|
Full version: gnäll för alla
Sidor: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
CITAT (Norrbottens-Magdis @ 30-10-2006, 16:35) CITAT (Betty @ 30-10-2006, 16:23) Öhhh... näe egentligen inte, inte direkt i vanliga fall... men här får du en liten  i alla fall.  hi hi...nä i vanliga fall skulle jag bara blivit sur och sen fixat till det som det skulle vara. nu kändes det som att hela världen gick under.  Det är inte precis läge att börja med en massa fixande just nu m.a.o. Då blir det bara gråt och tandagnisslan.  När jag var gravid fick jag faktiskt bara ett sådant där "bryta ihop totalt för en petitess". Och det var så fånigt så jag nästan blir generad. Men iallafall, jag hade jobbat en hel dag och var på väg hem och fick ett otroligt sug efter pommes frites. Jag passerade MAX drive in och handlade, kön var lång så jag fick vänta länge. Åkte hemmåt, tog mig över E4:n, som tar en stund i rusningstrafik i Uppsala (tack för att den nya E4:an snart är klar). När jag tillslut kom ut på landsvägen och det bara var raka spåret hem så kunde jag inte hålla mig längre utan slet upp påsen för att VRÄKA i mig den salta pommes frites:en....... De hade missat att salta den och den smakade urk, bara fritös olja.... Och jag som var ute efter saltet...... Jag bröt ihop totalt och grinade hela vägen hem.....
Usch för hormoner, de är inte att leka med. Jag tycker det är helt okej att du bryter ihop för småsaker magdis, det hör väl lite till Själv bryter jag också ihop för småsaker, men inte pga hormoner (eller dom kanske också är med och spökar) Utan för att jag inte klarar av någon slags stress över huvud taget, trött är jag också för jämnan också, inget minne har jag och jag börjar dessutom bli trött på att gå hemma och att den här skiten (rent ut sagt) aldrig blir bättre! Blä för arbetsplatser som sliter ut sin personal! Sådär, nu fick jag också gnälla av mej lite!
Nu har datorn fått dödsdomen, och går till skroten, nu har jag gett upp och har stulit lillans dator för ett tag framöver. Samma fel som förra gången trots att allt va´utbytt i datorn, börja med att jag vart utslängd från msn ett flertal gånger i förmiddags, sen levde den jäkeln sitt eget liv och sog av och på sig själv som ett jädra flipperspel.  Den här burken är säker....men ohyggligt trög  .....don efter person kanske
CITAT (yenny @ 30-10-2006, 20:35) Usch för hormoner, de är inte att leka med. Jag tycker det är helt okej att du bryter ihop för småsaker magdis, det hör väl lite till :wub:
Själv bryter jag också ihop för småsaker, men inte pga hormoner (eller dom kanske också är med och spökar) Utan för att jag inte klarar av någon slags stress över huvud taget, trött är jag också för jämnan också, inget minne har jag och jag börjar dessutom bli trött på att gå hemma och att den här skiten (rent ut sagt) aldrig blir bättre! Blä för arbetsplatser som sliter ut sin personal!
Sådär, nu fick jag också gnälla av mej lite! :wub: Du får min allra största och varmaste  Tycker så synd om dig och vet exakt vad du menar, för jag sitter i precis samma jäk** båt...
En riktigt stor bamsekram till alla som mår dåligt har ont eller är allmänt trötta och behöver lite uppmuntran.
CITAT (Betty @ 30-10-2006, 23:13) CITAT (yenny @ 30-10-2006, 20:35) Usch för hormoner, de är inte att leka med. Jag tycker det är helt okej att du bryter ihop för småsaker magdis, det hör väl lite till Själv bryter jag också ihop för småsaker, men inte pga hormoner (eller dom kanske också är med och spökar) Utan för att jag inte klarar av någon slags stress över huvud taget, trött är jag också för jämnan också, inget minne har jag och jag börjar dessutom bli trött på att gå hemma och att den här skiten (rent ut sagt) aldrig blir bättre! Blä för arbetsplatser som sliter ut sin personal! Sådär, nu fick jag också gnälla av mej lite!  Du får min allra största och varmaste  Tycker så synd om dig och vet exakt vad du menar, för jag sitter i precis samma jäk** båt...  Samma båt ja........  Vi får nog ta till en rejäl skuta för det problemet, har själv vart sjukskriven nu ett bra tag......  jisses, man tappar dagarna!!  och har en lång väg tillbaks enligt doktorn. Fast jag vill inget hellre än att få komma tillbaks till arbetet, saknar det verkligen Jättekramar till den som behöver!
Jag suger åt mig av alla kramar från höger och vänster och skickar en hel drös tillbaka till er  Hör ni, vi är ju många som inte har alla kroppsdelar intakta, så varför kapar vi inte den där skutan som Reserv nämnde och tar oss till lite varmare breddgrader. Vi kan ta oss en tur hem igen lagomt till jul. Och så sticker vi igen när julen är överstökad. Och far hemåt igen när det är dags för " fröspridning ". I alla fall jag mår såååå mycket bättre när det är varm och skönt
CITAT (Evgeni @ 31-10-2006, 10:20) Hör ni, vi är ju många som inte har alla kroppsdelar intakta, så varför kapar vi inte den där skutan som Reserv nämnde och tar oss till lite varmare breddgrader. Vi kan ta oss en tur hem igen lagomt till jul. Och så sticker vi igen när julen är överstökad. Och far hemåt igen när det är dags för " fröspridning ". I alla fall jag mår såååå mycket bättre när det är varm och skönt  Jag håller helhjärtat med! Jag trivs bäst i värme och just nu vill jag bara grina åt alla overaller och vinterstövlar. Jag tycker vintern är BLÄ!
Sjösätt skutan . Jag kommer. Värmen gör säkert gött för min värkande nacke. Vad kan jag stå till tjänst med - blir jag styrman eller kock eller ska jag hålla rent i kabyssen ?
Bra fråga Alba. Själv klarar jag att laga mat och hålla rent, men styra en skuta  , nääe, så det kan väl du göra
Då kan jag pyssla om alla er andra och ta hand om era krämpor.
CITAT (Norrbottens-Magdis @ 31-10-2006, 10:20) Då kan jag pyssla om alla er andra och ta hand om era krämpor. :) Jaaa!, va bra, en äkta syrra som tar hand om oss låter väldigt betryggande  , Men, vem ska ta hand om dig då Ähh, det får vi väl göra allihop  ( fast det var ju det här med förlossningen då förstårs , Njaaa, få nog fundera på det ett tag
Jag tycker också att vintern är Blää men den kan också vara vacker när man betraktar den inifrån värmen. Jag är inomhusmänniska från det sommarvärmen försvinner och ca 7 -8 mån framåt.
CITAT (Evgeni @ 31-10-2006, 11:07) Bra fråga Alba. Själv klarar jag att laga mat och hålla rent, men styra en skuta  , nääe, så det kan väl du göra  Vi har visserligen bara en liten 7-meters båt. Men va sjutton med gemensamma krafter ska vi väl lyckas navigera även en skuta.
Jisses vad ni låter glada och optimistiska! Det här är faktiskt en gnälltråd... om ni nu hade glömt det... Behövde styra upp det lite här bara... (  )
Fialotta
31-10-2006, 11:27
CITAT (Betty @ 31-10-2006, 12:25) Jisses vad ni låter glada och optimistiska! Det här är faktiskt en gnälltråd... om ni nu hade glömt det... Behövde styra upp det lite här bara... (  ) Javisst ja. Men räkna med att vi får problem på båten. Det kan blåsa upp till storm. Vänta du vad vi skall gnälla då.
CITAT (Betty @ 31-10-2006, 00:13) CITAT (yenny @ 30-10-2006, 20:35) Usch för hormoner, de är inte att leka med. Jag tycker det är helt okej att du bryter ihop för småsaker magdis, det hör väl lite till Själv bryter jag också ihop för småsaker, men inte pga hormoner (eller dom kanske också är med och spökar) Utan för att jag inte klarar av någon slags stress över huvud taget, trött är jag också för jämnan också, inget minne har jag och jag börjar dessutom bli trött på att gå hemma och att den här skiten (rent ut sagt) aldrig blir bättre! Blä för arbetsplatser som sliter ut sin personal! Sådär, nu fick jag också gnälla av mej lite!  Du får min allra största och varmaste  Tycker så synd om dig och vet exakt vad du menar, för jag sitter i precis samma jäk** båt...  Usch för sånna båtar!! En jättekram tillbaka till dej
CITAT (Reserv @ 31-10-2006, 08:35) CITAT (Betty @ 30-10-2006, 23:13) CITAT (yenny @ 30-10-2006, 20:35) Usch för hormoner, de är inte att leka med. Jag tycker det är helt okej att du bryter ihop för småsaker magdis, det hör väl lite till Själv bryter jag också ihop för småsaker, men inte pga hormoner (eller dom kanske också är med och spökar) Utan för att jag inte klarar av någon slags stress över huvud taget, trött är jag också för jämnan också, inget minne har jag och jag börjar dessutom bli trött på att gå hemma och att den här skiten (rent ut sagt) aldrig blir bättre! Blä för arbetsplatser som sliter ut sin personal! Sådär, nu fick jag också gnälla av mej lite!  Du får min allra största och varmaste  Tycker så synd om dig och vet exakt vad du menar, för jag sitter i precis samma jäk** båt...  Samma båt ja........  Vi får nog ta till en rejäl skuta för det problemet, har själv vart sjukskriven nu ett bra tag......  jisses, man tappar dagarna!!  och har en lång väg tillbaks enligt doktorn. Fast jag vill inget hellre än att få komma tillbaks till arbetet, saknar det verkligen Jättekramar till den som behöver!  Ja vilken himla tid det tar... och dagarna da bara försvinner. Kram till dej med Reserv
CITAT (Betty @ 31-10-2006, 11:25) Jisses vad ni låter glada och optimistiska! Det här är faktiskt en gnälltråd... om ni nu hade glömt det... Behövde styra upp det lite här bara... :angry: :rolleyes: (  ) bra Betty!!! tur att det finns nån som håller i "tråden" när jag är på driven här ska ni få för gnäll nu är jag trött på att: vara sjuk i influensa ha en sjuk hund där ingen vet men många gissar, undertiden hunden dör att icke subentionerade läkemedel är så svindyra att knappt två dygn på djursjukhus =4985-: alltså nya gissningar och ny svindyr medicin....(hoppas hoppas) att det jammsas, och skrattas i här i tråden och kramas!!! får inte jag kramar, ska ingen annan ha det heller host, snörvel, gnäll och yyyyl
KRAM till dej pejori Hoppas du mår bättre snart och ge vovven din en puss på nosen från mej, hoppas de hittar felet så den blir frisk snabbt.
CITAT (yenny @ 31-10-2006, 13:10) KRAM till dej pejori Hoppas du mår bättre snart och ge vovven din en puss på nosen från mej, hoppas de hittar felet så den blir frisk snabbt. har fått hem henne nu...hur kul är det att åka runt med hög feber och bära en hund? men men ...jag hoppas, även om hon är på gränsen just nu....
CITAT (pejori @ 31-10-2006, 13:07) får inte jag kramar, ska ingen annan ha det heller  :angry: host, snörvel, gnäll och yyyyl Stackars dig och inte nog med det... hunden också sjuk En till och Krya på dig och hunden me så klart.
CITAT (pejori @ 31-10-2006, 14:13) CITAT (yenny @ 31-10-2006, 13:10) KRAM till dej pejori :wub:
Hoppas du mår bättre snart och ge vovven din en puss på nosen från mej, hoppas de hittar felet så den blir frisk snabbt. har fått hem henne nu...hur kul är det att åka runt med hög feber och bära en hund? men men ...jag hoppas, även om hon är på gränsen just nu....  Det låter inge vidare att behöva oroa sej och dessutom släpa sej ur sängen när man mår pyton. Jag håller alla tummar för hon klarar sej
Åh vem har sag att inte du får nån kram nu då Pejori Det är väl bara att du suger åt dig av alla som delas ut. Ja, du ska inte tro att du får nåt leende härifrån inte Neej, ta nu dig och dina djur, både sjuka och friska, och pallra dig iväg till den kapade skutan så du får lite värme och det blir folk av dig igen Så! Var det så du ville ha det? Pst! Det vet du väl att du får de allra varmaste kramar från mig? Visst?
Jag glömde ju bort att gnälla Sotarmurre har vart här. Vi har ju vedspis i köket och "öppen" spis med kassett i vardagsrummet, så det måste ju sotas ibland. Men den här gången blev det skitigare efter honom än normalt!
Och jag är inte i den kondisen att jag klarar av att ta reda på skiten! Nu är jag både ledsen och förbannad. ( faan, faan, faan) Och dessutom glömde jag fråga honom vad det var i blankt papper som gör att det lättare blir soteld Vad trött jag blir, suck
CITAT (Evgeni @ 31-10-2006, 13:24) Åh vem har sag att inte du får nån kram nu då Pejori Det är väl bara att du suger åt dig av alla som delas ut. Ja, du ska inte tro att du får nåt leende härifrån inte Neej, ta nu dig och dina djur, både sjuka och friska, och pallra dig iväg till den kapade skutan så du får lite värme och det blir folk av dig igen Så! Var det så du ville ha det? Pst! Det vet du väl att du får de allra varmaste kramar från mig? Visst? skulle du styra den då eller??? då går vi på grund, innan vi kommit utomskärs blir inge flummiflumm på den båten inte, det blir till att ösa av bara f*n istället jag är lat, jag öser inte.. klart att jag suger i mej kramarna!! alla är mina, delar inte med mej, så det så HM...värme...kan det va nått tro??? okay då
CITAT (pejori @ 31-10-2006, 13:07) får inte jag kramar, ska ingen annan ha det heller  :angry: host, snörvel, gnäll och yyyyl Jättemånga, jättevarma kramar till Pejori! Klart du får så många du behöver, och det verkar som du behöver många just nu, håller tummarna för liten också, krya på dig hjärtat
Kramar hit och kramar dit - ja det kan man väl behöva.
Men är det ingen som styr skutan. Har ni stått stilla sedan i går kväll. Jag blir bedrövad Nu tar jag över och lägger destinationen på - ja inte vet jag var - vi kör väl bara så får vi se var vi hamnar. Bort från snö och elände. Bort från en masssa Halloweenmonster. Bort från sotare och andra smutsgrisar.
(kramar från mig också)
Nu åker vi ......
Men hallå! Jag trodde vi hade åkt för länge sen jag! Jag hade ju full tillit till dig Alba! Ni ser , man kan inte lita på nån  . Inte ens styrman, som inte ens vet vart vi är på väg  . Ja,ja, den som leverfår se vart vi hamnar  . Huvudsaken är att det är varmt. Och när det nu ändå har blivit en vana att kramas i Gnälltråden, så Varsegoda, här kommer en last full med dom efterönskade kramarna! Sug åt er och må bra!
Tänker inte skicka några fler kramar... så de så.
CITAT (askar @ 01-11-2006, 12:42) Tänker inte skicka några fler kramar... så de så. inte ens en liten en?
CITAT (askar @ 01-11-2006, 12:42) Tänker inte skicka några fler kramar... så de så. Bara för det så får du en extrakram som är enkom för dig
Gnäll för alla!!! Det snöar i lilla sydliga trelleborg... ISCH!!!  Vill inte, vill inte... VILL INTE!!! Ciczi därför känns det extra bra att jag betalt semesterresan idag. bara 8 veckor tills avgång.
CITAT (Evgeni @ 01-11-2006, 13:12) CITAT (askar @ 01-11-2006, 12:42) Tänker inte skicka några fler kramar... så de så. Bara för det så får du en extrakram som är enkom för dig  Tack Gillan! pejori... man har ju alltid rätt att ändra sig... du kan få en
morellen
01-11-2006, 16:26
håller ni fortfarande på och gnäller? jag har inte tid att gnälla längre för jag måste lyda min chef. Byta blöjor, amma och underhålla henne + hindra henne från att formatera om datorn. hur in i h-vete kan en sexmånaders bebis göra saker med snabbkommandon som jag inte ens visste fanns?
CITAT (morellen @ 01-11-2006, 16:26) håller ni fortfarande på och gnäller? jag har inte tid att gnälla längre för jag måste lyda min chef. Byta blöjor, amma och underhålla henne + hindra henne från att formatera om datorn. hur in i h-vete kan en sexmånaders bebis göra saker med snabbkommandon som jag inte ens visste fanns?  Men visst är det väl härligt att du inte ens har tid att gnälla Ha,ha, du tycker att hon har oanade egenskaper, vänta du bara! Det kommer mera
CITAT (morellen @ 01-11-2006, 16:26) håller ni fortfarande på och gnäller? jag har inte tid att gnälla längre för jag måste lyda min chef. Byta blöjor, amma och underhålla henne + hindra henne från att formatera om datorn. hur in i h-vete kan en sexmånaders bebis göra saker med snabbkommandon som jag inte ens visste fanns? 
Jag tror aldrig jag varit så gnällig som nu på sistone. Dålig i magen fortfarande och illamående, får antagligen inte behålla tillräckligt mycket näring. Tålamodet i botten....idag slet jag ur telefonjacket mitt i pågående tiggarsamtal med monoton dataröst....sen skrattade jag belåtet för mig själv.  Det är inte riktigt likt mig.
CITAT (Norrbottens-Magdis @ 01-11-2006, 18:15) idag slet jag ur telefonjacket mitt i pågående tiggarsamtal med monoton dataröst....sen skrattade jag belåtet för mig själv.  Det är inte riktigt likt mig. 
CITAT (Norrbottens-Magdis @ 01-11-2006, 18:15) idag slet jag ur telefonjacket mitt i pågående tiggarsamtal med monoton dataröst....sen skrattade jag belåtet för mig själv.  Det är inte riktigt likt mig.  Snyggt jobbat. Så skulle fler göra. Man sitter där med luren och blir mer och mer irriterad. Ofta får man inte en syl i vädret. Slita ut jacket - det ska jag komma ihåg.
Dags att gnälla lite igen!  Igår kväll när jag reste mig ur soffan tyckte jag det kändes så konstigt om fötterna, det spände och stramade i dem. Jag tittade ner på dem och fick se ett par skämtfötter!  Tjocka och svullna elefantfötter som inte såg kloka ut!  Jag slet på mig stödstrumpor och la mig med benen högt och trodde att de skulle vara normala när jag vaknade....men icke! Jag vet ju att man kan få så här när man är gravid men sjuksyrran i mig skriker hjärtsvikt, hjärtsvikt!!
Jag blir såå irriterad på alla sega sighter i dag. Odla är såå seegt. Någon måste ha hällt sirap i trådarna. Orkar inte vänta. Nu går jag och kokar en kopp kaffe.
morellen
06-11-2006, 16:21
dumma rökare som inte idds gå ur bussjuren fast det är fint väder. Tål inte rök längre så det är bara att hålla sig på utsidan. mindre roligt i hällregn.
Inga från Närke
06-11-2006, 16:24
CITAT (morellen @ 06-11-2006, 15:21) dumma rökare som inte idds gå ur bussjuren fast det är fint väder. Tål inte rök längre så det är bara att hålla sig på utsidan. mindre roligt i hällregn. Håller med dig fullständigt trots att jag är rökare. Vi måste ta mera hänsyn till er som inte röker. Skulle aldrig falla mig in att göra så.
CITAT (morellen @ 06-11-2006, 15:21) dumma rökare som inte idds gå ur bussjuren fast det är fint väder. Tål inte rök längre så det är bara att hålla sig på utsidan. mindre roligt i hällregn. Sånt där blir jag med skitsur över. Det finns rökförbudsskyltar i våra busskurer, men det är många som inte bryr sig.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|