|
Eva i Skåne
26-12-2002, 21:20
Hej Alex! Det märks att du inte varit med så länge. Här växlar diskussionen snabbt och huvudfrågan kan vara glömd ganska snabbt.
Hälsn Eva
Alexandra
26-12-2002, 22:07
Hejsan Posse! Jadå, jag har försökt vänta ut honom...  och fått magsår under tiden!!!)
hej CITAT Håll er till huvudfrågan tjejer (fast det är ganska kul att läsa vad ni har skrivit).
Hej Alex! Det märks att du inte varit med så länge. Här växlar diskussionen snabbt och huvudfrågan kan vara glömd ganska snabbt. Ja du alex, detta är ingenting mot vad det varit i gamla forumet. Det finns några stycken som är specialister på att byta "samtalsämne" Men som tur är händer det inte så ofta nuförtiden.
CITAT Hejsan Posse! Jadå, jag har försökt vänta ut honom... och fått magsår under tiden!!!) Menar du "tiger och lider"?
Mariann
27-12-2002, 09:55
Att känna sig ensam i ett förhållande. Är inte det den värsta ensamhet?
Helen i Skåne
27-12-2002, 14:46
Håller med dig Marianne! Lite lessamt...
hej! Nu börjar ni bli lite fördjävliga med ert jämrande Ni skrämmer ju bort alla karlar i detta forum.
*Felix matte*
27-12-2002, 21:41
CITAT (Virgo @ 27-12-2002, 21:33) hej! Nu börjar ni bli lite fördjävliga med ert jämrande Ni skrämmer ju bort alla karlar i detta forum. :( För mycken misstro föder agg för mycken lättro ångrens smärta Tänk ej i varje ros en tagg ej dygd i varje manligt hjärta "Anna Maria Lenngren"
Helen i Skåne
27-12-2002, 21:41
Ha! Det vet du väl Virgo att en riktig karl tål lite gnäll? Rättare sagt; han hör det inte... det heller...
Var lite snälla mot Virgo och oss andra som ej har kvinligt kön.
Hej CITAT Ha! Det vet du väl Virgo att en riktig karl tål lite gnäll? Rättare sagt; han hör det inte... det heller Jo Jo jag tål nog!
CITAT (Virgo @ 27-12-2002, 21:59) Hej CITAT Ha! Det vet du väl Virgo att en riktig karl tål lite gnäll? Rättare sagt; han hör det inte... det heller Jo Jo jag tål nog! Hur var det nu egentligen???
jag skämtar inte nu men det var faktist väldigt kul
CITAT (alex @ 27-12-2002, 21:52) Var lite snälla mot Virgo och oss andra som ej har kvinligt kön. Vad säger du om den, Wille???
Ja den var bra! Det beror ju på hur Alex menar!
Ja, det förståss...Att ha kan ju vara att vara, likväl som att ha kan vara att ha...
jag vill inte förolämpa någon med det jag har sagt fast jag säger det mest för att det är roligt och för att hålla uppe en diskussion!
CITAT (alex @ 27-12-2002, 22:36) jag vill inte förolämpa någon med det jag har sagt fast jag säger det mest för att det är roligt och för att hålla uppe en diskussion! Tror inte att nån känner sig förolämpad alls!  ... men visst har vi väl kommit en bit bort från huvudämnet nu?
Var rädd om karlarna, tjejer, det är ju det go'aste vi har!
 Dom tål!!!  ...eller hur Alex?
Hej, Nån av er som räknat ut fördelningen av könen? Jag menar förståss de som är aktiva på forumet (skriver)
Hur skulle man kunna göra det? Tror att det är fler än en som utger sig för att vara nåt annat än dem är...
Jag fick nästan ducka för att jag skrev i nån annan tråd här att det är svårt att utläsa av signaturerna vilka som är hanar och vilka som är honor...
CITAT (Virgo @ 27-12-2002, 23:07)  :rolleyes: nja, jag tror nog att ingen utger sig för att vara något annat.  Njaeä, jag tror inte att du är den lilla oskulden du utger dej för att vara!
CITAT (Virgo @ 27-12-2002, 23:07)  :rolleyes: nja, jag tror nog att ingen utger sig för att vara något annat.  Än vaddå???
CITAT Njaeä, jag tror inte att du är den lilla oskulden du utger dej för att vara! jamen, jag har varit en, en gång för länge sedan!
Nej, hörni kära vänner... nu ska jag gå och slå fast näbben i kudden... ...har inte varit ledig idag, gick upp klockan 6 i morse... Godnatt!
CITAT Njaeä, jag tror inte att du är den lilla oskulden du utger dej för att vara! ------ jamen, jag har varit en, en gång för länge sedan!  ... som sen förvandlades till mannen med sug i blicken och en charm som får flickorna här att sucka 'oooh, Wille' ...
ja jesses ,jag läser o läser o tänker ,att de spelar ju ingen större roll vem som är vad sålänge själen flyter ut med bokstäverna i it-rymden , då det skulle spela roll är ju om man skulle ses nån gång in riktiga livet o trott att den man pratat med va nåt annat ,Alex tillexempel kan ju vara vad som helst ,o virgo skulle ju ha kunnat vara en annan för länge sedan ,,, allt är fullt möjligt o vi får gå genom internetet o undra om den vi pratar med är kvinna eller man ,blond rödhårig brunett svarthårig gul vit brun röd ,,,,,,,,,,,,,,,,, men de e ju det som är det härliga med internet att man kan vara exakt den man är,rakt av,,,,,o dessutom har man ju sina nicknames som väl antagligen speglar lite av den som bor i kroppen som bestämmer över fingrarna som trycker på tangenterna oldwolfies morgontankar
Helen i Skåne
28-12-2002, 13:14
Speciellt spännande om man dajtar någon från nätet. Man vet ju inte vad som väntar... Jag hittade en MAN!
Alexandra
28-12-2002, 16:04
Helen är det sant!!???? Kul för dig...men det låter lite mysko för min smak: att "möta" nån som kan vara vem som helst, man vet ju inte egentligen vem man "pratar" med...
Helen i Skåne
28-12-2002, 16:38
Det är lugnt Alexandra, vi "möttes" på en seriös sajt och mailade ett tag innan vi sågs. Det fiffiga är ju att man kan "prata" om sådant som det inte funkar att säga på krogen. Man ser ju också ganska snabbt HUR folk skriver och hur de uttrycker sig. Man lär sig mycket om varandra innan man ses Därför visste vi båda att vi ville ses i verkligheten och på den vägen är det, vi är gifta nu och alla barnen boende hos oss!
Alexandra
28-12-2002, 16:40
Helen i Skåne
28-12-2002, 16:47
TACK!
Fialotta
28-12-2002, 17:00
Ett Grattis från mig oxå Helen det va modigt gjort! Önskar er lycka till
Eva i Skåne
28-12-2002, 18:15
Grattis Helen. Jag vet att du inte är ensam i situationen. Min dotter träffade också sin sambo via en seriös sajt. Den enda nackdelen jag kan se är att hon flyttade iväg 40 mil  , men det kunde varit värre. Tonåringar som bestämmer träff via chatsidor tycker jag dock inte är lyckat. De är för oerfarna för att upptäcka de fula fiskarna. ---------- Tror ni verkligen det finns folk här som ljuger om sitt kön!?! Jag har inte reflekterar över det förrän jag läst de senaste inläggen. Varför vill man kalla sig Svea om man heter Sven, eller tvärtom?
Satte mig här efter många veckors paus och ser hur Wilhelm alias Virgo är så in i vassen eftertraktad av er flickor , det är väl bilden av Gary Gable som lockar eller Nog tror jag, att det infinner sig en äkta karl bakom den signaturen Du måste nog må väldigt bra, när du märker sådant genuint intresse för dig! Men visst är det bra med riktiga män ,några som man kan hålla i när åskan går Hurraa för skapelsens kronor!!!
Eva i Skåne
28-12-2002, 22:59
Jag kunde inte sagt det bättre själv Aila  Visst är han snygg, allas vår Virgo Gable. Jag tror säkert det döljer sig en bra och rejäl karl bakom bilden. Jag tyckte han nämnde att byta till sitt eget foto en dag. Det blir spännande  Jag tror säkert vi fortsätter flörta med Vilhelm oavsett foto. Han är ju trevlig och visst är det det som gäller. Nu är ju inte detta en dejtsajt, så därför behåller jag mitt mumintroll tills vidare Sov gott och dröm söta drömmar. Om Clark Gable eller Rita Hayworth eller vem ni vill. Kanske om er egen gubbe/ gumma. Det ger nog mest utdelning. Nej, nu ska jag nog gå och sova, lägga mig menar jag.
hejsan, Tänk vilka rara flickor det finns här på forumet. Undrar just om jag ska byta bild.
ja du har ju nästan lovat så vi alla väntar ju
CITAT ...vi "möttes" på en seriös sajt och mailade ett tag innan vi sågs. Går det att få ett tips... vilken sajt var det?
Eva i Skåne
29-12-2002, 19:31
Ja du Vilhelm......... Är det en risk du vågar ta
abborrmaster
04-01-2003, 23:02
CITAT (Sassa @ 19-12-2002, 14:48) För det är väl bara flickor som skriver "oxå" i st f också? hmmm... Apan i fantomen säjer OXÅ. Och med det har jag bevisat att jag inte är av det motsatta könet. Kvinna altså. Inte kvinna altså, jag menar att jag inte är kvinna...  phew... det där löste jag smidigt.  I övrigt tror jag på teorin att tjejer altid måste ha socialt umjänge... tjatter und pladder. /Simon
abborrmaster
04-01-2003, 23:03
CITAT (Virgo @ 29-12-2002, 00:41) hejsan, Tänk vilka rara flickor det finns här på forumet. Undrar just om jag ska byta bild.  du kan ju altid göra som jag och köra en långdistansbild om du e osäker hehe... /Simon PS: jag e inte flicka för att jag svarar på detta meddelande. DS.
Jaa, eller lägga in en bild på nåt annat Nej, förresten Wille, behåll Gable-looken. 'Frankly, my dear, I don´t give a damn'
Eva i Skåne
05-01-2003, 00:44
CITAT Nej, förresten Wille, behåll Gable-looken Jag är böjd att hålla med Berith. Vi har vant oss vid att se Wilhelm som Clark Gable  . Byt om du vill Wilhelm, det spelar förstås inte någon roll vilken bild du har, man vänjer sig vid en ny. Det jag egentligen menar är att det är signaturbilden man först ser i ett inlägg (och kanske redan där avgör om man orkar läsa det) och just nu är Wilhelm Clark Gable. Jag vet inte om ni fattar. Jag är för trött för att kunna förklara verkar det som.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|