Full version: Vinterträdgård
bayrare
Vill ha lite tips på ätbart som jag kan odla på min inglasade vinterbonade (+ 5 grader vintertid) veranda.
Har ett citronträd och ett lagerblads som jag tar med mig dit. Är nybliven husägare i Hälsinglands inland.
Zon 5-6 för utomhusodling.
Anita
Alexander-VG-zon3
Fikon, Oliv, Granatäpple, Passiflora, Kaki, Kiwi, Avokado, Feijoa, Mandarin, Satsuma, Apelsin, Kalamondin, Kumquat, Trädtomat, Japanskmispel är några intressanta växter som ger frukt en del kan man köpa färdiga andra sår och dessa tål/trivs att vara i en temp på vintern som inte går under +5c. under den frostfria perioden kan du odla dom ute i krukor då eller har kvar en del på verandan. växterna jag listade gillar mycket sol och gärna ha extra ljus på vintern.

sedan har du ju andra kryddor som du kan odla/övervintra där som rosmarin och timjan.
Lady Hamilton
Det är inte bara temperaturen som är viktig utan även ljuset. Själv har jag en vinterträdgård sedan ett antal år tillbaka. Så mycket tips på ätbart kan jag tyvärr inte komma med, förutom Citrusar i alla dess former och Olivträd. Sedan har även jag precis som du Lagerbladsträd
Vintern är en naturlig viloperiod för de allra flesta växter och just i tempen +5° är det inte många växter som "växer o frodas"
Fundera lite på hur du skall göra med ljus och om du tänker använda dig av värmefläkt för att hålla temperaturen stadigt. Jag själv har lysrörsarmaturer som tillskotts belysning Sep/okt-April/Maj. En fördel med vinterträdgård är att växterna kan komma igång snabbare på våren och att du kan övervintra en hel del växter som annars inte klarat sig. Men att just odla på vintern......det kan bli knepigare
Bassam
Hej

De behöver inte extra ljus under under våren och hösten, det är naturliga ljus räcker.

H:Bassam
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon