|
kristerh
18-08-2005, 13:13
Snälla Tesa, var inte så sur det är inte bra jag köper oftast svenskt kött i min vanliga ica affär och köper oftast mjölk o fil från Arla, men det jag reagerar på är alla påståenden om att tex finskt kött o mjölk skulle vara sämre än svenskt för det är det inte, och bara för att det säljs på Lidl blir det inte genast dåligt, som somliga påstår, jag har inga som helst problem att äta o dricka utländskt även om det kommer från nämnda affär. Men som sagt helst svenskt. krister
Finskt kött är säkert bra, och hjälper till att hålla Finland öppnare, inget fel med det. Samma med mjölk såklart. Däremot har väl finska höns ännu sämre än svenska höns, överlag.
Hur som helst, det behövs mer skog och färre djur i Danmark och stora delar av Tyskland. Ett minskat jordbruk där är bara bra för miljön. Tjeckien känner jag dock inte till.
lavendel2
18-08-2005, 13:27
CITAT (kristerh @ 18-08-2005, 12:16) Så rätt  men kan man hitta någon "billigare" än persson han är ju jättedryg krister Den var riktigt kul!! Själv köper jag alltid KRAV.märkt mjölk och ägg...mycket annat också! Det gör jag inte för att det skulle vara bättre och nyttigare för mej...utan för att djuren som producerar lever under drägligare förhållanden! Lavendel
rabalder
18-08-2005, 14:33
Lidl... jag var inne en gång, ute lika fort! Vilken skitmat på ren svenska. Jag handlar i billiga affärer oftast. willys har bra kött och grönsaker, på vår gata iallafall. Annars gillar jag Ica bäst. Bort med all skräpmat!
Helt otroligt egentligen hur lång en tråd kan bli som handlar om mjölk på Lidl  Jag värnar om dom svenska bönderna på så vis att jag köper svensk mjölk och svenskt kött när jag hittar det till bra pris.
andersen
18-08-2005, 15:01
Reserv det finns gamla LIDL trådar som är mycket mycket längre och en aning argsinta.
143svar finns det i den gamla tråden om LIDL.
Mikaela
18-08-2005, 15:05
Ni kan ju välja iallafall vilken mjölk ni vill bojkotta eller inte. Här (Ungern) får man kämpa om man vill hitta en påse mjölk som INTE är av hållbarhetstypen
CITAT (MrNorth @ 17-08-2005, 10:47) Dessutom får jag dubbla påäng på alla ekologiska varor på coop, alltid nåt.
/henrik Det var nytt för mig! Får man dubbla poäng alltid eller är det någon kampanj nu? Jag handlar också helst ekologiskt och gärna på COOP!
lavendel2
18-08-2005, 15:43
CITAT (Mikaela @ 18-08-2005, 16:05) Ni kan ju välja iallafall vilken mjölk ni vill bojkotta eller inte. Här (Ungern) får man kämpa om man vill hitta en påse mjölk som INTE är av hållbarhetstypen  Tack gode gud då för att vi fortfarande har den här valfriheten!!! Jag är definitivt ingen hälsofreak...äter och dricker massor av onyttiga saker! Men jag bryr mej faktiskt om att dom djur vi lever av ska ha ett så bra liv som möjligt..och jag vill gärna värna om vårt gamla kulturlandskap! Har definitivt inte gott om pengar....men dom kronorna det kostar mer känns rätt försumbara!!! Visst vet jag att det finns människor som måste vända på varenda krona..och att dom då väljer det billigaste alternativet förstår jag!!! Men ibland undrar jag...har bekanta som säger att dom inte har råd att tex. köpa KRAV-mjölk...när jag ser hur dom handlar och vad dom unnar sej för övrigt.. så förstår jag inte hur dom resonerar! Lavendel
Tänk att mjölk betyder så mycket för oss svenskar! I de flesta länder skulle det aldrig bli en diskussion.  Dricker inte själv men har i matlagning och då enbart svensk. Så länge det finns svenska alternativ så köper jag det, (det är det minsta jag kan göra för våra bönder)t ex kött med undantag för Picksalami från Ungern (det finns ingen lika god svensk). Finns det tomater från holland och Sverige att välja på så blir det de svenska även om de kostar 10.- mer.
Biggan_
18-08-2005, 16:53
CITAT (mulle @ 17-08-2005, 13:31) CITAT (Rossi @ 17-08-2005, 12:56) CITAT (mulle @ 17-08-2005, 12:54) CITAT (Rossi @ 17-08-2005, 12:47) Och Lidl har jättebilligt mineralvatten! Det ska du akta dig för, Rossi, det har så höga halter av salter att njurarna kan ta skada! Det är inte bra att dricka kontinuerligt! Välj i stället mineralvatten med så låga halter som möjligt! Mulle Säger du det! Det var ju illa. Som tur är har vi bara handlat det vid ett par tillfällen. Annars håller vi oss till Coop Forums eget märke för 3,90 för 1,5 liter. Vet du om det är OK salthalt i den sorten? Jag dricker nämligen mycket av det. Tyvärr så kan jag inte de svenska varumärkena. Men för att njurarna inte ska ansträngas ska du kolla att natriumhalten är under 2mg. Vi har ett som heter Vichy Noveau med en natriumhalt på 0,7, kanske det säljs hos er? Det finns mineralvatten med natriumhalter upp till 7 mg och det är rena saltbomberna. Min källa är min bror som är professor i patologi och forskar i njurarnas funktion.(Han är skarpt kritisk till min konsumtion av saltlakrits men där har jag än så länge lyckats slå dövörat till...  ...) Mulle Jag kollade natriumhalten på Ramlösa med citron,Coop x-tra med citron, Linnea med citron och Athena med citron (tid att panta tomglas nu!) Ramlösa 210 mg/liter Coop x-tra 14 mg/100 ml = 140mg/liter Linnea och Athena hade inte natriumhalterna redovisade
CITAT (kristerh @ 18-08-2005, 14:13) Snälla Tesa, var inte så sur det är inte bra  Är egentligen inte särskilt sur....mest trött och uppgiven...  ...och lite ledsen...
kan inte fatta hur man kan dricka mineral vatten... köpa sitt vatten..
det ända negativa som finns i det svenska vattnet är det tillsatta fluoret vilket
har fler negativa efekter än positiva
tror till och med att vissa Eu länder har klaggat på sveriges dricks vatten.
industri flour som innehåller bly.
till exempel är fluor tabbleten förbjuden på burk utan måste köpas som en karta
CITAT (Fille @ 18-08-2005, 20:36) kan inte fatta hur man kan dricka mineral vatten... köpa sitt vatten..
det ända negativa som finns i det svenska vattnet är det tillsatta flouret vilket
har fler negativa efekter än positiva
tror till och med att vissa Eu länder har klaggat på sveriges dricks vatten.
industri flour som innehåller bly.
till exempel är flour tabbleten förbjuden på burk utan måste köpas som en karta Fille, nu är du ut och cycklar i motvind dessutom!  Så sent som igår kom ena grabben hem med flourtabletter på burk, nyinskaffad. Dom säljs på apoteken i olika smaker dessutom. Och har du missat att den förhatliga flourtanten ska komma tillbaks till skolorna och även en del arbetsplatser? varför skulle hon det om flouret var farligt?
jag pratar inte om i sverige
utan andra länder hörde ett väldigt intressant inslag
sorry för otydlighet
och det med tandläkare vad vet dom om resten utav fluorets biverkningar
dom kan ju bara tänder
tror til loch med att flour tableter inte har någon riktigt verkan då flouret måste vara direkt på tanden
Ophelia
18-08-2005, 19:46
CITAT (Reserv @ 18-08-2005, 20:44) CITAT (Fille @ 18-08-2005, 20:36) kan inte fatta hur man kan dricka mineral vatten... köpa sitt vatten..
det ända negativa som finns i det svenska vattnet är det tillsatta flouret vilket
har fler negativa efekter än positiva
tror till och med att vissa Eu länder har klaggat på sveriges dricks vatten.
industri flour som innehåller bly.
till exempel är flour tabbleten förbjuden på burk utan måste köpas som en karta Fille, nu är du ut och cycklar i motvind dessutom!  Så sent som igår kom ena grabben hem med flourtabletter på burk, nyinskaffad. Dom säljs på apoteken i olika smaker dessutom. Och har du missat att den förhatliga flourtanten ska komma tillbaks till skolorna och även en del arbetsplatser? varför skulle hon det om flouret var farligt?  Kan inte du blir fluortanten???
Ophelia
18-08-2005, 19:52
CITAT (Reserv @ 18-08-2005, 20:50) Javisst..det var väl det fluortanten var till för!!
CITAT (Fille @ 18-08-2005, 20:51) redigerade inlägget Varför då?
CITAT (Ophelia @ 18-08-2005, 20:52) CITAT (Reserv @ 18-08-2005, 20:50) Jag?? :blink: Ska jag skrämma skiten ur alla barn då eller?  :rolleyes: Javisst..det var väl det fluortanten var till för!!  Uscha hemska tanke, och stackars barn. Kommer själv ihåg att man gärna var sjuk just den dan eller hade ett akut besök på muggen just när tanten skulle komma, fy attan man ryser av bara tanken
sök detta på google "the bad side of fluorine "
nej flour är mer farligt än du tror kanske mycket konspirations teorier men flour ska bara vara lokalt på tänderna och får ska inte sväljas
CITAT (Fille @ 18-08-2005, 20:54) sök detta på google "the bad side of fluorine "
nej flour är mer farligt än du tror kanske mycket konspirations teorier men flour ska bara vara lokalt på tänderna och får ska inte sväljas Men då är det juh okay med flourtanten men lite suspekt med flourtabletterna
Ophelia
18-08-2005, 19:57
CITAT (Reserv @ 18-08-2005, 20:54) CITAT (Ophelia @ 18-08-2005, 20:52) CITAT (Reserv @ 18-08-2005, 20:50) Javisst..det var väl det fluortanten var till för!!  Uscha hemska tanke, och stackars barn. Kommer själv ihåg att man gärna var sjuk just den dan eller hade ett akut besök på muggen just när tanten skulle komma, fy attan man ryser av bara tanken  Kanske vore ett jobb att satsa på. Jag skulle passa utmärkt som fluortant!
googla lite och bilda en uppfattning utav vad flour har för inverkningar på övriga kroppan
fan tandläkarna och fluor tanten är "EVIL"
har tandläkar tid på torsdag nästa vecka
ska tacka nä till fluorett
Ophelia
18-08-2005, 20:03
Jag har kommit på att jag inte är rädd vare sig för tandläkare eller sprutor längre. Brukar köra ett mantra när jag ska utsättas för obehagligheter och då går det riktigt bra. När jag trillade in i ett skyltfönster så vilel jag sys utan bedövning men det ville inte läkaren. Ser allt det som jag tyckt varit farligt, nu som en utmaning som ska bemästras.
Jag kommer att köpa en för jag är intresserad av hur den smakar. Sen kommer jag att fortsätta köpa svensk ekologisk mjölk. Vill ha kossorna kvar i Sverige.
Ophelia
18-08-2005, 20:47
CITAT (ÅsaF @ 18-08-2005, 21:46) Jag kommer att köpa en för jag är intresserad av hur den smakar. Sen kommer jag att fortsätta köpa svensk ekologisk mjölk. Vill ha kossorna kvar i Sverige.  Håller med dig.
CITAT (Rossi @ 17-08-2005, 12:56) CITAT (mulle @ 17-08-2005, 12:54) CITAT (Rossi @ 17-08-2005, 12:47) Och Lidl har jättebilligt mineralvatten! Det ska du akta dig för, Rossi, det har så höga halter av salter att njurarna kan ta skada! Det är inte bra att dricka kontinuerligt! Välj i stället mineralvatten med så låga halter som möjligt! Mulle Säger du det! Det var ju illa. Som tur är har vi bara handlat det vid ett par tillfällen. Annars håller vi oss till Coop Forums eget märke för 3,90 för 1,5 liter. Vet du om det är OK salthalt i den sorten? Jag dricker nämligen mycket av det. Det blir allra billigast i längden att köpa en Soda Stream för då kostar en kolsyrepatron 80 kr för 60 liter och då kan man kolsyra precis hur lite eller hur mycket man vill. Inga salter är tillsatta heller. För att inte tala om alla pantflaskor man måste släpa hem annars. Det är ingen skillnad i smak tycker jag. Vill man ha med citronsmak så pressar man bara i lite citron. Kanonbra är den.
CITAT (birgitek @ 18-08-2005, 10:43) CITAT (Rossi @ 18-08-2005, 09:59) .
Det var någon som sa att mjölk var till för barn och spädgrisar och det kanske inte är helt fel? :lol: Kalvar och spädbarn, har jag hört! Tycker att mjölk smakar vansinnigt illa, förutom i kaffe där måste jag ha en svätt. Birgit Ek Det är väl inte så konstigt om du inte gillar mjölk om du köper tysk långhållbarhetsmjölk.  Jag köpte Lidls färskmjölk en gång och tyckte den var alldeles för söt så den köper jag inte igen. Däremot älskar jag svensk ekologisk minimjölk och kan dricka det i mängder.
*Felix matte*
18-08-2005, 21:11
Mineralvatten BordsvattenJag dricker ca 1 liter Standardmjölk/dag plus att jag har en skvätt grädde i nästan all mat och aldrig köper margarin... äkta smör används till matlagning och bakning... Bregott på mackan Köper Svenskt och närodlat/producerat så långt är möjligt och köper aldrig nöt/griskött från andra än Sverige och ibland fläskfilé från Finland. Om inte vi Svenskar handlar hemlandsproducerat... vem gör det?
Ophelia
18-08-2005, 21:12
Är oxå "icke mjölkdrickare" men är periodare gällande mjölk i kaffet. Undrar hur det kommer sig att LIDL-mjölk smakar sötare? Mineralvatten är jättegott. Köper ibland Guttsta Mineralvatten med lingonsmak. Urgod till mat. Eller citronsmaken är inte illa den heller. Vanligt vatten är fint, kan ju spetsas med lime- eller cintronsaft.
pisanggoreng
18-08-2005, 21:15
Att tänka på: "Svenskarna dricker allt mer vatten på flaska, trots att kranvattnet håller hög kvalitet. Produktion och transport av flaskvatten medför utsläpp på närmare 20 000 ton koldioxid årligen, enligt en ny rapport." Läs artiklen här!Ni får ursäkta, men jag tycker det är bra korkat att köpa vatten på flaska i Sverige.
Ophelia
18-08-2005, 21:18
CITAT (pisanggoreng @ 18-08-2005, 22:15) Att tänka på: "Svenskarna dricker allt mer vatten på flaska, trots att kranvattnet håller hög kvalitet. Produktion och transport av flaskvatten medför utsläpp på närmare 20 000 ton koldioxid årligen, enligt en ny rapport." Läs artiklen här!Ni får ursäkta, men jag tycker det är bra korkat att köpa vatten på flaska i Sverige. Ja jag vet  Men fasen...Guttstas mineralvatten med lingonsmak är lika god som en iskall öl en varm sommardag när man slitit häcken av sig. Jag läste den där artikeln och fick dåligt samvete
CITAT (Fille @ 18-08-2005, 21:13)  Skulle aldrig komma på tanken att ge ett barn fluor , inte ens fluor tandcreme . Trodde att vi år 2005 hade kommit längre i kunskapen om detta farliga ämne .
*Felix matte*
18-08-2005, 21:40
CITAT (pisanggoreng @ 18-08-2005, 22:15) Ni får ursäkta, men jag tycker det är bra korkat att köpa vatten på flaska i Sverige. Instämmer!
CITAT (Felix matte @ 18-08-2005, 22:40) CITAT (pisanggoreng @ 18-08-2005, 22:15)
Ni får ursäkta, men jag tycker det är bra korkat att köpa vatten på flaska i Sverige.
Instämmer! Ja men det är ju det jag säger. Köp en läskmaskin och kolsyra kranvatten. Smakar precis lika bra som på flaska.
CITAT (Felix matte @ 18-08-2005, 22:40) CITAT (pisanggoreng @ 18-08-2005, 22:15)
Ni får ursäkta, men jag tycker det är bra korkat att köpa vatten på flaska i Sverige.
Instämmer!  instämmer , vi här i min vattenkran ialla fall har vi underbart gott vatten Det är inte ens tillsatt fluor
Ophelia
18-08-2005, 22:10
*Felix matte*
18-08-2005, 22:17
CITAT (Ophelia @ 18-08-2005, 23:10) Vi slängde våran Soda stream i soporna... är ju billigare att köpa läsk än att joxa med den... förresten så dricker jag kolsyrat max 1ggg/år.
*Felix matte*
18-08-2005, 22:23
CITAT (ÅsaF @ 18-08-2005, 23:05) Ja men det är ju det jag säger. Köp en läskmaskin och kolsyra kranvatten. Smakar precis lika bra som på flaska.  Absolut.. för dem som gillar kolsyrat vatten.. jag gör det inte!
Snöflinga
18-08-2005, 22:35
Jag gillar och dricker Ramlösa ganska ofta, innehåller mineraler som inte finns i vårt vanliga dricksvatten
Hans i Mälardalen
19-08-2005, 01:47
Alla borde dricka svensk ekologisk mjölk därför att det är bland det nyttigaste som finns, det godaste som finns och tycker man inte det så blir man glad i sinnet när man tänker på att man gynnar mångfalden och öppna landskap. Om ingen skulle köpa svensk mjölk skulle vi heller inte ha några kor och inga kor betyder inga öppna hagar. Mjölken från kontinenten åker i runda slängar 70 - 100 mil lastbil och kanske färja. Vi här på forumet värnar väll om miljön, eller har jag missuppfattat det hela. Dricker man mjölk så gör man även samhället en tjänst, man har en större chans att hålla sig frisk ända till pensionsåldern. Mjölk är framförallt att rekommendera till alla medelålders män med ölmagar. Tänk på det nästa gång ni står och väljer mjölk!
MvH
CITAT (MrNorth @ 17-08-2005, 10:47) Det är väldigt egendomligt att alla handlar på såna skitställen som lidl o netto (och även ica och willys har ju sina lågpris varor som euroshopper o eldorado)... Jag är verkligen ingen högavlönad individ men jag handlar så mycket jag kan på coop forum, och då väljer jag närhelst det är möjligt änglamarks ekologiska varor, gärna de med rättvisemärket också!!! Visst det är några kronor dyrare men hellre det att hälla i sig osunda varor från diverse lågpriskedjor... snålheten bedrar visheten, heter det ju.
Dessutom får jag dubbla påäng på alla ekologiska varor på coop, alltid nåt. Fram för miljön, bort med hemska företag som lidl!!
(sen är ju coops "extra" sortiment ingen höjdare heller, men man har iaf ett val...)
/henrik Om du handlar på COOP så göder du deras VD som har en månafslön på 600.000 kr och även dess ägare Kooperativa förbundet, KF, som har en månadslön på 300.000 kr. Själv är jag snart fd medlem i KF.
birgitek
19-08-2005, 07:20
CITAT (ÅsaF @ 18-08-2005, 22:05) [ Birgit Ek Det är väl inte så konstigt om du inte gillar mjölk om du köper tysk långhållbarhetsmjölk.  Jag köpte Lidls färskmjölk en gång och tyckte den var alldeles för söt så den köper jag inte igen. Däremot älskar jag svensk ekologisk minimjölk och kan dricka det i mängder. Riktigt så är det inte, jag har aldrig kunnat dricka mjölk inte ens som barn( utom i kaffe), kan inte äta fil eller liknande produkter heller. Däremot älskar jag ost. Sen är det väl så att vi alla har olika prioriteringar, vi har valt att leva billigt men bra i vardagen (med massor fina grönsaker från Lidl) för att trots ganska små inkomster kunna resa mycket. Vi har också kunnat ge våra barn bra utbildning genom att ge dom möjlighet att plugga utomlands ett par år och genom att resa mycket tillsammans under deras uppväxt. Nu sparar vi för att kunna genomföra en vinprovarresa i Calefornien våren 2007 och det är härligt att ha det att se fram emot. Kan inte heller se något som helst omoraliskt i att använda sina surt förvärvade slantar så att man får ut mesta möjliga. Kommer utan tvekan fortsätta köpa importerad mat, när den är billig och bra och köpa svenskt när det är förmånligt. ( Dricker aldrig köpevatten , kranvatten med ett par gurkskivor är absolut bästa måltidsdrycken) Birgit Ek
kristerh
19-08-2005, 08:51
CITAT (Ralf @ 19-08-2005, 06:07) Om du handlar på COOP så göder du deras VD som har en månafslön på 600.000 kr och även dess ägare Kooperativa förbundet, KF, som har en månadslön på 300.000 kr. jag tror nog att, vilken produkt du än köper så har de en vd som har enorma månadslöner krister
För att snacka transporter, mjölktransporterna även INOM Sverige har blivit mycket mycket längre på senare tid. En majoritet av mejerierna har lagts ned. Samma med slakterier. Det är inte säkert att mjölken från Tjeckien fraktats så fasligt mycket längre. Det är mer med tanke på närmiljön ("vårt svenska landskap" och annat inbillat) som jag själv föredrar svenska jordbruksprodukter. Sen inbillar jag mig att vi har bättre djurhållning etc här också.
Men transporter är helt klart för billiga idag, och text-TV uppmärksammar att inte mycket gjorts vad gäller transporter till sjöss. Långsamma sjötransporter i stora fartyg är egentligen ganska energieffektiva, men de använder åt helskotta för dålig olja, och pressar farten för högt. Om farten ökar 20% kan utsläppen öka med 100%, beror lite på hur fartygen ser ut och är lastade.
Nästa steg, med tanke på växthuseffekten etc, måste nog bli att reglera sjöfarten och flyget bättre, de har haft carte blanche så långt vad gäller allt annat än buller, typ. Snart flygs det väl in mjölk från södra halvklotet :/
Monica M zon 4
19-08-2005, 11:53
Appropå icas mjölk! http://www.expressen.se/index.jsp?a=422951Jag köper nästan bara ekologisk mjölk. Vi dricker inte mycket mjölk men använder en del i matlagning och i kaffet. Tycker Lidls mjölk smakar illa och antar att icas lågprismjölk kommer att smaka ungefär likadant. Appropå fluortanten. Tack vare henne har min generation väldigt bra tänder! Undantag finns naturligtvis. Dagens ungdomar som sluppit fluortanten har mycket sämre tänder. Jag tyckte om fluortanten!
birgitek
19-08-2005, 12:51
Vad är kriterierna för att mjölk skall få kallas ekologisk? Hur håller t.ex. Arla isär ekomjölk fr. vanlig mjölk? Transporterna sker väl oftast i stora tankar. Om man måste hämta med specialbil hos ekobönderna blir väl inte miljövinsten i slutänden så stor. Betr. vitamintillsatser i mjölk så finns det forskare som hävdar att det snarare är skadligt, att det förorsakar benskörhet. Vilket som är rätt är jag inte kompetent att bedömma, hur som helst har jag klarat mej bra utan vitaminiserad mjölk eftersom jag aldrig druckit mjölk. Birgit Ek
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|