|
Piggeplopp
03-01-2007, 15:03
Hejsan Alla! Jag har en pappegoja i äppleträdet. Jag har en annan tråd i detta forum angående detta. Jag har inte skrivit hur det gått för Beatrice( hon heter så) för jag har skämts över att vi inte lyckats fånga henne ännu.
Men Beatrice lever och verkar väldigt välmående. Jag har matat henne under hela tiden(börjar bli flera månader nu). De sista 2 månaderna har det dock varit mörkt både när man åker till jobbet och när man kommer hem. Därför har jag ibland trott att det varit kört då jag inte sett henne på hela veckan. Men varje helg vaknar jag till "Jag är hungrig"-skriket.
Nu i Jul när man varit ledig har vi sett till henne mer. Hon flyger mycket längre sträcker nu och verkar vara boss i området. När hon skriker eller ska äta flyr både duvor, kråkor och skator (Ja ni läste rätt även skatorna). Småfåglarna verkar hon dock godkänna vid matskålen.
Så är alltså läget, inget nytt. Dock ska grannarna hjälpa oss att försöka ett nytt knep - fånga henne på natten. Det ska enligt uppgift vara enklare!? Problemet är väl att försöka hitta var hon "nannar kudden" med ficklamporna vi hämtat från min pappa.
Ja, så är läget!
MVH Pia
härligt att du låter oss få veta hur det går för henne
malin72
03-01-2007, 15:26
nämen vad kul ..lever hon fortfarande  roligt att höra...att ingen kan komma och hjälpa er.... bra att du skrev vi var ju många som undrade..och inte ska du skämmas för att ni inte klarat av att fånga henne....det är ju en fågel även om det slutar illa så vill vi så klart veta lycka till nu jag vet att Jonas från skansen har många av sina fåglar fria ute och att när man ringer dom kan man få hjälp...finns det inget i närheten av er tex en djurpark  dom brukar ju kunna skicka ut folk
Skönt att höra att allt är OK med Beatrice.  Det verkar ju inte gå nån större nöd på henne. Hon verkar vara en smart gojja som fått ordentlig smak för friheten, boss bland fåglarna i området och allt.
Ophelia
03-01-2007, 20:23
Härligt att höra att hon lever och har det bra
Snöflinga
03-01-2007, 21:52
Åh så bra  har också undrat ... fortsatta rapporter uppskattas
Tackar för den rapporten... kul å höra att allt är OK med gojan.
SannaLasso
04-01-2007, 01:14
Oj vad kul att höra att gojjan tydligen både lever och frodas! I hela halva England finns numera förvildade rymmarpapegojor, även en del av deras vildfödda ungar, så en goja i Malmötrakten har nog goda chanser att klara sej riktigt bra om det inte blir för kallt. Jag skickar en länk till Fågelhobby, den sammanhållande föreningen för svenska burfågelklubbar. Det finns många såna fågelklubbar i Skåne och kanske någon medlem har samma art som rymlingen i äppelträdet. Då går det kanske lättare att fånga in rymlingen med hjälp av en "lockfågel" av samma sort. Kontakta några av föreningarna, du hittar dem under rubriken Föreningar på nedastående länk: http://www.fagelhobby.nu/Lycka till!
Piggeplopp
04-01-2007, 12:03
Hejsan! Kul att så många är engagerade i detta. Tack för tipset SannaLasso, men jag har varit i kontakt med flera olika föreningar i området. En från Malmö Burfågelförening har varit hos oss och gillrat en fälla som tyvärr inte fungerade. De andra föreningarna har inte haft möjlighet att fånga in den men kan ta hand om den om vi själva gör det. Jag har också lagt en efterlysning på sidan du rekommenderade.
Jag tänkte också som du Malin72, så jag har varit i kontakt med Malmö kommun och Folkets Park som har stora fågelburar utomhus men inga hade resurser för att fånga den. Men...de kan ta hand om Beatrice om vi gör det....
Man börjar ju förstå varför min hankatt var så stolt när han fångade en fågel i somras...jag uppskattade inte hans bedrift då men börjar nu vackla lite...
/Pia
Tack för din berättelse. Jag har så tänkt på dig och hur det går. Du ska inte skämmas för att ni inte fångat Beatrice. Du har gjort mycket mer än vad många skulle ha gjort. Jag hoppas du vill forsätta och berätta för oss. Gott Nytt År förresten.
fruberglund
06-01-2007, 23:42
Vilken tur att det inte blivit riktigt kallt än, kanske är nån mening med det här milda vädret ändå  Hoppas ni lyckas fånga henne snart men förstår att det inte är lätt... Tack för uppdateringen, vi har undrat så
En kanske korkad fråga, har ni prövat att sätta in matskålen i en stor fågelbur? Till en början räcker det kanske med att sätta matskålen i bara burbotten och när hon/han börjat vänja sig vid den, sätta på själva gallerdelen. Och nej, jag avundas dig inte. Det är tillräckligt svårt att få tag på en fågel som befinner sig i en stor voljär.
Äntligen fick den här dramatiska följetongen ett nytt kapitel! Väntar med stor spänning på fortsättningen! Mulle
malin72
08-01-2007, 13:15
Piggeplopp
11-01-2007, 16:38
Hejsan! Vi försökte hitta var Beatrice befinner sig när det är mörkt. Vi gick runt i trädgården med stora ficklampor. Vi lyste överallt men ingen fågel.
Har nu köpt in en ny 25 kg påse med solrosfrön för det känns som om det kommer att dröja innan Beatrice ger upp.
Ja, vi har provat förflytta "matskålen" till markplan och i en bur och med ett burgaller hängandes i ett snöre ovanför matskålen.
Det sistnämda blev en rolig grej. Vi provade hänga ett burgaller i ett snöre som gick runt en gren och sedan vidare flera meter. Där satt jag och höll i snöret. Det var kallt kan jag tillägga. Om jag släppte snöret ramlade buren ner och tanken var att Beatrice skulle sitta under buren och smaska i sin matskål.
Beatrice tittade länge på snöret och riktigt följde det med blicken ända fram till där jag satt. Jag kände att hon förstod konstruktionen instinktivt. Jag väntade tålmodigt. Till sist gick hon ner till matskålen och tog en jordnöt och flydde sedan innan jag ens hann blinka. Sedan kom hon inte tillbaka mer den kvällen. Dagen efter när jag kom hem från jobbet hade någon (läs: Beatrice) kapat av snöret som jag bundit fast i en gren för att hon skulle vänja sig vid burgallret. Nu låg burgallret på marken och Beatrice satt på grenen och tittade med nöjda ögon på mig!
Då gav jag upp den idén som så många andra. Kanske är det så att hon inte vill bli fångad!?
/Pia
Vilken fantastisk berättelse. Beatrice är intelligent. Det går ingen nöd på henne. Det är såå kul att du håller oss underrättade. Väntar redan nu på fortsättningen
CITAT (Piggeplopp @ 11-01-2007, 16:38) Kanske är det så att hon inte vill bli fångad!? Undrar du det NU??? Förlåt, kunde bara inte låta bli. Det verkar ju som om har det alldeles ypperligt men det intressanta kommer, tror jag, då det blir dags att söka en partner. Tack för att du uppdaterar, det här är härlig läsning! Mulle
Har jag missat slutet på storyn, eller är hon fortfarande inte infångad?? Klarar hon verkligen den kylan som är där nu??
malin72
23-01-2007, 22:12
CITAT (Reserv @ 23-01-2007, 10:01) Har jag missat slutet på storyn, eller är hon fortfarande inte infångad?? Klarar hon verkligen den kylan som är där nu??  näääää vi har inte fått uppdatering undrar hur det går
Piggeplopp
26-01-2007, 14:09
Hejsan Alla! Nu har det varit kallt, riktigt kallt och blåsigt. Jag har inte sett eller hört Beatrice alls. Men vi får avvakta till helgen för jag är inte hemma dagtid. Det ser dock inte ljust ut. :-(
Återkommer.....
/Pia
Vi håller tummarna - hårt.
Piggeplopp
29-01-2007, 16:13
Hejsan! I lördags morse vaknade jag 08.30 av ett bekant skrik. Det var Beatrice som var hungrig!
Hon har alltså överlevt den ruggiga veckan som varit. Hon såg välmående ut. Jag har tagit fler foton som jag ska lägg i mitt fotoalbum snarast.
Om hon klarar denna kyla som varit tror jag att hon kan klara sig till våren också ( om hon inte blir sjuk).
/Pia
Airamya
29-01-2007, 21:09
Tack Pia för att du håller oss underrättade! Jag håller tummarna för gojjan  Skönt att höra att hon fortfarande är vid liv.
Kul att höra att det är fortfarande är prima liv i pippin! Verkar vara en riktig tuffing den där Bea, hoppas hon klarar resten av vintern med.
malin72
30-01-2007, 00:09
CITAT (Piggeplopp @ 29-01-2007, 16:13) Hejsan! I lördags morse vaknade jag 08.30 av ett bekant skrik. Det var Beatrice som var hungrig!
Hon har alltså överlevt den ruggiga veckan som varit. Hon såg välmående ut. Jag har tagit fler foton som jag ska lägg i mitt fotoalbum snarast.
Om hon klarar denna kyla som varit tror jag att hon kan klara sig till våren också ( om hon inte blir sjuk).
/Pia  waw tuff pippi som lever det hårda vinter livet tack för att du skrev och tog bilder
Verkligen tuff pippi! Håller tummarna jag också. Spännande historia det här.
Ophelia
30-01-2007, 18:27
Smart liten goja som vet att hålla sig undan när det är otäckt väder Roligt att följa den här tråden med Beatrice, hon verkar veta vad hon vill
Åh va roligt. Tack för att du håller oss underrättade. Glöm inte berätta för Beatrice att hon har en fan-club
vickeva
30-01-2007, 19:36
Det känns som om man snart måste ta bilen och leta upp var du bor någonstans...  för det är väl i Malmö? Den där Beatrice hade det ju varit kul att se! Inte klokt att hon håller sig hemma hos er hela tiden, varför ger hon sig inte iväg?
Ophelia
30-01-2007, 19:43
CITAT (vickeva @ 30-01-2007, 19:36) Det känns som om man snart måste ta bilen och leta upp var du bor någonstans...  för det är väl i Malmö? Den där Beatrice hade det ju varit kul att se! Inte klokt att hon håller sig hemma hos er hela tiden, varför ger hon sig inte iväg? Hmm...tror att Beatrice är en liten smart goja som känner till handen som föder henne. Skulle också vilja sitta i ett träd och skräna en stud och sedan kommer maten serverad
Alexander-VG-zon3
30-01-2007, 19:48
naaaw vad söt hon är , tror ni hon klara vintrarna ute ?? .
annars får ni bygga ett fågelhus som hon kan krypa in i om det blir för kallt , kanske köpa fler så har ni en hel flock
smajlizz
30-01-2007, 20:03
Hej! Kände igen mig lite i din berättelse, hittade nämligen själv en undulat i mitt äppleträd i slutet av sommarn  Men den var såpass tam att den efter att jag jagat runt den en stund satte sig frivilligt på min hand. Sen var det ju ingen konst att ta in den. Satte upp lappar runt området där jag bor och efter ett par dar hörde ägaren av sig. Men man blir ju lite oroad av att höra om en goja som bor ute i kylan vid den här årstiden. Tror allvarligt att någon måste fånga in den snart annars är det risk att den blir sjuk. Tror verkligen inte det är bra att den varit ute så länge.  Jag är ganska säker på att det är någon som äger den och att den är tam så det borde egentligen inte vara allt för svårt att fånga in den. Prova med att ta bort all ev. mat ni har i trädgården och försök komma närmare den, locka med mat och se om ni kan få den att äta från handen. Annars är det en bra idé att försöka när det är mörkt, den ser ju inte så bra då. Men jag tycker verkligen att ni ska försöka fånga in den snarast. Mvh Lisa
Eva i Skåne
11-02-2007, 12:33
CITAT (Piggeplopp @ 29-01-2007, 16:13) Hejsan! I lördags morse vaknade jag 08.30 av ett bekant skrik. Det var Beatrice som var hungrig!
Hon har alltså överlevt den ruggiga veckan som varit. Hon såg välmående ut. Jag har tagit fler foton som jag ska lägg i mitt fotoalbum snarast.
Om hon klarar denna kyla som varit tror jag att hon kan klara sig till våren också ( om hon inte blir sjuk).
/Pia Inget nytt att berätta Pia? Om hon klarat vintern så här pass länge tror jag också att hon klarar tiden som kommer. Här nere väntar vi ju på våren vilken dag som OM hon blir infångad en dag kan ni inte hålla henne som burfågel inomhus, tycker jag. Hon har ju vant sig vid stora fria vidder. En stor voljär i en fågelpark eller privat tror jag hon behöver.
Piggeplopp
12-02-2007, 12:30
Hejsan! Beatrice lever och verkar må jättebra! I helgen har jag flyttat maten från äppleträdet till ett annat ställe (ett bord som står över brunnen) för gräsmattan under äppleträdet existerar inte mer....
Jag var lite orolig att Beatrice inte skulle hitta maten eller inte klara av konkurrensen av de andra fåglarna som brukar äta där men det var dumt tänkt av mig. Hon satt i grannens gran och glodde surt medan jag flyttade "hennes" matskål. Sedan skrek hon och väntade tills jag försvunnit in. Då flög hon ner till gottebordet och vräkte i sig solrosfrön, banan och jordnötter.
Nu är det bevisat att hon är "kung" över trädgården. För normalt sätt är "kungen" över matbordet en koltrast-hona. Koltrasten brukar jaga bort alla småfåglar och ha fullt bry hela dagarna med att passa sitt revir. När Beatrice flög ner till bordet första gången kom koltrasten direkt MEN jagade inte bort Beatrice utan gick runt henne precis som om hon inte existerade. När en småfågel försökte komma till jagades denna bort av koltrasten som vanligt men Beatrice satt lugnt kvar i tumultet och åt. När hon var klar skrek hon till lite förnöjt och flög iväg 3 meter till lagerhäggs-häcken och sat där i nästan en timme och njöt av solen.
Jag tror inte heller att man (om man skulle lyckas att fånga henne) kan sätta in henne i en bur nu efter dessa månader i frihet. Det skulle vara djurplågeri. Med tanke på att hon inte är eller har varit tam är hon nog rätt ung och kommer inte ihåg något annat liv än detta.
Vi har verkligen försökt fånga henne, ni kan läsa mer om detta i min första tråd, "Papegoja i äppleträdet".
Men det är klart att man känner sig som en pensionär. Sitter i timmar och tittar på fåglarna när de äter och springer runt och handlar mat och matskålar för tusentals kronor.
MEN jag har en idé om att jag ska lära Beatrice att äta mördarsniglar. Riktigt hur det ska gå till, vet jag inte ännu. Men det blir dyrt att föda henne året runt så hon borde få jobba lite för maten tycker jag. Skulle detta projekt lyckas ska jag inhandla en hane till Beatrice och sedan föda upp små gröna papegojor som äter mördarsniglar ;-)
/Vid datorn
Pia
Oh så bra att höra att Beatrice har det så bra. Intelligent är hon också - går inte flytta maten utan att hon märker det.
Eva i Skåne
12-02-2007, 14:33
Jag skrattade när jag läste associeringen till pensionärer som matar fåglarna Pia Lyckas du få henne att äta mördarsniglar är din lycka gjord  Då tror jag du kan leva på inkomster från Beatrice och hennes avkommor
Piggeplopp
28-02-2007, 20:43
Hej! Beatrice mår bra! Jag gick ner i källaren i helgen (när det snöat så) och snickrade ihop ett snyggt Funkisinspirerat hus till Beatrice. Hon fick ett isolerat golv och ett runt fönster av plast så hon kan hålla koll på läget åt 2 håll. Jag la massor av jordnötter(hennes favorit) inne i huset....
Hon har inte rört sig i närheten av det när jag har sett. Däremot går andra fåglar glatt in i huset och knaprar på nötterna. Jag tror inte hon kommer att vilja sova däri, tyvärr. Fördelen är att det är stort nog till katterna, så det får väl bli deras lekstuga istället, i vår.
Så är det med det! :blush:
/Pia
Tack för rapporten! Härlig läsning! När parar sig papegojor? På våren som våra nordiska fåglar? Snart kanske ni har en hane som gör parningskrumelurer i äppelträdet... Mulle
vickeva
01-03-2007, 13:23
Jag måste också skratt, men inte så mycket åt att känna sig som en pensionär, mer åt att du "Sitter i timmar och tittar på fåglarna när de äter och springer runt och handlar mat och matskålar för tusentals kronor" Jag skulle så gärna vilja se när fåglarna springer omkring och handlar mat och matskålar för tusentals kronor...
Härligt att vi får veta. Beatrice är nog bara lite avvaktande till moderniteter. Bara hon får vänja sig så kanske hon flyttar in.
CITAT (Piggeplopp @ 28-02-2007, 20:43)  Hej! Beatrice mår bra! Jag gick ner i källaren i helgen (när det snöat så) och snickrade ihop ett snyggt Funkisinspirerat hus till Beatrice. Hon fick ett isolerat golv och ett runt fönster av plast så hon kan hålla koll på läget åt 2 håll. Jag la massor av jordnötter(hennes favorit) inne i huset.... Hon har inte rört sig i närheten av det när jag har sett. Däremot går andra fåglar glatt in i huset och knaprar på nötterna. Jag tror inte hon kommer att vilja sova däri, tyvärr. Fördelen är att det är stort nog till katterna, så det får väl bli deras lekstuga istället, i vår. Så är det med det! /Pia Skönt att höra att hon har det bra, tack för att du håller oss nyfikna underrättade!
*Agnes*
03-03-2007, 21:56
Helt otroligt att hon klarar av "vintern", om man nu kan kalla det för vinter. Men iallafall vi har ju haft några dagar med minusgrader och det senaste snöovädret var ganska rejält ändå. Trodde inte att gojjor kunde leva utomhus på vinterhalvåret och att inte kråkor eller måsar gaddat sig samman mot henne. Får hålla med om att det är en trevlig levnadshistoria du delar med dej av, varför inte skriva en bok om Bea???  .
Förlåt en nykomling i gänget .....vilken sort är hon 'Beatrice ' ? Här hemma har vi en Vitpannad Amazon som vi vingklippte förr då han flög fritt härhemma . Numera vägrar han lämna boet .....hans "älskling" måste vaktas . Hans sk "älskling" är en leksak i trä
Airamya
05-03-2007, 12:51
Odlas älsklingsgoja, Beatrice  Jag skulle tro att du har rätt, Pia, det vore nog djurplågeri att fånga in 'Bea' och sätta henne i bur vid det här laget. Frågan är hur goda chanser hon har att överleva ännu en vinter i det fria? Hoppas hon vågar flytta in i sitt nya hus till slut, då ökar nog hennes möjligheter att klara vintern antar jag. Och dina planer på att föda upp snigelätande gojjor kanske blir en succé och vi alla har vilda papegojor i trädgårdarna snart? Det förefaller mer frestande än myskankor...
Fascinerande historia/följtetong, den tackar jag för. Skulle redan nu vilja lägga en beställning på en mini-bea när du har lärt upp henne och hennes avkomma att käka mördarsniglar. Du kommer att bli förmögen!!
Ophelia
28-03-2007, 17:12
Hur har det gått för Beatrice?
Airamya
29-03-2007, 08:43
Precis! Vill ha rapport!
En kompis till våran Bea månne??? aftonbladetCiczi
Airamya
02-04-2007, 11:42
Nämen! Vilken kul story
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|