Full version: Blåsippor
Katti med torpet
Jag har en rabatt längs med södersidan på huset där det sen många år finns en rugge blåsippor. De är nog tagna från skogen för många år sedan så det är frågan om den vanliga "vildformen".
Nu har tyvärr denna rabatt blivit invaderad av både gräsmatta och såpnejlika och jag tänkte därför gräva om hela rabatten för att få bort alla oönskade rötter och passa på att jordförbättra.
Är dock lite bekymrad för blåsippan, tror mig har förstått att de är lite kinkiga och undrar därför om ni har någon erfarenhet av dem. När är det bäst att genomföra en sådan här operation (vill inte vänta till hösten). Skall jag vänta till de har blommat över?
Vad vill de ha för jord? Antar att de föredrar lövkompost men det kan jag inte erbjuda, duger vanlig kompost? Skall jag gödsla, eller undvika gödsel (pås-ko)?
KURT
De har ju uppenbarligen klarat en flytt tidigare! Blåsippor vill ha näringsrik kalkrik jord, det är i alla fall i den typen av terräng de oftast växer vilt. Vänta tills de har blommat klart, det är ju lätt att se blåsippornas blad även efter att de blommat. Ett sätt att undvika invasion av rötter och att göra det lättare att rensa ii framtiden är att lägga markduk i botten på rabatten när man gräver om den.
*hehoc*
[attachment=328:Hepatica_nobilis.jpg]



Katti! Här växer en av mina i grusig rabatt. Den har tagit sig hit själv.Det märkliga med blåsippor är att de växer lika glatt på Ölands kalkrika lundar som på Göteborgs-sura bergshällar. Den fröförökar sigv företrädesvis i de sura delarna i trädgården.
Det går att gräva upp blåsippan nu eller efter blomningen. Försök att ta så stort spadtag att att den inte "märker" av flytten om du flyttar den nu..
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon