|
Eva Swahn
12-11-2003, 11:34
I dessa tider när elräkningen gröper ur vår hushållskassa undrar jag om det är dyrt att ha på datorn hela dan. Nu har jag bredband och betalar en fast avgift för brukandet av datorn, så det är inte den kostnaden jag undrar över. (Sparar cirka 700 kr/mån med att ha bredband) Utan det här att den står och surrar liksom. Eller ska man disciplinera sig och bara ha på den en stund på förmiddagen och en stund på kvällen?
Hur mycket el datorn drar beror helt på vilken dator man har. De flesta datorer brukar också ha en funktion som gör att de går ner i energisparläge en viss tid efter sista knapptryckning.
/Jennyn
På dom arbetsplatser jag har varit på har datorerna stått på dygnet runt - med motivationen att slitaget på datorn vid avstängning och påsättning överstiger kostnaden för strömförbrukningen. Inte vet jag om det stämmer, men dom gånger jag råkat ut för datorhaveri har det varit vid uppstart. Hemma stänger jag av min på natten eftersom jag har den i sovrummet - annars skulle jag nog bara stänga av skärmen.
Gunilla
hmm intressant fråga ,,själv stänger jag av flera gånger om dagen är det kanske dumt
Eva Swahn
12-11-2003, 13:50
Jag har en dator som heter Hewlett Packard modell Vectra, 4 GB. Jag har en datorskärm till denna som heter Nokia Multigraph 447Za, MicroEmission. Jag har ett modem som står och blinkar (namn: Doc. 12.040 typ: Docsis Toshiba) och en brandvägg som gör likaledes ( D-Link, Di-604), en skanner (CanoScan N 67OU) som går igång när jag sätter på datorn och likaledes gör skrivaren (Canon S200x). Blir nån klokare? När datorn är avstängd ser det ändå ut som något som skulle trigga igång en pilot med alla lampor som står och blinkar. Och kom ihåg den gyllende regeln: All information ska ske på mottagarens villkor. I detta fall råder: dator-IQ = nivå badboll
Ha datorn på så mycket som möjligt är mitt tips! Som redan är sagt slits datorn mycket av att stängas av och på. När datorn står på utan att någon använder den tar den ju lite ström, men det är absolut inget man förlorar på eftersom det omvandlas till värme i rummet.
Se bara till att använda skärmsläckare, och andra liknande energisparsalternativ som du hittar under "kontrollpanelen", "energialternativ".
På jobbet stänger jag av min dator 2 ggr i veckan. Har gjort så i många år. Mina kollegor har förfasat sig över mitt "slöseri". För någon månad sedan kom nya direktiv från data-avdelningen. Stäng inte av dagligdags. Sliter för mycket!! Jag har inte ens sagt: Vad var det jag sa. Hemma däremot använder jag den max 1 gång/dag, eftersom jag sitter "klistrad" hela dagarna, därför ger det sig självt. Men som andra kloka sagt före mig: Skärmsläckare för att skona skärmen, och se till att datorn går ned i lågenergi x antal minuter efter sista trycket.
Gossen Ruda
12-11-2003, 18:39
Effektförbrukningen står oftast i instruktionsboken, både normaldrift och sparläge. Annars borde uppgiften gå att få från säljare, generalagent eller tillverkare.
Viktigt att man har skärmsläckaren igång. En gång fick jag en begagnad skärm på jobbet. Jag kunde med en gång se var den stått tidigare: På blodcentralen! Dom fasta uppgifterna var inbrända i skärmen. Eftersom jag var blodgivare då kände jag direkt igen uppställningen som dessutom ordagrant gick att läsa.
Eva Swahn
12-11-2003, 18:46
oj,oj,oj! SÅ mycket FEL jag har gjort, i alla ÅR! Halleda! Dessutom har jag läst - men inte begripit - vad Ewa L och Humla har skrivit: #se bara till att använda skärmsläckare, och andra liknande energisparsalternativ som du hittar under "kontrollpanelen", "energialternativ"# Ja, hittar stället men datorn frågar en massa jag inte begriper och säger att jag ska läsa viktig text om Windows 2000 på CD:n. hjälp! #se till att datorn går ned i lågenergi x antal minuter efter sista trycket# lågenenergi x antal minuter ????
pejahren
12-11-2003, 19:20
Till exempel 5 minuter (eller 15) efter senaste aktivitet. Du kan välja hur lång tid, väljer du för kort tid går datorn i sparläge ofta, och du måste vänta på att den hämtar upp sig igen. För lång tid och den drar lite mer ström och väsnas mer.
Susanne i Linköping
12-11-2003, 19:33
Om du har elvärme spelar det ingen roll hur mycket datorn står på. Energin som går åt till datorn går vidare ut i rummet som värme, och har du termostatreglering av elementen innebär det bara att elementen kommer att vara på lite mindre. Elåtgången kommer att vara densamma. Så här års, vill säga.
Nyare skärmar har f ö inte samma tendens att bränna in bilden permanent, så skärmsläckare är lite mossigt. Gamla skärmar däremot behöver definitivt skyddas.
Eva Swahn
12-11-2003, 23:34
Eftersom mitt element i rummet där datorn står har gått sönder så värmer datorn gott.
Eftersom daton är något jag har fått av en som jobbar med datorer så har jag inga instuktionsböcker. Vilket är en förklaring varför jag är extra dum p det här.
Alpiner i Halmstad
13-11-2003, 14:42
Susanne i Linköping beskriver en viktig pricip. Energi kan inte förstöras, men den strävar hela tiden att spridas och därmed omvandlas till mindre värdefull form. Det kortvågiga ljuset från växtlamporna omvandlas i rummet till mer långvågigt ljus, som vi kallar värme. Vi utnyttjar växtbelysningen till två funktioner för samma energikostnad. M.v.h. Bernt
Veganvarg
13-11-2003, 19:25
Jag har fått veta att datorn i sig inte drar mycket ström då den inte används, men att monitorn gör det. Därför slår jag av monitorn helt så fort ingen använder datorn. Men detta kanske är fel? Är det så att den drar lika lite ström med skärmsläckare som om den är avslagen?? Eller ska jag fortsätta göra som jag gör nu? mvh /Ylva
cissi i onsala
13-11-2003, 19:32
Har du bredband så kostar det ju inte mer att vara inloggad hela tiden, brandvägg el skyddsprogram kan behövas om man ej vill ha oönskat besök(ha gevalia hemma så kanske det fixar sig). Annars gäller det att logga ut.
benganz
13-11-2003, 19:48
CITAT (oldwolfie @ 12-11-2003, 12:46) hmm intressant fråga ,,själv stänger jag av flera gånger om dagen är det kanske dumt  Hej!! Jag är ny här Ha datorn på så länge som möjligt. Det är hårddisken som tar mest stryk att läsa in vid varje omstart.
CITAT (benganz @ 13-11-2003, 19:48) CITAT (oldwolfie @ 12-11-2003, 12:46) hmm intressant fråga ,,själv stänger jag av flera gånger om dagen är det kanske dumt  Hej!! Jag är ny här Ha datorn på så länge som möjligt. Det är hårddisken som tar mest stryk att läsa in vid varje omstart.  oki hädanefter så får den stå på,m skärmsläckare o brandväggar o virusprogram o allt
*Felix matte*
15-11-2003, 21:56
CITAT (oldwolfie @ 13-11-2003, 22:22) oki hädanefter så får den stå på,m skärmsläckare o brandväggar o virusprogram o allt  Skärmsläckare sparar inte el. Det gör däremot Energisparläge. Så har jag fått lära mig. Desutom så varnades jag för att överhuvudtaget ha skärmsläckare eftersom de var orsak till många haverier och det har jag också själv fått erfara ett par ggr. Men det var då jag hade Windows -98 Nutida skärmar kan man ha påslagen utan risk att de "bränner in" bilden.
Uttrycket skärmsläckare är helt galet. Det var nog en datorokunnig journalist som hittade på det ordet, då han/hon inte kunde översätta från engelskan eller tyskan: Screensaver / Bildschirmschohner alltså en bild som skonar eller skyddar skärmen från att bilden bränns fast. De första var ju bara nåt rörligt om for runt på skärmen, numera finns ju hela"filmer" eller matematiska formler som ritar och färglägger figurer på skärmen.
Nej skärmsläckare är det som man kan ställa in i Windows och som släcker bilden på skärmen helt, och den orsakar inga windowshaverier. Däremot så finns det vissa s.k. skärmsläckare som är dåligt programerade och som gör att man måste starta om datorn.
Jag stänger alltid av datorn när jag inte använder den, kringutrustningen som inte användes är heller inte påslagna. Det är onödigt slöseri med energi att ha datorn på i 15-22 timmar när den inte används. Det är billigare att värma rummet med elementet än med datorn. Dagens hårddiskar klarar av dessa uppstarter flera ggr om dagen. Alla har väl läst om hur mycket alla TV apparater video och cd kostar när de är i stand by läge dygnet runt. Hundratals kronor blir det! En massa fina lökar eller perenner som man kan köpa istället. Det är ju enkelt att räkna ut vad det kostar att ha datorn på hela dygnet. Bara kolla elmätaren med datorn på ett dygn och sedan ett dygn utan att datorn är på.
*Felix matte*
16-11-2003, 07:09
De första var ju bara nåt rörligt om for runt på skärmen I min windows xp professional finns också de som far runt. Nej skärmsläckare är det som man kan ställa in i Windows och som släcker bilden på skärmen helt, och den orsakar inga windowshaverier.
Det beror väl på vilken släckare du väljer... jag har 13 olika
CITAT (Virgo @ 15-11-2003, 22:55) Nej skärmsläckare är det som man kan ställa in i Windows och som släcker bilden på skärmen helt, och den orsakar inga windowshaverier. ---- Jag stänger alltid av datorn när jag inte använder den, kringutrustningen som inte användes är heller inte påslagna. Det är onödigt slöseri med energi att ha datorn på i 15-22 timmar när den inte används. Det är billigare att värma rummet med elementet än med datorn. ---- Bara kolla elmätaren med datorn på ett dygn och sedan ett dygn utan att datorn är på. Hade också nåt sånt där bludderbladder förut - bl.a. den här! - men tog bort den eftersom andra saker bara krånglade. Nu släcker skärmen ner i stället efter några minuter - mycket bättre! Stänger också av allt när det inte används, men här används det mesta sådär 15-22 timmar per dygn... Jooodå, vi har märkt att elementen är kalla när datorerna är på, och jaaadå det har blivit andra siffror på elräkningen....
jahaja så vart man inge klokare igen så jag gör väl som jag allltid gjort då eftersom det har fungerat alltså stänger av då jag inte är vid datorn för det känns ju rätt bra att inte ha sakerna påslagna o så har jag ju vattenburen fjärrvärme så jag gör ju inga vinster på värmen
*Felix matte*
16-11-2003, 09:26
CITAT (oldwolfie @ 16-11-2003, 09:01) jahaja så vart man inge klokare igen så jag gör väl som jag allltid gjort då eftersom det har fungerat alltså stänger av då jag inte är vid datorn för det känns ju rätt bra att inte ha sakerna påslagna o så har jag ju vattenburen fjärrvärme så jag gör ju inga vinster på värmen  Här står datorn påslagen ca.16tim/dygn men efter att lådan höll på att ta eld i somras tar jag det säkra före det osäkra och stänger av den när jag går ut. Viktigt att göra .... enl.expertisen... är att dammsuga lådans inre ett par ggr/år. Dammet som samlas i fläkten och andra delar kan ta eld. Jag fick köpa ny Nätdel och numera är datorn tystgående jag slipper det irriterande surrandet och susandet som jag hade innan bytet.
ja jag har varit in i mina datorer då o då o då förstår man att det behöver damsugas där ,,ujuj va de samlas damm farligt
Stänger själv i princip aldrig av datorn. Vill man ha en dator som ska räcka länge -stäng inte av den oftare än nödvändigt. Däremot tycker jag att skärmar kan vara lite lurigare, så om jag ska bort brukar jag stänga av den helt.
Energisparläge - Vänteläge är mycket bra funktioner att använda. Låt era datorer stå på, och spring inte och stäng på och av dem flera gånger om dagen!! Det är onödigt slöseri med slitage på datorn, och i slutändan tror jag inte att ni sparar många ören, snarare tvärtom.
Halaj!
Jag lägger in ett räkne-exempel på min egen laptop (Dell latitude) här. Jag läser innantill på Transformatorn: Input AC 100-240 V ~1,2 A (jag utgår ifrån att detta är max-ström) 50-60 Hz 71-101 VA Output DC 20 V 2,5 A
1. Då P=U*I får man: 100 V*1,2 A= 120 W Jag får alltså betala lika mycket i el som om jag hade en 120 w glödlampa (el. Vad som helst som drar denna effekt) på.
Jaha, men då blir det i slutändan värme av denna effekt? NÄ!
2. 20 V*2,5 A= 50 W Det går alltså in 120 W in i trafon och kommer 50 W ut!
Är det ”hål i slangen”, jag menar sladden?
Om någon tycker att det var lite krångligt redan här så sluta att läs vidare, för det blir värre...
Nu är det så att man har en induktiv reaktans i en kopparlindning. Den är också vinkelrät mot resistansen i lindningen. Man har alltså en resistiv effekt (P, den som man får ut) och en reaktiv effekt Q (som du inte får ut, du bara betalar för den via elräkningen) och deras vektorsumma bildar en skenbar effekt S. Denna skenbara effekt är i mitt fall 71-101 VA (se specen ovan).
3. Den reaktiva effekten är i mitt fall: Q= (S^2 – P^2)^1/2 => (101^2-50^2)^1/2= 88 W
Sammanfattningsvis: Jag betalar för 120 W. 120-101 = 19 W är förluster i trafon och likriktningsbryggan. Detta omvandlas till värme. De 50 W som datorn förbrukar blir i slutändan värme.
Hej hopp från
//T
...att en dator sedan kostar ett antal tusenlappar och kan gå sönder av för mycket av och på kan man ju ta bort ur beräkningarna... eller?
*Felix matte*
16-11-2003, 15:15
Om en dator håller längre ifall man låter den stå på dygnet runt det kan jag varken bekräfta eller dementera Min första dator slogs på / av några ggr/dag den höll i 4,5 år Den andra hann jag surfa med i knappt 2 år .... den stängdes av max 1ggr/dygn Jag har också bekanta som surfar på åttonde året med en och samma dator. De har modem och slår av datorn flera ggr/dag
Av det drar jag (min högst personliga) slutsats att en dators hållbarhet knappast hänger på hur ofta den slås på/av, det måste ha med kvalitet och tur/otur att göra.
Oj vad många olika "sanningar". Här kommer min variant: På '60-'80 talet använde vi oftast terminaler på arbetsplatserna. Dessa tog mycket stryk av att värmas upp (varför kan vi lämna till överkursen  ) och rådet var därför att lämna dessa påslagna då kostnaden för strömmen var försumbar gentemot priset på terminalen. På '80 talet när jag jobbade på IBM så var det till och med någon centralt som räknade på detta och rådet blev "lämna på under veckorna men slå av på lördag/söndag". Sedan kom persondatorerna som till en början också for ganska illa av att slås av och på ofta (mest skärmar och diskar men även processorer ("PC'ns hjärnor")) så då fick man rådet på sin arbetsplats att lämna maskinen påslagen (för det kan väl inte vara så att man inte orkade vänta för att bli ansluten till nätverk m.m. på morgonen?  ). Det är nog detta som lever kvar i våra tankar när vi är rädda för att stänga av för ofta. Numera så är det inga tekniska problem att slå av och på PCn ofta (hmm... jag menar det inte ala treåring (av, på, av, på, av, på....)) så gör som ni känner bäst. Själv sitter jag flera gånger dagligen en 10-20 minuter så min PC står på i princip jämt. Den är modern så både skärm, processor, hårddisk m.m. går ner i energisparläge relativt snabbt. Däremot hade jag en äldre maskin (dvs säkert två år gammal  ) som aldrig gick ner i viloläge så den stängde jag av efter varje användning. Två saker att tänka på dock (enligt mig): - Vi hade på kort tid två äldre (3-4 år) skärmar på jobbet som började brinna (damm klart misstänkt). Som tur var hände det i båda fallen på dagtid så det ställde inte till något. Nu är våra regler tydliga: maskinerna ska stängas av när vi går hem för dagen. - En PC mår programvarumässigt (dvs Windows m.m.) bra att startas om då och då. Alla program "städar" inte riktigt efter sig i minnet så efter ett tag så finns mindre s.k. resurser tillgängliga att använda. Om maskinen börjar trassla så prova alltid att starta om den, ofta löser sig problemen automatiskt då. (Ops! Den här kommentaren har ju inget med att spara energi att göra men kanske kan hjälpa någon ändå). Glada hälsningar, Mimmi
Halaj igen!
Ytterligare en aspekt; I fall att man bor på landet (och dessutom inte har bra förbindelse mellan nollan och jord på sin gren av elnätet) så skall man inte bara stänga av utan också dra ur sladdarna. Så gör jag. Min förra laptop bara vägrade att starta en dag. Om det berodde på spikar på nätet vet jag inte. Jag hade en onormalt hög förbrukning av glödlampor förra året, så jag misstänker att så är fallet. Den trådlösa telefonen har pajat två ggr. Åskan sa de på Telia. Så jag tar inga risker, så fort jag har surfat färdigt och stängt av så rycker jag ut både ström- och modemsladd. Däremot så använder jag alternativet hibernate (jag har engelsk windows XP) i dialogrutan för avstängning. Det är alternativet längst ner. Hibernate betyder: gå i ide. På så sätt kan jag förtsätta där jag var sist utan att behöva spara allt jag inte har slutfört dagen innan.
//T
*Felix matte*
16-11-2003, 21:56
CITAT (Tapio @ 16-11-2003, 18:40) Den trådlösa telefonen har pajat två ggr. Åskan sa de på Telia. Låter som det vore hos grabben min  som bor "på landet" (2 mil utanför stan)
Tapio, Väldigt viktig kommentar du hade! Jag håller med. Om minsta tvekan om nät-kvaliten (el/tele) så ur med sladden. Det är såna toppar som bränner sönder delar i datorn. Kan även rekommendera er som surfar via "vanligt" modem att dra ur sladden när ni inte surfar för att slippa en massa överraskningar från firmorna Har-Exp, TromBromSrom, CallMedia, ExNet, LetToPhone m.fl. Dessa laddar ner små program på din dator som sedan ringer upp dyra betalsamtal och hoppas att du betalar utan att bråka då det handlar om sexsidor (hujedamej...). En enda sån räkning går på mer än vad det kostar att ha datorn påslagen dygnet runt hela året. /Mimmi
Irene i Enskede
17-11-2003, 08:59
Jag brukar alltid slå av skärmen när jag går ifrån datorn, däremot lämnar jag datorn på när jag är hemma så att man enkelt kan kolla saker på internet utan att behöva vänta på uppstart och inloggning. Skrivaren väsnas så den är alltid avstängd utom när jag verkligen behöver skriva ut. Jag har brandvägg som även har uttag för fyra datorer så att hela familjen kan vara uppkopplade samtidigt. Utan brandvägg (som burk eller program i datorn) skulle jag inte våga vara uppkopplad hela dagarna.
Eva Swahn
17-11-2003, 15:16
Man ska inte ställa enkla frågor för man riskerar att få komplicerade svar. Ja, nu blev jag ju inte mycket klokare - men klart impad - av vad folk kan! Min skärm stänger av sig själv när jag inte sitter vid datorn eller tänker för länge när jag befinner mig här. Den blir svart, så nån typ av skärmskonare har jag ju, och det är ju bra. Sen har jag ändrat mitt beteende, efter alla klokskaper som har förmedlats här, att jag väljer alternativet "sätta datorn i viloläge" när jag ska stänga av den, för det gör jag rent fysiskt också med en knapp. Detta gör att det tar väldigt mycket kortare tid att få igån apparaten när jag det önskar. Att låta fanskapet stå på hela dan bär mig emot - men det har väl med åldern att göra. På mig då, inte datorn  .
*Felix matte*
17-11-2003, 17:09
CITAT (MimE @ 16-11-2003, 23:16) Kan även rekommendera er som surfar via "vanligt" modem att dra ur sladden när ni inte surfar för att slippa en massa överraskningar från firmorna Har-Exp, TromBromSrom, CallMedia, ExNet, LetToPhone m.fl. Dessa laddar ner små program på din dator som sedan ringer upp dyra betalsamtal och hoppas att du betalar utan att bråka då det handlar om sexsidor (hujedamej...). En enda sån räkning går på mer än vad det kostar att ha datorn påslagen dygnet runt hela året. /Mimmi Program kan inte laddas in i datorn om den så står på dag och natt. Sexsiterna har däremot en ruta som poppar upp när man surfar på olika sidor där många av misstag eller okunskap klickar "Ok" och då kopplar den om till dyrt utlandssamtal. Detta gäller enbart dem som har modem. Konsumentverket har ett program som skyddar dig Det kan du ladda ner helt gratis Här
Bettson
17-11-2003, 22:33
Mina kära söner har hållit datakurs med sin gamla mor.  De hävdar bestämt att man aldrig skall trycka på något annat än krysset i hörnet på popup-rutor. Det kan komma upp rutor med erbjudande som man skall svara ja eller nej på. Hela rutan oavsett var man trycker utom på krysset i hörnet kan var en enda stor ja-knapp. Man vet ju inte heller vad man svarar ja på . Att ringa upp betalsajter, ladda hem trojaner eller vad som helst som man inte vill ska hända. Far i huset har det redan hänt för, ha ha. Jag har panisk skräck för datavirus. Lika stor skräck som för influensan. Bara någon säger ordet influensa blir jag blek och ringer omedelbart till vårdcentralen och beställar vaccination. Då kan det bli som denna vinter. Jag har blivit halvsjuk av sprutan. Högra armen är nästan obrukbar och jag känner mig som en enarmad bandit. Därav denna dåliga skrift. Hittar ni stavfel får ni behålla dom. Idag är en låg dag. Hälsningar Bettson
benganz
17-11-2003, 22:44
Jag har panisk skräck för datavirus. Lika stor skräck som för influensan. Då kall du använda Macintosh så behöver du bara vara rädd för influensavirus. Har kört på Mac sen -93 aldrig råkat ut för virus
*Felix matte*
17-11-2003, 22:53
CITAT (Bettson @ 17-11-2003, 22:33) Mina kära söner har hållit datakurs med sin gamla mor.  De hävdar bestämt att man aldrig skall trycka på något annat än krysset i hörnet på popup-rutor. Duktiga söner du har  Tycker att de gjort sig förtjänt av var sin Pizza imorgon  (säger jag som ääälskar Pizza) "Jag har blivit halvsjuk av sprutan. Högra armen är nästan obrukbar och jag känner mig som en enarmad bandit. " Fick du årets spruta i högerarm??? Vi fick den i vänster... lika varje år. Den mot Lunginflammation har vi fått i höger.
CITAT (Felix matte @ 17-11-2003, 17:09) Program kan inte laddas in i datorn om den så står på dag och natt. Sexsiterna har däremot en ruta som poppar upp när man surfar på olika sidor där många av misstag eller okunskap klickar "Ok" och då kopplar den om till dyrt utlandssamtal. Detta gäller enbart dem som har modem. Konsumentverket har ett program som skyddar dig Det kan du ladda ner helt gratis Här Är du uppkopplad mot internet utan en fungerande brandvägg så kan mindre ärliga personer använda din dator till i princip vad de vill. Detta gäller oavsätt om du använder "vanligt" modem, ISDN, ADSL m.m. Din dator kan användas att "studsa" via för att dölja vem som är ursprungssändare och den kan användas för att lagra filer (ex.vis vålds-/barnpornografi). Dessa filer kan även vara program (som i grunden är filer som kan exekveras (köras) av datorn). Och ett sådant program kan utnyttja Windows ordinarie funktioner för att ringa upp telefonnummer utan att du är medveten om det. Har du haft oturen att få in ett sådant program på din dator så kan det "när som helst" (dvs när den som skrivit programmet vill) använda ditt modem för att ringa upp "lämpligt" nummer. Så vitt jag vet så har bara vanliga modem kapats här i Sverige för att bredbandsoperatörer tack och lov (oftast?) är bättre på att skydda sina nät och servrar än vad vi hemanvändare brukar vara men det är tekniskt fullt möjligt att utföra. Sedan en liten kommentar om X-et i övre högra hörnet i Windowsfönster: Detta "X" är inget annat än ett litet standardiserat program/funktion för att vi som användare ska känna igen oss i olika Windowsprogram (precis som rullningslister, skrivarikoner, minimera-/maximeraknappar m.m.). Dessa funktioner är standardiserade att fungera på precis samma sätt oavsett om det är i Explorer, Word, Excel, Antivirusprogram... Men... Det är inte speciellt svårt att skriva ett eget litet program som på skärmen ser exakt ut som "X"-funktionen men istället för att avsluta/stänga fönstret som vi förväntar oss så gör det något helt annat. Ett exempel skulle kunna vara att stänga fönstret (som förväntat) PLUS att ringa upp något "lämpligt" betalnummer. Jag har själv skrivit om just "stäng fönster"-funktionen till att stänga hela datorn så speciellt svårt är det inte (jag vet: Fy på mig!!! Men det var på '80-talet så det bör väl vara preskriberat vid det här laget). Så mitt råd är: ANVÄND ANTIVIRUSPROGRAM OCH BRANDVÄGG!!!! Samt se till att de är uppdaterade. Och som extra hängslen/livrem så lämnar jag inte min vanliga modemsladd inkopplad när jag inte behöver den. /Mimmi
Eva Swahn
18-11-2003, 00:51
Ja, varför är jag så frågvis?  öh, det blir så joxigt. Nu har jag fått panik om damm i datorn, för att inte tala om dammet i tv:n. För är damm explosivt lär hela mitt hem explodera i ett gigantiskt fyrverkeri...h j ä l p.... Hur dammsuger man datorn och tv:n innuti?
CITAT (Eva Swahn @ 18-11-2003, 00:51) Hur dammsuger man datorn och tv:n innuti? ... troligen med stor försiktighet, så man inte får sig en stöt eller har sönder nåt vitalt...
Oj, vilka skrämskott. Tidigare i kväll var jag inne på ett annat forum där jag är medlem. Roade mig med att kolla medlemmarnas hemsidor. En av dem var en ren porrsite som inte alls hade där att göra. Som tur var klickade jag bort det i "krysset". Lärde mig kryssklicket efter att jag gjort misstaget att klicka på OK en gång för länge sen, som tur var kom jag inte till nåt skumt ställe den gången. Så nu har jag installerat Bluffstopparen eftersom jag har modemuppkoppling. Kändes som om den här tråden var en fin vink om hur det kunde gått när jag kollade hemsidor....Tack så hemskt mycket för hjälpen.
*Felix matte*
18-11-2003, 08:04
CITAT (Betty @ 18-11-2003, 00:56) CITAT (Eva Swahn @ 18-11-2003, 00:51) Hur dammsuger man datorn och tv:n innuti? ... troligen med stor försiktighet, så man inte får sig en stöt eller har sönder nåt vitalt...  Här använder vi en liten mjuk pensel att borsta av dammet samtidigt som det sugs upp av dammsugaren. Man kan också använda utblåsningsfunktionen om dammsugaren har microfilter= ren luft .
*Felix matte*
18-11-2003, 08:08
CITAT (MimE @ 17-11-2003, 23:23) Så mitt råd är: ANVÄND ANTIVIRUSPROGRAM OCH BRANDVÄGG!!!! Samt se till att de är uppdaterade.  Självklart  och Live update som ser till att alltid ha med det senaste. .
CITAT (Eva Swahn @ 18-11-2003, 00:51) Hur dammsuger man datorn och tv:n innuti? Jag använder en luft-spray (dvs "luft på burk") som finns för datorrengörning. Köps på exvis Clas Ohlsson eller Biltema. Ha sen dammsugaren redo UTANFÖR burken. Lycka till, Mimmi
Bettson
18-11-2003, 10:39
Vi har nätverk. Sitter bakom rauter, brandvägg och uppdaterat antivirusprogram. Kör dessutom regelbundet uppdateringar på windows. Regelbundna säkerhetkopior ingår i rutinen. Ändå bleknar jag betänkligt såfort ett nytt virus är på G. Sönerna går ut på modem och kör liveuppdate på virusprogrammet när de varit på LAN så att inget skall komma bakvägen innan de kopplar upp sig i nätverket. Far i huset som inte har så stor datavana har börjat surfa. Han fick en popup-ruta om att installera ett program för visitkort. Svarade nej. Tydligen var denna ruta en ja-knapp och han laddade ner någon skit som vi inte ville ha. Antivisrusprogrammet varnade men han ignorerade för han ville ju visa sig lite duktig och klara sig själv.
Det tog en halv dag att sanera hela nätverket. Stackars far är alldeles förskrämd och kastar sig på mobilen och frågar så fort den stackars kraken inte vet vad han skall svara. Tycker nästan lite synd om honom.
Fortfarande känner jag mig knäsvag när någon nämner datavirus. För mig är det en yrkesmässig katastrof om jag mister mina data. Nästa datorinköp så skall jag behålla den gamla för enbart internet. Eller är det någon annan som har ett bättre tips?
Bettson med "virusfobi"
Susanne i Linköping
18-11-2003, 18:22
Det verkar inte vara lätt att leva med Windows. CITAT (Bettson @ 18-11-2003, 10:39) Fortfarande känner jag mig knäsvag när någon nämner datavirus. För mig är det en yrkesmässig katastrof om jag mister mina data. Men du tar väl backup på allt regelbundet, eller hur?  CD-brännare är inte dyra. Extern hårddisk kan också funka. CITAT (Bettson @ 18-11-2003, 10:39) Nästa datorinköp så skall jag behålla den gamla för enbart internet. Eller är det någon annan som har ett bättre tips? Utmärkt idé! Är det verkligen så att folk gör sig av med sina gamla datorer fast de bara har ett par stycken? Själv har jag två hemma (routern räknar jag inte), och två gamla undanstuvade i förråd på annat håll. Även om jag skulle tvingas gå över till fiendesidan (Windows  ), skulle jag absolut försöka ha en dator med något annat operativsystem när jag surfade på Internet. Nu när jag kör Mac-OS är det lätt att avslöja alla konstiga pop-up-fönster som vill lura på en virus, porr och annat hemskt (de är ju gjorda för att likna Windows-fönstren).
*Felix matte*
19-11-2003, 12:22
CITAT (MimE @ 17-11-2003, 23:23) CITAT (Felix matte @ 17-11-2003, 17:09) Program kan inte laddas in i datorn om den så står på dag och natt. Sexsiterna har däremot en ruta som poppar upp när man surfar på olika sidor där många av misstag eller okunskap klickar "Ok" och då kopplar den om till dyrt utlandssamtal. Detta gäller enbart dem som har modem. Konsumentverket har ett program som skyddar dig Det kan du ladda ner helt gratis HärÄr du uppkopplad mot internet utan en fungerande brandvägg så kan mindre ärliga personer använda din dator till i princip vad de vill. Detta gäller oavsätt om du använder "vanligt" modem, ISDN, ADSL m.m. Din dator kan användas att "studsa" via för att dölja vem som är ursprungssändare och den kan användas för att lagra filer (ex.vis vålds-/barnpornografi). Dessa filer kan även vara program (som i grunden är filer som kan exekveras (köras) av datorn). Och ett sådant program kan utnyttja Windows ordinarie funktioner för att ringa upp telefonnummer utan att du är medveten om det. Har du haft oturen att få in ett sådant program på din dator så kan det "när som helst" (dvs när den som skrivit programmet vill) använda ditt modem för att ringa upp "lämpligt" nummer. Så vitt jag vet så har bara vanliga modem kapats här i Sverige för att bredbandsoperatörer tack och lov (oftast?) är bättre på att skydda sina nät och servrar än vad vi hemanvändare brukar vara men det är tekniskt fullt möjligt att utföra. Sedan en liten kommentar om X-et i övre högra hörnet i Windowsfönster: Detta "X" är inget annat än ett litet standardiserat program/funktion för att vi som användare ska känna igen oss i olika Windowsprogram (precis som rullningslister, skrivarikoner, minimera-/maximeraknappar m.m.). Dessa funktioner är standardiserade att fungera på precis samma sätt oavsett om det är i Explorer, Word, Excel, Antivirusprogram... Men... Det är inte speciellt svårt att skriva ett eget litet program som på skärmen ser exakt ut som "X"-funktionen men istället för att avsluta/stänga fönstret som vi förväntar oss så gör det något helt annat. Ett exempel skulle kunna vara att stänga fönstret (som förväntat) PLUS att ringa upp något "lämpligt" betalnummer. Jag har själv skrivit om just "stäng fönster"-funktionen till att stänga hela datorn så speciellt svårt är det inte (jag vet: Fy på mig!!! Men det var på '80-talet så det bör väl vara preskriberat vid det här laget). Så mitt råd är: ANVÄND ANTIVIRUSPROGRAM OCH BRANDVÄGG!!!! Samt se till att de är uppdaterade. Och som extra hängslen/livrem så lämnar jag inte min vanliga modemsladd inkopplad när jag inte behöver den. /Mimmi Här kan du läsa om Modemkapning och också råd om vad du skall göra om du drabbats.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|