Full version: Barnpornografi
Sidor: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
Piccante
CITAT (henriks @ 25-10-2009, 16:25) *
Nu hänger jag inte med alls.... Det går inte att förbjuda att det föds pedofiler? Öh?, nej, det går inte. Samhället skall förhindra att det sker övergrepp - och då blir det inga fler pedofiler - näe, kanske men exakt HUR skall samhället förhindra det om man inte får "stämma i bäcken"?

OK dödsstraff är det många som är emot - är det bättre att låsa in dömda pedofiler och kasta bort nyckeln? För släpp ut dem i samhället - ALDRIG!

Menar du att det saknas medvetenhet om att pedofili förekommer fast de handlingarna är förbjuden i lag liksom spridandet av barnporr? Förövrigt svarade jag Pejori tidigare om hur samhället kan motverka och orkar inte skriva det en gång till. Läs gärna tråden först och bemöt mig sen.

Även de mest övertygade dödsstraff-förespråkare brukar medge att systemet aldrig kan bli 100% säkert men de tycker det är ett överkomligt pris att vissa offras för sakens skull. Se bara i USA hur många som i efterhand har rentvåtts då det inte fanns DNA-teknik när de fälldes eller hur uslet dåligt juryn har varit insatt innan de fällt domen. Speciellt minoriteter och fattiga har varit överrepresenterade när det gäller oskyldiga som avrättats. ska du förespråka dödsstraff så ska du själv vara helt beredd på att få bli den som offras för den goda sakens skull och lydigt sätter dig i elektrisk stolen oskyldigt dömd.
henriks
CITAT (Markus_H @ 25-10-2009, 16:20) *
Världen är inte idealisk tyvärr. jag har aldrig påstått det är ett normalt tillstånd att vara pedofil det är väl en störning eller en läggning som utlevd kränker andra personer (vet inte vad socialstyrelsen klassar det som?). men jag konstaterar att det föds pedofiler (eller blir pedofiler) och då kan man inte straffa att det går åt h***te för folk i livet, ska de straffas för en förvärvad läggning som de inte bett om? Det är ju det ni vill som tycker att pedofiler oavsett hur de hanterar sin läggning ska sås ihjäl omgående eller spärras in på vatten och bröd i Sibirien. Om man ska kunna hantera pedofiler så måste man nog åtminstone inom vården kunna ha en professionell distans till dom och inte närma sig dom med en yxa i näven.



Vadå går åt h*te? Hur går det för barnet då? där kan man snacka om att gå åt h-e!

Överlag i samhället daltas det som f-n med småbrottslingar och sjuka människor som riskerar att bli brottslingar - Om folk inte var så in i helvete toleranta skulle det vara betydligt färre som begick grova brott. Om inte annat för att en inlåst brottsling inte KAN begå nya brott...

Det är ju rena skämtet att en person som begått ett brott kan klassas som "tillfälligt sinnessjuk" och därför inte kan straffas för brottet, men samtidigt klassas som "frisk" vid rättegången, och därför inte kan dömas till fängelsestraff heller.

Min åsikt är att brottslingar visst skall få vård om de är sjuka, men de skall ALLTID dömmas till fängelsestraff, och om de friskförklaras innan fängelsetiden är ute, SKALL DE LÅSAS IN.

Upprepade brott borde inte ge straffrabatt - varje brott döms för sig och straffsatsen summeras. En människa som döms till 100 års fängelse eller dödsstraff - vilket är mest "barmhärtigt"?

Det är nästan så att jag övertygade mig själv om att det inte skall dömas till döden - det är för humant

CITAT (Markus_H @ 25-10-2009, 16:32) *
Menar du att det saknas medvetenhet om att pedofili förekommer fast de handlingarna är förbjuden i lag liksom spridandet av barnporr? Förövrigt svarade jag Pejori tidigare om hur samhället kan motverka och orkar inte skriva det en gång till. Läs gärna tråden först och bemöt mig sen.

Även de mest övertygade dödsstraff-förespråkare brukar medge att systemet aldrig kan bli 100% säkert men de tycker det är ett överkomligt pris att vissa offras för sakens skull. Se bara i USA hur många som i efterhand har rentvåtts då det inte fanns DNA-teknik när de fälldes eller hur uslet dåligt juryn har varit insatt innan de fällt domen. Speciellt minoriteter och fattiga har varit överrepresenterade när det gäller oskyldiga som avrättats. ska du förespråka dödsstraff så ska du själv vara helt beredd på att få bli den som offras för den goda sakens skull och lydigt sätter dig i elektrisk stolen oskyldigt dömd.


Nejdå, det saknas ingen medvetenhet - men det finns alldeles för mycket "förståelse" och "medkänsla" med pedofiler.
Mina


"Wiki: Pedofili
Pedofili (av grekiska pais, genitiv paidos, "barn" och philia, "kärlek", "vänskap") är en beteckning för en vuxen människas sexuella dragning till prepubertala barn och barn i tidig pubertet (vanligtvis 13 år eller yngre).[1] För att klassas som pedofil måste den sexuella dragningen vara starkare mot barn än mot vuxna. Den psykiatriska definitionen av pedofili kräver inte att personen som får diagnosen har agerat efter sin böjelse. Det räcker med att de sexuella impulserna eller fantasierna leder till påtagligt lidande eller mellanmänskliga svårigheter.[2] Störningen är emellertid inte ovanlig bland personer som begår sexuella övergrepp mot barn,[3] och i strikt beteendevetenskaplig mening används ordet "pedofili" ofta för att hänvisa till just sexuella övergrepp mot barn.[4] Enligt SAOL betecknar ordet "pedofil" någon som söker sexuell kontakt med barn. Praktiskt utlevd pedofili, såsom sexuellt umgänge med barn och spridande och innehav av barnpornografi är förbjudna i de allra flesta rättssystem. Eftersom den sexuella myndighetsåldern och vuxenvärldens engagemang för barns säkerhet varierar från land till land har sexturismen (resor i syfte att köpa sexuella tjänster av prostituerade och då inte sällan minderåriga sådana) blivit en het fråga.[5] En ovanligt stark dragning mot unga tonåringar (personer i pubertetsåldern) kallas hebefili eller efebofili.



1. Klassificering
Forskaren David Finkelhor tog 1986 upp kontroversen kring hur pedofili skall definieras och menar att det främst finns två sätt att definiera pedofili. Den inklusiva definitionen klassar alla sexuella beteenden och intressen riktade mot barn som pedofili, oavsett deras varaktighet. Den exklusiva definitionen reflekteras i DSM-IV där en ihållande och stark dragning till förpubertala barn krävs.[6]

I DSM-IV-TR finns tre kriterier för pedofili[7]. En person är en pedofil om

•personen under minst sex månader har återkommande kraftigt sexuellt upphetsande fantasier, drifter, eller beteenden, rörande ett eller flera förpubertala barn (i allmänhet barn som är 13 år eller yngre),
•personen har utlevt dessa drifter eller de sexuella drifterna eller fantasierna har märkbart plågat personen eller har gett honom eller henne sociala svårigheter samt
•personen är åtminstone 16 år gammal, och minst fem år äldre än det eller de barn som åsyftas i det första kriteriet.
Detta skall enligt DSM-IV-TR förstås som att pedofili innebär att en vuxen människa attraheras av, eller är involverad i sexuell aktivitet med, barn som inte kommit in i puberteten. En person som själv är adolescent anses vara pedofil om barnet han eller hon attraheras av eller har intimumgänge med, är minst fem år yngre än personen själv. Jämnåriga ungdomar som attraheras av, eller har intimt umgänge med, varandra, är sålunda inte pedofiler. En ungdom på t.ex 15 år som har varaktigt sexuellt umgänge med en 12-åring, räknas inte som pedofil. En 16-åring som har sexuellt umgänge med en förpubertal 11-åring kan dock klassificeras som pedofil, enligt DSM-IV-TR.

2. Förekomst
Det är svårt att veta hur många pedofiler det finns, då peodfili på många håll länge varit ett starkt tabubelagt ämne, först från slutet av 1980-talet har ämnet på allvar blivit ett vanligt inslag i samhällsdebatten. Främst känner man till de pedofiler som gått från tanke till handling, och blivit dömda. Internationella undersökningar visar på att mindre än en procent av befolkningen har en pedofil böjelse [källa behövs]. Enligt Brottsförebyggande rådets pedofiliforskare Peter L. Martens ska detta dock betraktas som inte mycket mer än en spekulation, och att man kan anta att många som är pedofiler aldrig begår något brott.[8] Studier baserade på självrapportering visar att antalet pedofiler i normalpopulationen kan vara runt 5 procent.[9] Resultatet stöds även av senare studier som redovisat en andel runt 4 - 5 procent.[10][11]

3. Återfallsrisk
Sedan 1980-talet så fokuserar all behandling av sexualförbrytare på att motverka beteende då minskandet av sexuell dragning inte längre anses möjligt med annat än medicinsk hjälp. Behandling har visat sig effektivt då endast 2,9 procent återfaller i brott under en uppföljningsperiod på 5 år.[12] Medicinsk behandling är kontroversiell då effekterna inte är permanenta utan försvinner när behandlingen avbryts. Behandlingsmetoderna har även sidoeffekter som i värsta fall kan vara dödliga [källa behövs]. En av de mest lovande behandlingarna är med GnRH (Gonadotropin-releasing Hormone) som varar länge och har få biverkningar. Den främsta sidoeffekten är hypoandrogenism vilket orsakar en förlust av sexuella fantasier, sexuell lust och beteende vilket inte bara påverkar den oönskade böjelsen.[13]

4. Organisationer
Det finns intresseorganisationer, ofta inofficiella, för pedofiler. Dessa pro-pedofila grupper strävar efter att sprida uppfattningen att pedofili är naturligt och arbetar ofta för att samhället ska se mindre strängt på sexuella kontakter mellan barn och vuxna. Det finns många pro-pedofila sidor på internet med dessa uttalade syften. Exempel på organisationer som arbetar för acceptans av pedofili är Ipce, MARTIJN och partiet PNVD.

4. 1. Organisationer och resurser mot sexuella övergrepp på barn
Det finns även en stor grupp organisationer som försöker motverka pedofilers sexuella övergrepp på barn. Bland de mest namnkunniga finns Ecpat och Rädda barnen."



Gita
CITAT (pejori @ 25-10-2009, 15:08) *
Pedofili är ingen medfödd sexualitet, den är förvärvad under barndommen, på grund av övergrepp.

Du säger ju dig har forskat på just pedofili, på vilken nivå och i vilket sammanhang framgår dock inte.
Hur som helst borde du väl i allafall vara så påläst så att du vet att det bara en del forskningvärlen som hävdar
att pedofili är förvärvad under barndomen p.g.a övergrepp, minst lika många klassar det som en medfödd läggning vars orsak man vet lika lite om som man vet homosexualitet och för den delen även heterosexulitet.
Gita
Anma
När jag tänker med hjärnan, i den mån jag har en, så håller jag med att det är ok, eller inte ok egentligen, men acceptabelt med pedofila tankar så länge de inte går i handling.

Men mitt hjärta och mina känslor håller inte med. Ett barn som inte ens kommit i puberteten ska inte i något fall någonsin sexualiseras, varken i någons huvud eller på annat sätt. Däremot kan jag till viss del förstå att en vuxen kan tända på en trettonåring som fått bröst och andra kvinnliga attribut, i synnerhet som man ska se ut idag i den åldern. Men jag tycker inte att det är ok för det.
Chamomille
CITAT (henriks @ 25-10-2009, 16:00) *
Det är du inte ensam om... sen den här tråden började har jag fikat med Grå flera gånger! giggle.gif

giggle.gif
Själv har jag tom fått en whisky efter vi höll på att frysa ihjäl efter sjönöd på skäret. Lite OT kanske blush.gif
ängsvädd
CITAT (pejori @ 25-10-2009, 14:52) *
Varför ska man du sitta och diskutera i tre hundra inlägg om något som inte finns?
Att det kanske finns en sådan pedofil som Nauti beskriver, medans det finns åtskilliga tusen av den sort som begår övergrepp på barn, IRL eller via internetsiter?

Hur vet du att det inte finns personer med pedofil läggning som enbart fantiserar om sex med barn och som INTE konsumerar barnporr eller begår övergrepp? Har det gjorts någon undersökning?
gnon49
Har själv fått vidrig email om barnporr i datorn. Och en sak är säker, det är inte några fullfjädrade pedofiler som skickar detta, utan fullfjädrade affärsmän som ser en lukrativ inkomstkälla i detta. Kriminella organisationer saluför det mesta på nätet, knark, barnporr, mm. allt har blivit en storindustri i handel med människor på nätet. Barn är en utsatt grupp i samhället men jag tror att dom flesta föräldrar har noga koll på vad dom gör, både när dom sitter vid datorn och när dom är utomhus o leker. Den bästa garanten för att barn inte hamnar i fel situationer är föräldrarna och hur dom, utan att skrämmas, talar om vad som gäller.
Men man kan aldrig helgardera sig, se bara vad som hände stackars Engla. Nej porrindustrin gör nog ingen större skillnad på barn eller vuxna, bara det genererar pengar.
Platinum
CITAT (ängsvädd @ 25-10-2009, 16:53) *
Hur vet du att det inte finns personer med pedofil läggning som enbart fantiserar om sex med barn och som INTE konsumerar barnporr eller begår övergrepp? Har det gjorts någon undersökning?


"I Tyskland startades 2005 "Projekt Dunkelfeld", för att förebygga sexuella övergrepp mot barn. De hade en nationell stödlinje för fånga upp personer som ännu inte har begått eller dömts för övergrepp - men som känner sexuell dragning till barn. Efter en nationell annonskampanj som informerade om möjligheterna att ringa till stödlinjen har hittills 750 män och två kvinnor hört av sig. 150 av dem har därefter genomgått professionell gruppbehandling inom projektet. Genom-snittsåldern är 38 år, man har känt till sin sexuella avvikelse, pedofili, sedan – 22-årsåldern och nästan 75 procent är uppenbart oroade över att känna som de gör.

Liknande hjälplinjer drivs även av organisationen "Stop it now!" som bland annat finns i Stor-britannien och USA. 2002-2005 ringde 1040 män och 1036 kvinnor till linjen i Storbritannien och Irland.

Niklas Långström, docent i barn och ungdomspsykiatri, sexbrottsforskare och chef för Centrum för våldsprevention vid Karolinska institutet och Åsa Regnér, generalsekreterare, RFSU - föreslog därför 2008 att den svenska regeringen skulle inrätta en liknande nationell hjälplinje i kombination med erbjudande om behandling. De föreslog ett Sexualmedicinskt centrum på Karolinska universitetssjukhuset skulle få i uppdrag att inrätta en hjälplinje." Hämtat från TovaForums informationssida om pedofili, http://www.tuvaforum.se/vad-ar-pedofili.asp.
ängsvädd
CITAT (Platinum @ 25-10-2009, 17:35) *
"I Tyskland startades 2005 "Projekt Dunkelfeld", för att förebygga sexuella övergrepp mot barn. De hade en nationell stödlinje för fånga upp personer som ännu inte har begått eller dömts för övergrepp - men som känner sexuell dragning till barn. Efter en nationell annonskampanj som informerade om möjligheterna att ringa till stödlinjen har hittills 750 män och två kvinnor hört av sig. 150 av dem har därefter genomgått professionell gruppbehandling inom projektet. Genom-snittsåldern är 38 år, man har känt till sin sexuella avvikelse, pedofili, sedan – 22-årsåldern och nästan 75 procent är uppenbart oroade över att känna som de gör.

Liknande hjälplinjer drivs även av organisationen "Stop it now!" som bland annat finns i Stor-britannien och USA. 2002-2005 ringde 1040 män och 1036 kvinnor till linjen i Storbritannien och Irland.

Niklas Långström, docent i barn och ungdomspsykiatri, sexbrottsforskare och chef för Centrum för våldsprevention vid Karolinska institutet och Åsa Regnér, generalsekreterare, RFSU - föreslog därför 2008 att den svenska regeringen skulle inrätta en liknande nationell hjälplinje i kombination med erbjudande om behandling. De föreslog ett Sexualmedicinskt centrum på Karolinska universitetssjukhuset skulle få i uppdrag att inrätta en hjälplinje." Hämtat från TovaForums informationssida om pedofili, http://www.tuvaforum.se/vad-ar-pedofili.asp.

Det låter mycket positivt. Det är effektivare än dödsstraff mot dem som har sexuella fantasier om barn. Skyddar barnen mycket bättre.
Magdis
Det tycker jag är rätt inställning till det hela, att folk som är drabbade av denna psykiska störning ska få hjälp att komma ur det.
Jag tycker det är skrämmande att vissa i den här tråden tycker att pedofili är något som ska ses på med respekt och förståelse. Sjukt!
*Stintan*
Tycker att det mesta verkar vara bara antaganden. Vem sjutton kan veta hur många s.k. pedofiler det finns som bara och enbart är det i sin fantasi och aldrig någonsin lever ut sin sexualitet. Om dom nu finns vad är isåfall problemet med dessa om de aldrig tittar suktande på barn, bilder på barn eller barnporr eller begår något annat övergrepp på barn? Det enda problemet torde ju vara att dom kanske inte kommer under vård och behandling för sin sjuka fantasi som ju inte drabbar någon annan än dom själva.

Eftersom vi inte känner till vilka det är, för det syns ju inte, märks inte, så behandlas dom ju redan som vilken annan människa som helst och blir lika acceperade som alla andra som håller sig inom de s.k. ramarna. Jag förstår därför inte varför en del lägger så mycket krut på att diskutera och försvara just denna typ av pedofiler. Vanligtvis när man diskuterar pedofiler handlar det väl om människor som skadar barn på ett eller annat sätt men man kanske ska gradera dom och diskutera varje grupp för sig. Vad sägs om lättpedofiler, mellanpedofiler och standardpedofiler?
Piccante
CITAT (ängsvädd @ 25-10-2009, 17:41) *
Det låter mycket positivt. Det är effektivare än dödsstraff mot dem som har sexuella fantasier om barn. Skyddar barnen mycket bättre.

tummenupp.gif absolut!
*Stintan*
CITAT (Gita @ 25-10-2009, 16:11) *
Fast enligt all statistik så är det en ganska liten del av förövarna som är personer med pedofil läggning, i det allra flesta fall är det sk.k .substitionsövergrepp, dvs. förövaren tänder inte på barn men använder sig av barnet som ett substitut för en vuxen partner och då är nästan alltid förrövaren en heterosexuell person och oftast en person som befinner sig i djup kris av något slag.
Gita
Nu menar jag de övergrepp som är vanligast dvs. övergrepp som sker i hemmen inom familjen och inte övergrepp som utförs av helt okända personer


Jag tycker nog att alla som sitter hemma och tittar på barnporr också är förövare och bidrar till spridning. Varför begränsar du dig till övergrepp i hemmen? Det behöver väl inte vara en aktiv handling för att det ska betraktas som övergrepp.
Gita
CITAT (Magdis @ 25-10-2009, 17:45) *
Det tycker jag är rätt inställning till det hela, att folk som är drabbade av denna psykiska störning ska få hjälp att komma ur det.
Jag tycker det är skrämmande att vissa i den här tråden tycker att pedofili är något som ska ses på med respekt och förståelse. Sjukt!

Även om man klassar pedofili som en psykisk sjukdom eller störning vilket jag inte gör, så är min bestämda uppfattning att också psykiskt sjuka skall behandlas men respekt och förståelse.
Gita
Gunilla T
CITAT (Gita @ 25-10-2009, 18:52) *
Även om man klassar pedofili som en psykisk sjukdom eller störning vilket jag inte gör, så är min bestämda uppfattning att också psykiskt sjuka skall behandlas men respekt och förståelse.
Gita

Heder åt dig Gita..och även ni andra som orkar hävda ett humanistiskt perspektiv på ett så svårt ämne.
Gita
Jag tänker avsluta den här diskussionen för min del nu, vill bara säga att det varit en givande och med några få undantag balanserad och respektfull debatt om ett väldigt svårt ämne där det väl inte finns nägra egentliga svar. Tack allesammans!
Gita
CillaM
Alltså, nu har jag läst några dagar i denna tråd och kan bara säga några saker, sedan är jag av med det:

1) Att fotografera eller filma barn i situationer som barn inte ska befinna sig, är rent olagligt, till att börja med. Där har övergreppen startat.

2) Att sprida skiten via brev, internet eller annat sätt bidrar till att detta sätt att tänka också sprider sig. Även detta är olagligt och ett övergrepp.

3) Att ladda ner, lagra och vidarebefodra bilder av det här slaget är olagligt.

Att det skrivits så mycket konstigt i denna tråd struntar jag i. Jag vill bara klargöra mina åsikter.

Sedan om människorna klassas som sjuka individer, oavsett vilken position de befinner sig på samhällsstegen, det skiter jag fullständigt i. De ska kastreras, lobotomeras och sedan slängas. Jag hade gärna sett dödsstraff på detta och tidelag. Detta är alltså min åsikt. Sådana individer har bränt sina broar, skepp osv., till det samhälle där barn och ungdomar växer upp och som de, och vi andra ska leva i.

Vi har i dag i västvärlden alldeles för stor s.k. "förståelse" för det som vi anser är sjukt. Visst, pedofili och alla dessa avarter som både våldtäkt, tidelag och så vidare, det ÄR sjukt. Men, är det en sjukdom? Nej, det tror jag inte ett skit på.

OBS! Hypotetiskt tänkt! Så för att göra det lättare för oss, varför inte göra oss av med dessa eländiga? För allvarligt, tror vi verkligen att vi kan fortsätta att älska den person vi någon gång gifte oss med, och som nu visat sig vara en pedofil? OBS! Hyptotetiskt tänkt!
Nauti
CITAT (CillaM @ 25-10-2009, 19:22) *
Alltså, nu har jag läst några dagar i denna tråd och kan bara säga några saker, sedan är jag av med det:

1) Att fotografera eller filma barn i situationer som barn inte ska befinna sig, är rent olagligt, till att börja med. Där har övergreppen startat.

2) Att sprida skiten via brev, internet eller annat sätt bidrar till att detta sätt att tänka också sprider sig. Även detta är olagligt och ett övergrepp.

3) Att ladda ner, lagra och vidarebefodra bilder av det här slaget är olagligt.

Att det skrivits så mycket konstigt i denna tråd struntar jag i. Jag vill bara klargöra mina åsikter.

Sedan om människorna klassas som sjuka individer, oavsett vilken position de befinner sig på samhällsstegen, det skiter jag fullständigt i. De ska kastreras, lobotomeras och sedan slängas. Jag hade gärna sett dödsstraff på detta och tidelag. Detta är alltså min åsikt. Sådana individer har bränt sina broar, skepp osv., till det samhälle där barn och ungdomar växer upp och som de, och vi andra ska leva i.

Vi har i dag i västvärlden alldeles för stor s.k. "förståelse" för det som vi anser är sjukt. Visst, pedofili och alla dessa avarter som både våldtäkt, tidelag och så vidare, det ÄR sjukt. Men, är det en sjukdom? Nej, det tror jag inte ett skit på.

OBS! Hypotetiskt tänkt! Så för att göra det lättare för oss, varför inte göra oss av med dessa eländiga? För allvarligt, tror vi verkligen att vi kan fortsätta att älska den person vi någon gång gifte oss med, och som nu visat sig vara en pedofil? OBS! Hyptotetiskt tänkt!
Enkelt, de är människor precis som du och jag och förtjänar samma rättigheter som vi gör.

Nu tänker inte jag heller ägna mer tid åt den här tråden. Det blir bara en massa upprepande.
CillaM
Nej, de är inte människor som du och jag, de har försakat sina rättigheter när de gjort vad de gjort. De har bränt sina broar till samhället och sina rättigheter. Vi har inte bara stora rättigheter, vi har även skyldigheter, och en skyldighet är att värna om barn, ungdomar och det vi tagit oss an. De som bryter mot detta har inga rättigheter överhuvudtaget. Så, enkelt är det.


Attans, nu var jag där o svarade iaf. Jaja...
Elisabeth-Västkustkolonisten
CITAT (Gita @ 25-10-2009, 19:00) *
Jag tänker avsluta den här diskussionen för min del nu, vill bara säga att det varit en givande och med några få undantag balanserad och respektfull debatt om ett väldigt svårt ämne där det väl inte finns nägra egentliga svar. Tack allesammans!
Gita


Givande? Vad är givande när det handlar om pädofeli?
Nauti
CITAT (Elisabeth-Västkustkolonisten @ 25-10-2009, 19:44) *
Givande? Vad är givande när det handlar om pädofeli?
Lägg ner.
Alexander-VG-zon3
tror aldrig jag har sett så många missförstånd innan som i denna tråd.

Elisabeth-Västkustkolonisten
CITAT (Nauti @ 25-10-2009, 19:49) *
Lägg ner.


Nauti du försvarar djur men våra barn eller barnbarn är inte lika mycket värd för dig. Hur i all herrans namn kan man vara så?
Magdis
CITAT (CillaM @ 25-10-2009, 19:22) *
Vi har i dag i västvärlden alldeles för stor s.k. "förståelse" för det som vi anser är sjukt.

Håller med. Allt ska vara så mjäkigt okej...alla ska få göra som de vill och vad de vill.
Nauti och övriga "okejare"; pedofiler som aldrig utövar sex med barn eller tittar på barnporr kommer ju knappast nånsin att upptäckas så ni behöver nog inte vara så oroliga att vi ska komma och straffa dem för nåt de inte gjort. Jag har dessutom aldrig sagt ett ord om att jag tycker att man ska straffas när man inte gjort något.

Det jag står för i den här frågan är att jag inte tycker att pedofili bör betraktas som en sexuell läggning. Att vilja ha sex med barn är FEL från början till slut. Detta kommer jag aldrig att ändra åsikt om.
Jag undrar vad homosexuella känner inför att bli jämförda med pedofiler. Jag skulle iaf känna mig djupt kränkt.
*Stintan*
CITAT (flaxss @ 25-10-2009, 19:51) *
tror aldrig jag har sett så många missförstånd innan som i denna tråd.


Så bra då att du har förstått allting rätt wink.gif
Alexander-VG-zon3
CITAT (*Stintan* @ 25-10-2009, 20:28) *
Så bra då att du har förstått allting rätt wink.gif


långt ifrån.
pejori
CITAT (Magdis @ 25-10-2009, 20:12) *
Håller med. Allt ska vara så mjäkigt okej...alla ska få göra som de vill och vad de vill.
Nauti och övriga "okejare"; pedofiler som aldrig utövar sex med barn eller tittar på barnporr kommer ju knappast nånsin att upptäckas så ni behöver nog inte vara så oroliga att vi ska komma och straffa dem för nåt de inte gjort. Jag har dessutom aldrig sagt ett ord om att jag tycker att man ska straffas när man inte gjort något.

Det jag står för i den här frågan är att jag inte tycker att pedofili bör betraktas som en sexuell läggning. Att vilja ha sex med barn är FEL från början till slut. Detta kommer jag aldrig att ändra åsikt om.
Jag undrar vad homosexuella känner inför att bli jämförda med pedofiler. Jag skulle iaf känna mig djupt kränkt.



Det är väl där knäckfrågan är. .
Man kan ju som Stintan sa, inte se i kön på ica vem som har tankar om sex med barn, så dom lär ju inte straffas.
Det är när första bilden laddas ner/första övergreppet begås som personen ska behandlas/straffas enl. samhällets normer.

Kan man sedan fånga upp förövare innan är det bra, då ett övergrepp är ett för mycket.

CITAT (flaxss @ 25-10-2009, 19:51) *
tror aldrig jag har sett så många missförstånd innan som i denna tråd.



Utveckla gärna hur du menar med missförstånd.
Jag är nyfiken på, hur du menar bara.
pejori
CITAT (Markus_H @ 25-10-2009, 16:00) *
Egentligen förstår jag inte varför du frågar för ingen i tråden har väl påstått att de stödjer detta eller?
A) nej givetvis inte.
B) Ja spridning av barnpornografi ska vara brottsligt, de som tillhandahåller servrar för spridning borde straffas som medskyldiga.
C) Stoppa spridning av barnporr, ifrågasätta om barn ska objektiviseras och sexualiseras i reklam, ska klädkedjor sälja "sexiga" underkläder designade för vuxna till barn osv, föräldrar som sprider bilder på sina nakna barn p odla.nu och både här och där borde informeras om att det baa är att högerklicka och välja save picture så finns bilden i någon annans dator. uppsökande vård för personer med riskbeteende och framför allt vård över huvudtaget. Enligt ett inlägg jag läste på nätet så kritiserade läkare att det saknas kompetens och vårdplatser för dessa personer.


Då är jag klar över hur du menar.
Punkten A var nämligen det som var den stora och mest röriga delen av hela tråden, om det är en ok. läggning.
Alexander-VG-zon3
CITAT (pejori @ 25-10-2009, 20:43) *
Utveckla gärna hur du menar med missförstånd.
Jag är nyfiken på, hur du menar bara.


jag menar det jag skrev, men det är för mycket att förklara så jag orkar inte det just nu. jag förstår varför Nauti inte orkar svara. dels när man måste förklara flera gånger om att man inte tycker det är oki med porrindustri, handlingar som skadar, sex med barn m.m.

men att alla är människor och en fantasi inte är straffbart och att man inte kan slå ihjäl halva jordens befolkning.

har dom gjort nåt så är det ett brott och dom ska man hjälpa och vårda eller ge ett straff.

pejori
CITAT (flaxss @ 25-10-2009, 20:51) *
jag menar det jag skrev, men det är för mycket att förklara så jag orkar inte det just nu. jag förstår varför Nauti inte orkar svara. dels när man måste förklara flera gånger om att man inte tycker det är oki med porrindustri, handlingar som skadar, sex med barn m.m.

men att alla är människor och en fantasi inte är straffbart och att man inte kan slå ihjäl halva jordens befolkning.

har dom gjort nåt så är det ett brott och dom ska man hjälpa och vårda eller ge ett straff.


Ok..Då är jag med hur du tänker.
Var bara nyfiken på, vad du menade. tummenupp.gif
Alexander-VG-zon3
CITAT (pejori @ 25-10-2009, 20:54) *
Ok..Då är jag med hur du tänker.
Var bara nyfiken på, vad du menade. tummenupp.gif


jag kan inte skriva för Nauti (han får såfall rätta mig om jag har fel)

men det jag skrev är nästan som Nauti menar och har menat hela tiden. så farligt lät det väl inte eller vad tycker du?

som jag skrev innan så skiljer jag på fantasi/handling och person. en handling som skadar är ett brott.
pejori
CITAT (flaxss @ 25-10-2009, 21:02) *
jag kan inte skriva för Nauti (han får såfall rätta mig om jag har fel)

men det jag skrev är nästan som Nauti menar och har menat hela tiden. så farligt lät det väl inte eller vad tycker du?

som jag skrev innan så skiljer jag på fantasi/handling och person. en handling som skadar är ett brott.


Tror du och jag läste inläggen lite olika, det var därför jag frågade dej.
DIN åsikt/ståndpunkt är jag klar med, och jag är helt överrens om, att inte slå ihjäl någon enbart på misstanke.
gnon49
visst är övergrepp på barn ett brott som skall straffas hårt, men när en del ungdomar ger sig på äldre och då ofta handikappade personer så att dom får uppsöka sjukhus och se sitt trygga liv förstört, är dom också djur som skall låsas in för tid o evighet. Alla knivdåd med dödlig utgång, hur skall vi se på det. Överfall på oskyldiga människor berör oss alltid illa och själv tycker jag att straffen borde skärpas rejält. Men vi skall inte vara olika inför lagen. Då krackelerar rättssystemet och vi vet inte var det slutar.
Anki på Öland
CITAT (Nauti @ 25-10-2009, 12:46) *
......................Det finns inga som helst belägg för att en pedofil inte skulle ha samma förmåga till självkontroll som du och jag.


Och var hittar du belägg för det påståendet???
ANki
Anki på Öland
CITAT (Nauti @ 25-10-2009, 12:52) *
...............................Pedofiler är helt vanliga människor och har därför förmågan att kunna se vad deras handlingar leder till för konsekvenser. De är inte empatilösa sadister.

............................Det är inte en person som är representativ för alla andra pedofiler.............................


Hur vet du det???? Du säger ju hela tiden att "det är inte rimligt att......." Du har ju ingen som helst grund för dina antaganden mer än att du TYCKER att det är rimligt.
ANki
Anki på Öland
CITAT (Nauti @ 25-10-2009, 13:45) *
..........................Precis så ser det med största sannolikhet ut hos pedofilerna också med den skillnaden att det förmodligen är en mindre andel som kollar på barnporr p.g.a. att de är medvetna om att de då ökar efterfrågan och att det är olagligt.................


Nu är du där igen - med största sannolikhet.... och förmodligen.... VAD har du för grund till detta??? Varför är det sannolikt??
Anki
*Stintan*
CITAT (gnon49 @ 25-10-2009, 21:26) *
visst är övergrepp på barn ett brott som skall straffas hårt, men när en del ungdomar ger sig på äldre och då ofta handikappade personer så att dom får uppsöka sjukhus och se sitt trygga liv förstört, är dom också djur som skall låsas in för tid o evighet. Alla knivdåd med dödlig utgång, hur skall vi se på det. Överfall på oskyldiga människor berör oss alltid illa och själv tycker jag att straffen borde skärpas rejält. Men vi skall inte vara olika inför lagen. Då krackelerar rättssystemet och vi vet inte var det slutar.


Det kanske hör till en annan diskussion.
pimpim2
Jag har inte lagt mig i denna diskussion tidigare, har tyckt att nivån på era åsikter varit mer påhopp på person än argument. Men nu till min "lilla berättelse".

För ett par år sedan hade jag ett samtal med en gammal man som berättade om saknaden av sin fru som avlidit några månader innan vårt möte. Han hade otroliga minnen, om lyckliga tider och om sorg dom gått igenom tillsammans. Han pratade länge, berättade om hur stolt han varit över sin fru och sina barn. Efter några timmar sa han, "fast jag är nog en så´n där pedofil". Jag såg nog lite förvånad ut, och han satte upp handen för att visa att jag inte skulle säga något. Han bara fortsatte berätta att han alltid drömt om att barn tittade på honom när han onanerade. Men hans största dröm var att smeka en liten flickstjärt. Ingen av dessa drömmar hade han gjort verklighet av. Men de 3 gånger hans fru fick barn, så rakades hennes kön och han låtsades att hon var hans lilla flicka.


Jag grät när han berättat färdigt. Har tänkt mycket på det han sa och kan se att det finns många nyanser………

Anki på Öland
CITAT (Gita @ 25-10-2009, 15:30) *
................en grupp med den specifika läggningen att de blir sexuellt attraherade av barn, medans du och många andra pratar om den lilla grupp som har begått övergrepp på barn..............Gita


Men HUR vet ni att den gruppen ni talar om existerar???
Anki
*Stintan*
CITAT (flaxss @ 25-10-2009, 20:51) *
jag menar det jag skrev, men det är för mycket att förklara så jag orkar inte det just nu. jag förstår varför Nauti inte orkar svara. dels när man måste förklara flera gånger om att man inte tycker det är oki med porrindustri, handlingar som skadar, sex med barn m.m.

men att alla är människor och en fantasi inte är straffbart och att man inte kan slå ihjäl halva jordens befolkning.

har dom gjort nåt så är det ett brott och dom ska man hjälpa och vårda eller ge ett straff.


Nu är det väl snarare Nauti som inte velat förstå vad många andra skrivit. Att han framställt sina åsikter som någon sorts fakta har ju flera reagerat på och det är faktiskt väldigt svårt att ta sånt på allvar. Dessutom pratar Nauti om människor som ingen känner till, som aldrig på något sätt agerar eller lever som en pedofil, som kan vara vem som helst men som tydligen har sexuella fantasier som enbart stannar vid fantasier med små barn, på samma sätt som vi andra kan fantisera om att få åka till ett varmare land fast vi inte har råd när det är 20 grader kallt och stormen viner.

Han skriver sida upp och sida ner att dessa människor ska respekters och och inte dömas för sin sexuella läggning. I praktiken så varken döms dom eller respekteras mindre än andra människor eftersom ingen vet vilka de är eller det skulle kunna vara vem som helst. Därför förstår inte jag varför han ha tjatar om respekt och inte döma. Att inrätta någon sorts hjälpcentra för dessa fantasipedofiler vore väl bra om det nu går att rehabilitera dom.

Att vi sedan är många som tycker att pedofiler inte förtjänar någon respekt är inte det minsta konstigt eftersom barn är okränkbara. Det är lätt att säga att man ska skilja på person och handling men jag skulle inte kunna det när det gäller en pedofil som utnyttjar barn genom sina handlingar. Hur ska man kunna respektera en människa som förgriper sig på små barn? Det finns inga som helst förmildrande omständigheter. Sådana människor förtjänar bara förakt och en enkel biljett till någon avlägsen träskfylld Robinsonö.
Som tur är har vi alla rätt till våra åsikter.
Alexander-VG-zon3
CITAT (*Stintan* @ 25-10-2009, 23:19) *
Nu är det väl snarare Nauti som inte velat förstå vad många andra skrivit. Att han framställt sina åsikter som någon sorts fakta har ju flera reagerat på och det är faktiskt väldigt svårt att ta sånt på allvar. Dessutom pratar Nauti om människor som ingen känner till, som aldrig på något sätt agerar eller lever som en pedofil, som kan vara vem som helst men som tydligen har sexuella fantasier som enbart stannar vid fantasier med små barn, på samma sätt som vi andra kan fantisera om att få åka till ett varmare land fast vi inte har råd när det är 20 grader kallt och stormen viner.

Han skriver sida upp och sida ner att dessa människor ska respekters och och inte dömas för sin sexuella läggning. I praktiken så varken döms dom eller respekteras mindre än andra människor eftersom ingen vet vilka de är eller det skulle kunna vara vem som helst. Därför förstår inte jag varför han ha tjatar om respekt och inte döma. Att inrätta någon sorts hjälpcentra för dessa fantasipedofiler vore väl bra om det nu går att rehabilitera dom.

Att vi sedan är många som tycker att pedofiler inte förtjänar någon respekt är inte det minsta konstigt eftersom barn är okränkbara. Det är lätt att säga att man ska skilja på person och handling men jag skulle inte kunna det när det gäller en pedofil som utnyttjar barn genom sina handlingar. Hur ska man kunna respektera en människa som förgriper sig på små barn? Det finns inga som helst förmildrande omständigheter. Sådana människor förtjänar bara förakt och en enkel biljett till någon avlägsen träskfylld Robinsonö.
Som tur är har vi alla rätt till våra åsikter.


gör den personen ett brott så skulle jag inte gilla den personen bara för att den ev förgrep sig på ett barn eller nåt annat som djur.

men dom måste ju ändå få hjälp att bli ''friska'' (hittade inget bättre ord) med vård men samtidigt ett straff. och få en andra chans här skiljer jag på handling och person. eller är jag för ''snäll'' vad vet jag.

skulle en grupp personer ''komma ut'' med att vara pedofiler så skulle nog deras liv inta vara så roligt. även om dom aldrig skulle göra mer än att fantiserar. och vem vet om dom skulle våga söka hjälp om alla hatade dom och vill döda dom. det är så jag uppfattat flera här att dom hatar alla pedofiler och vill döda dom oavsett om dom inte skadar någon. jag skulle inte hata en pedofil bara för att h'n är en pedofil fast jag skulle nog känna mig konstig i h'n närvara och skulle inte ha mina barn nära en sådan person om jag visste att den var pedofil. är det inte bättre att förklara för den personen att söka hjälp och vård. eller ? än att hugga av skallen direkt.

eller ska alla pedofiler som ''kommer'' ut dö vid minsta antydan till att vara pedofil och bara fantisera.

pejori
CITAT (flaxss @ 25-10-2009, 23:33) *
gör den personen ett brott så skulle jag inte gilla den personen bara för att den ev förgrep sig på ett barn eller nåt annat som djur.

men dom måste ju ändå få hjälp att bli ''friska'' (hittade inget bättre ord) med vård men samtidigt ett straff. och få en andra chans här skiljer jag på handling och person. eller är jag för ''snäll'' vad vet jag.

skulle en grupp personer ''komma ut'' med att vara pedofiler så skulle nog deras liv inta vara så roligt. även om dom aldrig skulle göra mer än att fantiserar. och vem vet om dom skulle våga söka hjälp om alla hatade dom och vill döda dom. det är så jag uppfattat flera här att dom hatar alla pedofiler och vill döda dom oavsett om dom inte skadar någon. jag skulle inte hata en pedofil bara för att h'n är en pedofil fast jag skulle nog känna mig konstig i h'n närvara och skulle inte ha mina barn nära en sådan person om jag visste att den var pedofil. är det inte bättre att förklara för den personen att söka hjälp och vård. eller ? än att hugga av skallen direkt.

eller ska alla pedofiler som ''kommer'' ut dö vid minsta antydan till att vara pedofil och bara fantisera.


Med det svaret flaxss, bekräftade du det jag har läst hela tiden, nämligen att även om man har en human mäniskosyn och inte vill avrätta/kastrera alla med den sexuella preferensen (att tända på barn) och det vill inte jag heller, , så vill man inte att dessa individer arbetar med barn

Det var det jag menade med att vi läser inläggen olika men jag förstog att du menade så här.
endast en debattör tycker det är ok att dessa arbetar med barn.





Blev lite rörigt, men jag tror du/ni förstår vad jag menar.
Alexander-VG-zon3
CITAT (pejori @ 25-10-2009, 23:52) *
Med det svaret flaxss, bekräftade du det jag har läst hela tiden, nämligen att även om man har en human mäniskosyn och inte vill avrätta/kastrera alla med den sexuella preferensen (att tända på barn) och det vill inte jag heller, , så vill man inte att dessa individer arbetar med barn

Det var det jag menade med att vi läser inläggen olika men jag förstog att du menade så här.
endast en debattör tycker det är ok att dessa arbetar med barn.


Blev lite rörigt, men jag tror du/ni förstår vad jag menar.


då förstår vi varandra, dock var mitt inlägg också riktagt till många i tråden och till stintan och till flera.

men så jag skrev nu har jag också menat innan i tråden.

jag vill inte heller att dom som begår sexualbrott ska jobba med barn och vill inte ha dom nära mina barn heller.

men då förstår vi varandra smiley_small_hug.gif
pejori
CITAT (flaxss @ 26-10-2009, 00:12) *
då förstår vi varandra, dock var mitt inlägg också riktagt till många i tråden och till stintan och till flera.

men så jag skrev nu har jag också menat innan i tråden.

jag vill inte heller att dom som begår sexualbrott ska jobba med barn och vill inte ha dom nära mina barn heller.

men då förstår vi varandra smiley_small_hug.gif


smiley_small_hug.gif jadå det gör vi och så uppfattade jag din inställning tidigare också.
Men det var som jag sa endast en som tyckte det var ok och det var den jag slog ner på. smiley_small_hug.gif
*Stintan*
CITAT (flaxss @ 25-10-2009, 23:33) *
gör den personen ett brott så skulle jag inte gilla den personen bara för att den ev förgrep sig på ett barn eller nåt annat som djur.

men dom måste ju ändå få hjälp att bli ''friska'' (hittade inget bättre ord) med vård men samtidigt ett straff. och få en andra chans här skiljer jag på handling och person. eller är jag för ''snäll'' vad vet jag.

skulle en grupp personer ''komma ut'' med att vara pedofiler så skulle nog deras liv inta vara så roligt. även om dom aldrig skulle göra mer än att fantiserar. och vem vet om dom skulle våga söka hjälp om alla hatade dom och vill döda dom. det är så jag uppfattat flera här att dom hatar alla pedofiler och vill döda dom oavsett om dom inte skadar någon. jag skulle inte hata en pedofil bara för att h'n är en pedofil fast jag skulle nog känna mig konstig i h'n närvara och skulle inte ha mina barn nära en sådan person om jag visste att den var pedofil. är det inte bättre att förklara för den personen att söka hjälp och vård. eller ? än att hugga av skallen direkt.

eller ska alla pedofiler som ''kommer'' ut dö vid minsta antydan till att vara pedofil och bara fantisera.


Nu är jag ju inte för dödsstraff men säkert skulle jag tycka att en person som förgripit sig på min dotter inte är värd att få leva. Det innebär inte att jag skulle slå ihjäl vederbörande (tror jag).

Av vilken anledning skulle en grupp människor "komma ut" med att dom var pedofiler? Självklart skulle dom bli illa omtyckta.
Jag antar och hoppas att du inte drar paralleller mellan homosexuella och pedofiler som Nauti gör. Jag tycker att det är ett hån mot homosexuella att göra en sådan jämförelse. Pedofiler gör barn illa och begår övergrepp, homosexuella gör inte illa någon. Och dom som enbart fantiserar om barn blir ju inte särbehandlade av någon för sin läggning eftersom ingen vet så varför ska dom "komma ut".
Hjälp och vård? Ja om det går att bota. Men kan man bota sexuella läggningar? Minsta lilla övergrepp på barn bör oavsett ge ett hårt straff. Ge en andra chans skriver du, ja det skulle nog jag ha svårt att ge någon som förstört ett barns liv.
Berith
Hur botar man en pedofil? Jag menar, hur går behandlingen till? Vad ingår i sån vård? Det handlar ju om känslor, hur ändrar man såna?

Jag antar att det handlar mycket om samtal och förklaringar och diskussioner och att förhoppningen är att pedofilen i slutändan ska få en aha-upplevelse om att det han håller på med är så totalt fel som nånting bara kan bli.

Kan någon vara pedofil bara genom sina tankar och fantasier? Måste han inte ha gjort nåt också? Dum jämförelse kanske, men jag tänker mej att det är som tex pyromani... Kan man vara pyroman utan att ens ha eldat på nånting? Bara genom sina fantasier?
Nauti
CITAT (pejori @ 26-10-2009, 00:15) *
smiley_small_hug.gif jadå det gör vi och så uppfattade jag din inställning tidigare också.
Men det var som jag sa endast en som tyckte det var ok och det var den jag slog ner på. smiley_small_hug.gif
Vem tyckte att det var okej? Det måste jag ha missat.

CITAT (Berith @ 26-10-2009, 06:51) *
Hur botar man en pedofil? Jag menar, hur går behandlingen till? Vad ingår i sån vård? Det handlar ju om känslor, hur ändrar man såna?

Jag antar att det handlar mycket om samtal och förklaringar och diskussioner och att förhoppningen är att pedofilen i slutändan ska få en aha-upplevelse om att det han håller på med är så totalt fel som nånting bara kan bli.

Kan någon vara pedofil bara genom sina tankar och fantasier? Måste han inte ha gjort nåt också? Dum jämförelse kanske, men jag tänker mej att det är som tex pyromani... Kan man vara pyroman utan att ens ha eldat på nånting? Bara genom sina fantasier?
Du kan väl vara besatt av eld och tanken att bränna upp saker trots att man aldrig bränt upp någonting? Man kan tända på barn och ha sexuella fantasier om barn utan ha sexuellt utnyttjat ett barn. Det är väldigt simpelt.

Det är samhället som har en föråldrad och fördomsfull syn på pedofili, pedofilerna i sig är det ingenting fel på.
Nauti
CITAT (*Stintan* @ 26-10-2009, 00:27) *
Jag tycker att det är ett hån mot homosexuella att göra en sådan jämförelse. Pedofiler gör barn illa och begår övergrepp, homosexuella gör inte illa någon.
Vad menar du? Homosexuella tillhör ju inte normen, de har en sjukdom, en perversion som borde botas! De är äckliga och vidriga våldtäktsmän. De tänder på alla män och är en samhällsfara eftersom de inte kan kontrollera sina sexuella lustar! Vem vill att någon närstående skall bli våldtagen av en bög?

Nej, pedofiler gör inte barn illa eller begår övergrepp enbart av det faktum att de är pedofiler. Det har tagits upp flera gånger i tråden, även något exempel här på slutet. Om du ändå inte lyckas ta in någonting av det simpla och förtydligade som skrivits innan för att försöka klargöra alltihop så är det ju ingen mening med att du ödslar tid på tråden? Du förstår ändå ingenting av det någon har att säga eller kan ta åt dig. Om du ändå är så inskränkt och förblindad så kvittar det. Homosexualitet är ett väldigt bra exempel för det finns mängder av sådana som känner samma sak för homosexuella som du gör för pedofiler. Du är en bakåtsträvare och inga av dina åsikter leder till ett bättre samhälle i slutändan. Bara mer lidande. Men det förstår du ju heller inte. Så jag vet inte varför jag skulle ödsla mer tid på dig sad.gif
Grå
CITAT (Nauti @ 26-10-2009, 07:15) *
Du är en bakåtsträvare och inga av dina åsikter leder till ett bättre samhälle i slutändan. Bara mer lidande. Men det förstår du ju heller inte. Så jag vet inte varför jag skulle ödsla mer tid på dig sad.gif


"När argumenten tryter demoniserar man motståndaren..." var det någon som skrev tidigare.

Är det pedofilerna som ska lära samhället vad som är ok i sexuella sammanhang eller är det samhället som ska lära pedofilerna? Lär man en pedofil att det inte är ok att vilja ha sex med barn genom att framhärda att det är helt ok?

(Nej Nauti, jag pratar inte med dig utan ställer frågan generellt. Du är ju bara ett litet svin som käkar upp pärlor som folk kastar omkring sig)

Aqvakul, svaret på din fråga är att det bara är Gud som kan hjälpa mina barn i en sådan situation som du beskrev, men jag är benägen att hoppas och tro att de är tillräckligt intelligenta för att kunna bedömma vad som är rätt och fel här i livet.
Det du däremot ska ta dig en rejäl funderare på är vad du har sagt ja, tack och amen till i denna tråd. Nästa gång du håller ditt älskade lilla barnbarn i knät så ska du fundera om du verkligen tycker att det är ok att vuxna män i hennes närhet fantiserar om att få , som Pejori beskrev filmen, klä av henne blöjan och ha fullbordade samlag med henne. Kan du sedan stå upp och säga att det är helt ok att de gör det, bara de inte gör verklighet av det, så ska du ställa dig en timme eller två framför spegeln och fråga dig själva vem fan du är.

Att svenska föräldrar har bra koll på sina egna ungar är knappast en trött för de protituerade femåringarna i thailand som får göra verklighet av svenska mäns fantasier som inte vågar leva ut dem på hemmaplan.
Att ni överhuvudtaget kan anse att det är en baggis att människor i den här världen fantiserar om att få ha sex med barn är en ohyggligt skrämmande tanke. Hur jävla flata och passiva ska vi tillåtas bli i det här jävla ekorrhjulsamhället??
SKÄRP ER!!!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon