|
Ingemar
22-12-2004, 16:48
Vi fixar knappar!Jag håller på med ett orginal och vi kommer att göra två olika versioner. På den första som blir gratis kommer det att bli vår logga samt texten www.odla.nu Alla som vill ha den skriver sitt namn och adress på ett frankerat kuvert, stoppar detta i ett annat kuvert och skickar det till oss. Den andra VIP-knappen kommer att bli likadan men på den kommer också att tryckas valfritt namn, förslagsvis ert användarnamn i forumet (eventuellt får det förkortas något om ni har valt ett för långt namn). För att endast ni i forumet - som vill kunna känna igen varandra - ska frestas att beställa VIP-knappen kommer vi att ta betalt för denna, förslagsvis 20 kronor som då sätts in på vårt Pg 165 34 98-4 som meddelande skriver ni önskat namn som ska tryckas på knappen (jag återkommer med uppgift om hur lång text som kan tryckas) samt adress vart knappen ska skickas. Att ta betalt för VIP-knappen av er som håller igång forumet känns ju inte bra men den enda lösningen jag kan komma på eftersom det inte är meningen att alla ska bära den, den ska ju vara till för att ni ska känna igen varandra, eller oss. När det gäller VIP-knappen så betalar vi knappen och kostnaden för att skicka den till er. De 20 kronor per knapp ni betalar kommer vi att skänka till något välgörande ändamål, förslag önskas. En redovisning över vilka som beställt VIP-knappen och kvitto på vart pengarna skickats gör vi sedan i forumet. Vad tror ni om detta, är någon intresserad av en VIP-knapp och vad tycker ni om att betala 20 kronor för den? Läs vad det handlar om här!Vip-knapparOldwolfie Monica M zon 4 pejori Evelina Caprice Smekajsa Berith Ingrid på Västkusten Ewa L Annki Eleanor ariana Malvia Fru Berglund Jessica zon6 LillaTiger Katarina H Ewa smålänska höglandet Tesa Vickeva Sollan ingmet Renate jendah Pia mitt i Skåne Åsa, mälardalen zon 2 Sylvia Ingemar Estet Yin o Yang Fenja Swingtime Lars-Olof Arvids Hajjen Anki på Öland Kajsa Nina L Anne-Li i Olofstorp Gunvor Eva St ciczi Tirre Astrid Sjöström Nejlika Pimpim
Jäpp
Caprice
22-12-2004, 17:02
Bra förslag Ingemar..! Och 20:- är det värt... Vill självklart ha en VIP-knapp.... (gärna med en diamant i...) Caprice
Kattgräs
22-12-2004, 17:03
O ja!
Kanske det går att skänka till skogsplantering i sydamerika eller Afrika - tyvärr har jag inte namn på organisationer.
Jättebra! Då hittar vi varandra på trädgårdsmässan i vår! Förslag på välgörande organisationer: Vi-skogen och BRIS./ mvh Annki
Jag är med - utmärkta förslag!!
jajamensan med namn o allt o e oldwolfie för långt så får vi väl skriva yla då bra ingemar
andersen
22-12-2004, 17:52
Ja det låter bra, men 20kr tycker jag låter lite, mitt förslag är att ta betalt för vad knappen kostar och ge pengarna till Bris.
kerstin z5-6
22-12-2004, 18:06
låter bra !
Copycat
22-12-2004, 18:09
Hejsan ! Andersen, det ÄR vad knappen kostar och eventuellt liiiite mer. Om man vill att många ska beställa så är det väl ingen mening med att försöka suga ur oss en massa pengar heller. Knappen ska ju vara till för att odlamedlemmar ska känna igen varandra på olika mässor och liknande. det är ingen exlusiv brosch vi talar om.
evelina
22-12-2004, 18:13
Bra förslag.
Bra, jag vill ha en! Mvh Fenja
Helen i Piteå Zon 5
22-12-2004, 18:25
Låter jättebra! / Helen
andersen
22-12-2004, 18:35
CITAT (Copycat @ 22-12-2004, 18:09) Hejsan ! Andersen, det ÄR vad knappen kostar och eventuellt liiiite mer. Om man vill att många ska beställa så är det väl ingen mening med att försöka suga ur oss en massa pengar heller. Knappen ska ju vara till för att odlamedlemmar ska känna igen varandra på olika mässor och liknande. det är ingen exlusiv brosch vi talar om.  Ja hej Copycat, jag läser vad Ingemar skriver och han skriver så här... "När det gäller VIP-knappen så betalar vi knappen och kostnaden för att skicka den till er. De 20 kronor per knapp ni betalar kommer vi att skänka till något välgörande ändamål, förslag önskas. En redovisning över vilka som beställt VIP-knappen och kvitto på vart pengarna skickats gör vi sedan i forumet." Betyder det inte att knappen är i själva verket dyrare? eller är det jag som i vanlig ordning har svårt att se vad som menas?
zaaritha
22-12-2004, 19:15
Förlåt en fråga! Vad är detta?
zaaritha
22-12-2004, 19:22
Ber om ursäkt! Har sett vad det är fråga om............
Jag vill inte ha nån knapp! har en med min avatar på, det räcker
visst! är med på det jag med
vill också ha en knapp..  med namn på.. tycker också att bris blir bra
Jag är med,vill gärna ha en knapp med namn på.
Och jag såklart!
 Jag vill också ha en, med namn på!
Jag vill också ha en knapp!
Ciczi
jag är som en motvallskärring nu. Men VIP:ar brukar ju få allt gratis  . Men jag räknas ju inte som nån VIP i vanliga fall, fastän jag har snyltat i VIP launcher. Ett problem är ju att komma ihåg att sätta på sig knappen när man ska iväg på nåt trädgårdsaktigt. Visst kul idé . Kommer ni ihåg Vargen som hittade på embriot till denna knapp? Hur många var det som använde den "knappen" när det var Trädgårdsmässa? Hur många sprang på nån annan odlare? För inte går man omkring o spanar in om nån bär en knapp nånstans, eller? Nu tillbaks till julmaten.
CITAT (Virgo @ 22-12-2004, 22:25) Visst kul idé . Kommer ni ihåg Vargen som hittade på embriot till denna knapp? Hur många var det som använde den "knappen" när det var Trädgårdsmässa? Hur många sprang på nån annan odlare? För inte går man omkring o spanar in om nån bär en knapp nånstans, eller? Jag gjorde det. Men jag får nog sätta den på en strut på skallen. Så ser ni en Odla knapp som vippar runt på mässan så är det jag...
Bra jag vill ha båda, så får man testa på trädgårdsmässan i vår.
fruberglund
23-12-2004, 01:08
Väldigt fin gest att skänka pengarna till välgörande ändamål tycker jag.
Och på tal om det har de på Coop här i Jkpg börjat med en extra knapp på pantautomaterna där man istället skänker sina pantpengar till välgörande ändamål. Fint tänkt tycker jag.
Jag ska inte på mässan men vill gärna ha en knapp ändå, nån gång får jag nog användning för den, det blir väl fler mässor (och vilken mässa är det vi pratar om ändå?).
Hur kommer denna betalning fungera, sätter man in på pg eller nåt? Eller skicka med en tjuga i kuvertet?
Monica M zon 4
23-12-2004, 06:20
Jag vill också ha en knapp! Priset är helt ok!
Även om jag inte åker på Älvsjömässan finns det mååånga tillfällen att bära knappen på! Man kan ha den på alla andra mässor (jo, det finns fler än Älvsjömässan) och när man besöker parker och trädgårdar. Man vet aldrig var det kan dyka upp nån annan forumist!
Gunvor Nilsson
23-12-2004, 06:50
Jag tycker idén är utmärkt. Roligare att gå på mässan med en knapp istf fröpåse!
/Gunvor
Ewa smålänska höglandet
23-12-2004, 08:15
Givetvis.....
/Ewa zon 4-5
Lady Hamilton
23-12-2004, 08:27
 Jag är med , tycker det låter bra!
ja just de man kan ha knappen på sej jämt då kan man ju stöta på odla.nuare överallt där man minst av allt väntat sej ,precis som blodgivare har en liten bloddroppe på kragen kan vi ha vår knapp LYSANDE
Anki på Öland
23-12-2004, 10:49
Klart jag vill ha en knapp!! Jättekul idé! Anki
Fialotta
23-12-2004, 11:30
Åhh...va kul...vill såklart ha en knapp... jättebra ide att ha den på sig jämt
Förslag till donation vurmar jag för gatubarnen.
Jag vill också ha en
Bra. Kommer att beställa. Världsnaturfonden.
Ingemar
23-12-2004, 12:26
Ni som är intresserade av en VIP-knapp kan sätta in era 20 kronor på PG 165 34 98-4
Glöm inte att ange vilket namn som ska tryckas på knappen samt ert riktiga namn och adress så jag vet vart jag ska skicka knappen. Dessa uppgifter får ni gärna också skicka i ett mail direkt till mig på webmaster@odla.nu när ni sätter in pengarna så jag kan stämma av.
När jag fått in pengarna lägger jag in ert användarnamn på en VIP-lista så ni kan kolla att ni kommit med och vilka andra ni ska hålla utkik efter när ni är ute på era utflykter.
Jag tycker vi bestämmer den 31 januari-05 som sista datum att betala. Alla som är intresserade måste ha betalt då för sedan beställer jag knapparna. Leveranstiden är 2-3 veckor så ni kommer att ha era knappar i slutet på februari. Är detta ok eller behöver ni dom tidigare?
Om det är Ok med er så tycker jag att vi skickar pengarna till BRIS, det kanske inte har så mycket med trädgård att göra men det berör väl oss alla!
Om något är oklart eller ni har några synpunkter på ovanstående får ni gärna höra av er.
Jag vill också passa på att önska er alla en riktigt GOD JUL och ett GOTT NYTT ÅR.
Jag vill nog ha en jag med...
MoniqueÖ
23-12-2004, 13:55
Vi-skogen tycker jag har mer med vårt forum att göra. Bris i all ära men träd kan ge mer hjälp. Läs mer på Vi-skogen"Där jorden runnit bort under fötterna på människor och djur finns ingen mat. Träd stabiliserar jorden och gör den bördigare. Träd kan stoppa öknen." Pg: 90 05 08-3 Om man inte vet vad man skall ge bort i present kan man alltid ge bort ett eller flera träd i Afrika. Trädplantering i just Afrika har resulterat i ett Nobelpris iår...tänk att få fortsätta i samma tecken! God jul på er alla forumister! Hälsar Monique
Det finns nog en uppsjö av olika organisationer som man kan skänka pengar till... BRIS är en av de älsta (såvitt jag vet...) och jag tycker Ingmars förslag är bra. I annat fall kan vi rekommendera 100 tals olika som sedan förmodligen slutar med ...bråk... Man kan ta en sak itaget, BRIS nu till jul och senare lägga fram vad som kan finnas senare att skänka pengar till... Min morfar sa alltid: -:EN sak i taget och gör det ordentligt... (annars blir allt huller om buller...)
Instämmer med adrian
Ja visst, kul med knapp. Bra förslag med BRIS!
jupp BRIS blir bra för de e barnen som är våra plantor så nog har de me trädgård att göra allt utan dedär plantorna så kommer inte nåt att bestå
Smekajsa
23-12-2004, 16:08
Inga från Närke
23-12-2004, 19:18
Bra förslag till knappen.
Ingemar! Har en fråga: Hur många bokstäver får plats, vill gärna veta detta innan jag beställer. Kanske flera vill också.
Eftersom det är jul och vi ska tänka på barnen så tycker jag BRIS är ett bra förslag att sätta in pengarna till. /Inga
BRIS blir alldeles utmärkt!
Gunvor Nilsson
23-12-2004, 22:11
BRIS blir bra sa Bull! (hoppas den yngre generationen förstod!)
/Gunvor
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|