|
Sidor: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
ängsvädd
10-07-2010, 21:44
Åååå vilka vackra fjärilsbilder xl o Ingela <3 Spännande kryp du lyckats fånga Gnon. Här är en humla på björnbärsblom:
Fina smådjursbilder ni visar! När mamma ska uppvaktas går det hett till. De små får hålla sig undan! [attachment=52127:Uppvaktning1.jpg] [attachment=52128:Uppvaktning2.jpg] Bäst att vi söker oss till ett lugnare ställe. [attachment=52129:Kid1.jpg] [attachment=52130:Kid2.jpg] Olle
CITAT (gnon49 @ 10-07-2010, 18:10)  Fick se en stor insekt vid dammen idag. Vilka stora känselspröt den hade. Var bara tvungen att fota den.[attachment=52119:S5030752.JPG] Tycker att den liknar en Snytbagge ... dock lite osäker.
Nej, någon snytbagge (vivel) är det inte utan en långhorning. Vilken sort vet jag inte, möjligen skulle det kunna vara en timmerman.
Olle
Ojoj vilka fina bilder!!! Alla!!!  Gnon, jag tror ditt 'kryp' är en timmerman! Eftersom jag 'jagat' fjärilar hela dagen i hettan, så lägger jag in några. Inga rariteter utan det gamla, vanliga .... Tänk att dom bara fladdrar runt och aldrig vill sätta sig!  Man blir ju tokig!!! [attachment=52131:IMG_1302...erad_1_0.jpg] [attachment=52132:IMG_1403...erad_1_0.jpg] [attachment=52133:IMG_1437...erad_1_0.jpg]
Oj vilka fina fjärilsbilder, Lokan! Nässelfjäril, rapsfjäril och sexfläckig bastardsvärmare. Den sista gör inte längre skäl för sitt gamla namn namnet "allmän bastardsvärmare" eftersom den har minskat så mycket att den har blivit rödlistad. Däremot är den lätt att fotografera, eftersom den litar så på sin giftighet att den inte flyttar sig ens om man petar på den. Ännu har jag inte sett några bastardsvärmare på min äng, men de borde dyka upp snart.
Olle
Blåvinge såg jag i Tornedalen häromdan ... hann dock inte få bild på den. Som jag såg så hade den en mörkare rand ytterst på vingen.
blomkronan
10-07-2010, 22:42
håller med er alla.... fantastiska bilder  man blir så glad då man ser alla fina naturbilder. På midsommar afton fick jag syn på denna blomma... med ett kryp i  [attachment=52134:djur_i_blomma.JPG] Någon som vet var det är? den påminde om en humla men den var plattare.
En humlebagge (Trichius fasciatus) som liknar en humla för att verka farligare än den är. På bilden tycker jag att den ser ännu farligare ut, som ett hemskt ansikte. Olle
Äntligen fick jag närbilder på den här vackra bocken! Två gånger har kameran krånglat när jag har haft honom i sökaren.
[attachment=52136:R_bock1.jpg] [attachment=52137:R_bock2.jpg] [attachment=52138:R_bock3.jpg]
Olle
Snyggt fotat! Hur mga har du omkring dig nu? CITAT (Olle A @ 10-07-2010, 17:00)  Instämmer, jag gjorde själv en sådan till Gotland för ett par år sedan. Dårgräsfjäril lyckades jag inte se, men försökte kanske inte lika intensivt som du heller. Fina bilder! Olle Dårgräsfjärilen är svår. Man får åka till de rätta miljöerna men där brukar det vara tätt av dem.
Tack Xl! Hur många som finns här är svårt att säga, och så beror det på vad man menar med "omkring mig". Den här är inte tagen hemma vid huset utan ett par kilometer bort.
Olle
Mor och barn igen, den här gången i bättre ljus.
[attachment=52162:Kid.jpg]
Olle
Ja när jag ser alla dom perfekta bilderna så inser jag att en bättre kamera är av nöden att införskaffa. En kamera som verkligen fångar ögonblicket, och gör det bra. Får sälja den gamla på tradera.
Gunilla T
11-07-2010, 18:20
Olle vilka tjusiga bilder på rådjuren och råbocken se´n - vilken stilig herre! Deras bästa tid är nu..hoppas de får leva.
Tack Gunilla!  Visst hoppas man att de får leva, även om jakten inte är så mycket att göra åt. Olle
CITAT (gnon49 @ 10-07-2010, 18:10)  Fick se en stor insekt vid dammen idag. Vilka stora känselspröt den hade. Var bara tvungen att fota den.[attachment=52119:S5030752.JPG] Snyggt fotat. Den var ju riktigt vacker. Hoppas ngn kan artbestämma! CITAT (blomkronan @ 10-07-2010, 23:42)  håller med er alla.... fantastiska bilder  man blir så glad då man ser alla fina naturbilder. På midsommar afton fick jag syn på denna blomma... med ett kryp i  [attachment=52134:djur_i_blomma.JPG] Någon som vet var det är? den påminde om en humla men den var plattare. haha vad är det? En hund?
CITAT (gnon49 @ 11-07-2010, 18:26)  Ja när jag ser alla dom perfekta bilderna så inser jag att en bättre kamera är av nöden att införskaffa. En kamera som verkligen fångar ögonblicket, och gör det bra. Får sälja den gamla på tradera.  Det går att göra mkt i Photoshop också har jag märkt. Som ngn sade: Om man lär sig Photoshop får man snart frågor om vilken superkamera man har! Får tillägga alla bilder är fantastiska på sitt sätt eftersom det är personliga betraktelser. Hoppas det postas så mkt som möjligt här vilken kamera man än har.
Chamomille
11-07-2010, 19:44
CITAT (blomkronan @ 10-07-2010, 23:42)  håller med er alla.... fantastiska bilder  man blir så glad då man ser alla fina naturbilder. På midsommar afton fick jag syn på denna blomma... med ett kryp i  [attachment=52134:djur_i_blomma.JPG] Någon som vet var det är? den påminde om en humla men den var plattare. Nämen... Vad är det där? Ser ut som något hämtat ur en saga  Sicken gullig bild.
Ingela i Segersberg
11-07-2010, 20:39
CITAT (Aqvakul @ 10-07-2010, 16:47)  Tack så väldigt mycket, Aqvakul och Ängsvädd! Jättebra bilder på insekter, rådjur och harar.  Så kul att få se!!!
Ja blåvingen blev otroligt fin! Hur får du färgerna i bilden? Retuscherar du ngt i efterhand o vilka funktioner använder du isf? Har själv börjat göra det så smått men ser att jag är alldeles för blyg
Gossen Ruda
12-07-2010, 20:45
Naturens palett. Så här ser det ut på en ytan av en liten av järnvägen avsnörd damm. Det får inte blåsa och solen måste stå lågt så blir det ett regnbågsskimmer över ytan. Inte Photoshopfejk, jag lovar. Jag har ingen aning om vad det är men misstänker alger. Det har funnits i några år nu.
Meriona
12-07-2010, 20:59
Oh vad läcker Ruda, där kunde man sitta länge och njuta !!
Oj så fint!!
Ingela i Segersberg
12-07-2010, 21:11
CITAT (xlxl67 @ 12-07-2010, 18:28)  Ja blåvingen blev otroligt fin! Hur får du färgerna i bilden? Retuscherar du ngt i efterhand o vilka funktioner använder du isf? Har själv börjat göra det så smått men ser att jag är alldeles för blyg  Jag har inget redigeringsprogram i datorn. Jag har bara ökat kontrasten en aning samt beskurit bilden. Åh, vilken fin bild, Ruda!  Så underbara färger!
ninnisky
12-07-2010, 21:31
CITAT (Gossen Ruda @ 12-07-2010, 19:45)  Naturens palett. Så här ser det ut på en ytan av en liten av järnvägen avsnörd damm. Det får inte blåsa och solen måste stå lågt så blir det ett regnbågsskimmer över ytan. Inte Photoshopfejk, jag lovar. Jag har ingen aning om vad det är men misstänker alger. Det har funnits i några år nu.  trollskt vackert!
Så vacker bild Ruda! Här kommer några bilder från veckan som gått. Har varit på landet och njutit av både den första smultronmjölken och de första kantarellerna (om än lite torra) samt sett ett bo med kungsfågelungar. En kungsfågel har setts vid boet annars liknar ju inte dessa ungar kungsfågel precis. Stämmer det månntro? [attachment=52218:Hembakat...adberget.JPG][attachment=52219:Hembakat...20100706. JPG] [attachment=52220:Hembakat...ronmj_lk.JPG][attachment=52221:Hembakat...a_9_juli. JPG] [attachment=52222:Hembakat...san_m_ts.JPG][attachment=52223:Hembakat...FA_LAVAL. JPG]
Njuter av alla vackra bilder ni lägger in.
Härliga bilder Zissi! Speciellt kantarellerna!
Huggorm
12-07-2010, 22:58
CITAT (zissi @ 12-07-2010, 22:49)  Så vacker bild Ruda! Här kommer några bilder från veckan som gått. Har varit på landet och njutit av både den första smultronmjölken och de första kantarellerna (om än lite torra) samt sett ett bo med kungsfågelungar. En kungsfågel har setts vid boet annars liknar ju inte dessa ungar kungsfågel precis. Stämmer det månntro? Tveksamt, jag har aldrig hört talas om att kungsfågel boat i närheten av människor. Dom brukar hålla sig långt ut i skogen, och det är till och med få som ens har sett en kungsfågel. Det var nog bara en tillfällighet att ni såg en som flög förbi just där. Fast man vet ju aldrig, konstigare saker har hänt
Chamomille
12-07-2010, 23:27
CITAT (Gossen Ruda @ 12-07-2010, 21:45)  Naturens palett. Så här ser det ut på en ytan av en liten av järnvägen avsnörd damm. Det får inte blåsa och solen måste stå lågt så blir det ett regnbågsskimmer över ytan. Inte Photoshopfejk, jag lovar. Jag har ingen aning om vad det är men misstänker alger. Det har funnits i några år nu.  Åh så tjusig bild
Fantastiska bilder allihopa! Väldigt effektfullt Ruda. När man ser dina bilder Zissi vill man att aldrig sommarenskall ta slut o jag somskall börja jobba på Måndag
Gossen Ruda
13-07-2010, 06:44
Tack för alla kommentarer, jag undrar lite var man kan få svar på vad det är. Beträffande zissis fågelungar så funderar jag lite på Grå frugsnappare. Ungarna liknar "mina" och boplatsen likaså.
Myosotis
13-07-2010, 07:39
Misstänker också grå flugsnappare, de bygger gärna på byggnader. Kungsfågel är uteslutet, de bygger bon högt upp i granar, långt ut på grenarna, aldrig någonsin på byggnader. Man ser dem egentligen bara i granskog.
[attachment=52242:f_gelungar_006.jpg]
De här småttingarna växer i mitt växthus. Maken tror på järnsparv, men jag lutar nog mer åt flugsnappare. Honan är alldeles grå...
Myosotis
13-07-2010, 19:05
CITAT (Noak @ 13-07-2010, 19:22)  växer  glöm inte att vattna...  Det är nog grå flugsnappare igen.
Gossen Ruda
13-07-2010, 19:08
Järnsparven är visserligen också grå och brun men det lutar nog mest är flugsnappare. Det enda järnsparvsbo jag sett fanns i en granhäck och dit är det långt, däremot en normal boplats för grå flugsnappare.
Huggorm
13-07-2010, 20:59
Blir det inte varmt för dom i växthuset? Men det kanske inte är mer än dom klarar, det kanske till och med underlättar ruvningen
Jo, det är vansinnesvarmt i växthuset, fast vi har öppet åt alla håll för att honan ska kunna flyga fritt. Men fågelungar verkar klara en hel del, tornseglarna har ju bon direkt under takteglet mitt i solgasset...
[attachment=52261:f_gelungar_025.jpg]
Nu fick jag en bild på mamman, visst är det en flugsnappare?
Helt klart en grå flugsnappare.
Olle
skogstroll
14-07-2010, 15:11
oj vad söt, jag har mina svartvita (brunvita). Trots att kissekatten smyger omkring (fast då brukar det bli ett jäkla liv)
Dagens bildbidrag från mig idag är från havet Tagit bort bild på korvgrillning
Vad mysigt! Och självklart grillar ni inte direkt på klipporna utan en bit upp. Olle
Tack Olle för infon om bastardsvärmaren! Hade ingen aning om att den gått och blivit rödlistad.... här kryllar det av dom!! Och här kommer en skönhet i dikeskanten och 'svensk sommaräng'! [attachment=52298:IMG_1927...erad_1_0.jpg] [attachment=52299:IMG_1909...erad_1_0.jpg]
Ja, det var en fin silverstreckad pärlemorfjäril! Och vilken svensk sommaräng, gul och blå som sig bör. Olle
Ingela i Segersberg
15-07-2010, 18:23
Jag var i Dalarna och hälsade på tjocka släkten i helgen och då fotade jag de här sländorna. Flickslända Flickslända
ängsvädd
15-07-2010, 18:46
Helt underbara bilder Ingela
Härlig sommaräng Lokan  Men Ingela vilka helt underbara bilder, jag blir stum! Så fina
Red Top
15-07-2010, 21:57
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|