|
Maggan H
01-03-2009, 12:59
Idag har jag börjat sätta ut mina penséer i växthuset på dagtid. Lite chockade blev dom av sol o ljus, de ser lite hängiga ut men de kommer snart igen. Platsen under rören behövs till annat....
Här har penséerna stått i växthuset ett par veckor.
Innan hade jag dem i bubbeltältet i växthuset, där är det lite varmare.
Å här var det 19 grader kallt i natt. Inget vidare väder för små penséer Men om sådär en till en och en halv månade då kanske de kan få flytta från lysrörshyllan  . /Anki
Maggan H
01-03-2009, 15:42
CITAT (rosita @ 01-03-2009, 14:30)  Här har penséerna stått i växthuset ett par veckor.
Innan hade jag dem i bubbeltältet i växthuset, där är det lite varmare. Har du dem ute dygnet runt, Rosita?
Jag har precis planterat om mina penseer och har tänkt att ställa ut dom i växthuset, eftersom det blir väldigt trångt här inne. Men hur stor temperaturskillnad klarar dom? Inne står dom ju i ca 18 grader och ute i växthuset kan det sjunka ner mot 1 - 2 grader. Klarar dom den flytten nu tror ni? Har för mig att det var varmare förra året när jag flyttade ut dom. Ni som har dom i växthus har ni extrabelysning också?
Lady Hamilton
01-03-2009, 16:54
Penseér är väldigt tuffa små krabater men jag skulle rekommendera dig att ha dem övertäckta med ett par lager (2-4) väv första dygnen. Dels för att skydda mot solljuset och dels för att de inte skall få för snabba temperaturväxlingar. Sedan tar du bort lager efter lager och sedan klarar de sig galant. Gjorde ett test i fjol på plantor som just börjat blomma, ner till -10° var det inga problem men -20° överlevde de, men det tog lång tid för dem att återhämta sig efter den chocken (detta var ett test för att kolla hur mycket de igentligen tålde. Och just under Påskhelgen brakade det ju till o blev väldigt kallt. Normalt så tar man naturligtvis in sina plantor när det blir kallt, under -7°)
Titta här, nu blommar det hos mig.Är väl en aning för tidigt kanske.
CITAT (Lady Hamilton @ 01-03-2009, 16:54)  Penseér är väldigt tuffa små krabater men jag skulle rekommendera dig att ha dem övertäckta med ett par lager (2-4) väv första dygnen. Dels för att skydda mot solljuset och dels för att de inte skall få för snabba temperaturväxlingar. Sedan tar du bort lager efter lager och sedan klarar de sig galant. Gjorde ett test i fjol på plantor som just börjat blomma, ner till -10° var det inga problem men -20° överlevde de, men det tog lång tid för dem att återhämta sig efter den chocken (detta var ett test för att kolla hur mycket de igentligen tålde. Och just under Påskhelgen brakade det ju till o blev väldigt kallt. Normalt så tar man naturligtvis in sina plantor när det blir kallt, under -7°) Ja men, då tror jag att jag ska flytta ut dom imorgon. Jag har ju bubbelplast i växthuset (och värme fläkt), så då kanske det är lugnt. Så -7 grader ska dom alltså klara av. Bra att veta!  CITAT (Lillja @ 01-03-2009, 18:17)  Titta här, nu blommar det hos mig.Är väl en aning för tidigt kanske. Oj, vad härligt!  ...och vad tidigt, när sådde du?
CITAT (hippo @ 01-03-2009, 21:06)  Ja men, då tror jag att jag ska flytta ut dom imorgon. Jag har ju bubbelplast i växthuset (och värme fläkt), så då kanske det är lugnt. Så -7 grader ska dom alltså klara av. Bra att veta!  Oj, vad härligt!  ...och vad tidigt, när sådde du?  Jag sådde i början av januari.Häpen blev jag när jag såg dem. Kanske för tidigt.Här är det full vinter.
Elendil
02-03-2009, 00:09
Jag planterade mina penséer igår, nu är det bara att vänta på vad som händer först, att fröna gror eller att katterna välter miniväxthusen... Förra gången jag sådde penséer överlevde en av ca 50 frön behandlingen av katterna.
CITAT (Lillja @ 01-03-2009, 18:17)  Titta här, nu blommar det hos mig.Är väl en aning för tidigt kanske. Grattis till första blomman  . Finns det nåt härligare än när det börjar blomma.............jag har faktiskt börjat leta knopp i mina också För övrigt tänker nog jag med försöka få ut mina i växthuset den här veckan, men många lager fiberduk kommer det att bli. Det är väl bara att be till högre makter att det inte blir lika kallt som föra året i mitten av mars.........då var det -15 flera nätter i rad  . Värmefläkten klarade inte det så mina Änglatrumpeter dödde
Lady Hamilton
02-03-2009, 08:02
Men skulle det bli så kallt så kan ni ju ta in plantorna över natten  nånstans finns det alltid att ställ dem tillfälligt. Ha krukorna i lämpliga lådor så ni snabbt kan "hiva in" dem om det skulle behövas. Jag menar till skillnad från STORA änglatrumpeter som är betydligt tyngre/otympligare att bära. Finns inte möjligheten att bära in Då täcker man med MASSOR med lager fiberduk m.m. för som sagt var Penseér tål ju i allafall ner till -7° utan problem även när de är "unga"
CITAT (Lady Hamilton @ 02-03-2009, 08:02)  Men skulle det bli så kallt så kan ni ju ta in plantorna över natten  nånstans finns det alltid att ställ dem tillfälligt. Ha krukorna i lämpliga lådor så ni snabbt kan "hiva in" dem om det skulle behövas. Jag menar till skillnad från STORA änglatrumpeter som är betydligt tyngre/otympligare att bära. Finns inte möjligheten att bära in Då täcker man med MASSOR med lager fiberduk m.m. för som sagt var Penseér tål ju i allafall ner till -7° utan problem även när de är "unga" Jag ska defenitivt placera krukorna så att de med ett snabbt handtag kan kastas in igen........................så har jag ju fördelen av att ha en massa "brödbackar" som det är lätt att flytta
Rosmarin
02-03-2009, 11:20
CITAT (Lillja @ 01-03-2009, 18:17)  Titta här, nu blommar det hos mig.Är väl en aning för tidigt kanske. Grattis Lillja! Jag har en omgång penséer som står på tillväxt innanför ett fönster i en lokal där det är ca 5-10° varmt och de har stått där sedan januari nu och verkar trivas med det. Sedan har jag en omgång till, i blomsterlådorna utanför huset...  . Dessa planterade jag i oktober och tänkte att de varar så länge det går. De är fortfarande jättefina och blommar för fullt. De slokade lite när vi hade -12° men kom igen.
CITAT (Maggan H @ 01-03-2009, 15:42)  Har du dem ute dygnet runt, Rosita? Javisst! Odlar ju i zon 1 och håller frostfritt i växthuset.
Som ni ser så blommar det hos mig.Funderar på om jag måste klippa bort blommorna,kanske de tar för mycket kraft av plantan. Har ju inte hunnit ställa ut dem,vädret har ju inte tillåtit det. Kanske jag måste omplantera dem i större krukor, är ju nån månad till innan jag kan ställa ut dem.Vad tror ni?
Nej, nej klipp inte....njut av dom i stället.
Det ser ut som om du odlar samma sort som jag hade i fjol och de blommade som tokiga långt, långt in på sommaren.
Mina började också vid den här tiden ungefär och de fick inte större krukor förrän i månadsskiftet april/maj när jag satte ut dom....då fick de ren "ko på påse".
/Anki
Lady Hamilton
05-03-2009, 13:13
Håller med Anki men det är bra om du kan ha dem lite svalare placerade annars är risken att de "ränner" i väg. Men i annat fall är det bara att göra som vanligt genom att nypa bort överblommade blommor
Du kan ju ha dem utomhus övertäckta med något när det är frostfritt på dagen och på så sätt vänja dem vid lägre temperatur eftersom Det man bör passa "unga plantor" från är blåst och starkt solsken men de brukar vara väldigt tåliga. Så klart mår de ju inte bra om man har dem inne i +20 och ställer ut dem direkt i +1 därför skrev jag att du kan ha dem övertäckta första dagarna. Gärna med flera lager som du senad minskar på eftersom. I fjol ställde jag ut mina i Mars dagtid och hade dem inne nattetid. det var ju varmare än i år men som vädret ser ut fram över tror jag inte att det skulle innebära någon fara för dig fast du bor Norrut
CITAT (Anki V @ 05-03-2009, 12:52)  Nej, nej klipp inte....njut av dom i stället.
Det ser ut som om du odlar samma sort som jag hade i fjol och de blommade som tokiga långt, långt in på sommaren.
Mina började också vid den här tiden ungefär och de fick inte större krukor förrän i månadsskiftet april/maj när jag satte ut dom....då fick de ren "ko på påse".
/Anki Va skönt,då slipper jag oroa mig för det.Gått och tittat och tänkt hur gör man.... man är ju så där nuförtiden.Har planterat dem i mindre krukor iår fick för mig att jag läst nånstans om att det var bättre och dessutom tar de mindre plats. Blev lite orolig om jag måste ha större krukor, hur får man plats,då är det skiftgång som gäller.Tusen tack.
Maggan H
07-03-2009, 17:26
Härligt med blommor, de ser jättefina ut Lilja! Har du minusgrader även på dagarna? Om inte hade jag planterat dem i en större vårkruka och ställt på trappan och tagit in på kvällarna.
malin72
07-03-2009, 20:15
CITAT (Maggan H @ 07-03-2009, 17:26)  Härligt med blommor, de ser jättefina ut Lilja! Har du minusgrader även på dagarna? Om inte hade jag planterat dem i en större vårkruka och ställt på trappan och tagit in på kvällarna. mm lite avhärdning sen ut på dagarna dom är tåliga och tuffa!!! Snart ser vi dom ute vid affärerna
Jag har skolat om mina nu och de växer så det knakar, de flesta ligger i strl mellan en enkrona och en femkrona ungefär. Ska kolla temperaturen i växthuset nu i några dagar ifall jag kan börja bära ut dem.
Lady Hamilton
08-03-2009, 13:47
malin72
08-03-2009, 14:05
För några dagar sen slog min första egensådda pensé ut - och så vacker! Jag sådde bara egensamlade frön, men jag verkar ha lyckats med isoleringen för de flesta verkar bli likadana som sina förfäder  Tack Lady hamilton, utan ditt album med utförlig beskrivning hade jag inte lyckats. Nu kommer jag så penséer varje år!
Lady Hamilton
04-05-2009, 18:54
 Grattis! visst är det kul när man lyckas
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|