två.

Anna i Örsjö

PS Vi är ju nästan grannar, jag bor utanför Rydsgård i Skurups kommun. DS
*Birger*
Ok, jag är inte säker att jag förstår syftet? Skulle stenen blandas med jorden om du planterade cotoneastern (oxbäret) på "traditionellt sätt" och därefter lade sten intill stammen? Hade du inte möjlighet att göra en större planteringsgrop?

Vad jag är ute efter är att du förmodligen försämrar vinterhärdigheten, växtkraften och den allmänna konditionen på plantan genom att behålla den i krukan. Rotsnurr kommer att uppträda och därigenom kommer vattenupptagningsförmågan begränsas väldigt mycket...Fast man vet aldrig...Det kan fungera...

ps. Alltid trevligt med grannar. Fast vi är inte grannar på riktigt...Jag jobbar inom Ystad kommun och bor i Malmö. Det blev lite fel när jag skrev signaturen sad.gif
Anna i Örsjö
Hej Birger!

Ja, försämrad vinterhärdighet befarar jag också, det var därför jag ställde min fråga till er kunniga här i forumet. Det är effekten mellan växter och sten jag vill ha, därav min lite konstiga plantering. Du kan titta i mitt album där finns en närbild av mitt lilla träd/buske. När jag tog bort bottnen på krukan tänkte jag mig att oxbäret skulle kunna söka sig ner i marken med sina rötter och på så sätt undvika rotsnurr. Jag har kanske tänkt helt fel och i så fall tar jag gärna emot goda råd. Ska jag göra något för att skydda den över vintern? Vill gärna ha den som den står. Du kan vinka när du kör förbi Rydsgård. rolleyes.gif smile.gif tongue.gif

Anna i Örsjö
*Birger*
Som vinterskydd kan du lägga på ett par lager med granruskor. Till våren (mars) tycker jag du ska ta upp plantan, ta bort krukan, försiktigt kamma eller klipp upp rötter om det är ett trassel. Plantera därefter tillbaka växten i samma hål, etableringsbevattna under hela första året så tror jag nog den ska ta sig och bli friskare och starkare. Perennerna gräver du naturligtvis upp försiktigt och planterar tillbaka dem igen. Effekten av växt-sten kan du utan problem behålla med gott resultat. Det såg väldigt bra ut och jag tror den trivs utmärkt utmed husväggen.
Om du ska plantera fler oxbär utmed väggen skulle jag rekommendera Cotoneaster horizontalis, Lingonoxbär. Denna trivs jättebra mot en varm vägg och får en karraktäristisk platt utbredning.
Jag ska vinka från tågfönstret biggrin.gif nästa gång vi åker förbi.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon