|
Anki på Öland
07-11-2004, 22:01
CITAT flertal foderföretag som har vegetabiliskt hundfoder, Det vegetabiliska fodret är till för dom som vill ge sin hund färskt kött istället för helfoder där köttet är inblandat. Du har då vitaminer, mineraler och vegetabilier i korrekta proportioner så behöver du bara tillsätta köttet själv. Många människor har tillgång till kött och gör hellre så. Det är inte gjort för att hundarna skall bli vegetarianer. Anki
Smekajsa
07-11-2004, 22:02
Ok Fenja. Den ser mätt och glad ut i alla fall!!! Undra vad den har käkat ????
La Strega
07-11-2004, 22:02
Ti Bee: Jag vet. funderar på att ge upp den här sajten helt. trött på alla trångsynta människor (ja ta det som en jävla förelämpning då, jag börjar tappa tålamodet med er (ni vet vilka ni är, ni andra behöver inte ta åt er.)
Fenja: Galen, JA. jämförbar med en råtta? NEJ, de är bra mycke mer vänligt inställda.
Ann-charlotte: det är inte mina ord, visade bara på ett exempel.
La Strega
07-11-2004, 22:04
andreas i uppsala
07-11-2004, 22:04
Mina hundar förser sig själva med det dem behöver. De brukar ibland äta gräs, såna här höga breda saker men de brukar bli mer eller mindre magsjuka av det. Varför, varför ska du försöka omvända en jund till veganidiologin. Det påminner om den här mannen i Filipinerna som försökte omvända lejon till kristendomen.Jag kan säga att om de inte hade fått mat(kött) innan så hade han nog inte levat idag. Det har ju varit en massa såna här incidenter där äldre folk har dött och sen har deras djur börjat äta upp dem. är inte det bevis nog?  Jag tycker du är taskig, tänk om någon förbjöd dig från att äta sallad och gräs, det skulle inte vara så kul va
CITAT (La Strega @ 07-11-2004, 19:49) Grejen är att ni påstår samma sak om människor, men människor kan ju leva som veganer så då finns det ju en chans att hundar oxå kan, eller hur?
Jag kan ge källhänvisning på mina argument, men det verkar inte ni kunna då jag inte fått några. (?)
Jag litar inte blint på veganer, jag ifrågasätter dem oxå.
Föresten, med tanke på min sjukdomshistorik, borde inte min läkare och dietist avrådit mig ifrån vegankost om det nu är så olämligt? Min dietist har tvärtom varit väldigt hjälpsam och hjälpt mig hitta veganska medicinska preparat osv.
Smekajsa! Det ÄR en glad och galen dassråtta, den bor inte hos en vegan! Mvh Fenja
Anki på Öland
07-11-2004, 22:14
CITAT Anki: kolla Veggiepets Foderfirmor gör vad dom kan för att skapa nya marknader. Naturligtvis vill man hitta sin egen nisch och jättebra då att vända sig till vegitarianer som grupp. Läser man texten om vegetarianhundar så säger dom själva "In fact, many dogs that previously had ill health made substantial improvements in their condition. Vegetarian diets are well known for relieving arthritis, skin and fur problems and obesity in dogs." och vi skall väl hoppas att det blir en frisk och kry hund du skaffar. Anki
CITAT (Fenja @ 07-11-2004, 22:09) Det ÄR en glad och galen dassråtta Jag trodde att du hade stavat fel när du skrev dassråtta, trodde du menade dansråtta - tycker det ser ut som om den dansar! Himla söt är den i alla fall!
Filleville
07-11-2004, 22:24
La strega! Hunden är inte vegetarian! Den kan inte ta upp och tillgodogöra sig exempelvis proteiner ifrån vegetabilisk föda. Och som du vet är just proteinet byggstenen för alla kroppens celler. Varför hittar du inte vegetarisk helkost till hundar ute i handeln ? Varför lyssnar du inte till veterinären? eller foderfabrikanter? Har du inte råd att ge din hund riktig mat? En mycket bra hundsida med ett flertal av Sveriges framgångsrika hundförare är www.vasterviksbk.nu den kan jag rekommendera dig. Men bered dig på mothugg. Jag hoppas bara för din eventuella hunds skull att någon av alla dessa duktiga hundmänniskor som finns där kan ge dig dom argument du söker!
Lycka till och ta Väl hand om din hund!
La Strega
07-11-2004, 22:35
Filleville, du har uppenbarligen inte läst hela tråden. men det spelar ingen roll, som Ti Bee sa- Det här leder ingenstans.
Orkar inte fortsätta tjafsa med så fördomsfulla och inskränkta människor (återligen, ni vet vilka ni är, ni andra behöver inte ta åt er).
Jag tänker inte skriva mer i den här tråden.
Smekajsa
07-11-2004, 22:39
ÄNTLIGEN !!
*Laika*
07-11-2004, 22:43
Fördomsfulla??? Det är väl ingen som ifrågasatt att du är vegan, tvärtom, många har beundrat ditt ställningstagande. Lyckligtvis (för hunden) så är det inte lika många som applåderar till din idé om veganhund. Filleville kom med fakta du ville ha o nu nobbar du det med. Hans/hennes inlägg var nog faktiskt det mest givande av alla. Det var inte bara en personlig åsikt, det var uppbyggt på fakta o han hänvisade dig till en bra hundsida. vad mer begär du av andra? Mvh. Laika
andreas i uppsala
07-11-2004, 23:23
Skulle snareare säga att det är erfarenhet och fakta
SLUTA NU!!!! ...det här är ju rena häxjakten....Halloween är över nu.....
*Laika*
07-11-2004, 23:33
Det är ingen häxjakt i det här, INGEN har ifrågasatt Martinas val att vara vegetarian/vegan. Det här är inget att hetsa upp sig för, det enda felet som vart i den här tråden var att det dök upp nån som hade lite mer kött på benen än vi andra (som "bara" hade egna åsikter). Att Martina inte ville ta det, det är upp till henne. Det är ingen som sagt nåt om att HON gjort fel val när hon vart vegan, det är bara inblandningen av hunden. Skulle du, Tesa, verkligen kunna tvinga en hundstackare att vara vegan? Tycker du att det är rätt? JAG tycker inte det, o majoriteten av dom som vart i den här tråden tycker inte det heller. Det har inget med häxjakt att göra. Mvh. Laika
Martina har väl uttryckligen sagt flera ggr att hon "vill veta om det går"...och om det visar sig skadligt så skall hunden få kött... ...det är inte alls omöjligt att hunden kommer att må alldeles utmärkt av vegetarisk mat..om den blandas till efter noga uträknade foderstater med beräknade näringsvärden och så...det är nog NDF:n i vegetabilierna som hindrar hunden från att ta upp näringen men genom att behandla fodermedel på olika sätt så går det att bryta ner den så att näringen blir lättare tillgänglig... Jag säger inte att det går...men jag säger inte att det är omöjligt heller...och Martina vill som sagt "ta reda på" innan hon väljer att göra det ena eller andra...men eftersom ingen här tycks VETA varken bu eller bä utan bara har bestämda åsikter så vore väl det bästa om hon sökte sina svar nån annanstans..men man behöver inte vara nedlåtande för det....tycker jag...... ... och jag tyckte verkligen att det började likna häxjakt..ta och gå tillbaka och läs allt som skrivits......burr...jag ryser nästan..
Visst har folk ilsknat till både lite här och där, jag med. Men det gäller även Martina, ingen har sagt att en råtta är trevligare än hon, vilket hon sa till mig... oprovocerat dessutom. Det folk reagerat mot är det felaktiga i att vilja föda ett ursprungligt köttätande djur som vegan, för att hon tycker att det är äckligt att hantera kött. Inget annat. Ingen har tyckt något illa om Martinas eget val att vara vegan, tvärtom har flera påtalat att de respekterar det. Om alla kunde skilja på sak och person, så skulle inget av det som skrivits i denna tråd kallas vare sig mobbing eller häxjakt. Jag skrev HURRA för att Matina skrev att hon inte skulle skriva mer i den här tråden. För det är hon själv och ingen annan som valt att dra det så här längt, hon kunde ha slutat precis närsom helst. DET tycker jag är bra, bara nu alla andra kunde sluta också!! Mvh Fenja
Fy FAN vad ni är taskiga! Vilken TRÅD! Vilken urspårning! Vilka *dj-a* påhopp! *tar ett djup andetag* La Strega, det är nog ganska klokt att släppa tråden här. Det är ju bara inse att du har fått många bra svar, och det som du verkligen vill veta, finns det ingen här som har kunskap om. Fenja: CITAT Men det gäller även Martina, ingen har sagt att en råtta är trevligare än hon, vilket hon sa till mig... oprovocerat dessutom. Du är fena på att vara taskig på ett vis så du kan ha ryggen fri! Det är en talang du har. Vill du vara elak, så stå åtminstone för det. ("oprovocerat"...???) Nu är JAG elak, som nämner just dig vid namn Fenja. Du är ju inte ensam om att vara elak. Nån mer jag reagerar på, är virgo: CITAT Nu är det bevisat att veganmat fördummar människan. "Härligt" argument i debatten *cynisk*. Laika: CITAT Hur kan man bara kunna va så barnslig så man argumenterar som en 5 åring? Eller ... hur kan man bara vara så barnslig, så man inte ser sakfrågan utan istället SJÄLV SER en debatt från en femårings nivå... Nu var JAG elak, var jag inte? (Tycker själv inte att det är ett så stort mänskligt brott att emellanåt "förfalla" till en femårings nivå, det gör de flesta människor i sina sårbaraste situationer. Men för en de flesta människor är det också en förnedrande känsla, och därmed också och ett bra angreppsvapen) Är det inte så att när argumenten tryter, så kommer slagpåsen fram. "Därför att", "så har det alltid varit" och "fattar du ingenting", är inga svar på frågor. Att fördumma andra ... (ja, nu tiger jag) GÅR det inte att "prata vettigt"? GÅR det inte att svara vänligt? GÅR det inte att hålla sig borta från tråden, om den ändå bara gör att man ser rött? Om "grundttemat" får en att explodera? Om själva ordet "vegan" är så infekterat så man får kväljningar bara vid blotta tanken? (Tack och lov förekommer det även vettiga svar i tråden!) Att det är farligt att ifrågasätta, och att tänka annorlunda, finns det gott om bevis för i historien. Sokrates, han fick tömma giftbägaren. Gallillei fick avsäga sig alla sina rön för att inte bli lynchad av kyrkan; komma och påstå att jorden är RUND, gu´ mig bevars! Det är väl för sjuttsingen inte farligt att TÄNKA! Det är väl inte farligt att IFRÅGASÄTTA, även (kanske ännu mera) om det gäller gamla beprövade sanningar. Om det visar sig att tankespåret är en återvändsgränd, kommer det ju att VISA SIG! Vad är ni så RÄDDA för????????? Varför är vanlig hederlig vänlighet så fullständigt omöjligt??? Det går väl för sjuttsingen att PRATA?? La Strega. Du är klyftig. Det är möjligt att du är lite för klyftig för dig själv...  . Använd de svar du har fått, det är många bra och användbara svar. Du har också fått bra förslag på länkar. Mer kan du nog inte få ut av det här forumet i den frågan. Precis som du sagt; prata med flera olika vetrinärer, och bilda dig sedan din egen uppfattning om vad som kan vara bra för din hund. Det finns ju djursjukhus och utbildningsanstalter där även forskning bedrivs, kan du inte vända dig dit? Vet inte något namn eller plats just nu, men jag tänker på Uppsala, där mycket forskning om olika djurslag pågår. Sedan finns det något radioprogram i P1 som heter "husdjur" eller nåt. Det är jättebra, och de tar upp olika frågor och teman, utifrån ett seriöst perspektiv. Jag är fullständigt övertygad om att den hund du skaffar, kommer att få det bra och leva ett fullvärdigt hundliv, oavsett om det blir med eller utan kött! Du KAN tänka, och jag känner mig övertygad om att ditt beslut kommer att vara välgrundat, när det tas. Lycka till med den framtida hunden! Sedan, när det gäller att göra sig förstådd ... så behöver man inse att det faktiskt inte alltid går, och veta när det är dags att släppa ett ämne, för sin egen skull, för att inte råka illa ut. Det ÄR en konst att "göra sig förstådd", och att kunna prata och diskutera så det man vill framföra, går fram. Jag har nån bra bok som jag kan rekommendera, ska bara leta fram den först, återkommer med den. Sedan finns det ju böcker även i argumentationsteknik, men de går ibland mer ut på att få rätt och få sista ordet. Sånt kan ju kännas bra en stund i och för sig, men precis som du skrev förut, så är det ju ändå FÖRSTÅDD som man vill bli. "Vill du få rätt, eller vill du vara lycklig" är ett annat talesätt som det ligger mycket i. Jag gillar skarpt gamla talesätt och ordspråk, för de har så många olika lager av visdom i sig. Ha det bra allesammans! Från en amaira som är go´ och gla´ igen  . (och som alldeles säkerligen får några rejäla "ovänner" med mitt inlägg. Tråkigt... ) PS. La Strega, vad gäller det här med att koka köttet till tamhundar, kanske det är en modifierad (och för människor mycket behagligare) variant av att "möra" ett kött, istället för att låta det ruttna vid vägkanten. För hur det än är, precis som du säger och försöker framföra, så anpassar ju människan sina husdjurs sitaution efter sina egna behov. OCH sitt djurs behov såklart. Det är vi helt överens om La Strega. Kram. DS
Gossen Ruda
08-11-2004, 08:52
På sätt och vis har du både rätt och fel. Visst har det blivit en del mindre lämpliga kommentarer men det är från bägge håll. Martina tycks vägra att läsa svar som inte stämmer överrens med hennes uppfattning och det kan väcka ont blod. Kanske är hon omogen, kanske övermogen. Vi förstår varandra i alla fall inte.
netaave
08-11-2004, 08:57
Det finns en som skeivit i denna tråd som har verklig kunskap om det här och det är Bjäbban, hon har mångårig erfarenhet av hunduppfödning på egen kennel. Jag tror att du Martina ska kontakta en seriös uppfödare och diskutera det här, odlamedlemmarna är nog duktiga på mycket men i ett sånt här läge ska specialister konsulteras. Du kan också söka på olika hundforum och ställa din fråga där.
*Laika*
08-11-2004, 09:09
Neta, om du läst hela tråden så skulle du ha sett att Martina fått just den uppmaningen FLERA gånger. Hon VILL inte ta kontakt med dom som kan nåt, för hon tycker att det borde finnas nån på odla som kan svara istället. Hon vill ha bara fakta som vi andra ska kunna bevisa. Om vi andra tappar tålamodet till slut, det är väl inte så konstigt heller. Vi är många som försökt att få henne att snacka med vetrinärer, men dom har hon inget förtroende för. När hon äntligen fick ett svar (som jag för min del tyckte var det bästa hittills) som var faktabaserat o med hänvisningar, så avslutar hon hela umgänget med odlas medlemmar (ungefär). Hon var tydligen inte ute efter ett ordentligt svar, utan bara att få skriva av sig. Det gör inte saken bättre för alla som försökt att komma med en massa förslag på vart hon skulle kunna vända sig för att få veta mer.Jag är inte mycket äldre än hon, men inte skulle jag behandla folk som försöker hjälpa mig, som om dom vore kompletta idioter. Som man bäddar får man ligga o som man ropar får man svar. Mvh. laika
netaave
08-11-2004, 09:14
CITAT (Laika @ 08-11-2004, 09:09) Neta, om du läst hela tråden så skulle du ha sett att Martina fått just den uppmaningen FLERA gånger. Hon VILL inte ta kontakt med dom som kan nåt, för hon tycker att det borde finnas nån på odla som kan svara istället. Hon vill ha bara fakta som vi andra ska kunna bevisa. Om vi andra tappar tålamodet till slut, det är väl inte så konstigt heller. Vi är många som försökt att få henne att snacka med vetrinärer, men dom har hon inget förtroende för. När hon äntligen fick ett svar (som jag för min del tyckte var det bästa hittills) som var faktabaserat o med hänvisningar, så avslutar hon hela umgänget med odlas medlemmar (ungefär). Hon var tydligen inte ute efter ett ordentligt svar, utan bara att få skriva av sig. Det gör inte saken bättre för alla som försökt att komma med en massa förslag på vart hon skulle kunna vända sig för att få veta mer.Jag är inte mycket äldre än hon, men inte skulle jag behandla folk som försöker hjälpa mig, som om dom vore kompletta idioter. Som man bäddar får man ligga o som man ropar får man svar. Mvh. laika Jo jag har bara skummat igenom tråden, tråkigt tycker jag det är iaf att hon försvinner och att folk ska bli osams.
Ja, det är väl tur att det finns alla sorter här: Från de man kan hänga ut och sparka på till några som beter sig som en korsning mellan moder Teresa och riddaren utan skepnad... Mvh Fenja
amaira: WORD!!! Jag kunde inte ha formulerat ett bättre svar själv!
La Strega: Lycka till med hunden:) Om du väljer att ge hunden kött så tycker jag att din idé med att ge veganskt torrfoder och tillskott av kravkött verkar bra. Kanske kan du få tag på vilt i stället för krav eller köpa från någon som föder upp i liten skala då djuren brukar ha det bättre där.
Bjäbban
08-11-2004, 12:48
Vet inte varför... Men kommer att tänka på historien om Hundmatsfabrikanten som annlitade en marknads undersökare! Det tog 6 månader och kostade 300 000:- för att få veta att: Den typiske konsumenten var yngre än 14 år, jagade katter, och skällde!
Anna_80
08-11-2004, 13:10
Har inte läst hela den här tråden...men tror jag har läst tillräckligt...Amairas inlägg säger ju en hel del av vad som försiggått här...Jag är ju själv blandkostare men man måste ju vara öppen för att det kan finnas flera svar på samma fråga...Tycker en del verkar lite väl hårda...har den här tjejen sagt/gjort nånting innan som gör att ni är så aggresiva? Vad jag kan se vill hon ju bara ha svar på en fråga, men har inte fått det..?
Sulawesii
08-11-2004, 13:15
Ja du, Anna_80. Tyvärr så är det så här på odla-forumet ibland. Tråkigt men sant.
Fick detta svar av biologen på naturhistoriskamuseumet idag:
Hej!
Jag skulle nog tro att Svenska kennelklubben är mer lämpad att ge svar på hundens kostvaror. Jag antar att den mat du syftar på är helt baserad på grönsaker, och då hunden i grunden är rovdjur så är ju hela mat- och tarmapparaten anpassad för att ta upp näringsämnen ur en köttdiet så det kanske felar redan på den punkten och inte ens huruvida alla näringsämne finns med eller ej. Men som sagt hör efter med Svenska kennelklubben.
Med vänliga hälsningar, Ulf Carlberg Biträdande jourhavande biolog
Mvh Fenja
Hej Anna, och välkommen! CITAT Tyvärr så är det så här på odla-forumet ibland. Tråkigt men sant. Äsch, så blir det väl på alla forum ibland. Det är inte så farligt här, ändå  , kunde vara värre... Låt dig inte förskräckas! Mod! Ruda: CITAT På sätt och vis har du både rätt och fel. Hej "Medlar´n"/ Ruda! Det där köper jag omedelbart! Utan att ens försöka inflika ett litet ”Men…” Det är inte så att jag gör anspråk på att ”ha rätt” till hundra procent (men minst femtio tror jag på, annars hade jag inte öppnat munnen  ), jag försöker inte ens hävda det. (Tror nämligen att det är en lite för svår konst för mig att klara av, och det här är ett svårt område.) Vilket inte betyder att jag inte tror på vad jag säger! Det ligger nog en hel del i det jag framför, oavsett om jag kanske får inse att jag har fel i en del, allt eftersom diskussionen fortsätter. Jag talar bara om vad JAG anser, vad som är MIN åsikt, och vad och hur JAG tänker. (Det är väl ändå en diskussion här? Som förhoppningsvis kan leda framåt och inte stoppas i en låsning?) Och jag försöker både vara rak, ärlig och uppriktig så gott jag kan, och ändå låta bli att kränka någon. Vilket jag nog inte heller lyckas med är jag rädd för. Tråden har kanske blivit för infekterad för att kunna ”peta” i den utan att det ”gör ont” någonstans. Tyvärr. Det är inte mitt syfte att ”göra ont”. Till La Strega, och de som har någon önskan om att vilja utveckla sin förmåga till ”kommunikation utan konflikt” vill jag rekommendera främst två böcker: Först och främst Kay Pollaks utmärkta bok ”Att växa genom möten.” Sedan ”Går budskapet fram?” (Cura bokförlag). Den senare handlar visserligen om att tala inför grupp. Men jag undrar om inte du Strega, hamnar där så småningom… ideellt eller yrkesmässigt. (och kommer att vara ypperlig i det!) Varför ska ”jag” behöva anstränga mig, när ”nån annan” inte är klok i huvudet, tänker säkerligen många. Tja, det finns det många anledningar till, både att göra och att låta bli, och i slutänden är det ändå upp till var och en att välja och prioritera, vad som känns viktigt för just ”mig”. Anledningarna, för MIG, har varit och är …hmmm, ja … den första och starkaste anledningen är att jag alltför ofta lyckats bli indragen i hiskeliga konflikter i mitt liv, som skapat en stark frustration inom mig, och som jag mått oerhört dåligt av att vara indragen i. Att promt sticka näsan i blöt, att kasta sig in i getingbon, att uppröras av vad jag uppfattar som elakhet, det är ju en del av det hela. (För min del alltså, det är ett bra sätt att ”råka illa ut”.) Men ändå, man ÄR två i en konflikt, vare sig man vill eller inte. Ett problem låter sig ju ALDRIG lösas, om man inte först erkänner det. (säger Dr Phil, tycker jag är klokt) Och hur det än är, och hur gärna man än vill slippa, så ÄR man två (minst)… det skulle inte vara nån konflikt annars. Till slut började jag fundera … vad det var hos MIG … som gjorde att jag ”alltid” hamnade i ”samma situationer” igen och igen. För, det är ju ändå så *tjat-tjat* att man kan inte förändra andra människor, men man KAN förändra sig själv, och då förändras per automatik även ens relationer. (en del till det bättre, en del till det sämre, och några kanske till och med tar slut - med djup sorg) Genom att lära mig att ”verkligheten finns i betraktarens ögon” (både mina och andras, och att varje människas egna ögon är relevanta för den människans situation), genom att lära mig respektera det, både hos mig själv och andra, och genom att sakta inse, att när jag gjort mina ”angrepp” – beror det på en sårbarhet inom MIG, inte inom den andre. När jag kan se och erkänna min egen sårbarhet, har jag (som en motsats och paradox) blivit mindre sårbar, i alla fall på det viset att jag hamnar i konflikter som jag mår dåligt över. Jag får också en större valfrihet, när jag slipper bli frustrerad, och driven av känslor som jag varken vill erkänna eller veta av. För visst är det en sårbarhet, när jag inte kan hantera, utan det går överstyr och jag börjar bli elak och slå slag under bältet, och andra sidor kommer fram av mig, som jag definitivt INTE är stolt över! Men … det är ju inte den andres fel, att JAG inte ”kan hantera” dessa situationer som den andre genom sin uppenbarelse åskådliggör. SÅRBARHETEN ligger hos mig… Sedan har jag sakta sakta sakta, försökt lära mig att ha ett ”flöde” i mina känslor, tillåta dem alla i deras rätta skepnad, och även lära mig NÄR jag är sårbar, och att det inte är farligt. I takt med att förståelsen och respekten för MIG SJÄLV har växt – har respekten för ANDRA följt efter, som svansen på en hund (för att återgå till ämnet  ). Nu lyckas jag inte jämt, men jag försöker så gott jag kan vara medveten om vad det är som händer inom mig, och hur jag agerar och utagerar. Kramisar igen från amaira, eller ... kanske "Moder Theresa/Skepnadslös riddare”... svårt att veta, det är ju "ingen" som har sagt nåt ...  . (Ursäkta en och annan gräsligt formulerad mening, är en smula trött, men annars är jag "go-å-gla")
Copycat
08-11-2004, 21:45
..
Mollgan
08-11-2004, 22:01
Jag hoppas att det är någon mer härifrån som bor i Motala, som kan informera kommunens djurskydd när La Strega skaffar sig en hund. Hälsningar Mollgan
Ja, vad ÄR det egentligen som händer här? Och vad är det som gör att jag tar så starkt parti för Martina? Har funderat över natten, för att finna orden... Nåja, jag har sovit som en gris  för min hjärna jobbar som bäst då  , av nån anledning. Åke skriver: CITAT Vi förstår varandra i alla fall inte. Detta är en fullpoängare! Copycat skriver: CITAT Det enda som en stor majoritet är emot är ens tanken på att föda upp en hund som vegan. Ännu en fullträff. och CITAT vad jag inte begriper i den här evighetstråden, är varför det inte verkar gå in i huvudet på en del vad konflikten handlar om. Bravo Copycat! (snälla, jag menar det, läs inte in någon som helst ironi i mina ord, för det finns inte! Det kan ju vara svårt att tolka skrivna ord, när tonläge, ögonkontakt, osv inte finns) CITAT Att få samma svar flera gånger, och ändå fortsätta att tjata om att hon inte får något svar Mitt-i-prick!!! Så långt är vi överens, att det är vad som har hänt. Sen kommer den personliga tolkningen in... och DÅ delar sig våra åsikter. En bra fråga att börja med är: VAD VAR FRÅGAN FRÅN BÖRJAN? !! Eftersom jag själv tyckte att jag förstod Martinas fråga, (och förstår den, men inte kan göra så mycket mer än att SJÄLV upprepa den igen) och dessutom blev lite nyfiken på svaren - så kan jag bara konstatera att något svar i den ursprungliga frågan ALDRIG GETTS! Och när hon fortsätter med samma fråga, och med att försöka förtydliga den - får hon en hel vargstam över sig. Sedan är läget låst och en till synes olöslig irritation och frustration verkar vara ett faktum. JAG förstår Martinas fråga, och jag förstår vad hon vill ha för sorts svar!!! Och JAG ser att hon inte får något svar på sin fråga. Och JAG ser, att detta inte har ett enda dugg att göra med, att bara svar som ger henne rätten (eller möjligheten) att skaffa en veganhund, skulle duga. Något som Martina försöker tala om gång på gång utan att lyckas. Kanske är Martina och jag lika på det viset? I viljan att "gå till botten", finna "svar" som går på djupet, svar på frågor som ifrågasätts, inte "tas-för-givet". För de svar hon fått hittills, svarar på HENNES fråga med ett "därför att". Härmed vill jag inte på något sätt förringa de seriösa svar som Martina fått. Det är kunniga och betryggande svar!!! Många har verkligen lyssnat, och försökt svara, med vänlighet och respekt. Att sedan "känna sin kompetens bli ifrågasatt" - ja, det kan väl få de flesta att se rött. Ändå tycker jag det är synd, att så få (någon? jodå, det finns några) inte bara försöker "sätta sig ner och lyssna på tankegångarna" bara precis som de är. Att sätta in egna tolkningar och värderingar: "Martina kommer att skaffa en hund; den stackars hunden kommer att bli gruvligt vanskött och misshandlad; det gör mig förtvivlad att tänka på; det måste till varje pris förhindras", osv i eskalerande ordning, FÖRHINDRAR JU att verkligen försöka LYSSNA på vad själva frågan ÄR! Frågan har övergått till någonting annat, till andra frågor och andra svar. Och Martina har definitivt fått ta stryk under resans gång. Jag fortsätter hävda, att det ALDRIG är fel att tänka, eller att diskutera en fråga, även om den är het. Det är aldrig vare sig skadligt eller farligt! Det är när missförstånd och låsningar och egna tolkningar kommer in, som det börjar bli farligt. En annan sak som slår mig gång på gång, är hur LIKA värderingarna ÄNDÅ är, i botten!!! Med full förståelse för varandras tankegångar, skulle många av er (ni som nu står mitt emot varandra med rest ragg) bli förvånade över den vänlighet, respekt, och vilja att värna om svagare, som alla har i sin personlighet! Så himla tråkigt när det blir såhär...  / amaira.
*Laika*
09-11-2004, 07:24
Amaira, jag har förstått (av dina mycket låååånga inlägg) att du är både läs o skrivkunnig. Men hur är det med läsförståelsen??? Martina ber om tips o råd i form av egna erfarenheter eller länktips. Det har hon fått, i MASSOR, men är inte nöjd ändå. Dom länkar som hon fått går till kompetenta personer som skulle kunna ge mycket bra argument för varför man INTE bör ha hunden som vegan. Som sagts tidigare, visst KAN hunden överleva som vegan, men är det bara det den ska? Överleva??? Att må bra o va pigg o kry, spelar det ingen som helst roll för henne då? Kött skulle hon bara använda OM det var livsnödvändigt, o det säger hon efter många påtryckningar om det olämpliga i sina idéer. Det hon återkommer med hela tiden är att OM den kan överleva som vegan så ska hon ha en veganhund. Ingen här har varken mobbat ut henne eller ifrågasatt hennes val av mat, bara val av hundmat. Martina har själv valt att inte ta kontakt med dom länktips som hon fått, utan hänvisar själv till en länk som går till vegopets (eller nåt åt det hållet). Självklart att en sån länk tycker att det ska va vegohundar. Det finns mängder av djur som skulle passa bättre in i mathållningen för Martina, kanin, råtta, hamster, fågel, sköldpadda eller fiskar. Om dom som varit aktiva i den här tråden börjar tappa tålamodet för Martina, så är det väl inte så konstigt heller. Om det här ska ses som en tråd där folk blir osams, så vill jag gärna veta VILKA är det som är osams??? JAG är inte osams med nån, är du?? Den här tråden har väl om möjligt enat en stor del av oss för samma sak. Om Martina inte vill ha fakta serverat så låt det stå för henne, det är hennes val. Mvh. Laika
Anna_80
09-11-2004, 10:13
Utan att nämna namn (ni vet nog om ni ska ta åt er eller inte), jag får upp minnesbilder från när jag blev mobbad i grundskolan när jag läser i denna tråden, jag trodde inte vuxna människor uppförde sig på det viset.. Jag tolkar la strega på samma sätt som amaira och tycker hon har klargjort väl vad det är hon tycker och tänker, endå sitter vissa av er och påstår helt andra saker. förstår ni inte? eller har ni inte läst hela tråden? (jag har tuggat mig igenom hela tråden nu..*helt slut* =P)
Jag förstår att la strega tappat tålamodet med er, hon har ju faktiskt inte fått svar på sin fråga. Visst ni har gett henne massor av svar, men hon vill ju ha fakta, som exemplet med katten. och hon vill ha källhänvisning på era påståenden, det har hon inte heller fått.
Och hon har ju faktiskt tackat länktipsen, hur kan ni då påstå att hon inte tagit det till sig?
Jag är inte insatt i ämnet hundmat men oavsett vem som har rätt å fel så borde ni kunna föra diskutionen på ett mer moget och vettigt sätt en så här, får ju rysningar när jag läser! *huh*
*Laika*
09-11-2004, 11:27
Hundens tarmar lär inte bli längre för att vi undviker att upplysa Martina om att tarmarna är för korta. Det är inget påstående, det är fakta. Läs INNAN ni dömer ut va alla försökt att förmedla. O är det så att man tycker att det är mobbningstoner i den här tråden så är man nog känslig i överkant. Filleville var den sista som skrev inlägg med bra innehåll i den här tråden, han kom med klara fakta. Är det en hel doktorsavhandling hon är ute efter, då måste hon faktiskt vända sig till helt andra instanser än ett trädgårdsforum. Hur ska vi kunna bevisa att hundens tarmar är för korta för att leva på vegetarisk kost? Gör inte allt besvärligare än det är, hon har fått en massa uppslag som hon förkastat. Bortkastad tid, för många av dom som engagerat sig i hennes dilemma. Mvh. Laika
Gossen Ruda
09-11-2004, 12:17
Undrar hur lång den här tråden kan bli?  Dilemmat med Martinas fråga är nog att det inte finns något exakt svar. Förmodligen har nog ingen eller ytterst få personer som kommit på en sån märklig åtgärd att försöka få ett rovdjur att överleva på grönsaker. Om någon har provat och kanske förlorat hunden pga detta så är det nog inget man skriker ut precis. Fakta saknas till stor del alltså. Att föra ett teoretiskt resonemang i frågan är också svårt att göra till 100%, pga att en fullständig undersökning av hundens tarmsystem och tillgodogörande av födan troligen också saknas. Alltså återstår empiriska studier, dvs att prova. Risken är stor att man i så fall plågar hunden till döds och att detta sen kommer att följa hundägaren resten av livet.
Hej Laika. CITAT Dom länkar som hon fått går till kompetenta personer som skulle kunna ge mycket bra argument... Ja, det måste jag ju hålla med om! (Och Fenjas första länkar är utomordentliga!!! (har inte tittat närmare på de andra) ) Även att länkarna i sig, säkerligen kan ge bra och OPARTISKA svar. Det hade säkerligen underlättat hela diskussionen om Martina försökt ta kontakt med dem. Och redovisat de svar hon fått, om hon sedan velat fortsätta själva debatten. Att hundens tarmar är anpassade för en kost baserad på kött, har inte ens jag missat. Men ingen har övertygat mig om, att det inte finns möjlighet att anpassa vegankosten till det? Inte att anpassa hunden efter maten, utan maten efter hunden. Jag förstår helt enkelt inte varför det inte skulle gå? Och något svar på det verkar inte heller någon annan här kunna ge. Kanske behövs det verkligen en doktorsavhandling för att kunna svara på det. Om ingen här har de kunskaperna, är det väl inte så svårt att bara säga det? Säga "jag vet inte" i stället för att säga "jag VET..." CITAT Gör inte allt besvärligare än det är Tänk om det var så enkelt, att det var enkelt att förstå, tolka, möta och bemöta. "Livets svåra enkelhet" har en förmåga att trassla ihop sig titt som tätt. Kanske kräver det ändå en smula ansträngninga för att få tillgång till "enkelheten". Det är en sak som slår mig, i denna tråd. Liksom i den andra "evighetstråden" som jag hoppade in i, så "händer" det saker när var och en börjar tala om vad inlägget handlar om. Var och en skriver utifrån vad "jag" är övertygad om att det handlar om. Men sen visar det sig, att ... det är några olika läger som skriver utifrån några olika tolkningar... Själva tolkningen ifrågasätts sällan, på ett konstruktivit vis. Att fundera över vad frågan gäller, och att komma överens om vad frågan är - ja, det tillhör väl det där svåra som "borde" vara enkelt. Intressant ... faktiskt... Stor kram till er alla (modiga) som fortfarande finns kvar här och läser, och skriver!!! Och, jo Laika, visst är jag skrivkunnig  . Det är dessutom någonting som jag ÄLSKAR - att skriva. /amaira. edit, tillägg: Vill bara säga att jag inte läst Rudas svar innan jag skrev och postade detta.
Jag funderar mest på om nån här mer än nu Ruda och tidigare Martina själv överhuvudtaget övervägt möjligheten att det kanske skulle fungera med "veganmat" till hunden.... Jag antar att alla de länkar som det pratas om är till etablerade kunniga hunduppfödare och så... MEN...dom har nog aldrig ens tänkt tanken med vegankost...men det innebär ju inte att det är omöjligt för det... Man kan blanda till foder av "allt" om man vet näringsvärden och så i råvarorna.... Jag tror ju att en hund har bättre förutsättningar att på bra av vegankost än kor har av att äta sin egen art...  men kan man komma på idén att ge kor köttmjöl så tycker jag inte att tanken med vegankost till hund är så svindlande... Och låt oss inte glömma att Martina ville VETA innan hon tog ställning helt...men de svar hon fick här var ju bara klackarna i backen och tvärstopp.... Påhopp var det väl från många håll..jag var själv i luven på henne en stund..men man får ju gå vidare och förstå hennes frustration också när det hackas från alla håll....har inte vi som är äldre mer tålamod än vi visat här så måste jag beundra Martina ändå...för det tog ganska lång tid innan hon började svara tillbaka och det var inte personangrepp hon kom med då... Jag hoppas då att hon kan ruska av sig allt som hänt här och att hon kommer tillbaka nångång...det är väl JÄTTEKUL att nån så ung är intresserad av odling överhuvudtaget..det är synd att skrämma bort dom från ett såpass bra och trevligt forum som detta för det mesta är...
Undrar hur många av deltagarna i denna tråd som har hund. Och hur enkelt är det inte att kontakta en veterinär och rådfråga om foder. Veterinärer har ju fått specialutbildning. Tänk om det vore så enkelt att ge rovdjur vegankost (Skillnad på vegankost och vegetarisk kost), så behövde djuren i djurparkerna inte ha annat att äta än grönsaker och hö. Blir mycket billigare. Jag pratade med en representant från en stor "kunglig" hund och kattfodertillverkare. De börjar göra mer specialfoder för varje ras och deras kontroll av köttråvaran och andra råvaror i fodret är mycket stor. Ofta mycket bättre än kontroll av kött till homo sapiens. Dom har inte råd att smussla in dåliga råvaror. Allt kött kontrolleras innan det går in i produktionen. Sen är det alltid roligt med eftersläntrare i denna tråd och läsa deras synpunkter.  Å andra sidan är ju hundar ganska dumma, det äter ju precis allt som går in i munnen. De hinner ju inte känna efter hur det smakar innan det är nere i magen. Katter däremot är ju "lite" mer kräsna. De luktar och känner efter först innan de vet att det är ätbart.
(tål att upprepas : )CITAT Jag funderar mest på om nån här mer än nu Ruda och tidigare Martina själv överhuvudtaget övervägt möjligheten att det kanske skulle fungera med "veganmat" till hunden.... Jag antar att alla de länkar som det pratas om är till etablerade kunniga hunduppfödare och så... MEN...dom har nog aldrig ens tänkt tanken med vegankost...men det innebär ju inte att det är omöjligt för det...
Man kan blanda till foder av "allt" om man vet näringsvärden och så i råvarorna.... Jag tror ju att en hund har bättre förutsättningar att på bra av vegankost än kor har av att äta sin egen art... men kan man komma på idén att ge kor köttmjöl så tycker jag inte att tanken med vegankost till hund är så svindlande...
Och låt oss inte glömma att Martina ville VETA innan hon tog ställning helt...men de svar hon fick här var ju bara klackarna i backen och tvärstopp....
Påhopp var det väl från många håll..jag var själv i luven på henne en stund..men man får ju gå vidare och förstå hennes frustration också när det hackas från alla håll....har inte vi som är äldre mer tålamod än vi visat här så måste jag beundra Martina ändå...för det tog ganska lång tid innan hon började svara tillbaka och det var inte personangrepp hon kom med då...
Jag hoppas då att hon kan ruska av sig allt som hänt här och att hon kommer tillbaka nångång...det är väl JÄTTEKUL att nån så ung är intresserad av odling överhuvudtaget..det är synd att skrämma bort dom från ett såpass bra och trevligt forum som detta för det mesta är... Och så vill jag skriva under vartenda ett av Tesas ord  . /amaira.
CITAT Jag tror ju att en hund har bättre förutsättningar att på bra av vegankost än kor har av att äta sin egen art... men kan man komma på idén att ge kor köttmjöl så tycker jag inte att tanken med vegankost till hund är så svindlande... Tyvärr har jag svårt att hålla med om det här. För mig är idén att försöka göra ett rovdjur till vegan faktiskt lika stötande som att tvinga en idisslare att äta kött. När människan börjar laborera för mycket med med naturen, brukar det gå illa. Och vi vet ju alla vad det blev för konsekvenser av köttmjölet i kofodret.
CITAT (Viveka @ 11-11-2004, 09:10) När människan börjar laborera för mycket med med naturen, brukar det gå illa. Och vi vet ju alla vad det blev för konsekvenser av köttmjölet i kofodret. Ja, det instämmer jag i. Det senaste "förskräckliga" tycker jag är gentekniken. Och det kan ju skapa en ny oändlig debatt För det är ju ändå så, att hela vår kultur, ja hela mänsklighetens existens, faktiskt bygger på just det, manipulation av naturen. Vissa spår är blindspår och återvändsgränder. Andra leder vidare mot kvalitativ utveckling. Att i förväg gissa sig till vilket som kommer att leda vart - ja, då börjar ju åsikterna gå isär ordenligt, vi ser alla med olika ögon och med olika erfarenheter. För att ta gentekniken så ingår både hot och löften i dess utveckling. Tittar man på hotbilden, så kan det hela ta en ände med förskräckelse, med genmanpulerade perfekta människor som maskiner. (och vem ska bestämma vad som är perfekt?) Tittar man på löftena, så hägrar medicinska lösningar och minskat lidande för en stor mängd människor. (bara som ett exempel) Så är det väl med det mesta, det finns en framsida och en avigsida. Att TÄNKA omkring det, är något jag tror på. Även att tala om vad man känner och tror, det är ju en del av det. En del i diskussisonen. Kram från amaira.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|