|
Mariann
29-10-2003, 12:00
Ingen pumpa
Hannele
29-10-2003, 12:33
Plockar väl fram döskallen från Shakespearehörnan och tänder en keramik pumpa med ljusslingor.  Botanisk Tulipa kaufman 'Shakespeare'
amrikanska seder o bruk får gärna stanna kvar over there! så min röst blir nej
vickeva
29-10-2003, 13:28
En gammal skånsk sedvänja är att skära ut gubbar ur sockerbetor och sätta ljus i, men de är så dj-a hårda så man klarar det kanappast. Därför är jag jättetacksam över pumporna som är så lättskurna och lyser upp så fint. Däremot kan jag vara utan "trick-or treat", som jag tycker är en ganska tramsig sed. Men att säga att allt från USA är onödigt är väl att ta i?
Åsa K, zon 1
29-10-2003, 13:35
Efter vad jag hörde för några år sedan så är det så att om man pyntar till Halloween, så är det det samma som att man accepterar att få besök av utklädda som tigger godis Så jag sätter inte ut någon pumpa!
Hannele
29-10-2003, 14:23
"man accepterar att få besök av utklädda som tigger godis" Både påsk häxor och halloween spöken är välkomna till oss. Vi köper alltid lite godis till dessa helger.
 Jag fira inte halloween,also inga pumpor på trappan; som barn gjorde vi ansikten av pumpor och satt ett ljus i dem,men det hade inget att göra med hallowen.Kommer det barn så får de godis eller en slan av mig.  //Renate
Har pumpor på trappen det passar bra när man har egna från trädgården, tycker Hallowen är enbart kul.
kryddan
29-10-2003, 15:36
Jag fick ju rösta nej då - eftersom vi inte har någon trapp  Däremot har jag små prydnadspumpor på balkongbordet, men hade inte en tanke på att det kunde kopplas till Haloween!! Jag har ju ekollon och löv också - som lite höstfint
Jag har arbetat periodvis i USA och kom att tycka mycket om pumpatraditionen. Att färdas längs ostkustens vägar med alla djupa lövskogar i illande höstfärger och se böndernas frodiga pumpastånd gav bilder osm jag gärna återkallar. Kontrasterna mellan de härliga regnvåta pumporna i höstprakten och de fula plastskeletten var otrolig och lockade till skratt. Pumpapaj är min favoritkaka och jag rostar också gärna kärnorna. På min skuta står en lysande orange pumpa på däck, som ska gröpas ur, tillagas och sättas ljus i skalet som återstår. På holmen där jag bor har vi fest på logen som vi spökar om i svart med spindelnät överallt. Det är roligt att spöka med barnen och att tillsammans fantisera om det man tycker är skrämmande. Det blir inte ofta plastskelett!   
Ingrid på Västkusten
29-10-2003, 16:47
Fast seden med att karva i pumporna är ett himla slöseri med god pumpa -> många odlar ju matpumpor för Hallåven och använder itne de tunnväggiga för karvning. (Sylvias & Bernts namn på högtiden är ju för himla festligt)
Hälsar Ingrid
Jag röstar Nej. Halloween får jänkarna behålla, tycker att det räcker med påskhäxorna. Måste vi ta efter alla deras seder? Undrar vad det blir härnäst...
Vilka underbara pumpabilder, hur får dom till så många tätt, tätt jag var glad för några stora. Vräker på gödsel?
CITAT (Betty @ 29-10-2003, 16:59) Måste vi ta efter alla deras seder? Undrar vad det blir härnäst... Å, då hoppas jag att det blir thanksgivings! Ytterligare en av de härliga högtider som firas over there, och som jag gärna skulle vilja dela med familj och vänner här! Kan vi inte byta alla dåliga amerikanska våldsfilmer mot den fantastiska kultur de har? Kajsa CITAT Vilka underbara pumpabilder, hur får dom till så många tätt, tätt jag var glad för några stora. Vräker på gödsel? Ja, de gör som bönderna här - gödslar. Och sedan vräker de på med sol. Trots att klimatet på USAs ostkust liknar vårt så har de längre period med sol och värme.
Eva Swahn
29-10-2003, 18:25
Jag tycker det är bra att vi har tagit till oss Halloween. Jag vet barnfamiljer som har spökkalas med vuxna och barn, det är väl kul? Sen tycker jag att det är bra att pojkarna nu också kan få klä ut sig och springa runt till folk. Påskkärringar kan bara riktigt små pojkar vara med på, sen blir det larvigt för dom. Lucia likaså.
Sen är det en omöjlig uppgift en del tar på sig att försöka hindra att seder sprider sig. Det går inte. Att de kommer från andra länder spelar väl ingen roll, det gör de flesta seder vi har. Är det ingen som ska uppröras över att vi tänder ljus på våra gravar till allhelgona? Eller att folk lägger stenar på gravvården vid besök? Jag undrar bara när de kristna sederna ska bli påverkade av vår näst största religion i landet, och vilket uttryck det kommer att ta.
Seder lever så länge folk upplever att de är meningfulla, antingen för att de kan ge anledning till att festa eller att de skänker tid till eftertanke.
annchapanncha
29-10-2003, 18:58
Men att Halloween skall bytas ut, verkar det som, mot våran fina Alla Helgons helg, det är för j*****t tycker jag, visst, man kan ta över vissa trevliga seder men att kalla Alla Helgons helg för Halloween det är FEL, FEL, FEL.
All Helgons Helg med stilla veckan behövs i detta land med så mycket stress och stressrelaterade sjukdomar, för både vuxna och barn.
Nää gå till kyrkogården och gör som vi brukar och ge den f*****bannade Halloween en annan helg.
Jag röstade NEJ.
Annchapanncha
CITAT (Ingrid på Västkusten @ 29-10-2003, 16:47) Fast seden med att karva i pumporna är ett himla slöseri med god pumpa -> många odlar ju matpumpor för Hallåven och använder itne de tunnväggiga för karvning. (Sylvias & Bernts namn på högtiden är ju för himla festligt)
Hälsar Ingrid Tack, och Hallå Ven!! Har vi några medlemmar på Ven, förresten???
CITAT (Cilla @ 29-10-2003, 17:54) CITAT (Betty @ 29-10-2003, 16:59) Måste vi ta efter alla deras seder? Undrar vad det blir härnäst... Å, då hoppas jag att det blir thanksgivings! Det var det knasigaste jag hört (läst) på länge. Vet du vad thanksgiving är för något? Det kan man bara fira i USA. Finns det inte några roliga norska helgseder vi kan importera istället?
Mariann
29-10-2003, 21:55
CITAT (Virgo @ 29-10-2003, 21:46) Finns det inte några roliga norska helgseder vi kan importera istället?  Jo, flagga på halvstång på långfredag
Hannele
29-10-2003, 22:02
"Det var det knasigaste jag hört (läst) på länge. Vet du vad thanksgiving är för något? Det kan man bara fira i USA." Det ska jag hälsa svågern från USA - han bor i Lund med sina svenska barn. Det är nog olämpligt att svenskar åker till Malorca och firar svensk jul där?
CITAT (Mariann @ 29-10-2003, 21:55) CITAT (Virgo @ 29-10-2003, 21:46) Finns det inte några roliga norska helgseder vi kan importera istället?  Hur vore det med Syttonde maj!
Eva Swahn
29-10-2003, 22:15
Annchapanncha det ena utesluter inte det andra. Det är ju två skilda saker, och det finns plats för båda. Det finns tyvärr nog oftare en anledning för vuxna att uppmärksamma Alla helgons dag än det finns för barnen.
Jag tycker att vuxna med barn i nära familjeband har ett ansvar att värna seden att hedra dem som inte längre är med oss. Att t.ex. mormor tar med sig barnbarnen redan när de är små till morfars grav och gör den helgfin och tänder ett ljus. Under tiden man räfsar bort löv och smyckar pratar om hur fint morfar ska få det osv.
Vårt sätt att fira jul och påsk har inte ofta med ursprunget att göra. (Sen tillhör stilla veckan påsken, från palmsöndagen till påskafton)
Det jag kan finna stötande är grinande halloweenpumpor på gravarna.
Gossen Ruda
29-10-2003, 22:29
Är julen en kristen högtid? Egentligen är det en hednisk högtid som kyrkan tog över. Detta tar en del på allvar. Jag har en arbetskamrat som tillhör Jehovas vittnen. Hon firar inte jul bara för att den är hednisk från början. Dom åker oftast bort över julen för att slippa denna. Absolut ingen julgran mm. I ren protest brukar dock sonen ha en julgran på sitt rum.
Håller med dom som tycker att Hallåven kunde stanna på andra sidan pölen. Det är väl egentligen leksakshandlarna som driver på firandet för att hålla uppe försäljningen. Annars brukar det vara lite stiltje i affärerna på hösten.
Blomstertanten
29-10-2003, 22:35
Om jag haft en trapp och någonstans att odla pumpor kanske jag haft det ! Men enbart för att det behövs nått som lyser upp i höstmörkret! Jag firar varken Halloween eller Allahelgonsdag. Tycker inte det behövs en speciell dag för att hedra de döda, det kan man väl göra vilka dagar som helst. Och utan att känna sig tvungen att smycka graven en viss dag!
Mariann
30-10-2003, 07:25
Mariann
30-10-2003, 07:32
CITAT (annchapanncha @ 29-10-2003, 18:58) Men att Halloween skall bytas ut, verkar det som, mot våran fina Alla Helgons helg, det är för j*****t tycker jag, visst, man kan ta över vissa trevliga seder men att kalla Alla Helgons helg för Halloween det är FEL, FEL, FEL.
All Helgons Helg med stilla veckan behövs i detta land med så mycket stress och stressrelaterade sjukdomar, för både vuxna och barn.
Nää gå till kyrkogården och gör som vi brukar och ge den f*****bannade Halloween en annan helg.
Jag röstade NEJ.
Annchapanncha Med risk för att vara tjatig och upprepande Halloween och Alla Helgon helgen ÄR, läs igen, ÄR inte samma. Halloween firas imorgon fredag ALLTID 31 OKTOBER. t.ex nästa år mår nog alla bättre, för då firas Halloween 31 okt en söndag och Allahelgons helgen helgen efter tror det var 5-6 nov! Kom nu ihåg detta.
Helena o
30-10-2003, 07:41
Hej
Det blir pumpa på trappen här. Med en 9-åring i huset som gillar hallowen .
Helena
birgitek
30-10-2003, 13:56
Kul med Halloween tycker jag, o pumpa på trappen blir det . Jag skär dock inte sönder den, men jag blir jätteglad av att mötas av en stor orange punpa varje gång jag kommer hem. Skulle gärna fira Thanksgiving också, men vet inget om denna tradition. Anledningar till fest kan aldrig bli för många, speciellt inte på hösten. Birgit Ek
CITAT (birgitek @ 30-10-2003, 13:56) Skulle gärna fira Thanksgiving också, men vet inget om denna tradition. Thanksgiving Day (tacksägelsedagen) : År 1608 lämnade en religiös sekt, som kallades "The pilgrim fathers of Plymouth" England, åkte till Holland och levde där i exil. Det var svårt för dem som varit bönder i England att lära sig det nya språket och att försörja sig i städerna genom arbete i textilbranschen. Efter 12 år i Holland bestämde de sig för att segla över till den nya världen, Amerika. Efter fyra månaders segling kom de till Plymouth, den 11 november. Det var vinter och de hade stora besvär med att klara maten och kylan, och under den första vintern dog 47 av dem. De träffade en indian som kallades för "Squanto". Han hade tidigare tagits som slav av de vita och hade varit slav i Spanien under många år, för att sedan fly tillbaka till sin by och sin stam "Wampanoag", precis sex månader före Pilgrimernas ankomst. Under vintern hjälpte han de nykomna vita invandrarna med att bygga de första bostäderna, lärde dem att sätta majs, om det nya klimatet, visade dem var de kunde fiska eller jaga och hade rollen som främlingarnas vägledare i okända områden. Det sägs att det utan hans hjälp hade varit näst intill omöjligt för gruppen att klara sig i det nya landet. Den första skörden blev ganska bra och det var tillräckligt för att Pilgrimerna skulle överleva nästa vinter. För att visa sin uppskattning och tacksamhet anordnade William Bradford, som var Plymouths guvernör, en skördefest både för ursprungsbefolkningen och för de nykomna. Dagen till ära fick de äta anka, gås, fisk och vild kalkon som fanns att jaga. Indianerna tog med sig fem rådjur. Som efterrätt fick de äta pumpapaj med tranbärssås. 1863 utlyste Abraham Lincoln den här dagen till en nationell helg. Ursprungligen firades Thanksgiving Day först den sista torsdagen i november, men 1941 ändrades datumet till den fjärde torsdagen i november. Thanksgiving är bland de mest populära festerna i USA idag. Med tanke på att festen infaller på en torsdag, blir det ett långt veckoslut för de flesta familjer. Det anordnas många idrottsaktiviteter, såsom fotbollsmatcher och andra evenemang i skolorna över hela landet. I Plymouth och Massachusetts brukar folk gå till begravningsstället "Burial Hill" för att hedra de 47 som dog det första året. Vänner och släktingar får tillfälle att samlas och träffas under den här tiden tack vare långhelgen. Man brukar ge varandra frukter och blommor som presenter och skicka vykort för att gratulera vänner och släktingar. Att äta kalkon, frukter och pumpapaj är nästan ett måste för alla amerikaner. Thanksgiving firas även i Kanada och är en officiell nationell helgdag, men den firas inte på samma datum som i USA utan den andra måndagen i oktober.
Amerikansk tacksägelse är ungefär som en omvänd midsommar. På midsommar ber vi om kommande goda skördar medan amerikanarna tackar först efteråt...
Iallafall, jag skulle inte vilja byta ut några av de traditioner jag växt upp med, men det finns helt klart utrymme för att lägga till!
Tacksägelse är en underbar helg, det tror jag de flesta som fått vara med en familj i USA håller med om. Vi har något liknande i min familj där alla vi som odlar träffas på sommaren för att njuta av primörerna tillsammans. Tyvärr blir mötet inte lika långt som tacksägelse i USA, som är en fyra dagars familjehelg.
birgitek
30-10-2003, 18:40
Tack Betty! Vilken trevlig bakgrundshistoria.Helt klart något att fira tycker jag. Birgit Ek
andersen
30-10-2003, 19:10
Nä det vill jag inte fira,tycker mycke illa om Halloween, och det värsta är att skolan är drivande i att få in Halloween firandet. min dotter på nio år blev tvingad att vara med på Halloween fest i skolan, i fjol och det var inte något roligt att hon fick mardrömmar i veckor efter den festen.tog upp det med dom andra föräldrarna och dom sa samma sak så i år så blir det ingen fest på skolan som tur är.
e_sedell
30-10-2003, 19:34
det där med pumpor är bara för handlarna, fast det är en kul grej
men att som barnen går och tigger behövs inte, trick or tret är ju rena hotet. Det blir otrevliga om man inte ger dem något.... kastar ägg.....
Hannele
30-10-2003, 20:25
"men att som barnen går och tigger behövs inte, trick or tret är ju rena hotet. Det blir otrevliga om man inte ger dem något.... kastar ägg....."
Det gör väl påskhäxorna också?
Här står pumpan och flinar glatt på trappan redan, imorgon blir det ett rejält barnkalas med godis och maskerad och hela köret. Inte för att vi har så mycket till övers för amerikanska traditioner, utan för att det är ett firande där man framför allt kan sätta barnen i centrum. Och det kan de nog behöva, hösten är mörk och tråkig och det är såååå långt till jul. Och så är det ju kul att pynta och stöka och stå i lite med ungarna också. Och det kan ju inte vara helt fel med en europeisk tradition som tagit vägen över Atlanten och kommit tillbaka i en ny skepnad...
Micke (som annars också befinner sig i en salig röra av skånska, åländska, finlandssvenska och finska traditioner - så lite till skadar inte)
Hannele
30-10-2003, 23:12
31 oktober - Halloween :
Halloween är en favorithögtid för barn i USA och Kanada. Den firas även på Irland och i Skottland, varifrån seden ursprungligen kommer.
För mycket länge sedan var första november nyårsdagen i bl a Skottland och på Irland. Då hösten tog slut, stängdes djuren in i ladugårdar och vintern började. Man trodde att på nyårsaftonens kväll skulle de döda komma tillbaka och vandra omkring bland de levande. Deras själar kunde krypa in i djuren, i synnerhet i svarta katter!
Senare, när den kristna kyrkan blev allt mäktigare, gjorde man om festen och gav den ett kristet innehåll och ett nytt namn. "Hallow" betyder helig, och "een" är en förkortning av det engelska ordet "evening", afton, alltså en helig afton.
I USA brukar man klä ut sig till skrämmande figurer som vampyrer, spöken, clowner, häxor, elaka troll eller vad man vill. Barnen brukar gå runt till grannarna och få godis.
En annan del av Halloweenfirandet är "Jack-o-lanter", eller spöklyktan. En spöklykta är en utskuren pumpa. Man skär ut ögon, näsa och mun och sätter ett ljus i pumpan. Seden att göra "spöklykta" kommer även den från Irland. Man berättar att det bodde en man där för länge sedan, som var så väldigt snål, att han inte skulle få komma till paradiset när han dog. Sedan dess är han tvungen att vandra jorden runt och bära sin lykta.
Limeblossom
31-10-2003, 17:10
Japp, pumpa blir det nu när jag odlat egna för första året och lillkillen fyller ett år. (lite senare i veckan men ändå!) Vill ha ett bra och enkelt recept på pumpa paj...någon?
En ström av ungar har ringt på dörren ikväll, och godiset flödar. (Tur dom hade billigt godis på ICA) Svartklädda med ruskiga masker av olika slag, vad kul dom ska ha. Måste tilltala deras fantasi. Mörkt och lite regnigt är det också.
e_sedell
31-10-2003, 20:29
CITAT (Hannele @ 30-10-2003, 20:25) "men att som barnen går och tigger behövs inte, trick or tret är ju rena hotet. Det blir otrevliga om man inte ger dem något.... kastar ägg....."
Det gör väl påskhäxorna också? nja, de blir inte otrevliga och kastar ägg...... de räcker med 1ggr/år.
Nej inga ägg, dom är bara glada och rara som ungar ska vara.
cissi i onsala
31-10-2003, 20:48
Jag var väldigt emot: vi håller hårt på att åka till gravarna(tyvärr har vi många nära och kära som inte finns hos hos längre.) Detta vill jag inte skall förstöras.
Barnen vill fira och vi började med att inte fira exakt samma helg - men jag har funderat över hur svenska de traditioner som vi idag anser så svenska egentligen är tex jultomten - ett måste hos de flesta idag. Men när min mor knappt 80 växte upp var det julbocken - tomten är en tradition jag missat. Den röda tomten med svart skärp och vita kanter på rock och byxor har sin början i en reklam kampanj som coca-cola drog igång. Vi har våra tomtars rötter i folksagor om vättar och troll kryddat med jenny nyström - nu mera mixat med coca-colas tomte - något de flesta köper idag. Fler exempel finns.
När jag funderade på detta gjorde jag mitt val - att ta till mig det jag vill och på vårt sätt. Pumpa blir det ute - det var ju en av de första saker man såg från usa som var lite spännande och snyggt och det lyser upp i höstmörkret. Min dotter gör halloween teckningar, men vill ej klä ut sig, men gör massor av pynt på temat pumpa och snälla spöken á la spöket laban. Ibland bakar vi och formar el färgar så det känns halloween. Lite fina fönster målningar blev det förra året osv. Jag köpte en hel orange duk och så klippte vi spöken i vit filt som man lägger ut. Helt enkelt så skapar vi våra egna traditioner - vi vill inte köpa en tradition i färdigt kit. Och jag låter mig förändras år från år - men sakta så att det finns en röd tråd kvar värd att kalla tradition.
Vad jag är emot att barnen skrämmer gamla som ej är vana vid denna tradition. När vi tänt pumpan ikväll kom barn och då tänkte jag " tänkt om en tänd pumpa el dekoration på dörren(i hyreshus) kunde få bli en signal att det är ok att ringa på - för här firar vi också. Då skulle ingen få besök i onödan.
Väldigt viktigt så här års när det är grått är dock att fira och att tända ljus.
e_sedell
31-10-2003, 20:49
inte alla.......
om det blir som i USA (som vi får hoppas attdet inte blir), så kommer de gjöra mera än att kasta ägg..... Det är därför jag är emot denna tradition, kolla hur det är i USA
Ja du Erik, tror inte att det har så mycket att göra med amerikanska seder i så fall, då handlar det snarare om brist på uppfostran. Och det kan man faktiskt inte beskylla barnen för...
Micke
Jag har varit på olika ställen i USA under halloween och hur man firar skiljer sig ungefär lika mycket som det gör här. Några äggkastningar eller något ännu värre har jag inte varit med om.
Ikväll talade jag länge med ett par i 80-årsåldern som firar halloween med sina barnbarn. De har varit mycket negativa till halloween men har, liksom många andra, gjort firandet till sin egen tradition och har kommit att tycka om det. Barnbarnen karvar i pumpor så det skvätter och lär sig att koka soppa, och på kvällen sätter sig hela familjen med tända ljus och har högläsning av sagor som barnen valt och tycker är skrämmande.
Det måste vara härligt att som barn få dela det man är rädd för med hela sin familj.
Kanske kan det bidra till att skapa öppenhet med de frågor och den saknad man har vid sina anhörigas gravar också, så att de olika högtiderna berikar varandra.
Eva Swahn
01-11-2003, 10:53
Jag hade ett gäng svartklädda "spöken" här igår kväll. Jag hade köpt läskigt godis i form av skelett, häxor, spindlar, sega ormar. Jag hade placerat levande ljus på lite skumma ställen upp till entrén. Tidigare under dagen hade jag samlat ihop lite gråsuggor, tusenfotliknande kryp och tvestjärtar och lagt i en glasburk (håller ju på att lägga om plattor så det var snabbt gjort).
När de spökande figurerna på kvällen kom uppspelta och tjoande och sträckte fram en korg och frågade "bus eller godis", tog jag fram min glasburk med räliga djur och knarrade fram "vassego!" En del av spökena var tvugna att lyfta på maskerna för att se vad det var sen skrek allihop. Det var kul! Sen låssades jag ha förväxlat "godiset" och sa att krypen var det jag själv skulle ha och sen fick de sötakerna. Spökena var så artiga att de bockade djupt när de tackade. De var jättesöta!
Monica M zon 4
01-11-2003, 11:34
Hahaha, Eva! Vilken kul idé! Kan tro att spökena blev förvånade!
birgitek
01-11-2003, 11:43
Varför är så många så väldigt negativa till USA?Ett underbart land med en fantasisk kultur och trevliga människor. Naturligtvis är inte all bra, men det är det ju inte här heller. Birgit Ek
Ingrid på Västkusten
01-11-2003, 16:30
Tydligen hade vi haft besök av Hallåven-typer idag för alla grindaran var öppna och dekorerade med blött toapapper - > även våra flamingos i trädgården var likaså dekorerade samt även en del annat. Nmnda papper hade farit ner i rabatterna med. undras vad de klev på för att nå dem?
Vart faktiskt sur -> även om det är områdets ungar som är trevliga....
Hälsar ingrid
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|