|
Meriona
16-02-2010, 21:11
CITAT (*Stintan* @ 16-02-2010, 21:00)  Stopp och belägg det stämmer inte alls! Det är bara att gå in och kolla på hennes inlägg bakåt i profilen så ser ni motsatsen till era insinuationer. Det är mycket möjligt att det är fel, det är bara en känsla jag haft. Jag brukar inte kolla användarnas inlägg bakåt, för det känns lite för nyfiket. Men om det är fel så ber jag flingan om ursäkt.
Aqvakul
16-02-2010, 21:12
CITAT (Meriona @ 16-02-2010, 21:11)  Men om det är fel så ber jag flingan om ursäkt. samma här, naturligtvis..
Myosotis
16-02-2010, 23:41
CITAT (*Stintan* @ 16-02-2010, 20:41)  Jag är inte det minsta arg Du skrev ett något märkligt svar och jag svarade med att bl.a. ställa två frågor med anledning av att du påstår saker tagna ur luften. ääh okej, jag hänger inte med riktigt men det gör inget. Jag är inte ute efter att bråka med dig i alla fall, för att svara på en av (minst 5) frågor. [attachment=47262:weisseFahne.gif]
Snöflinga
17-02-2010, 00:20
CITAT (Meriona @ 16-02-2010, 20:45)  Är det ingen mer än jag som undrar varför den där snöflingan dyker upp BARA när det blir tjafs i en tråd?  (Hemma från bridgen och kunde inte sova efter allt kaffe, går in på Odla och läser ovanstående )  "den där" ???? Resten är bara en ren och skär lögn ... det säger mer om dig än om mig. CITAT (Aqvakul @ 16-02-2010, 20:53)  Jag har också lagt märke att hon nästan bara syns till när det hettar till i en tråd. Varför det är så, har jag ingen anledning att spekulera över. Och vem hakar på om inte ... CITAT (Meriona @ 16-02-2010, 21:11)  Det är mycket möjligt att det är fel, det är bara en känsla jag haft. Jag brukar inte kolla användarnas inlägg bakåt, för det känns lite för nyfiket. Men om det är fel så ber jag flingan om ursäkt. (Tack Stintan) " men OM det är fel ...... " CITAT (Aqvakul @ 16-02-2010, 21:12)  samma här, naturligtvis.. Fnys
CITAT (Meriona @ 16-02-2010, 20:45)  Är det ingen mer än jag som undrar varför den där snöflingan dyker upp BARA när det blir tjafs i en tråd?  Vilken fånig kommentar! Vem som helst får väl lov att delta i vilken tråd som helst vare sig det är jag, Grå eller Snöflinga. Glöm inte att detta är ett öppet forum och inte enbart avsett för "systrar och bröder Duktig och Präktig". Gita
Aqvakul
17-02-2010, 07:46
CITAT (Gita @ 17-02-2010, 06:02)  Vilken fånig kommentar! Vem som helst får väl lov att delta i vilken tråd som helst vare sig det är jag, Grå eller Snöflinga. Glöm inte att detta är ett öppet forum och inte enbart avsett för "systrar och bröder Duktig och Präktig". Gita Ingen har ifrågasatt att alla får deltaga. Men man får också vara beredd på att det man säger kommenteras. Ingen uppskattar taskiga påhopp. Det har ingenting med ev. "präktighet" eller "duktighet" att göra.
Lite lustigt att duktighet blivit ett skällsord. Hellre duktig och präktig än allmänt dum och elak.
herkules
17-02-2010, 08:49
haha - att kallas präktig för att man inte vill bli kallad/läsa att andra blir kallade ärthjärna/jävla kärring/kossa (vilka ändå är de "snällare" varianterna av vad just den här människan kallar medlemmarna här inne) känns lite kul. och inte har människan vett att be om ursäkt heller nåja, man kan ju inte begära för mycket ...
CITAT (herkules @ 17-02-2010, 08:49)  haha - att kallas präktig för att man inte vill bli kallad/läsa att andra blir kallade ärthjärna/jävla kärring/kossa (vilka ändå är de "snällare" varianterna av vad just den här människan kallar medlemmarna här inne) känns lite kul. och inte har människan vett att be om ursäkt heller nåja, man kan ju inte begära för mycket ... Jomen, man är ju bara "ärlig" vettu.
GunnarW
17-02-2010, 09:22
CITAT (Grå @ 14-02-2010, 12:08)  Ja,hade ni inte varit så sömniga som ni är så kanske ni inte bara hade nöjt er med att sätta Aqvakul i arbete utan faktiskt dränkt Göran i era berömda pm och talat om att ni inte finner er i spammandet.
Men jag är inte ett dugg förvånad. ...går du på droger eller? Hmmm, nu är man ny medlem här och det första man dyker på är en person som beter sig som en j-a idiot. Är det så svårt att använda normal hyfs och hövlighet. Du retar dig på att odla.nu drar in reklampengar. Hur mycket betalar DU för att använda dig av detta fantastiska forum. Nej, uppför dig hövligt och var trevlig istället.
*Stintan*
17-02-2010, 11:11
CITAT (Gita @ 17-02-2010, 06:02)  Vilken fånig kommentar! Vem som helst får väl lov att delta i vilken tråd som helst vare sig det är jag, Grå eller Snöflinga. Glöm inte att detta är ett öppet forum och inte enbart avsett för "systrar och bröder Duktig och Präktig". Gita
Herrejösses Gunnar. Att du törs kritisera i ditt första inlägg på detta forum. Nu ska jag sova efter en lång natts snöröjning men jag längtar till i kväll när jag startar upp datorn igen. Risk att du blivit doppad i tjära och fjädrar då. De är så underhållande dessa bråktrådar.
Aqvakul
17-02-2010, 11:25
CITAT (Klura @ 17-02-2010, 11:24)  Herrejösses Gunnar. Att du törs kritisera i ditt första inlägg på detta forum. Nu ska jag sova efter en lång natts snöröjning men jag längtar till i kväll när jag startar upp datorn igen. Risk att du blivit doppad i tjära och fjädrar då. De är så underhållande dessa bråktrådar.
*Stintan*
17-02-2010, 11:29
CITAT (GunnarW @ 17-02-2010, 09:22)  Hmmm, nu är man ny medlem här och det första man dyker på är en person som beter sig som en j-a idiot. Är det så svårt att använda normal hyfs och hövlighet.
Du retar dig på att odla.nu drar in reklampengar. Hur mycket betalar DU för att använda dig av detta fantastiska forum.
Nej, uppför dig hövligt och var trevlig istället. Och vem är du som plötsligt studsar in som ny medlem (om du nu är det) och det första du gör är att tala om för andra hur dom ska uppföra sig och kalla en gammal medlem för " jävla idiot"? Lite konstigt att du ramlade in i just den här tråden av alla hundratals som finns på Odla. Det finns en hel avdelning med bara trädgårdsrelaterade trådar också om det är odlingstips du behöver! Om du inte visste det så är det medlemmarna som gör forumet. Utan aktiva medlemmar - inget forum och inga reklamintäkter så nog bidrar vi som skriver här till att göra forumet lönsamt för ägarna. (till Klura och Aq: måste ju motsvara förväntningarna  )
 och vi bara roar oss...
*Stintan*
17-02-2010, 11:36
CITAT (Anma @ 17-02-2010, 11:33)   och vi bara roar oss... Ja vem skulle sitta på Odla om det var tråkigt?
Gossen Ruda
17-02-2010, 11:57
Jag har placerat mig i skyddsrummet och inväntar nästa drag från Grå, blir det konventionella vapen som förolämpningar och svordomar eller har hon tyngre grejor att ta till?
herkules
17-02-2010, 12:39
CITAT (Gossen Ruda @ 17-02-2010, 11:57)  Jag har placerat mig i skyddsrummet och inväntar nästa drag från Grå, blir det konventionella vapen som förolämpningar och svordomar eller har hon tyngre grejor att ta till?  äh, det är bara käften och bakbenen som går på den där.. till Gunnar vill jag säga välkommen - det ger pluspoäng i min bok att tycka som du!
Jag tror alla uppskatar Aqvakul och att han sitter här och jobbar idiellt med att ta bort spam !Ledsamt att det finns folk som inte kan föra en sansad dialog utan att komma med svordommar och påhopp .Om man inte gillar det här Forumet får man ju söka sig till ett annat där allt är perfeckt.
Blomstertanten
17-02-2010, 14:13
CITAT (Motti @ 17-02-2010, 12:52)  Jag tror alla uppskatar Aqvakul och att han sitter här och jobbar idiellt med att ta bort spam !Ledsamt att det finns folk som inte kan föra en sansad dialog utan att komma med svordommar och påhopp .Om man inte gillar det här Forumet får man ju söka sig till ett annat där allt är perfeckt. Finns det sådana forum ????
Nej troligtvis inte
Finns det visst det. Forum med en deltagare.
CITAT (GunnarW @ 17-02-2010, 09:22)  Hmmm, nu är man ny medlem här och det första man dyker på är en person som beter sig som en j-a idiot. Är det så svårt att använda normal hyfs och hövlighet.
Du retar dig på att odla.nu drar in reklampengar. Hur mycket betalar DU för att använda dig av detta fantastiska forum.
Nej, uppför dig hövligt och var trevlig istället. Välkommen Gunnar! Du är så klippt och skuren för odla så man kan tro att du är släkt med någon.  Ha det så roligt! CITAT (Gossen Ruda @ 17-02-2010, 11:57)  Jag har placerat mig i skyddsrummet och inväntar nästa drag från Grå, blir det konventionella vapen som förolämpningar och svordomar eller har hon tyngre grejor att ta till?  Gossen, känns det tungt nu när hamstern är död? Du har mina allra varmaste kondoleanser, det vet du.
Gudrun i Göteborg
17-02-2010, 16:28
Här var det livat Jag läste den här tråden först nu. Undrade hur det kom sig att så många tycker så mycket om porrbilder
CITAT (Gudrun i Göteborg @ 17-02-2010, 16:28)  Här var det livat Jag läste den här tråden först nu. Undrade hur det kom sig att så många tycker så mycket om porrbilder   Det är som vilket kafferep som helst
Gudrun i Göteborg
17-02-2010, 16:34
CITAT (Grå @ 17-02-2010, 16:29)   Det är som vilket kafferep som helst  Verkar mer sandlåda
skogstroll
17-02-2010, 16:37
CITAT (Klura @ 17-02-2010, 11:24)  Herrejösses Gunnar. Att du törs kritisera i ditt första inlägg på detta forum. Nu ska jag sova efter en lång natts snöröjning men jag längtar till i kväll när jag startar upp datorn igen. Risk att du blivit doppad i tjära och fjädrar då. De är så underhållande dessa bråktrådar. Tjära och fjädrar var ordet sa bull
CITAT (Gudrun i Göteborg @ 17-02-2010, 16:34)  Verkar mer sandlåda   Det går att dricka kaffe, virka ljusmanchetter och snacka skit om grannfrun i en sandlåda också CITAT (skogstroll @ 17-02-2010, 16:37)  Tjära och fjädrar var ordet sa bull VA?! Menar du att det var elakt av mig att hälsa honom välkommen och säga att han passar bra här på odla??
*Stintan*
17-02-2010, 16:41
CITAT (Gudrun i Göteborg @ 17-02-2010, 16:34)  Verkar mer sandlåda  Stooooor..... så att alla får plats
skogstroll
17-02-2010, 16:43
CITAT (Grå @ 17-02-2010, 16:39)   Det går att dricka kaffe, virka ljusmanchetter och snacka skit om grannfrun i en sandlåda också VA?! Menar du att det var elakt av mig att hälsa honom välkommen och säga att han passar bra här på odla?? hehe
Blomstertanten
17-02-2010, 16:47
Jag har precis satt på kaffet !
skogstroll
17-02-2010, 16:50
CITAT (Blomstertanten @ 17-02-2010, 16:47)  Jag har precis satt på kaffet !  kanske virka lite oxå?
Gudrun i Göteborg
17-02-2010, 16:50
Jag tar med mig sandbakelser
CITAT (*Stintan* @ 17-02-2010, 11:29)  Och vem är du som plötsligt studsar in som ny medlem (om du nu är det) och det första du gör är att tala om för andra hur dom ska uppföra sig och kalla en gammal medlem för " jävla idiot"? VADÅ GAMMAL??!! Jag ska faktiskt färga håret i helgen. Då kommer jag att se ut som 25. (Nej, det ska jag inte. Grått hår är bra hår.)
skogstroll
17-02-2010, 16:52
och jag kommer att ha sockiplast och plyschbyxor  på fikat då... men det kan möjligen stå i kontrast till tatueringarna
*Stintan*
17-02-2010, 16:56
CITAT (Grå @ 17-02-2010, 16:52)  VADÅ GAMMAL??!!
Jag ska faktiskt färga håret i helgen. Då kommer jag att se ut som 25.
(Nej, det ska jag inte. Grått hår är bra hår.) 25????? som 17 menar du väl (Ja, för att inte tala om hur snyggt det är  )
CITAT (skogstroll @ 17-02-2010, 16:52)  och jag kommer att ha sockiplast och plyschbyxor  på fikat då... men det kan möjligen stå i kontrast till tatueringarna Gnuggisar är poppis bland småungar, så det kan nog funka
skogstroll
17-02-2010, 16:57
CITAT (Grå @ 17-02-2010, 16:56)  Gnuggisar är poppis bland småungar, så det kan nog funka  ja men du kan alltid tvätta bort dem ju ;-)
CITAT (*Stintan* @ 17-02-2010, 16:56)  som 17 menar du väl  Ja, men det funkar bara när man säger det högt  ))
Snöflinga
17-02-2010, 16:58
Den som kastar sand får ... förresten, det får man väl inte
CITAT (skogstroll @ 17-02-2010, 16:57)  ja men du kan alltid tvätta bort dem ju ;-) Läste i DI att Chanel har tagit in gnuggisarna på catwalken. Undrar om man kan få reda på vem som har klistrat på just den gnuggisen man köpte på läskpapperet, om man nu ska betala överpris för dem? CITAT (Snöflinga @ 17-02-2010, 16:58)  Den som kastar sand får ... förresten, det får man väl inte  Den som är utan synd får 
Gudrun i Göteborg
17-02-2010, 17:01
Hade man gnuggisar på catwalken? Vafför de?
CITAT (Gudrun i Göteborg @ 17-02-2010, 17:01)  Hade man gnuggisar på catwalken? Vafför de? För att det inte behövdes fler fruntimmer med bleknade tribals och hjärtan, eller något sådant. De hade designat gnuggisar som såg ut som kedjor som man kunde gnugga fast på benen när man tassar runt i korta kjolar och höga klackar. Det gör man ju varje dag, så de där gnuggisarna känns som ett oumbärligt måste...
Blomstertanten
17-02-2010, 17:07
CITAT (Grå @ 17-02-2010, 17:00)  Läste i DI att Chanel har tagit in gnuggisarna på catwalken. Undrar om man kan få reda på vem som har klistrat på just den gnuggisen man köpte på läskpapperet, om man nu ska betala överpris för dem? Den som är utan synd får   Näää, det var väl sten man fick kasta då Fast om man sitter i glashus är det nog lämpligare med sand
CITAT (Blomstertanten @ 17-02-2010, 17:07)  Näää, det var väl sten man fick kasta då Fast om man sitter i glashus är det nog lämpligare med sand  Jösses, jag trodde odla hade högt i tak?
Gudrun i Göteborg
17-02-2010, 17:09
CITAT (Grå @ 17-02-2010, 17:05)  För att det inte behövdes fler fruntimmer med bleknade tribals och hjärtan, eller något sådant. De hade designat gnuggisar som såg ut som kedjor som man kunde gnugga fast på benen när man tassar runt i korta kjolar och höga klackar. Det gör man ju varje dag, så de där gnuggisarna känns som ett oumbärligt måste... Men såna måste jag ju ha! Undrar hur de klarar åderbråcken
CITAT (Gudrun i Göteborg @ 17-02-2010, 17:09)  Men såna måste jag ju ha! Undrar hur de klarar åderbråcken  Det kan ju bli ett helt nytt, coolt mönster, så kan sälja designen till Gucci sedan
CITAT (Grå @ 17-02-2010, 17:21)  Det kan ju bli ett helt nytt, coolt mönster, så kan sälja designen till Gucci sedan  Ja humor har du även om språket ibland är mustigare än en hamnsjåares.
herkules
17-02-2010, 20:45
CITAT (gnon49 @ 17-02-2010, 18:53)  Ja humor har du även om språket ibland är mustigare än en hamnsjåares. bah - samma skit varenda gång, häver ur sig massa smörja och sen gullas och skojas det lite. till nästa gång det ska spys galla. utrist.
*Stintan*
17-02-2010, 20:55
CITAT (herkules @ 17-02-2010, 20:45)  bah - samma skit varenda gång, häver ur sig massa smörja och sen gullas och skojas det lite. till nästa gång det ska spys galla. utrist. Ta e promenad!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|