Det hördes plötsligt paniskt kacklande för ett tag sen när jag satt härinne, jag sprang till dörren och fick av mig tofflorna samtidigt som jag slet upp dörren, men stövlarna hann jag aldrig få på mig för därute var det en duvhök som hade slagit mot nätet så jag sprang ut i snön i bara strumporna. Höken flög och jag sprang in till hönsen för att kolla att alla mådde bra. Myskankorna brydde sig inte ett dugg. Dvärgwyandotterna låg chockade på marken nära nätet där alla hade stått i solen när det hände. De övriga var under hönshuset, men jag kunde inte hitta min favorithöna. Tittade i stallet, inte där heller. Ut igen med vilt bankande hjärta, letade överallt i inhägnaden och kollade efter hål i nätet. Hade höken kommit in och tagit henne med sig? Panik!!! Så in i stallet igen dit några andra nu hade gått, och där kom hon klivande ur det stora redet! Hon har inte börjat intressera sig för det vad jag har sett, hon har knappt ruggat färdigt och brukar inte börja värpa så tidigt, så det verkar som om hon har sprungit in och gömt sig i redet!! Det var den vettigaste reaktionen av alla, min duktiga lilla höna. Erfarenhet och ålder kanske är bra. Hon har ju varit med om att höken tog hennes bror så hon vet att det är på riktigt.
Kallt och blött om fötterna, jag kunde ha behållt tofflorna på istället...
CITAT (Eva-Helene @ 12-02-2011, 18:37)

En fråga: vetr någon om det är nån fjäderfä-utställning i Skåne eller i Göteborg-trakten i år? När isf?
Hönsträff Här är det någon som försöker sammanställa utställningar och andra hönsrelaterade aktiviteter. Ganska tomt än så länge. Jag tycker det är svårt att få reda på sånt, många äldre hönsgubbar och -gummor har nog inte internet, eller så förväntas alla veta när utställningarna är.

Ibland annonseras det i tidningen samma dag som utställningen börjar, då är det lite sent. Jag ska säga till här om jag får reda på något. Utställningar brukar vara på hösten när hönsen är nyruggade och fräscha. Det blir säkert en utställning i Alnarp i november igen. Ska du till Skåne?

Du är välkommen att klappa höns här, det är nästan som en miniutställning, så många raser som jag har samlat på mig. Har två Hedemoror på gång också som jag förhoppningsvis ska hämta nu i veckan.