Wilmabink
Hej Allihop!
Är helt ny medlem men har tjuvläst och tagit del av alla tips sen ett tag tillbaka, nu till min egentliga fråga. Vi bor i zon 2 eller kanske 3 (nv. skåne) odlar i växthus för första säsongen tre gurkor, sex tomater och en paprika, chili och lite potatis till midsommar i ett Juliana sunseeker 6,4 med isolerplast. Vi odlar i 20 liters spannar med kobajs på påse. Och såhär en bit in i odlandet dyker det ju upp en massa frågor som jag hoppas att någon kan hjälpa oss med :-)

Paprikan är ca 50 cm hög och har massor med knoppar och en del blommor men mer blir det inte, blommorna vissnar och trillar av. Ska den tjuvas? Behövs mer näring? Är det för mycket näring? Är den självfertil? Jag köpte paprikan på lokala plantskolan och det står på lappen att den heter Narobi, men jag har inte kunnat hitta något att läsa på om den.

Ska Chili tjuvas? Den börjar se "buskig" ut och är ca 30 cm hög. Är dom självfertila? Jag vet tyvärr inte namnet på den.

Ska gurka tjuvas? Dom är nog 50-60 cm höga nu, vad ska jag tänka på mer med gurkorna? När ska dom toppas? Står på lappen att den heter Fytos tror jag det var.

När börjar näringen ta slut i kobajset? Klarar det sig hela säsongen eller ska men tillför med efter ett tag?

Ja som ni hör är det mycket frågor som jag hoppas att någon kan hjälpa oss med, stort tack på förhand thanks.gif
Åsa, mälardalen zon 2
Nej varken chili eller paprika behöver beskäras. Paprika och chili är självfertil men den måste ha hjälp att föra över pollen från ståndare till pistill, detta görs vanligtvis av insekter. Har det blivit för varmt eller för kallt så kan det också orsaka blomfall och kallt har det ju inte varit men det har varit väldigt varmt du har väl alla luckor och dörrar öppna när solen lyser?

Du behöver inte klippa i gurkan heller.

1-1 1/2 månad kan nog näringen hålla i sig i billig påskogödsel sedan kan man behöva börja fylla på med lite näring man kan ex. lägga gräsklipp runt plantorna eller ha i en liten skvätt näring i vattnet när man vattnar.
Wilmabink

Då har det nog helt enkelt blivit för varmt, vi har bara automatiska öppnare på ena sidan men har precis beställt två till till andra sidan så vi kan öppna upp ännu mer. Dörren har i alla fall stått på vid gavel.

Tack för ditt snabba svar!
Jonas70
Det skulle mycket väl kunna vara pollineringen som inte blivit bra. Jag brukar själv "röra runt" med en liten pensel inne i blommorna för att säkerställa att pollinering har skett.

När gurkan blir lite större så kan det bli aktuellt att toppa sidoskotten så att dessa inte tar för mycket kraft. Annars är det bara att toppa plantan när den nåt den höjd du vill ha (vanligtvis när den nått upp till taket).
Wilmabink
Funderade också på om det kan ha varit pollineringen som hade fallerat, får vällan låna barnens nya vattenfärgspenslar och röra runt lite bara för att vara på säkra sidan tummenupp.gif

Tack för ditt svar!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon