Sidor: 1, 2, 3, 4
Aqvakul
Detta okynnessmällande är verkligen irriterande både för djur och människor.

Om man kunde inskränka det hela till någon eller några timmar kring tolvslaget, men här smälls det i tid och otid.
Gunilla T
Fullständigt sanslöst - jag är för att detta skall förbjudas, möjligen med undantag för de kommuner som vill betala för eländet vid tolvslaget.

Människor, djur, miljö far illa av detta, det vet alla. Har för mig att några kommuner förbjudit smällandet med undantag just vid tolvsnåret?

titti49zon6
Detta gäller i vår kommun, skönt tycker jag!!!!!


Fyrverkerier och smällare i samband med nyårsafton


Under slutet av året är det många som vill fira med smällare och raketer.

Kalix kommun påminner om att användande av pyrotekniska varor inom detaljplanelagt området bara får ske på nyårsafton mellan kl 20-02. Användning vid andra tillfällen inom detaljplanelagt område kräver tillstånd av polismyndigheten.

Detta regleras i våra allmänna lokala ordningsföreskrifter (pdf) där det också framgår, att det är förbjudet att använda pyrotekniska varor i nära anslutning till Kalix Sjukhus.

Tänk på att visa hänsyn. Många hundar, katter, hästar, kaniner och andra sällskapsdjur upplever nyårshelgens fyrverkerier som obehagliga och skrämmande.
Motti
Vi bor ju ute på landet så här är det okej inget okynes smällande än.Men i morgon kommer det att vara fyrverkeri runt hela sjön och det tycker jag är okej om det bara är vid tolvslaget,vi har också katt men han fixar det den stunden och då sticker han och gömmer sig under någon stuga,det värsta är när det skjuts i tid och otid det tycker jag är jobbigt.
mojan
Här är det bara tillåtet några timmar på nyårsafton. rtfm.gif
Somliga tror det är nyårsafton nu. nono.gif
skånepåg
Såg på nyheterna innan att snart blir det lag och tillstånd och sånt man måste söka för att smälla ^^
Men det är väl redan olagligt att smälla utan tillstånd??
Jag ska ligga under filten med katten och se film imorgon för både hon och jag hoppar till när det smäller =/
Bengalow
Det tycks mig som det är 13-14-åringar som är ute med smällare här. Vad är det för pack till föräldrar som tillåter sina skitungar att hålla på med det dom gör, och säkert köper fyrverkerier åt dom också. Ibland önskar jag att, som dom visade på TV, dom smäller fingarna av sig.
Det är nog samma slags föräldrar som köper sprit åt sina barn.
Jag tycker det är ett helvete med smällare. Danmark förbjöd det men det smäller lika mycket för den skull. Man åker till Sverige och köper....hurra vad vi är bra(!)
Vad är det för kul med en smällare??? Lika idiotiskt som när "palestinier", "turkar", "greker" eller "jugoslaver" pangar av pistoler och gevär rätt upp i luften på nyårsafton. För bövelen, kulan måste ju komma ner någonstans igen! Det är inte tänkande människor som beter sig så - halvapor?
Nauti
Här började det smällas för säkert en vecka sedan. Det känns inte lika hemskt när man bor i en storstad som det gjorde när man bodde i ett mindre samhälle. Här är det inte lika mycket djur som drabbas, såväl vilda som tama. Själva smällandet gör mig inte särskilt mycket men jag tycker ändå att det är totalt meningslöst :/ När jag var yngre däremot så var det ju roligt att springa runt och smälla smällare hela tiden sad.gif
Klura
Jag störs inte nämnvärt hemma av smällandet och katterna reagerar tack o lov inte alls.
Konstigt med tanke på våra gamla usla fönster vi har här i huset.
Fyrverkerier är jag barnsligt förtjust i och jag blir helt fascinerad av detta skådespel kring 12-slaget
Men det räcker gott en gång om året.
En lag med begränsningar för hur man får använda dessa fyrverkerier vore bra för det är många som lider av detta.
ingrid fuxwall
Har haft hundar som varit extremt skottberörda så jag är väldigt anti smällare men har grannar som glatt smäller av tusentals kronor varje nyår - det är bara att gilla läget för de tycker att det är så fint med alla ljus och ljud och jag stönar mest och har vant mig att gå till sängs extra tidigt på nyårsafton och ta med mig hunden/hundarna
HelenJ
Här i vår kommun är det bara tillåtet att skjuta fyrverkerier på nyårsafton mellan kl 16 och 01. Trots det har det smällt flera gånger om dagen sedan julafton och ingen bryr sig. Varför finns det bestämmelser då?

Jag har en fruktansvärt skotträdd hund, men nu är hon så gammal att hon inte hör allt, så kanske får vi vårt lugnaste nyår hittills trots allt :-)
Huggorm
Den här diskussionen tog vi ju förra nyårsafton, orkar ni verkligen ta det från början igen?
Aqvakul
CITAT (Huggorm @ 30-12-2009, 21:31) *
Den här diskussionen tog vi ju förra nyårsafton, orkar ni verkligen ta det från början igen?

nej, vi lär väl inte lösa det i år heller... men tyvärr - problemet kvarstår och ibland känns det bra att "yla av sig" lite...
gnon49
Så länge varuhus o byggfirmor har hyllorna fulla med fyrverkerier o bombpaket med exotiska namn o beteckningar hjälper nog inte ett förbud särskilt mycket. Om man förbjöd försäljning av rena smällarna och bara fyrverkeripjäser blev tillåtna skulle nog en del vara vunnet. Visst är det vackert med ett fyrverkeri, men det kostar multum och pengarna går bokstavligt talat upp i rök. Och ett antal personer blir skadade för livet varje år. Allt som går till överdrift får ofta konsekvenser. Men visst är det vackert.
Hej igen
Alldeles lugnt här än så länge.
Tillåtet att skjuta raketer fr kl 21.00 - 01.00 på nyårsafton.

Förbjudet att skjuta raketer närmare än 150 meter från sjukhus och äldreboenden.
Reglerna började gälla för ett år sedan och tycks följas nästan till punkt o pricka. tummenupp.gif
Klura
CITAT (Huggorm @ 30-12-2009, 21:31) *
Den här diskussionen tog vi ju förra nyårsafton, orkar ni verkligen ta det från början igen?


Alla kanske inte var med då så det gör väl inget om det upprepas.
Verkar iaf som att fler kommuner har börjat med begränsningar så det går ju framåt tummenupp.gif
Samsara
Idag började dem smälla ordentligt i Staffanstorp, men annars under denna vecka har det varit lugnt. Då dem endast har sålt raketer sen i måndags, vår 7 månaders valp reagerar inte längre på dem utan går på som om inget har hänt vilket är tur. Men vi har förberett oss genom att gå på föreläsning om Nyår och hundar som hölls av en hundpsykolog som heter Yrsa från Staffanstorp, väldigt lärorikt så nu är vi väl förberedda på nyåret och köpt en hel del låtande leksaker med mera.

Jag håller med om att det är jobbigt när dem smäller och speciellt när dem skjuter längst vägen och inte rakt upp, enligt bestämmelserna så är det upp till var och en kommun att dra sina gränser. Här i Staffanstorp har dem nolltolerans mot raketer innan nyår och försäljningen får inte starta innan jul och strängare kontroller så att bara dem som är över 18 år köper. Det har gett viss resultat vilket jag är glad, då det blir mindre och mindre för vart år. Just nu är det största problemet grannens barn som kastar ut smällare precis utanför vår portingång, tänk så kommer någon ut genom porten när den smäller av eller vi kommer ut med vår hund.

I söndags var vi på provskjutningen och då såg jag en gammal kompis till mig som hade tagit med sig sin 5 månaders valp, som efter tre smällar och deras berömmande över att det inte alls var farligt (vilket förstärker rädslan hos hunden) fick gå iväg då hunden var så rädd så att den skakade. Både jag och killen undrade hur dem tänkte med att ta med en valp dit?! Vi har lärde oss på föreläsningen att uppmuntran vid "farliga" saker för hunden stärker rädslan och ska ignoreras och inte bry sig om att hunden blir rädd utan man ska gå en bit bort men ändå stannar kvar tills hunden blir lugn. Nu har dem fått en valp som är livrädd för raketer vilket är sorgligt för både hunden och dem.
netaave
CITAT (Hej igen @ 30-12-2009, 22:02) *
Alldeles lugnt här än så länge.
Tillåtet att skjuta raketer fr kl 21.00 - 01.00 på nyårsafton.

Förbjudet att skjuta raketer närmare än 150 meter från sjukhus och äldreboenden.
Reglerna började gälla för ett år sedan och tycks följas nästan till punkt o pricka. tummenupp.gif


Verkar himla vettigt om det efterföljs. Själv tycker jag det borde vara tillåtet på speciella platser bara, långt från bostäder men så man ändå kan njuta av det. Görs på försök här sen förra året men alla följer det så klart inte.
zissi
Jag har hört några enstaka smällare här de sista dagarna men tack o lov är vår jycke inte rädd för just det ljudet. Förr om åren har han skällt till någon gång just vid tolvslaget när det är som mest ljud men sen bryr han sig inte om det.
Här finns inga lagar o regler på när, var, hur smällandet får ske men jag hoppas att det BARA blir tillåtet just vid tolvslaget till ett annat år ........lider med de små liven som är så rädda
hattstugan
Jag bor ju på landet numera men inne i stan var det ett himla smällande i tid och o tid tyckte jag!!! Lider med alla hundägare som har rädda hundar!! Min jycke jag hade för många år seddan var allt annat än rädd för smällare!! Han skulle jaga dom för att fånga dom!! Men så var han fostrad av min son att va med och smälla!!
Knäpp!!
Motti
Tycker det är helt okej att få smälla lite och skjuta raketer vid nyårslaget 00,00men sedan kan det ju få vara nog!Här är det "barnbarn"till åretruntboende som springer runt och skjuter i tid och otid.Fast våran katt har lärt sig efter åtta år !han tar det på sitt sätt.
herkules
CITAT (Huggorm @ 30-12-2009, 21:31) *
Den här diskussionen tog vi ju förra nyårsafton, orkar ni verkligen ta det från början igen?


ja det är klart! man orkar allt man vill förändra.
Gossen Ruda
Rent lagligt är det sen flera år förbjudet att sälja och använda fyrverkeripjäser som uteslutande smäller, dvs gamla tidens smällare. Då blev det lugnt ett tag men sen började tillverkarna istället producera smällare med ljuseffekter för att kringgå förbudet. Bättre att införa ett max decibel-tal istället för alla typer. Det behöver inte smälla, jag köpte för flera år sen en fyrverkeritårta med en massa små olikfärgade pjäser som steg ett par meter. Den lät bara pfff, pfff, pfff....

Som vanligt skall jag jag till brorsan som bor i Lövgärdets villastad. Svägerskan ringde och sa att det blir lita annorlunda i år för villaföreningen har gått ut med meddelande om att man inte får skjuta fyrverkerier mellan husen i år. Dom senare åren har det varit rena galna kanonaden inne i området så jag förstår åtgärden. Sen återstår det att se om alla följer beslutet. Det blir alltså ingen liten raketskjutning utanför deras hus utan vi tar några tårtor till en parkeringsplats istället.
Anki på Öland
Tycker det är konstigt att runt midnatt den 31 december då försvinner allt miljötänkande som annars präglar många. Man kan propagera sig gredelin för att äta på ett eller annat sätt eller mot biltrafik och flygsemestrar - men skjuta av dessa vedervärdiga raketerna på nyår, det måste man......... ungdomar skadas svårt (inte bara ungdomar) djur lider (varesej dom bor i glesbygd eller tätort!!) människor lider och hus brinner ner, men förbjuda pyrotekniska leksaker det går inte........
Anki
ängsvädd
Jag är själv rädd för smällare o fyrverkerier, tycker ljudet är obehagligt, rädd för att bli skadad. När jag hade hund var det jag som var räddast av oss två, jag satte bomullstussar i hans öron o öronproppar i mina, naturligtvis gick jag inte ut vid 12slaget men smällarna hade en tendens att komma när man minst förväntade det där jag bodde då.

I år ska jag bara gå ett par hundra meter till en vän men jag känner mig ändå rädd. Jag har reflexjacka och ficklampa så att jag syns i mörkret biggrin.gif

Tycker synd om alla vilda djur sad.gif
Gunilla T
CITAT (Anki på Öland @ 31-12-2009, 10:10) *
Tycker det är konstigt att runt midnatt den 31 december då försvinner allt miljötänkande som annars präglar många. Man kan propagera sig gredelin för att äta på ett eller annat sätt eller mot biltrafik och flygsemestrar - men skjuta av dessa vedervärdiga raketerna på nyår, det måste man......... ungdomar skadas svårt (inte bara ungdomar) djur lider (varesej dom bor i glesbygd eller tätort!!) människor lider och hus brinner ner, men förbjuda pyrotekniska leksaker det går inte........
Anki


Javisst är det märkligt och jag kommer aldrig att förstå tjusningen med vare sig raketer eller smällare...pengar verkar det finnas gott om, både hos individer och i kommuner.
Monica B
När jag tittar i tidningen i en artikel om avskjutning av raketer på Nyår så ser jag att det är lite olika i de skånska kommunerna. De flesta säger att tillstånd krävs men att man får skjuta utan tillstånd på nyårsafton. Klockslagen är lite olika, i Bromölla och några andra kommuner får man skjuta från kl 16 på nyårsafton till kl 04 på nyårsdagen, Kristianstad är kanske mest liberal med sina klockslag - från kl 12 på nyårsafton till kl 03 på nyårsdagen. I många kommuner så gäller Ordningslagen.
Jag undrar lite stillsamt, varför säger dom att det krävs tillstånd egentligen? De bestämmelser som finns i de olika kommunerna säger att tillstånd krävs utom för nyårsafton (och i någon kommun även utom valborgmässoafton och påskafton). Varför i hela fridens namn finns bestämmelsen att man måste söka tillstånd? De stora helgerna behöver du ju inte tillstånd och det är ju då som de flesta raketerna och fyrverkerierna avfyras. Vore det inte bättre att tillämpa bestämmelserna fullt ut och låta alla som vill avfyra raketer och fyrverkerier söka tillstånd, även för nyår och övriga aftnar? Annars ser jag ingen nytta med att ha tillståndsförfarandet.


Elisabeth-Västkustkolonisten
CITAT (Anki på Öland @ 31-12-2009, 10:10) *
Tycker det är konstigt att runt midnatt den 31 december då försvinner allt miljötänkande som annars präglar många. Man kan propagera sig gredelin för att äta på ett eller annat sätt eller mot biltrafik och flygsemestrar - men skjuta av dessa vedervärdiga raketerna på nyår, det måste man......... ungdomar skadas svårt (inte bara ungdomar) djur lider (varesej dom bor i glesbygd eller tätort!!) människor lider och hus brinner ner, men förbjuda pyrotekniska leksaker det går inte........
Anki


Du har så rätt Anki.

Och alla dessa ansvarslösa föräldrar som köper raketer till sina barn. Eller låter barnen skjuter upp dom.

När jag tittar ner från 5.e våningen här så blir jag rädd. På nyårsaftonen är dom inte rädda om sina bran....

Och hela året gnyr och gnäller dom att pengarna inte räcker till, men på nyårsafton då låter man dom gå upp i rök.

Elisabeth
Berith
Usch för smällare och raketer.... mad.gif
Jan Lindgren
Hej!
Jag tror att det är tur att det finns raketer att köpa. Ungar älskar smällande , lite farliga leksaker så fanns inte pyrotekniska leksaker att köpa så skulle de göra egna. Det skulle förmodligen medföra betydligt större skador om hemgjorda smällare blev vanligare. Finns det män som inte hållit på med smällare när de var små?
De flesta husdjur vänjer sig lätt vid smällandet om de får öva lite. Det finns skjutbanor i de flesta kommuner som man kan använda vid eventuell träning.
MVH
Jan Lindgren
Snöflinga
Vad jag sett och förstått ligger skjutandet inbyggt i de manliga generna -fear-.gif
Hej igen
Jag längtar ... precis som tidigare år ... till midnastt, då vi får se alla färgsprakande fyrverkerier.
Det är ju sååå vackert.

Klura
CITAT (Hej igen @ 31-12-2009, 11:58) *
Jag längtar ... precis som tidigare år ... till midnastt, då vi får se alla färgsprakande fyrverkerier.
Det är ju sååå vackert.


Jag med.
Tidigare år har vi ibland åkt iväg och ställt oss på Kymlingelänken mellan Kista och Rinkeby.
Vart man än vänder sig så sprakar det av färger. Vilket skådespel.
I år blir vi hemma och kommer blicka ut från våra fönster istället.
Vi har en fotbollsplan utanför huset där det brukar stå rätt många och skjuta.
Anki på Öland
Av dagens skador kommer redan en hel del av hemmagjorda smällare, bl.a. killen som förlorat nästan hela sin hand på Nyheterna igår, så det är ju inget som är förbehållet ett smällarlöst samhälle! Det är i alla falll bra mycket besvärligare att göra dom själva och stora flertalet skulle inte "komma till skott" och göra det.
Anki
*Stintan*
CITAT (Anki på Öland @ 31-12-2009, 10:10) *
Tycker det är konstigt att runt midnatt den 31 december då försvinner allt miljötänkande som annars präglar många. Man kan propagera sig gredelin för att äta på ett eller annat sätt eller mot biltrafik och flygsemestrar - men skjuta av dessa vedervärdiga raketerna på nyår, det måste man......... ungdomar skadas svårt (inte bara ungdomar) djur lider (varesej dom bor i glesbygd eller tätort!!) människor lider och hus brinner ner, men förbjuda pyrotekniska leksaker det går inte........
Anki


bravo.gif visst är det märkligt.
Aqvakul
CITAT (Jan Lindgren @ 31-12-2009, 11:49) *
De flesta husdjur vänjer sig lätt vid smällandet om de får öva lite. Det finns skjutbanor i de flesta kommuner som man kan använda vid eventuell träning.


Om det är så lätt att kurera skotträdda hundar och katter, så undrar jag varför det inte finns billiga kurser för det? Kanske något för dig Jan?
Huggorm
CITAT (Jan Lindgren @ 31-12-2009, 11:49) *
Hej!
Jag tror att det är tur att det finns raketer att köpa. Ungar älskar smällande , lite farliga leksaker så fanns inte pyrotekniska leksaker att köpa så skulle de göra egna. Det skulle förmodligen medföra betydligt större skador om hemgjorda smällare blev vanligare. Finns det män som inte hållit på med smällare när de var små?
De flesta husdjur vänjer sig lätt vid smällandet om de får öva lite. Det finns skjutbanor i de flesta kommuner som man kan använda vid eventuell träning.
MVH
Jan Lindgren

Detta inlägg är så bra att det förtjänar att läsas en gång till. Passa gärna på nu, men annars skall jag försöka lyfta fram det en gång till under kvällen om gnällandet fortsätter.

CITAT (Aqvakul @ 31-12-2009, 13:48) *
Om det är så lätt att kurera skotträdda hundar och katter, så undrar jag varför det inte finns billiga kurser för det? Kanske något för dig Jan?

Det bör naturligtvis göras när hunden är så ung som möjligt. Men hundägare har en förmåga att glömma bort problemet under 51 av årets veckor. Den sista veckan är det dock det enda dom tänker på...
Aqvakul
Huggorm!

Har du själv haft skotträdda husdjur?
herkules
CITAT (Huggorm @ 31-12-2009, 13:53) *
Det bör naturligtvis göras när hunden är så ung som möjligt. Men hundägare har en förmåga att glömma bort problemet under 51 av årets veckor. Den sista veckan är det dock det enda dom tänker på...


ja jäklar...se vad de kan de där hundspecialisterna... whist.gif
Huggorm
CITAT (Aqvakul @ 31-12-2009, 13:55) *
Huggorm!

Har du själv haft skotträdda husdjur?

Jag har inga husdjur, eftersom jag måste veckopendla till jobbet kan jag inte ha det. Men vi hade katter när jag var liten, och dom var inte nämnvärt oroliga för smällande
Gunilla T
CITAT (Jan Lindgren @ 31-12-2009, 11:49) *
Hej!
Jag tror att det är tur att det finns raketer att köpa. Ungar älskar smällande , lite farliga leksaker så fanns inte pyrotekniska leksaker att köpa så skulle de göra egna. Det skulle förmodligen medföra betydligt större skador om hemgjorda smällare blev vanligare. Finns det män som inte hållit på med smällare när de var små?
Jan Lindgren


Hej!

Jag tror att det är tur att det finns vapen att köpa. Ungar älskar vapen, lite farliga leksaker så fanns inte riktiga vapen att köpa så skulle de göra egna. Det skulle förmodligen medföra betydligt större skador om hemgjorda vapen blev vanligare. Finns det män som inte hållit på med vapen när de var små?

Såhär kan man ju argumentera för det mesta här i livet...
Klura
Det är inget svårt att göra egna bomber, det gjorde vi när vi var i början av tonåren.
Det var inget att leka med kan jag säga, men det hade man inte förstånd till då.
Aqvakul
CITAT (Huggorm @ 31-12-2009, 14:07) *
Jag har inga husdjur, eftersom jag måste veckopendla till jobbet kan jag inte ha det. Men vi hade katter när jag var liten, och dom var inte nämnvärt oroliga för smällande


Men expert på hur man ser till så att hundar inte blir skotträdda är du... tillåt mig småle...
*Stintan*
CITAT (Huggorm @ 31-12-2009, 13:53) *
Detta inlägg är så bra att det förtjänar att läsas en gång till. Passa gärna på nu, men annars skall jag försöka lyfta fram det en gång till under kvällen om gnällandet fortsätter.


Det bör naturligtvis göras när hunden är så ung som möjligt. Men hundägare har en förmåga att glömma bort problemet under 51 av årets veckor. Den sista veckan är det dock det enda dom tänker på...


Jasså du säger det. Har du egna erfarenheter att få bota en skotträdd hund? Tror du verkligen att hundar är födda skotträdda?

Själv har jag haft en hund som blev skotträdd först vid 4 års ålder då någon kastade en smällare som briserade alldeles bakom hasorna på hunden när vi var ute på promenad. En hund som efter det gömde sig och låg och skakade under sängen så fort det åskade eller pangade smällare. Tror du att vi försökte få bort rädslan? Jodå konstant och med alla möjliga tillgängliga medel
under årets alla månader jobbade vi med problemet utan framgång. Vi var tvugna att till slut droga hunden för att hon inte skulle dö i chock.

Den som påstår att det är lätt att bota skotträdda hundar vet inte vad han pratar om.

Ikväll lägger sig Lützendimman som ett lock över Moder jord och folket jublar. Det gör inte djuren, varken vilda eller tama. Ingen bryr sig heller om vad dimman innehåller för skit. Vi som har snö kan ju gå ut imorgon och titta om snön fortfarande är vit. Tror knappast den är det överallt iallafall.
Myosotis
CITAT (Gunilla T @ 31-12-2009, 14:10) *
Jag tror att det är tur att det finns vapen att köpa. Ungar älskar vapen, lite farliga leksaker så fanns inte riktiga vapen att köpa så skulle de göra egna. Det skulle förmodligen medföra betydligt större skador om hemgjorda vapen blev vanligare. Finns det män som inte hållit på med vapen när de var små?

a0a.gif bravo.gif
Eva i Höga
Jag tycker det är jättevackert att titta på fyrverkeriet som GP skjuter av på kvällen i Göteborg, likaså att sitta i fönstret och titta vid 12-slaget. Men det får räcka! Här har det skjutits sedan jul och den enda glädjen som finns i det är min skadeglädje - jag räknar nästan 100-lappar för varje smäll som försvinner till ingen nytta. Nej, det eviga smällandet förtar det vackra på nyårsafton litegrann.
Dessutom är det farligt om man inte handskas med det på rätt sätt. Min son har en kollega som blev av med en arm pga en smällare. Han är dock en mycket god yrkesman trots att han bara har en arm - men det är inte värt priset att bli av med en arm för att leka med smällare! Så tycker jag och det står jag för!
Bengalow
Här är i alla fall en, som aldrig sysslat med smällare eller raketer, med undantag för 3 st á 7 spänn, för att ungarna tjatade, för 30 år sedan. Men jag är nog inte heller man, enligt definitionen ovan....
Beträffande uttalandet om att lära hunden att inte vara skotträdd var ett viktigt inlägg. Det säger mer om din "kunskap" än om hundägarnas. Maken till arrogant inställning ser man sällan.
Anki på Öland
CITAT (Bengalow @ 31-12-2009, 15:09) *
Här är i alla fall en, som aldrig sysslat med smällare eller raketer, med undantag för 3 st á 7 spänn, för att ungarna tjatade, för 30 år sedan. Men jag är nog inte heller man, enligt definitionen ovan....
Beträffande uttalandet om att lära hunden att inte vara skotträdd var ett viktigt inlägg. Det säger mer om din "kunskap" än om hundägarnas. Maken till arrogant inställning ser man sällan.


tummenupp.gif
Anki
Huggorm
Tror ni det är en tillfällighet att jägares hundar aldrig är skotträdda?


http://www.agria.se/agria/index.nsf/LinkFr...ext.nsf/id/1326
skogstroll
CITAT (Snöflinga @ 31-12-2009, 11:57) *
Vad jag sett och förstått ligger skjutandet inbyggt i de manliga generna -fear-.gif


nejdå rolleyes.gif det finns även flickor
Däremot tycker jag man kan hålla sig och bara skjuta raketer från midnatt och en halvtimme eller max en timme runt tolvslaget och inte smälla timmarna runt ikring. Det är onödigt tycker jag med tanke på djuren. De som har hundar behöver väl förbereda hundarna ett tag innan också. Jag såg något otäckt vid milennieskiftet. Jag stod på en höjd på Söder och såg ner på kajen där några puckon tagit med sin schäfer som fick tokpanik när smällandet körde igång och sprang iväg i galopp bort in i stan. Jäkligt korkat att ta med en hund till fyrverkerierna på milennieskiftet.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon