|
henriks
03-09-2009, 16:55
CITAT (Grå @ 02-09-2009, 08:07)  Ja, Henriks träffar jag varje dag så jag är rätt säker på att han finns. Däremot söker jag mig inte till diskussionsforum på internet för att skaffa irl-kompisar. Jag håller med en annan som skrev här - ju fler människor jag träffar desto mer tycker jag om mina husdjur. Kanske håller jag på att förvandlas till en JP Sartre-existensialist... måste leta fram den svarta polotröjan, baskern och boken "Äcklet"... ja och grå finns nog också, annars vet jag inte vem det var jag pussade för en stund sedan!
CITAT (henriks @ 03-09-2009, 17:55)  ja och grå finns nog också, annars vet jag inte vem det var jag pussade för en stund sedan! Hunden? Skojar bara
henriks
03-09-2009, 17:38
CITAT (pejori @ 03-09-2009, 18:27)  Hunden? Skojar bara
Alfons?? ja, han pussas han också, men det är inte alls lika trevligt!
CITAT (henriks @ 03-09-2009, 18:38)  Alfons?? ja, han pussas han också, men det är inte alls lika trevligt!  Nä jag vet. Man blir betydligt blötare av hundpussar än mäniskopussar.
Ja, vi slaskar och dreglar ungefär lika mycket Alfons och jag så jag kan förstå om det är svårt att märka skillnad  ~
*Stintan*
03-09-2009, 17:48
Såg i Studiefrämjandets höstbroschyr att dom ordnar kvällskurser i Lär känna dig själv, snabbkurs i självinsikt 10 x 2 tim. Efter godkänd och avslutad kurs utfärdas Diplom "Jag är jag och jag finns".
Jag fattar inte att någon orkar gå omkring och vara så misstänksam mot allt och alla som en del verkar vara. Kan man må bra när man är sån? Själv gör jag som Gillan dvs väljer att tro på folk så länge inget annat har bevisats.
Aqvakul
03-09-2009, 17:50
CITAT (*Stintan* @ 03-09-2009, 18:48)  Jag fattar inte att någon orkar gå omkring och vara så misstänksam mot allt och alla som en del verkar vara. Kan man må bra när man är sån? Själv gör jag som Gillan dvs väljer att tro på folk så länge inget annat har bevisats. Instämmer till fullo!
CITAT (*Stintan* @ 03-09-2009, 18:48)  Såg i Studiefrämjandets höstbroschyr att dom ordnar kvällskurser i Lär känna dig själv, snabbkurs i självinsikt 10 x 2 tim. Efter godkänd och avslutad kurs utfärdas Diplom "Jag är jag och jag finns". Jag var med på ett forum en gång för länge sedan som anordnade "brev"kurser i speciella rum (i forumet). Det kanske kan vara läge för studiefrämjandet att sälja in en sådan kurs här?
Gunilla T
03-09-2009, 17:54
CITAT (*Stintan* @ 03-09-2009, 18:48)  Såg i Studiefrämjandets höstbroschyr att dom ordnar kvällskurser i Lär känna dig själv, snabbkurs i självinsikt 10 x 2 tim. Efter godkänd och avslutad kurs utfärdas Diplom "Jag är jag och jag finns".
Jag fattar inte att någon orkar gå omkring och vara så misstänksam mot allt och alla som en del verkar vara. Kan man må bra när man är sån? Själv gör jag som Gillan dvs väljer att tro på folk så länge inget annat har bevisats. Låter som skräddarsytt för Ruda
CITAT (Grå @ 03-09-2009, 18:42)  Ja, vi slaskar och dreglar ungefär lika mycket Alfons och jag så jag kan förstå om det är svårt att märka skillnad  ~ Jag tror inte du är lika hårig i ansiktet som Alfons. Så Henriks märker nog skillnaden.  CITAT (*Stintan* @ 03-09-2009, 18:48)  Såg i Studiefrämjandets höstbroschyr att dom ordnar kvällskurser i Lär känna dig själv, snabbkurs i självinsikt 10 x 2 tim. Efter godkänd och avslutad kurs utfärdas Diplom "Jag är jag och jag finns".
Jag fattar inte att någon orkar gå omkring och vara så misstänksam mot allt och alla som en del verkar vara. Kan man må bra när man är sån? Själv gör jag som Gillan dvs väljer att tro på folk så länge inget annat har bevisats. Jag också.
CITAT (Jan Lindgren @ 03-09-2009, 12:37)  Hej! De närmaste två helgerna så har nordöstra Skåne sk bodagar. Jag kommer att befinna mig på Denningarums gård för att guida bland växterna. www.denningarumsgard.nu www.bodagar.nu Är det någon som betvivlar min existens så är ni mycket välkomna att kontrollera. ( Jag tvivlar ibland på att jag existerar eftersom Eniro inte vill ha mig med. Det orsakar då och då problem när folk ska besöka mig. MVH Jan Lindgren Men jag har ju träffat dig, så jag kan intyga att du finns. Och det gick bra att hitta dit även utan Eniro. Ralf och StellaPolaris har varit hemma hos mig, Monaxe har jag köpt guldfiskar av, ett helt gäng odlaiter träffade jag i Älvsjö i våras, jag har varit på bloggträff i Vinslöv hos Jakob och där träffade jag Eugenia (tror jag hennes nick var). Säkert har jag träffat någon mer som jag inte minns nu, jag blandar ibland ihop odlaiter med bloggare (och ibland är de både/och  ). Men eftersom jag är offentlig på mina två bloggar som ju finns länkade i min signatur, tror jag inte någon behöver tvivla. Eller?
Meriona
03-09-2009, 18:12
CITAT (HelenJ @ 03-09-2009, 19:10)  Men jag har ju träffat dig, så jag kan intyga att du finns. Och det gick bra att hitta dit även utan Eniro. Ralf och StellaPolaris har varit hemma hos mig, Monaxe har jag köpt guldfiskar av, ett helt gäng odlaiter träffade jag i Älvsjö i våras, jag har varit på bloggträff i Vinslöv hos Jakob och där träffade jag Eugenia (tror jag hennes nick var). Säkert har jag träffat någon mer som jag inte minns nu, jag blandar ibland ihop odlaiter med bloggare (och ibland är de både/och  ). Men eftersom jag är offentlig på mina två bloggar som ju finns länkade i min signatur, tror jag inte någon behöver tvivla. Eller? Nej du känns oerhört äkta Helen, även om jag inte har träffat dig. Liksom Pius, hennes blogg har jag läst och då känns det plötsligt lite mer verkligt.
CITAT (henriks @ 03-09-2009, 18:38)  Alfons?? ja, han pussas han också, men det är inte alls lika trevligt! Och han skriver väl knappast på forumet
CITAT (pejori @ 03-09-2009, 19:20)  Fortfarande osäker på om du verkligen har en hund  Har du kollat så det inte är en förklädd orangutang eller nåt sånt
CITAT (MariaS @ 03-09-2009, 19:18)  Och han skriver väl knappast på forumet  Man kan inte så noga veta med den jycken... [attachment=41514:Alfons.JPG]
CITAT (Grå @ 03-09-2009, 19:31)  Man kan inte så noga veta med den jycken...
[attachment=41514:Alfons.JPG] JAG ÄÄÄÄLSKAR GRANDISAR! VILL HA
Jag älskade Alfons lite mindre för några månader sedan när han hade nått sin kulmen i unghundskaxighet. Det är en period när ingen vill ha en grandis. Men nu är han världens bästa Valpons igen, en mycket, mycket trevlig hund
CITAT (MariaS @ 03-09-2009, 19:21)  Fortfarande osäker på om du verkligen har en hund  Har du kollat så det inte är en förklädd orangutang eller nåt sånt  Hon är för lik en collie för det. Men som dom sa i lilo och stich: han var en collie innan han blev sjuk, så hon kanske var en orangutang innan hon blev pånyttfödd.
OT, sorry.
Back to Aidensfield... ellerjagmenar vem känner vem.
Lite OT, men jag kände en tjej en gång som åkte omkring med tre grandisar i en REnault 4! Hon åkte ingenstans utan att alla hundrana satt fast i sina respektive bälten, med alla fyra tassarna på golvet. Gissa om det såg kul ut när hon kom Sorry, samling i ledet...
CITAT (MariaS @ 03-09-2009, 19:37)  Hon åkte ingenstans utan att alla hundrana satt fast i sina respektive bälten, med alla fyra tassarna på golvet. ( Ja, så där brukar Alfons sitta med oss i soffan när vi dricker kaffe  )
CITAT (Grå @ 03-09-2009, 19:38)  ( Ja, så där brukar Alfons sitta med oss i soffan när vi dricker kaffe  )
Jan Lindgren
03-09-2009, 22:01
Hej! Det var knappt att jag hann träffa HelenJ fast hon var här. Jag hade hoppats på att kunna utnyttja hennes sakkunskaper. Hoppas du tittar in om du kommer åt det här hållet, Helen. MVH Jan Lindgren
Farbror Blå
03-09-2009, 22:10
Jag har minsann träffat en odlait!
Hej igen
03-09-2009, 22:14
Några borde känna till mig eftersom de skickat plantor .. jag har också gjort åtminstone en positiv grej ...skickade några hundra reklampennor till en forumists pappa ... minns inte vare sig forumisten eller pappans namn ... men det var iaf söderut ... sett från mig*S*
CITAT (Hej igen @ 03-09-2009, 23:14)  Några borde känna till mig eftersom de skickat plantor .. jag har också gjort åtminstone en positiv grej ...skickade några hundra reklampennor till en forumists pappa ... minns inte vare sig forumisten eller pappans namn ... men det var iaf söderut ... sett från mig*S* jag har fått en vädergubbe av netha som hennes gubbe gjort så jag vet att netha finns sen har jag träffat massor me odlaiter under åren så jag vet att de finns odlaiter mina katter o erik min vovve dom vet att jag finns för dom får mat varje dag o dom gör att jag vet att jag finns eftersom ............................................................ hrm ,,,,,,, jag tror jag finns  hoppas
CITAT (yla @ 04-09-2009, 00:13)  jag har fått en vädergubbe av netha som hennes gubbe gjort så jag vet att netha finns sen har jag träffat massor me odlaiter under åren så jag vet att de finns odlaiter mina katter o erik min vovve dom vet att jag finns för dom får mat varje dag o dom gör att jag vet att jag finns eftersom ............................................................ hrm ,,,,,,, jag tror jag finns  hoppas Jag vet att du finns, för jag har fått ett jättefint foto av min hund av dej. Så det så.
Anki på Öland
03-09-2009, 23:22
CITAT (yla @ 04-09-2009, 00:13)  jag har fått en vädergubbe av netha som hennes gubbe gjort så jag vet att netha finns sen har jag träffat massor me odlaiter under åren så jag vet att de finns odlaiter mina katter o erik min vovve dom vet att jag finns för dom får mat varje dag o dom gör att jag vet att jag finns eftersom ............................................................ hrm ,,,,,,, jag tror jag finns  hoppas Vet ju också att du finns!!  eftersom jag vet att Erik finns så finns ju alltså både du och jag - och några till..... Anki
 vikken tur hiiihi blev lite orolig ett tag o jag kan inte namnge alla jag träffat för minnet e så dåligt o glömmer jag nån kan dom bli lessna o oroliga för att dom kanske inte finns iallafall men jag tycker de e bra me odlaiter,,här får man svar då man behöver veta nåt jag va ju mer aktiv förr,,hinner inte lika ofta numera men som sagt eftersom jag finns så kommer jag väl att skriva nåt ibland ,,  o läsa då o då
malin72
03-09-2009, 23:29
CITAT (yla @ 04-09-2009, 00:13)  o erik min vovve japp så det så, jag vet också att du och Erik finns...vi har ju träffats ett par gånger Gossiga Erik
CITAT (yla @ 04-09-2009, 00:28)   vikken tur hiiihi blev lite orolig ett tag o jag kan inte namnge alla jag träffat för minnet e så dåligt o glömmer jag nån kan dom bli lessna o oroliga för att dom kanske inte finns iallafall men jag tycker de e bra me odlaiter,,här får man svar då man behöver veta nåt jag va ju mer aktiv förr,,hinner inte lika ofta numera men som sagt eftersom jag finns så kommer jag väl att skriva nåt ibland ,,  o läsa då o då Det räcker så bra det. KFK vet du (Kvalitet Före Kvantitet)
malin72
03-09-2009, 23:33
CITAT (Anki på Öland @ 04-09-2009, 00:22)  Vet ju också att du finns!!  eftersom jag vet att Erik finns så finns ju alltså både du och jag - och några till..... Anki Och jag vet ju att du finns med Anki...och alla era mysiga hundar Det var en av många härliga odliat träffar det, att få komma ut till Yla och träffa er och då med dom små små gossprickarna... på tal om det så hoppas jag att det blir av igen...någongång när ni är här
Blomstertanten
04-09-2009, 04:30
CITAT (Hannele @ 02-09-2009, 22:33)  Kanske jag också För inte många av dem kvar här. Oj !  Glömde ju bort dej Hannele ! *skäms förskräckligt* Har ju träffat Hannele oxå ! Så hon finns !!! Dessutom glömde jag skriva att jag också träffat Adrian och Smekajs i verkligheten
*Stintan*
04-09-2009, 07:01
CITAT (yla @ 04-09-2009, 00:28)   vikken tur hiiihi blev lite orolig ett tag o jag kan inte namnge alla jag träffat för minnet e så dåligt o glömmer jag nån kan dom bli lessna o oroliga för att dom kanske inte finns iallafall men jag tycker de e bra me odlaiter,,här får man svar då man behöver veta nåt jag va ju mer aktiv förr,,hinner inte lika ofta numera men som sagt eftersom jag finns så kommer jag väl att skriva nåt ibland ,,  o läsa då o då  för att du finns!  utan dig hade jag ju inte haft nån ulltuss ju o inte en massa annat heller förresten.
Det verkar ju som om jag finns med  var väl ganska säker på det själv Håller kontakt med några via msn och telefon. Träffar IRL med
Lilla Birka
04-09-2009, 12:53
CITAT (aanderss @ 01-09-2009, 22:13)  känner ingen Men Anders då! Du kanske inte känner mig men du vet att jag finns. Och jag vet att du finns! Du har ju skickat mail till mig en gång med namn och allt!
Jag blir så fnissig av den här tråden... Sitter och undrar om folk inte tror att jag finns för att ingen har träffat mig?
CITAT (Leia @ 04-09-2009, 16:55)  Jag blir så fnissig av den här tråden... Sitter och undrar om folk inte tror att jag finns för att ingen har träffat mig? Inte mig heller  fast det konstiga är att jag har träffat flera
CITAT (Bettis @ 04-09-2009, 17:00)  Inte mig heller  fast det konstiga är att jag har träffat flera  Fniss, ja då är det ännu mer konstigt om du inte finns!
Gossen Ruda
04-09-2009, 16:13
CITAT (Leia @ 04-09-2009, 16:55)  Jag blir så fnissig av den här tråden... Sitter och undrar om folk inte tror att jag finns för att ingen har träffat mig? Åjo, jag har en bild på dig med sonen i knät framför julgranen. Fast det KAN ju vara ett falsarium också. Nej, jag är övertygad om att du finns, Bettis också.
*Stintan*
04-09-2009, 16:18
CITAT (Bettis @ 04-09-2009, 17:00)  Inte mig heller  fast det konstiga är att jag har träffat flera  Jag vet att du finns fast jag inte har träffat dig irl
CITAT (Gossen Ruda @ 04-09-2009, 17:13)  Åjo, jag har en bild på dig med sonen i knät framför julgranen. Fast det KAN ju vara ett falsarium också. Nej, jag är övertygad om att du finns, Bettis också. Ja, den bilden ja, har jag visat den i någon "såhär ser jag ut" tråd eller? Fast du har rätt, jag kanske la´ut en bild på någon annan... fniss
Gossen Ruda
04-09-2009, 16:28
CITAT (Leia @ 04-09-2009, 17:24)  Ja, den bilden ja, har jag visat den i någon "såhär ser jag ut" tråd eller? Fast du har rätt, jag kanske la´ut en bild på någon annan... fniss  Jo, det var en sån tråd. Jag sparade en del av bilderna, fast bara på dom snygga.
CITAT (Bettis @ 04-09-2009, 17:23)  Vi får väl mötas på allum och ta en fika nån dag, så vet vi att vi båda finns.
CITAT (Gossen Ruda @ 04-09-2009, 17:28)  Jo, det var en sån tråd. Jag sparade en del av bilderna, fast bara på dom snygga.   Du är rolig du! Du menar alltså att du har sparat bilden, jag trodde att du hade en bild av mig "i huvudet" (ett bra kom ihåg alltså!) Nåja jag får ta det som en komplimang då! Fniss...
CITAT (Jan Lindgren @ 03-09-2009, 23:01)  Hej! Det var knappt att jag hann träffa HelenJ fast hon var här. Jag hade hoppats på att kunna utnyttja hennes sakkunskaper. Hoppas du tittar in om du kommer åt det här hållet, Helen. MVH Jan Lindgren Gärna det, men jag tror faktiskt dina sakkunskaper är större än mina!
CITAT (pejori @ 04-09-2009, 17:36)  Vi får väl mötas på allum och ta en fika nån dag, så vet vi att vi båda finns.  GÄRNA  hör bara av dig, jag ränner runt hela dagarna så jag kanske inte syns  så då är det ju bra om jag sitter still en stund med dig, så vet vi båda som du säger att vi finns
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|