Full version: Tålig gräsmatta ?
panda78
Heje

Jag är helt grön giggle.gif på det här med trädgård, men jag undrar en sak.
Vi har köpt hus och gräsmattan som vi har fått blev i år väldigt uttorkad på vissa punkter, trotts den regniga sommaren ??
Dessutom har hund och hundkompisar på besök ofta. Jag är inte petig med gräsmattan och känner att lite mossamjuk går bra för mig.
Så till frågan, finns det någon sorts gräs som någon har att rekkomendera mig att fylla på med till nästa år ???

Tycker att det kala fläckarna som hundarna sprungit upp på vissa ställen inte ser så roligt ut ? thumbdown.gif
Dessutom så har vi rensat bort en MASSA ogräs och buskar längst sidorna av trädgården vilket nu lämnat ca 1.5 meter kalt utan gräs, detta vill jag självklat ha gräsmatt på med.

Är det bästa att rulla ut nytt gräs?? Vilken tid på året gör man det ??
Eller ska man så nytt, vilken tid på året gör man i så fall det ???
Snälla, skulle bli så glad för lite vägledning, så jag har något att gå på.. blomma.gif
Åsa, mälardalen zon 2
Någon vanlig villablandning borde gå bra att fylla igen hålen med och du kan så i vår + högre gräs tål mer slitage än kortklippt gräs + högre gräsmattor klarar torka bättre med. Ska du ha mycket spring på gräsmattan rekommenderas en höjd på ca6-9cm
Krolliljan
Bästa tiden att så eller rulla ut gräsmatta är tidig vår eller sen sommar ( lite beroende på var i landet man bor). Det bör inte vara under 10 grader.

Så eller rulla ut ?
Det kostar ju lite att rulla ut men om man sår själv tar det lite tid innan den blir funktionsduglig och slitstark.
När man rullar ut kan man springa på den efter tre fyra veckor.


Vi har själva lappat vår gräsmatta med utrullat och det syns ingen skillnad nu. smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon