|
Meriona
07-04-2011, 11:11
Jag har skaplig koll, men det är nog säkrast med en uppdatering.
Om det blir lika varmt som i helgen igen kommer även jag ha att sälja  Kul att fler kan komma!
Meriona
13-04-2011, 18:39
Jag kan rensa ut lite krukor och annat trädgårdsrelaterat Wilmer, det du inte vill ha kan du sälja och låta överskottet gå till marsvinsfonden.
Igår kom beskedet att resan blir inställd, så nu har jag anmält mig till marknaden. Meriona, har du överskott på krukor (gärna lite större storlekar) tar jag också gärna emot några.  Olle
Meriona
15-04-2011, 18:04
Jag tar med mig allt jag vill bli av med så får ni ta vad ni vill ha.
CITAT (Meriona @ 13-04-2011, 19:39)  Jag kan rensa ut lite krukor och annat trädgårdsrelaterat Wilmer, det du inte vill ha kan du sälja och låta överskottet gå till marsvinsfonden.  Roskrukorna längtar mina pelllisar efter, resten får marknaden/ Olle  Nu är det kallt igen, bläää kommsi kommsi vårvärmen!
Meriona
16-04-2011, 08:15
CITAT (Wilmer @ 16-04-2011, 00:40)  Roskrukorna längtar mina pelllisar efter, resten får marknaden/ Olle  Nu är det kallt igen, bläää kommsi kommsi vårvärmen! Vårvärmen kommer imorgon sägs det, då växer det nog så det knakar kan jag tänka.  (noterat önskemålen  )
Nog växer det lite, får se om det blir lite förberedelser i helgen eller om den stora latmasken slår till?
Meriona
20-04-2011, 14:01
Peta ner masken i jorden bara!
Har en gräslök åt dig Meriona, om jag lovar att masksanera vill du ha som tack för krukor?
Meriona
20-04-2011, 19:30
Hmmmm lockande, men jag är inte säker på att jag kan lita på dig.
*Ulrica*
26-04-2011, 15:58
HALLÅÅÅÅ! Snart är det maj, solen strålar och det knakar i rabatterna! Nu får vi ta ett gemensamt krafttag för att göra reklam för marknaden. På hemsidan finns nu en affisch och flygblad som ni kan skriva ut och sätta upp eller dela ut. Ta med er en packe flygblad och dela ut på Lisebergs Trädgårdsdagar eller bjud in era vänner att gå med i vår grupp på Facebook: Surte TrädgårdsmarknadGlöm heller inte bort att boka en plats, i år har vi ett begränsat antal säljarplatser. Jag ser fram emot att träffa er alla igen!
Meriona
27-04-2011, 18:21
Ja det drar ihop sig nu!  Tjohoooo! Vem har tumme med vädergudarna?
Dito Verde
28-04-2011, 13:51
CITAT (Meriona @ 27-04-2011, 19:21)  Ja det drar ihop sig nu!  Tjohoooo! Vem har tumme med vädergudarna? Göteborgsvarvets organisation har tydligen det, så vi åker snålskjuts på dem. Därför har vi alltid marknaden samma dag som varvet....
Meriona
28-04-2011, 18:16
Aha, så det är därför vi brukar ha så fint väder!  Smart tjejer!
Meriona
02-05-2011, 19:13
För att putta upp tråden passar jag på att tjata lite om det här med gnag.....
I morgon blir det gnagleverans, vi ska börja städa ur lägenheten i kväll Jag funderar på om jag orkar marknaden, men jag funderar en stund till. Måste ha tömt en lägenhet till 1 juni, det kom lite plötsligt. Men jag kanske behöver lite skoj också?
CITAT (Wilmer @ 03-05-2011, 14:55)  I morgon blir det gnagleverans, vi ska börja städa ur lägenheten i kväll Jag funderar på om jag orkar marknaden, men jag funderar en stund till. Måste ha tömt en lägenhet till 1 juni, det kom lite plötsligt. Men jag kanske behöver lite skoj också? Det är väl klart du behöver!!
CITAT (Meriona @ 02-05-2011, 20:13)  För att putta upp tråden passar jag på att tjata lite om det här med gnag.....  Jag har med mig två pappkassar  men det är bara tomma toarullar och äggkartonger, visste inte mer vad du ville ha!!
Meriona
03-05-2011, 14:35
CITAT (Wilmer @ 03-05-2011, 14:55)  I morgon blir det gnagleverans, vi ska börja städa ur lägenheten i kväll Jag funderar på om jag orkar marknaden, men jag funderar en stund till. Måste ha tömt en lägenhet till 1 juni, det kom lite plötsligt. Men jag kanske behöver lite skoj också? Tackar för kommande gnag!  Om du inte orkar så har jag full förståelse.  Men vi blir glada om du kommer, kanske bara som jag, som besökare? CITAT (Bettis @ 03-05-2011, 15:08)  Jag har med mig två pappkassar  men det är bara tomma toarullar och äggkartonger, visste inte mer vad du ville ha!! Bettis du är underbar!  Rullar och äggkartonger är mest älskat, därefter kommer småkartonger och sist storkartonger (typ flingpaket). Förlåt för OT.
Meriona, du har en stor påse toarullar att vänta härifrån också! Ett stort lager med växter har det också blivit, så att jag ska sälja på en marknad helgen innan kommer inte att hota något. Det mesta verkar ha klarat morgonens snöyra utan större problem. Wilmer, det skulle vara kul om du kunde vara med också! Men se det inte som ett måste, det ska ju kännas roligt. Olle
Dito Verde
04-05-2011, 16:01
Allt jag hade tänkt ta med till marknaden står i växthuset. Jag har ingen aning om hur de klarat nattens frost. Kanske blir det inga tomater eller chilisar i år. Som tur var så tog jag in dahliorna som stått ute i två veckor.
Anmälningarna strömmar in från försäljare. Det finns platser kvar men de kan ta slut. Bra att veta om ni vill ha plats.
ingrid fuxwall
04-05-2011, 19:32
CITAT (Meriona @ 02-05-2011, 20:13)  För att putta upp tråden passar jag på att tjata lite om det här med gnag.....  Källaren är full av kartonger till dina ganagare. Har ju anmällt mig som försäljare och lite har jag att sälja men kommer nog som vanligt mest att köpa ; ))
CITAT (Olle A @ 03-05-2011, 18:13)  Meriona, du har en stor påse toarullar att vänta härifrån också! Ett stort lager med växter har det också blivit, så att jag ska sälja på en marknad helgen innan kommer inte att hota något. Det mesta verkar ha klarat morgonens snöyra utan större problem. Wilmer, det skulle vara kul om du kunde vara med också! Men se det inte som ett måste, det ska ju kännas roligt. Olle Jag har ju redan förberett några grejjor att sälja, får väl bli halvambitiöst som alla år, vågar inte anmäla mig snart... Brakar jag ihop lämnar jag min plats åt någon annan (men jag vill ju bli av med mina växter också).
Meriona
05-05-2011, 08:52
Wilmer, jag kan avlösa/hjälpa dig om du vill, så kan du gå och titta. Bara du instruerar mig så att jag inte säljer en tomat som en potatis.  Jag tackar Olle och Ingrid på förhand!
Meriona
09-05-2011, 19:01
Puttar. Bara 12 dagar kvar!
Dito Verde
11-05-2011, 12:59
Fick just svar från Göran Carlsson att odla.nu sponsrar med lite vinster till lotteriet i år igen.
TACK Göran!
Meriona
11-05-2011, 19:01
Härligt!
*Ulrica*
12-05-2011, 08:22
Angående lotteriet så är det jag som håller i det i år. Jag kommer att be alla försäljare att donera en vinst. Det är upp till en själv vad man vill donera och givetvis om man vill ge flera saker/växter. Ju fler vinster desto roligare lotteri! Vi (Dito Verde) har en lottring med 300 lotter. Jag tänker ta 2:- för en lott vilket ger 600:- till nästa års marknad ifall vi får sålt alla lotter. Lotterna kommer att vara uppdelade i "finare" vinster med individuella vinstnummer samt "vanliga" vinster utifrån slutsiffra där man får välja på ett bord. HJÄLP BEHÖVS 1:Min pojke åker tyvärr bort den helgen och jag hade tänkt ha honom till att sälja lotter. Jag tror det kan bli lite bökigt att ensam både sälja lotter och dela ut vinster den första timmen när det är mycket folk. Jag undrar därför ifall någon kan tänka sig att sälja lotter eller dela ut vinster mellan 11 och 12 eller har en gubbe eller barn/barnbarn att avvara den första timmen? HJÄLP BEHÖVS 2:Mellan klockan 9 och 11 behöver vi hjälp av någon som mellan 9 och 10 tar emot säljarbilar och släpper in dem på parkeringen en och en så att vi hinner anvisa en plats så att vi får ihop parkeringspusslet. Jag ska inhägna hela parkeringen för att ingen ska komma in innan prick 11.00 så mellan 10 och 11 behöver vi någon som sitter och släpper förbi eventuella eftersläntrare bland säljare och motar bort köpsugna kunder. Det här med avspärrningsband är det nämligen tyvärr inte alla som förstår... Om du kan tänka dej att hjälpa till med något av ovanstående så är jag och Dito Verde mycket tacksamma eftersom det är vi som har fixat och trixat ihop hela kalaset. Det är inga betungande uppgifter men det besparar oss en väldig massa onödig extra stress. Skicka ett PM till mej här på Odla eller svara här i tråden!
Meriona
12-05-2011, 19:20
Kan jag få vara backup om ni inte hittar någon annan Ulrica? Mellan 9-10 kan jag inte hjälpa till, för då transporterar jag Olles växter och Olle himself. Sedan har jag lovat Wilmer att stötta om hon ska sälja. Men annars så kan jag hjälpa till.
*Ulrica*
13-05-2011, 07:12
Jättesnällt Meriona!!!
Vi får hoppas att någon annan också kan/vill!
ninnisky
15-05-2011, 05:40
Jag hjälper gärna till med det som behövs, sälja lotter, dela ut priser o s v mellan kl 11-13 (sedan kallar Göteborgsvarvet)
Meriona, tror du inte vi blir ett riktigt radarpar!!
Meriona
15-05-2011, 08:07
Haha, jo det tror jag nog!  Jag ska försöka att inte skrämma bort några små barn.
Dito Verde
15-05-2011, 15:47
Vad bra Meriona och Ninnisky! Nu fattas bara en person som är med och tar emot och visar plats.
Jag undrar om någon som kommer har en smörboll (Trollius eurpaeus) att avvara? Jag vill ha en sådan (eller två).
Mindre än en vecka kvar....och vädret ska bli fint...
Jag kan inte komma  är det någon som kan ta med två kassar till Meriona från mig, någon i Göteborgstrakten som ska dit??
Meriona
17-05-2011, 08:42
Näää så tråkigt Bettis!  Gnaget är förvisso guld värt, men det är värre att inte få träffa dig!
ingrid fuxwall
17-05-2011, 19:29
CITAT (Meriona @ 17-05-2011, 09:42)  Näää så tråkigt Bettis!  Gnaget är förvisso guld värt, men det är värre att inte få träffa dig!  Ska du inte flytta snart? Funderar på om jag inte ska förvara gnaget ett tag till ; )) Håller med dig om att det vore trevligt att träffa Bettis, har så fina plastbackar som jag fick av henne för x antal år sedan
Meriona
17-05-2011, 19:58
Jodå men inte förrän i september. Jag kan hämta gnaget hos dig på vägen hem Ingrid.  Nu är det bara några dagar kvar, det ska bli jättekul att träffa alla nya och gamla bekantskaper!  Samt att ingenting köpa.
ninnisky
17-05-2011, 20:17
Hos mig står en kasse gnag som jag tar med på lördag - undrar vilka som ska ha den???
Meriona
17-05-2011, 20:51
Chili, Ebbe och Elvis såklart!  Just nu är det inte nåt trevligt väder för växtmarknad, hoppas att det ändrar sig innan lördag!
Jag har tyvärr inga smörbollar att dela med mig av, den jag har är dålig på att växa till sig! Har inte lyckats grodda fröer heller. Förra året möglade fröställningarna, men om det blir fröer i år kan du få Peggy!
Ändrade planer igen, jag kommer i morgon  och har med mig gnag till dig Meriona. Jag kan vara där vid 10 tiden om det behövs hjälp!!
Meriona
20-05-2011, 07:32
CITAT (Bettis @ 20-05-2011, 06:39)  Ändrade planer igen, jag kommer i morgon  och har med mig gnag till dig Meriona. Jag kan vara där vid 10 tiden om det behövs hjälp!!  Jätteskoj att du kommer! SMHI säger nu att de ska bli soligt med inte alltför stark vind imorgon.
Dito Verde
20-05-2011, 08:07
BRA BETTIS!!! Det vore toppen om du kommer 10.00 och kan hjälpa till med dirigering och insläpp. Jag är där från 8.30 tror jag. Vi ses!
*Ulrica*
20-05-2011, 09:09
Oj, vad roligt att alla kompisarna kommer! Min sons resa har ställts in så nu kommer han också! Angående vinster till lotteriet så tar jag gärna emot flera mindre växter än en stor för jag är orolig att det blir för få vinster annars. Men som vanligt oroar jag mej väl i onödan! Hur är det, är det någon av er som bor i Lerum och ska hem efteråt? Skriv gärna att PM till mej då! Jag och mamsingen kommer halv nio-nio och hon lovar att hålla i insläppet av säljare fram till klockan 10.
Myosotis
20-05-2011, 09:51
Hoppas många tar med sig kameran och visar bilder sen! Ni får ha en trevlig dag!
Meriona
20-05-2011, 12:51
Ska försöka komma ihåg kameran. Största problemet är väl att hitta Odla-knappen, den lyckas gömma sig varje gång.
Biggan_
20-05-2011, 16:13
Ha en himla trevlig dag allesammans!
Myosotis
20-05-2011, 18:50
CITAT (Meriona @ 20-05-2011, 13:51)  Ska försöka komma ihåg kameran. Största problemet är väl att hitta Odla-knappen, den lyckas gömma sig varje gång. En sån har inte jag på min kamera. Tar den automatiskt odla-bilder då?
ingrid fuxwall
20-05-2011, 19:09
Ulrika själv har jag med mig ganska många små blommor. Vaknar jag tidigt ska jag se om det finns några fröer som går att så fortfarande.
Xera och jag har packat bilen, hon tyckte att vi skulle åka redan i kväll men vi tillbringar natten hemma hos katten och sedan åkter vi till Surte i morgon - det ska bli så roligt!
Odlaknappen, kamera och vatten till både växter och oss andra - får se vad jag glömmer ; ))
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|