|
Full version: Barnpornografi
Sidor: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 09:10)  Gita, dömer du helt ärligt aldrig någon efter deras åsikt? Det beror på vad du menar, självklart skulle jag ta totalt avstånd för någon som gick ut och propagerade för /uppmanade till sex med barn även om denne inte gick till handling, precis som jag tar avstånd till någon som proagera för att man skall döda andra människor även om man inte vill utföra handlingen/avrättandet själv. Gita
Det är ju inte precis som att man blir olycklig över att vissa personer sällan har samma åsikter som en själv eller ska bjäfsa emot oavsett vad som diskuteras, när man läst era ståndpunkter i den här tråden. Jag är mycket, mycket tacksam att jag inte ingår i ert lag, för ni har inte rikigt alla sillsorter på julbordet, det är helt tydligt. Jag är mycket stolt över att få vara ert lilla hatobjekt och håller gärna den distansen även i fortsättningen.
"Inte beöva skämmas för att vara pedofil"... gode tid.
*Stintan*
27-10-2009, 11:02
CITAT (Gita @ 27-10-2009, 09:28)  Det beror på vad du menar, självklart skulle jag ta totalt avstånd för någon som gick ut och propagerade för /uppmanade till sex med barn även om denne inte gick till handling, precis som jag tar avstånd till någon som proagera för att man skall döda andra människor även om man inte vill utföra handlingen/avrättandet själv. Gita Ja det är ju så det är för alla tror jag att det inte alltid går att hålla isär sak och person. Är det inte det den här diskussionen har kommit att handla om egentligen. Jag tycker inte att det är det minsta konstigt att man om man tycker verkligt illa om och känner avsky för en företeelse också tycker illa om gruppen/personerna som representerar den, oavsett personerna propagerar/går till handling eller inte. Man sitter inte och dissikerar gruppen pedofiler och letar efter undantag när man hatar företeelsen de representerar.
CITAT (Ludwig @ 26-10-2009, 22:57)  Till att börja med vill jag lite försynt racka ner på dem som hävdar att diskussionen "inte handlar om" pedofiler som inte begår övergrepp. . nä det gör den inte. Tråden startades för en medlem sett ett program om utsatta barn, (alltså redan begågna övergrepp)
När man väl har pratat om nånting i ett tjugotal sidor så finns det nog ändå fog för att hävda att diskussionen till viss del faktiskt handlar om det. Och det ursprungliga ämnet var mest bara ett konstaterande att det är dåligt när barn råkar ut för hemska saker, och det är väl ärligt talat inte mycket att diskutera. Ändå är det det vi gör
Sen funderar jag lite på vad pedofiler är för några egentligen. Man kan förstås diskutera rena definitioner - är man pedofil om man inte utövar någonting utan bara fantiserar? Enligt vissa definitioner ur psykvården som jag tror någon nämnde är man enkelt uttryckt bara pedofil om det leder till problem. Med anda ord, man är inte pedofil bara i tanke alltså¨. Som berith sa, är man pyroman om man inte tänder på nått?Men det är ju ingen vidare konstruktiv definition. Visst är den konstruktiv, då ingen kan dömma någon som inte är en handling utan en fantasi.Och även om man inte är utövande pedofil ses man nog med oblida ögon av samhället. generalisera inte, det får ingen annan göra i debatten
Jag känner inga pedofiler själv, Då är det väl svårt att uttala sig på ett någorlunda opartiskt sätt vad jag vet, och de flesta som märks är förstås de som har dömts för brott, så det är svårt att uttala sig. Ändå gör du det. Men det verkar generalisering är inte acceptabelt enligt Nauti så gör inte det generalfelet själv. finnas flera kategorier av personer som eventuellt skulle kunna klassas som pedofiler. Dels finns det de som helt enkelt har föresatt sig att ha sex med barn, och inte bryr sig om vad någon annan tycker. Jag läste till exempel nån som sa "det är bäst att bara ha sex med barn under fyra, för då kommer de inte ihåg det när de blir äldre, så då kan de inte berätta". Inte okej, skulle jag nog vilja påstå. Där är vi överrensSen finns det de som har såna drifter, men som är medvetna om att barnen inte skulle tycka om det och därför låter bli. De blir mötta med ett hämningslöst hat och förakt, trots att vi egentligen borde vara stolta över dem. Hur vet du det? du varken känner någon eller vet något om hur det är (du kan bara gissa om du inget vet)Tänk dig själv hur det skulle vara att aldrig någonsin kunna leva ut några sexuella drifter, och inte ens kunna prata med någon om det. Det finns anledning att tycka synd om dem, men inte att hata dem. Finns många som inte hatar Dem utan deras handlingar så generalisera inte.
En del påstår att vissa barn kan attraheras av vuxna, på samma sätt som en del vuxna attraheras av barn - "teleiofil", heter det visst. Nu ställer jag mig i och för sig mycket tveksam till den idén, men det kan inte förnekas, att om det faktiskt vore så så skulle vi antagligen förneka det. Om man upptäckte att ens barn var teleiofil, då skulle man knappast berätta det för nån. Men så finns det uppenbarligen också de som känner en stark dragning till barn, men inte vill ha sex med dem i vanlig bemärkelse. Gissningar igen eftersom du inte känner någon Det verkar helt enkelt som att deras sexuella utveckling helt eller delvis har stannat av. De kan känna ett välbehag av att vara nära barn, eller en viss kategori av barn, på samma sätt som ett barn kan attraheras av andra barn. Om en femåring säger att hon är kär i sin kompis från dagis, då tycker man att det är gulligt, men om en trettioåring säger att hon är kär i en femåring, då är det inte så gulligt. För den kategorin blir det lätt totalkrock mellan känsla och förnuft. Man vill som förälder spontant inte att några sådana äckel Äckel!!! skulle vi inte tycka synd om dom nyss!!!ska komma i närheten av ens barn, men å andra sidan inser man (förhoppningsvis) att de faktiskt inte gör nån skada över huvud taget. Hur vet du det??? du vet väl inte om något barn uppfattar det som obehagligt,eller senare i livet mår dåligt av det
Jag är själv sadist. Däremot är jag inte särskilt intresserad av djur, varken på ena eller andra sättet. Men det är okej. Jag klarar mig bra utan din respekt. EEEE...Generalfel igen, läs om...Jag skrev att min respekt för sin läggning har dom inte, min respekt som mäniska har dom. Läs vad jag skriver, inte det du tror jag menar.
Vilket då, att kulturen blir våldsammare med tiden? Eller att det leder till problem i samhället i övrigt? Att det leder till problem för samhället i övrigt.
Redan de gamla grekerna använde sig av den tidens videovåld, i form av tragedier, för att uppnå "katarsis" - genom att man fick nog av våldet på teatern stillade man sina aggressionsdrifter och blev mindre benägen att själv begå våldshandlingar. 1969 blev Danmark först med att avkriminalisera pornografi. Många trodde att antalet våldtäkter skulle öka, eftersom man ansåg att pornografi uppmuntrade sexualbrottslingar. Istället minskade det markant. Men samma argument hörs fortfarande. Nyligen stiftade man i England en lag mot "våldsporr", som drabbar såna som mig. Jag känner många som tycker om att fotografera eller filma sig själva, och även visa resultatet för sina bekanta. En del är exhibitionister, och kan på det sättet får uttryck för sin sexualitet utan att behöva blotta sig för oskyldiga. (Alla inblandade är vuxna, för övrigt.) Nu har de plötsligt blivit kriminella. Och vad tänker en person som plötsligt har fått sin sexuella läggning kriminaliserad? Tänker han "oj, det är bäst att jag blir helt vanlig och heterosexuell istället, jag vill ju inte bryta mot lagen"? Nej, snarare tänker han "jaså är jag en brottsling, ja då kan ni ta alla era lagar och stoppa upp dem". Och minskad respekt för lagen är sällan särskilt lyckat. Att se våld på TV får inte folk att begå våldshandlingar. Att se pornografi får inte folk att begå våldtäkt, eller för den delen att ha sex. Att se "våldsporr" gör en inte till sadist. Och att se fotboll på TV får inte folk att spela fotboll - det får dem snarare att sitta inne och dricka öl. Här visar du att du inte har fattat ett dugg utan ser på olika saker med dom ögon som passar dej...Pornografin har lika många offer som våldet på gatorna har. Därför är också missbruket av droger högt inom gruppen som gör porr för andras nöjes skull.
Samma sak gäller naturligtvis för barnporr. Därmed inte sagt att det borde vara tillåtet; minderåriga bör inte själva ges ansvaret att bestämma om de vill vara med på sådant. Men det är viktigt att inse att det är därför det ska vara förbjudet, inte för att "pedofili är äckligt", eller för att "det uppmuntrar dem". Av den anledningen tycker jag till exempel inte att det är rimligt att (som idag) tecknad barnpornografi ska vara förbjudet. Bättre då att låta pedofilerna sysselsätta sig med sådant, istället för något annat. Du tycker alltså att en pedofil ska ha tillgång till barnfilmer eller tror du på allvar, att en pedofil tänder på tecknade barn!!!
När det gäller pornografi tycker jag också att det kan vara lite motbjudande ibland, men jag anser inte att det borde vara förbjudet. En bekant till mig (hon är också sadist) har till exempel jobbat med "våldsporr" i många år, och tycker fortfarande att det är jätteroligt. Så bra för henne då, men för den delen ska du inte generalisera igen (det får man inte här förstår du det för bara den som är fööör en läggning, inte den som är emot
Nej, det är ändå ingen över gymnasienivå som använder grafostatik nu för tiden. Däremot vore det intressant att veta varför en byggandsingejör känner sig mer kvalificerad än någon annan att diskutera pedofili? Du diskuterar med liv och lust, utan kunskap, så varför inte Ralf???
Då blir det ju av naturliga skäl lite svårt att bemöta dina argument. Ändå bemöter du argument utan att veta något.
Amen, brother. Går ju knappt att titta på ett barn nuförtiden utan att verka suspekt. Jag anser inte att gult är en färg. Det är en smak. Gult är surt, varför skulle annars citroner vara gula? Ja, det känner de också, i många fall. För homosexuella är inte märkbart mindre fördomsfulla än andra. Många homosexuella tycks anse att just den sexuella minoritet de tillhör är den enda som borde vara accepterad, att alla andra sexuella minoriteter är sjuka och äckliga. Jag vet inte hur mycket det påverkar pedofiler, men vi sadister påverkas definitivt. Och på samma sätt är det många som jämför sadister med pedofiler - som Pejori gjorde här ovan, till exempel - och det är många sadister som känner sig kränkta av det. Återigen en generalisering då det finns "många" som inte gör det. Sedan att gämföra sadister och homoxexuella med pedofiler är som att jämföra flyg med båt. homosexuella söker sig till pesoner med samma läggning, medans pedofiler söker sig till barn..Barn är inte likvärdiga, dom är inte pedofiler dom är offer.Hur förtryckt man än är tycks det inte hindra att man förtrycker andra. En kompis till mig blev rånad av en neger! Det är en MYCKET STOR psykisk påfrestning att se att någon normal människa ens kan fundera på att ta en neger i försvar! Hur kan du som inte ens är utsatt känna psykisk påfrestnning, när vi här, både utsatta och icke uttsatta inte får känna samma påfrestning gent emot pedofiler??? Selektiva känslor, eller gäller dom bara när det passar en viss persons syfte??? Så negrer som rånar är det inte synd om och han ska inte försvaras, men en pedofil som förgriper sig på barn ska ha respekt och försvar till tänderna....Väx upp för fan.
Ja men vad fint. Vilken trevlig person du verkar vara. Återigen man kan inte dömma folk på tanke och åsikt så visst är hon trevlig, det är säkert du med.
Men om det är dåligt med förståelse, då får jag allt tänka om min akademiska karriär. Välkommen du med.
ängsvädd
27-10-2009, 11:11
CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 11:02)  ..... Jag tycker inte att det är det minsta konstigt att man om man tycker verkligt illa om och känner avsky för en företeelse också tycker illa om gruppen/personerna som representerar den, oavsett personerna propagerar/går till handling eller inte. Man sitter inte och dissikerar gruppen pedofiler och letar efter undantag när man hatar företeelsen de representerar. Den inställningen är inte ett dugg till nytta för barnen. Om alla föraktar, hatar, vill införa dödsstraff även på de personer som upptäckt att de tänder på - vissa - barn men som inte begått något övergrepp så når man inte dessa personer och kan erbjuda dem behandling och hjälp att inte begå några övergrepp. Om man vet vilka personerna är som har en pedofil läggning så blir det lättare att klara upp brott, lättare att få dem att inte begå brott.
CITAT (Gita @ 27-10-2009, 09:28)  Det beror på vad du menar, självklart skulle jag ta totalt avstånd för någon som gick ut och propagerade för /uppmanade till sex med barn även om denne inte gick till handling, precis som jag tar avstånd till någon som proagera för att man skall döda andra människor även om man inte vill utföra handlingen/avrättandet själv. Gita Du menar väl inte att du har rätten att "självklart" dömma någon för en åsikt, men inte betty eller någon annan? Jag tycker precis som du när det gäller hets mot folkgrupp, men det är väl inte bara den ena sidan av diskusions panelen som är orsak till att världen ser ut som den gör.
CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 11:02)  Ja det är ju så det är för alla tror jag att det inte alltid går att hålla isär sak och person. Är det inte det den här diskussionen har kommit att handla om egentligen. Jag tycker inte att det är det minsta konstigt att man om man tycker verkligt illa om och känner avsky för en företeelse också tycker illa om gruppen/personerna som representerar den, oavsett personerna propagerar/går till handling eller inte. Man sitter inte och dissikerar gruppen pedofiler och letar efter undantag när man hatar företeelsen de representerar. Ibland måste man läsa lite mellan raderna och se helheten i texten och inte som stintan sa, slå ner på att man missat 1/1000000 personer som utgör undantaget till det som bekräftar regeln. För min personliga del tror jag att det är svårt att ha en disskusion, där man hela tiden måste betona,,"jag menar inte att alla är/gör så men många" och någon slår ner på att man generaliserar för man glömt att det sitter en pedofil på en öde ö i söderhavet utan barn och fantiserar, när man diskuterar övergrepp på barn i allmänhet och pedofili/pedofiler i synnerhet. Ska det ens gå att diskutera, så är det väl av vikt att man bara läser ord utan att tolka bakomliggande tankar man inte vet något om.. Att läsa "jag tror jag vet vad/Hur **** tänker, och jag tänker samma"" är inte ett bra underlag för mej. Att **** säger, "ni förvränger ju det jag säger, eller det vad inte så jag menade eller det vad inte det jag sa, du läste fel"... Hur ska jag/vi veta, när personen inte skriver vad den menar utan något helt annat??? Speciellt om samma person gör samma generalfel själv. CITAT (ängsvädd @ 27-10-2009, 11:11)  Den inställningen är inte ett dugg till nytta för barnen. Om alla föraktar, hatar, vill införa dödsstraff även på de personer som upptäckt att de tänder på - vissa - barn men som inte begått något övergrepp så når man inte dessa personer och kan erbjuda dem behandling och hjälp att inte begå några övergrepp. Om man vet vilka personerna är som har en pedofil läggning så blir det lättare att klara upp brott, lättare att få dem att inte begå brott. Är återigen emot dödsstraff... Men...Jag kommer alltid att stå på offrets sida, oavsett. För mej är det offret som ska ha hjälp, inte en handling som krossar en uppväxt, eller som tvingar någon att för resten av sitt liv, må dåligt för något som hände när dom var små, och ingen försvarade dom.
CITAT (Gita @ 27-10-2009, 09:20)  För övrigt är det ingen i den här tråden som försvarat övergrepp på barn, jag tror att vi alla tycker att det är helt oacceptabelt. Men det är väldigt viktigt att kunna skilja på någon som har begått övergrepp och någon som inte har gjort det, (oberoende av dennes sexuella läggning, ras, religiös tillhörighet m.m) Gita För att klargöra var jag själv står: Mej veterligen så vet jag ingen som jag kan säga mej hata. I det här fallet är det fantasierna och självklart vart dessa kan leda som jag hatar och som jag anser att man i möjligaste mån måste försöka stävja. Kanske är jag för optimistisk, men jag tror faktiskt att det finns en chans att lyckas med detta om man tidigt i livet får det inbankat i skallen att något är fel. Bara vi inte resignerar och antar en på något vis, tillåtande attityd i den här frågan. Men självklart kommer det att ta tid. Jämför gärna det något i stil med att äta människokött (om än en ganska makaber jämförelse kanske, men likväl ett okränkbart tabu som kommer på en klar andra plats är våra avkommors, d.v.s barnens, säkerhet). Jag tror att det är få som ens i sin vildaste fantasi skulle gå omkring och drömma om att sätta i sej grannens unge, även om att äta är en ännu primärare drift än att reproducera sej. Och kött som kött kan man ju tycka, bara lite olika tycke och smak (böjelse). Är det från början kopplat till avsky och något helt förkastligt så tror jag faktiskt att det går att få människor att börja rikta sina böjelser åt något annat håll än mot våra små heliga kalvar, barnen. Vi borde hålla fast vid vissa instinkter som finns med ända ner på reptilhjärnanivå. Att till varje pris skydda vår avkomma!! Underligtt att inte alla fattar det, när vi nu anser oss själva som de intelligentaste varelserna, överlägsna alla andra djurarter. Det går inte an, att t.ex som fågelmamma, tycka att det är o.k för en hungrig best att ens få komma i närheten av sina ungar och bara förlita sej på att den endast ska nöja sej med "att se men inte röra" när man dessutom ser den vissa tecken på att den slickar sej lystet om munnen. Så dum är inte ens en fågel. Det gäller att ta det säkra före det osäkra när man anar faran. Vart tog den instinkten vägen?? Så helt enkelt, "Tänk inte ens på det!", är det enda som ska accepteras och basuneras ut och inget annat, enligt min åsikt! Men att bunta ihop och slå ihjäl, nää! Håll dem borta från reviret bara.
ängsvädd
27-10-2009, 11:42
CITAT (pejori @ 27-10-2009, 11:32)  ..... Är återigen emot dödsstraff...Men...Jag kommer alltid att stå på offrets sida, oavsett. För mej är det offret som ska ha hjälp, inte en handling som krossar en uppväxt, eller som tvingar någon att för resten av sitt liv, må dåligt för något som hände när dom var små, och ingen försvarade dom. Har du tänkt på att offret som blivit sexuellt utnyttjad som barn sedan växer upp kan få samma drifter som sina föräldrar exvis om de varit förövaren? Naturligtvis håller jag med dig om att offret ska få all hjälp som finns, men det måste även de personer få som riskerar att begå övergrepp och brott - detta är ett smart sätt att skydda framtida offer så att de förhoppningsvis inte behöver bli offer, eller iaf minska antalet offer. Ett sätt att förebygga övergrepp.
CITAT (pejori @ 27-10-2009, 11:18)  Du menar väl inte att du har rätten att "självklart" dömma någon för en åsikt, men inte betty eller någon annan? Jag tycker precis som du när det gäller hets mot folkgrupp, men det är väl inte bara den ena sidan av diskusions panelen som är orsak till att världen ser ut som den gör. Nu läste du inte riktigt vad jag skrev, jag kan inte fördöma någon för att ha en viss syn på som i dethär fallet sex, om någon däremot går ut och propagera för/uppmanar tillsex med barn så är ju detta en handling som kan fördömas och något helt annat än att ha en viss sexuell läggning. Jag kan inte förstå varför så många har svårighet att skilja mellan läggning och handling. [u]Att säga att dödsstraff, dvs mord är OK är precis lika barbariskt som att säga att sex med barn är OK, båda är TOTALT OACCEPTABELT. [/u] Gita
CITAT (ängsvädd @ 27-10-2009, 11:42)  Har du tänkt på att offret som blivit sexuellt utnyttjad som barn sedan växer upp kan få samma drifter som sina föräldrar exvis om de varit förövaren? Naturligtvis håller jag med dig om att offret ska få all hjälp som finns, men det måste även de personer få som riskerar att begå övergrepp och brott - detta är ett smart sätt att skydda framtida offer så att de förhoppningsvis inte behöver bli offer, eller iaf minska antalet offer. Ett sätt att förebygga övergrepp. Där slog den fällan igen...  förlåt, ängsvädd det är inte lilla menat. Jag har inte tänkt, jag skrev tidigare att ca, 75% av alla förövare, har själva varit utsatta för övergrepp.. Innan jag halshöggs för att generalisera och någon skriker "så är det inte med alla pedofiler" så ja, jag pratar nu om den grupp som bevisligen har begått brott och avslöjats som förövare. Den grupp pedofiler jag pratar om, är ett offer som blivit förövare. Som offer ställer jag mej på hans Skriver han, fast jag vet att ca, 10% av kända förövare är kvinnor) sida, men handlingen han begått, kan jag inte ställa mej bakom. Som offer...ja..Som förövare ( handlingen)..nej. Som normalt "funtad" mäniska, kan man tycka att en som varit utsatt inte skulle begå brott mot barn, men det "sociala arvet" är hårt Tex, blir många ( inte alla) barn till missbrukare, själva missbrukare. Därför ska personer med pedofilistisk läggning inte ha tillgång till barn i någon fom. Man ska med alla medel, förhindra att dessa begår övergrepp. ( övergrepp som företelelse, betyder inte fullbordad våldtäkt utan kan vara en olämplig beröring)
Man kan inte säja att en pedofil som inte begått brott, ska få vara med barn om dom inte blir lidande, då man inte vet om personen lider tio år senare. Man behöver inte få ett omedelbart lidande, det kan komma senare, när man tömmer "farfars" skrivbord och hittar foto på sig själv naken med spretande ben. Därför ska personer med den läggningen, inte få arbeta med barn, pedofiler ska inte jobba med barn, varken på dagis, skola, kyrka, fritids eller någon plats där många barn samlas som grupp. Hade han tänt/fantiserat om fiskbullar eller andra döda ting, så visst, men har man en fantasi som går ut på att tillfredsställa en lust till en levande varelse som inte kan försvara sig, ska dom inte få tillgång till den varelsen. (barn och djur)
Allt blått är vad jag menar att man måste vara övertydlig, då man inte kan diskutera fenomenet som en hel grupp utan måste gardera sig för undantagen.
CITAT (Gita @ 27-10-2009, 12:00)  Nu läste du inte riktigt vad jag skrev, jag kan inte fördöma någon för att ha en viss syn på som i dethär fallet sex, om någon däremot går ut och propagera för/uppmanar tillsex med barn så är ju detta en handling som kan fördömas och något helt annat än att ha en viss sexuell läggning. Jag kan inte förstå varför så många har svårighet att skilja mellan läggning och handling. [u]Att säga att dödsstraff, dvs mord är OK är precis lika barbariskt som att säga att sex med barn är OK, båda är TOTALT OACCEPTABELT. [/u] Gita Kanske för att det inte finns något som talar emot att en läggning kan bli en handling. (skriver kanske, för att man inte vet, bara tro.) För övrigt är vi helt överrens om, gruppen som enskilt fenomen och att människor ska straffas för en handling inte en fantasi. en fantasi kan inte skada Men är inte en läggning något du testat och lagt dej till med, för att det var ok.? Förklaring på vad jag menar. en fantasi, är något du tror skulle vara nått att testa, men tror inte du skulle kunna/få eller våga
en läggning är något du är född med eller förvärvat, även om du ännu inte testat den fullt ut.
Handling...då är du "ute" och "avslöjad"
*Stintan*
27-10-2009, 12:26
CITAT (ängsvädd @ 27-10-2009, 11:11)  Den inställningen är inte ett dugg till nytta för barnen. Om alla föraktar, hatar, vill införa dödsstraff även på de personer som upptäckt att de tänder på - vissa - barn men som inte begått något övergrepp så når man inte dessa personer och kan erbjuda dem behandling och hjälp att inte begå några övergrepp. Om man vet vilka personerna är som har en pedofil läggning så blir det lättare att klara upp brott, lättare att få dem att inte begå brott. För det första så tycker jag det är ett otyg att ta citat ur dess sammanhang för då kan man vrida allt folk säger till vad som helst så var vänlig sluta med det. Vad vet du till vilken nytta det är eller inte? Jag tror inte att något barn mår dåligt för att jag inte gillar pedofiler, tvärtom. Jag har inget behov av att övertala någon annan att tycka likadant som jag men jag skulle önska en viss förståelse för hur jag tänker, utan att bli betraktad som mindre vetande. Jag har aldrig förespråkat dödsstraff, men skulle säkert känna att en pedofil som ger sig på mitt barn inte borde få leva, så dra inte in mig bland de som vill införa dödsstraff. Så du tror att det går att bota en sexuell läggning genom behandling? Sen när finns möjligheten till hjärntransplantation? Fast vi kanske skulle återinföra lobotimering det är nog enklare. Nej jag tror att du har fel. Jag tror inte att man kan tiga fram dessa pedofiler i ljuset. Om alla skulle respektera och tycka att det är OK så tystnar debatten och företeelsen blir mer accepterad både av pedofilerna själva och alla andra. Är det så vi ska ha det? I så fall önskar jag att jag aldrig blir mormor. Att ni värnar mer om presumtiva förövare än om barnen är för mig obegripligt.
CITAT (herkules @ 26-10-2009, 21:19)  hur det än är så finns det ingen som mår bättre av att folk sitter på forum och skriker att folk ska dödas, skäras tasken av mm. hur gör vi med kvinnliga förövare, ska vi slita äggledarna ur dem, sy ihop muttan och klippa bort händerna?
inget blir heller bättre av att man INTE diskuterar saken, ingen blir hjälpt av att det INTE pratas, tvärtom, tystnad och idiotiska kommentarer om att folk ska dödas traumatiserar ännu mer och de människor som blivit utsatta för övergrepp känner skuld och skam. jag vet så kom inte och snacka. Håller med fullkomligt, Att man måste våga/kunna prata om ett så svårt ämne, och jag är överraskad att man kunnat, så här långt, kunnat prata om och diskutera utan att det spårar ur fullständigt och tråden försvinner. Det är ett av det svåraste ämne man kan diskutera om och jag är verkligen imponerad av, att det har gått så här bra. Samtidigt måste man ha förståelse för, att en del personer tar känslorna lite längre än andra gör, vi är bara mäniskor.
Har därför också förståelse för dom "idiotiska" komentarerna, Även om, jag inte stödjer dom...(avrättning, kastrering, tortyr, m.m.
ängsvädd
27-10-2009, 12:35
CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 12:26)  .......
Så du tror att det går att bota en sexuell läggning genom behandling? Sen när finns möjligheten till hjärntransplantation? Fast vi kanske skulle återinföra lobotimering det är nog enklare. Nej jag tror att du har fel. Jag tror inte att man kan tiga fram dessa pedofiler i ljuset. Om alla skulle respektera och tycka att det är OK så tystnar debatten och företeelsen blir mer accepterad både av pedofilerna själva och alla andra. Är det så vi ska ha det? I så fall önskar jag att jag aldrig blir mormor. Att ni värnar mer om presumtiva förövare än om barnen är för mig obegripligt. Suck. Naturligtvis inte tiga - utan locka fram de med pedofil läggning för vård. Sådan behandling som sker i Tyskland som Platinum citerade tidigare i tråden. Där når man personer som upptäckt att de tänder på barn och själva är oroliga att de ska begå övergrepp vilket de inte vill göra. Man kan självklart inte behandla bort en läggning, däremot finna redskap att ha kontroll över den så att man inte begår övergrepp som sexuellt ofredande mm. Jo, en behandling som skulle kunna ta bort sexualdriften är kastrering - kemisk eller kirurgisk.
CITAT (ängsvädd @ 27-10-2009, 12:35)  Suck. Naturligtvis inte tiga - utan locka fram de med pedofil läggning för vård. Sådan behandling som sker i Tyskland som Platinum citerade tidigare i tråden. Där når man personer som upptäckt att de tänder på barn och själva är oroliga att de ska begå övergrepp vilket de inte vill göra. Man kan självklart inte behandla bort en läggning, däremot finna redskap att ha kontroll över den så att man inte begår övergrepp som sexuellt ofredande mm. Jo, en behandling som skulle kunna ta bort sexualdriften är kastrering - kemisk eller kirurgisk. Intressant tanke, jag läste det platinum skrev. Men förutsätter inte det, att man tolkar pedolili som en sexuell företeelse? och att dom är medvetna om, att dom är ett presumtivt hot som kan börja begå brott? Har dom den insikten?
Är resultaten goda, så bevisar ju det till en viss del, att det är sexlust som styr övergreppen och inte kontroll/makt som en del hävdar... (Obs!! inte här alltså) utan i forsknings/debattsamanhang ute i samhället. Fick förtydliga lite
CITAT (ängsvädd @ 27-10-2009, 12:35)  Suck. Naturligtvis inte tiga - utan locka fram de med pedofil läggning för vård. Hur ska man locka dem?
Aqvakul
27-10-2009, 12:46
CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 12:26)  För det första så tycker jag det är ett otyg att ta citat ur dess sammanhang för då kan man vrida allt folk säger till vad som helst så var vänlig sluta med det.
Vad vet du till vilken nytta det är eller inte? Jag tror inte att något barn mår dåligt för att jag inte gillar pedofiler, tvärtom. Jag har inget behov av att övertala någon annan att tycka likadant som jag men jag skulle önska en viss förståelse för hur jag tänker, utan att bli betraktad som mindre vetande.
Jag har aldrig förespråkat dödsstraff, men skulle säkert känna att en pedofil som ger sig på mitt barn inte borde få leva, så dra inte in mig bland de som vill införa dödsstraff.
Så du tror att det går att bota en sexuell läggning genom behandling? Sen när finns möjligheten till hjärntransplantation? Fast vi kanske skulle återinföra lobotimering det är nog enklare. Nej jag tror att du har fel. Jag tror inte att man kan tiga fram dessa pedofiler i ljuset. Om alla skulle respektera och tycka att det är OK så tystnar debatten och företeelsen blir mer accepterad både av pedofilerna själva och alla andra. Är det så vi ska ha det? I så fall önskar jag att jag aldrig blir mormor. Att ni värnar mer om presumtiva förövare än om barnen är för mig obegripligt. Ett påstående som nu har upprepats ett antal gånger, är att några här skulle värna mer om presumtiva förövare än om barnen. Jag har ingenstans sett att någon inte skulle sätta barnens bästa i första hand. Feltänket är att man faktiskt inte behöver sätta skyddet av barnen och en mänsklig behandlig av männsikor med en knepig läggning mot varandra. Det faktum att jag varken tror på att bunta ihop och slå ihjäl dem eller på lobotomering, innebär inte att problemet ska nonchaleras eller tigas ihjäl. Det handlar inte heller om respekt utan om vanlig medmänsklighet. De har samma rätt som alla andra att få hjälp att komma tillrätta med sina problem.
ängsvädd
27-10-2009, 12:52
CITAT (Magdis @ 27-10-2009, 12:44)  Hur ska man locka dem? I alla fall INTE som Grå föreslår att införa dödsstraff på de med pedofila fantasier - då kommer de garanterat att gömma sig. Ju mer hatade och jagade de blir desto mer kommer de att gömma sig och bli dolda och okända och därmed utgöra ett mycket större hot. Läs Platinums citat tidigare i tråden om hur man lockade personer med pedofil läggning till behandling och stödsamtal och hjälp att inte begå övergrepp i Tyskland - orkar ej leta reda på det nu.
CITAT (Aqvakul @ 27-10-2009, 12:46)  Ett påstående som nu har upprepats ett antal gånger, är att några här skulle värna mer om presumtiva förövare än om barnen. Jag har ingenstans sett att någon inte skulle sätta barnens bästa i första hand. Feltänket är att man faktiskt inte behöver sätta skyddet av barnen och en mänsklig behandlig av männsikor med en knepig läggning mot varandra. Det faktum att jag varken tror på att bunta ihop och slå ihjäl dem eller på lobotomering, innebär inte att problemet ska nonchaleras eller tigas ihjäl. Det handlar inte heller om respekt utan om vanlig medmänsklighet. De har samma rätt som alla andra att få hjälp att komma tillrätta med sina problem. Bra formulerat...
*Stintan*
27-10-2009, 12:58
CITAT (Gita @ 27-10-2009, 12:00)  Nu läste du inte riktigt vad jag skrev, jag kan inte fördöma någon för att ha en viss syn på som i dethär fallet sex, om någon däremot går ut och propagera för/uppmanar tillsex med barn så är ju detta en handling som kan fördömas och något helt annat än att ha en viss sexuell läggning. Jag kan inte förstå varför så många har svårighet att skilja mellan läggning och handling. [u]Att säga att dödsstraff, dvs mord är OK är precis lika barbariskt som att säga att sex med barn är OK, båda är TOTALT OACCEPTABELT. [/u] Gita Jag tror inte alls att vi har så svårt att skilja på läggning och handling men just pedofili är ett så känsligt ämne därför att det handlar om barn att åtminstone jag fördömer hela pedofilföreteelsen. Att en person har en pedofil läggning kan utgöra en risk för barn och blotta vetskapen att minsta risk finns att ett litet barn kan bli utsatt för sexuella övergrepp gör att jag fördömer "hela konceptet". CITAT (ängsvädd @ 27-10-2009, 12:35)  Suck. Naturligtvis inte tiga - utan locka fram de med pedofil läggning för vård. Sådan behandling som sker i Tyskland som Platinum citerade tidigare i tråden. Där når man personer som upptäckt att de tänder på barn och själva är oroliga att de ska begå övergrepp vilket de inte vill göra. Man kan självklart inte behandla bort en läggning, däremot finna redskap att ha kontroll över den så att man inte begår övergrepp som sexuellt ofredande mm. Jo, en behandling som skulle kunna ta bort sexualdriften är kastrering - kemisk eller kirurgisk. Var har jag varit emot den varianten som Platinum nämnde? Tvärtom skrev jag tidigare att det vore väl alldeles utmärkt.
CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 12:58)  Jag tror inte alls att vi har så svårt att skilja på läggning och handling men just pedofili är ett så känsligt ämne därför att det handlar om barn att åtminstone jag fördömer hela pedofilföreteelsen. Att en person har en pedofil läggning kan utgöra en risk för barn och blotta vetskapen att minsta risk finns att ett litet barn kan bli utsatt för sexuella övergrepp gör att jag fördömer "hela konceptet".
Var har jag varit emot den varianten som Platinum nämnde? Tvärtom skrev jag tidigare att det vore väl alldeles utmärkt. Så resonerar väl dom flesta normalbegåvade personer, tror jag.
*Stintan*
27-10-2009, 13:20
CITAT (Aqvakul @ 27-10-2009, 12:46)  Ett påstående som nu har upprepats ett antal gånger, är att några här skulle värna mer om presumtiva förövare än om barnen. Jag har ingenstans sett att någon inte skulle sätta barnens bästa i första hand. Feltänket är att man faktiskt inte behöver sätta skyddet av barnen och en mänsklig behandlig av männsikor med en knepig läggning mot varandra. Det faktum att jag varken tror på att bunta ihop och slå ihjäl dem eller på lobotomering, innebär inte att problemet ska nonchaleras eller tigas ihjäl. Det handlar inte heller om respekt utan om vanlig medmänsklighet. De har samma rätt som alla andra att få hjälp att komma tillrätta med sina problem. Ja jag vet att jag upprepar mig och jag vidhåller att man inte tänker på barnens bästa och sätter dem i främsta rummet om man tycker att presumtiva förövare ska få jobba med barn t.ex. Tyvärr går det ju inte alltid att förhindra som bekant. Vanlig medmänsklighet? Jag förstår inte vad du menar. En förövare är inte värd någon medmänsklighet från mig iallafall. CITAT (pejori @ 27-10-2009, 13:07)  Så resonerar väl dom flesta normalbegåvade personer, tror jag. Det trodde jag också men så är det ju uppenbart inte. Här ska det ju skiljas på både ditten och datten fast jag vet ju å andra sidan inte vilken begåvningsnivå alla ligger på.
Aqvakul
27-10-2009, 13:21
CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 13:16)  Ja jag vet att jag upprepar mig och jag vidhåller att man inte tänker på barnens bästa och sätter dem i främsta rummet om man tycker att presumtiva förövare ska få jobba med barn t.ex. Tyvärr går det ju inte alltid att förhindra som bekant. Vanlig medmänsklighet? Jag förstår inte vad du menar. En förövare är inte värd någon medmänsklighet från mig iallafall. Har du någon bra idé om hur man ska kunna hindra presumtiva förövare från att jobba med barn? Även förövare har i min värld ett människovärde, men nu talar vi ju också om presumtiva förövare. Hur tycker du att vi ska hantera dem?
CITAT Att en person har en pedofil läggning kan utgöra en risk för barn och blotta vetskapen att minsta risk finns att ett litet barn kan bli utsatt för sexuella övergrepp gör att jag fördömer "hela konceptet". Låt oss göra ett tankeexperiment: Att en person är en man med en mans sexuella läggning kan utgöra en risk för kvinnor att bli våldtagna och blotta vetskapen att minsta risk finns att en oskyldig kvinna kan bli utsatt för sexuella övergrepp gör att jag fördömer hela konceptet.
CITAT (Aqvakul @ 27-10-2009, 13:21)  Har du någon bra idé om hur man ska kunna hindra presumtiva förövare från att jobba med barn? Även förövare har i min värld ett människovärde, men nu talar vi ju också om presumtiva förövare. Hur tycker du att vi ska hantera dem?
Där har jag en teori...Säg emot om ni tycker jag har fel. Barnpornografibrott ska ha en hårdare straffsats och domstolar ska dömma ut rätt straff. Presumtiva smygpedofiler som inte begått brott, kan förhoppningsvis avhålla sig från BP på nätet, då straffet och risken att upptäckas är kännbart. Straffet idag är : Straff för barnpornografibrottStraffet för barnpornografibrott är fängelse i högst två år eller böter. Om brottet är ringa är straffet fängelse i högst sex månader. Grovt barnpornografibrott ger fängelse i lägst sex månader och högst sex år.
Vid bedömningen av om brottet är grovt ska särskild hänsyn tas till om det: - Begåtts yrkesmässigt eller i vinstsyfte.
- Utgjort ett led i brottslig verksamhet som utövats systematiskt eller i större omfattning.
- Avsett en särskilt stor mängd bilder eller avsett bilder där barn utsätts för särskilt hänsynslös behandling.
Kompisen till den jag skrev om tidigare är också dömd.: "En 53-årig man döms till fängelse i fyra månader. Han hade 40 000 bilder och nästan 1 200 filmer med barnporr i sin dator. 200 bilder och 48 filmer är särskilt hänsynslösa.
Trots detta ansåg tingsrätten inte att mannens brott var grovt. Men det gör hovrätten, med hänvisning till att bilderna uppenbart visar verkliga övergrepp, ibland på mycket små barn."
Han fick lägre än ministraffet
Då är inte straffet som utdöms i relation med brottet.Så hårdare utdömda straff för BP... Förövare är värre, men där tror jag att om hjälpen till barn som är/varit utsatta ska bli både bättre och framförallt längre. Nu får dom några ( ibland bara ett tiotal )timmar med en kurator/psykolog, och ses som färdigbehandlade. Med hjälp och stöd i ska vi säga...Tio år, så kanske man kan få en bättring på övergreppen som är familjerelaterat (där offret känner gärningsmannen) Då kan siffran ca75% av offer som blir gärningsmän minska, eftersom dom då fått hjälp under en lång tid, och inte blir gärningsmän... Noll tror jag inte vi kan få, såvida vi inte utrotar oss själva helt, men bra mycket bättre siffror än nu. Kan det vara en väg tror ni??? Eller är jag helt ute och cyklar???
*Stintan*
27-10-2009, 14:01
CITAT (Aqvakul @ 27-10-2009, 13:21)  Har du någon bra idé om hur man ska kunna hindra presumtiva förövare från att jobba med barn? Även förövare har i min värld ett människovärde, men nu talar vi ju också om presumtiva förövare. Hur tycker du att vi ska hantera dem? Det har jag naturligtvis ingen patentlösning på. Försök förstå vad jag skriver istället för att låta som om du leder ett seminarium. Det finns flera sidor av en fyrkant. Jag frågar mig rätt ofta varför människor säger eller tycker si och så bara för att försöka förstå ur en annan synvinkel. Det borde fler göra.
*Stintan*
27-10-2009, 14:07
CITAT (jholma @ 27-10-2009, 13:46)  Att en person har en pedofil läggning kan utgöra en risk för barn och blotta vetskapen att minsta risk finns att ett litet barn kan bli utsatt för sexuella övergrepp gör att jag fördömer "hela konceptet".
Låt oss göra ett tankeexperiment:
Att en person är en man med en mans sexuella läggning kan utgöra en risk för kvinnor att bli våldtagna och blotta vetskapen att minsta risk finns att en oskyldig kvinna kan bli utsatt för sexuella övergrepp gör att jag fördömer hela konceptet. Jag hoppas att du inte är så dum som du verkar.
Nja jag når inte Din nivå.........
Du klår mig med flera mil.....................
CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 14:07)  Jag hoppas att du inte är så dum som du verkar. H*n verkar mer vara ute efter att förstöra debattklimatet, så bäst är väl att ignorera det bara...
Vilket debattklimat?
På vilket sätt har Du bidragit till ett bra debattklimat?
Tala om självgodhet!
CITAT (jholma @ 27-10-2009, 14:12)  Nja du når inte Min nivå.........
Jag klår dig med flera mil.....................
Kul att Du har humor. Det visar att det finns mänsklighet hos Dig också. Alltså hopp om livet!
Aqvakul
27-10-2009, 14:42
CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 14:01)  Det har jag naturligtvis ingen patentlösning på. Försök förstå vad jag skriver istället för att låta som om du leder ett seminarium. Du har gärna synpunkter på hur andra uppträder. Va då "leder ett seminarium", är det bättre att som du säga att folk verkar dumma eller antyda bristande intelligens? CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 14:01)  Det finns flera sidor av en fyrkant. Jag frågar mig rätt ofta varför människor säger eller tycker si och så bara för att försöka förstå ur en annan synvinkel. Det borde fler göra. Ärligt talat, vad menar du? Meningarna ovan innehåller ju ingen som helst substans...
*Stintan*
27-10-2009, 14:59
CITAT (Aqvakul @ 27-10-2009, 14:42)  Du har gärna synpunkter på hur andra uppträder. Va då "leder ett seminarium", är det bättre att som du säga att folk verkar dumma eller antyda bristande intelligens?
Ärligt talat, vad menar du? Meningarna ovan innehåller ju ingen som helst substans... Konstiga jämförelser. Det jag svarade Jholma var väl inget svar till dig. Och vad gäller intelligensen så var det ett svar på någon annans inlägg beträffande folks intelligens om jag inte minns helt fel. Du ska inte snacka om att ha synpunkter på hur andra uppträder. Jag jag tyckte att det du skrev lät som en som leder ett seminarium. Vad vet jag det kanske beror på att du är lärare att du skriver på ett visst sätt. Så synd att du inte förstår men det blir lätt så när man inte kan se saker och ting från någon annan synvinkel än från ett håll.
Aqvakul
27-10-2009, 15:03
CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 14:59)  Så synd att du inte förstår men det blir lätt så när man inte kan se saker och ting från någon annan synvinkel än från ett håll. Nu kommer du igen med en personlig eftersläng. Jag ser den här frågan från barnens, pedofilernas och samhällets synvinkel. är det inte mer än ett håll?
ängsvädd
27-10-2009, 15:08
CITAT (Aqvakul @ 27-10-2009, 15:03)  Nu kommer du igen med en personlig eftersläng.
Jag ser den här frågan från barnens, pedofilernas och samhällets synvinkel. är det inte mer än ett håll? Håller helt med dig aquakul. De som generaliserar o drar alla över en kam ser det bara från ett håll. Du tillhör defintivt inte dem som gör det. Tycker det är tråkigt att ditt yrke dras upp i tid o otid på det sättet. Hade personen som gör det inte vetat om att du är lärare hade du inte fått de kommentarerna för du debatterar precis som många andra av oss här på odla som inte är lärare.
Myosotis
27-10-2009, 15:10
Har funderat mycket på den här tråden, även när datorn varit avstängd. Eftersom folk gärna missförstår får jag väl börja med att säga att jag inte är pedofil och att ingen form av övergrepp någonsin kan vara okej. Barnen måste skyddas och förrövarna behöver vård. Man ska inte dalta med dem eller ursäkta deras beteende. Med detta sagt så har jag en liten fundering, hoppas nu att ingen missförstår mig. Det har sagts att förrövarna ofta själva har varit utsatta för övergrepp som barn. Alla kanske inte blir pedofiler, men om vi nu tänker oss (OBS! Teoretiskt resonemang!) att man på något sätt visste att de säkert skulle bli det när de blir stora. Exakt när förlorar de sitt värde som människa? När de är små oskyldiga barn är de offer och ska skyddas, när de blir könsmogna ska de helt plötsligt yxmördas enligt vissa. Det räcker tydligen med en enda förbjuden tanke för att de ska ha förverkat rätten att leva. Men då kan vi väl avliva alla barn som har utsatts för övergrepp direkt? För säkerhets skull, eftersom de antagligen i sin tur kommer att bli pedofiler när de blir stora. (OBS! Jag tycker naturligtvis inte det.)
Piccante
27-10-2009, 15:13
CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 14:01)  Det har jag naturligtvis ingen patentlösning på. Försök förstå vad jag skriver istället för att låta som om du leder ett seminarium.
Det finns flera sidor av en fyrkant. Jag frågar mig rätt ofta varför människor säger eller tycker si och så bara för att försöka förstå ur en annan synvinkel. Det borde fler göra. Det är det jag har försökt med från första början i denna tråden  Men det har tyvärr mest lett till missförstånd och angrepp mot folk.
Aqvakul
27-10-2009, 15:13
CITAT (ängsvädd @ 27-10-2009, 15:08)  Håller helt med dig aquakul. De som generaliserar o drar alla över en kam ser det bara från ett håll. Du tillhör defintivt inte dem som gör det. Tycker det är tråkigt att ditt yrke dras upp i tid o otid på det sättet. Hade personen som gör det inte vetat om att du är lärare hade du inte fått de kommentarerna för du debatterar precis som många andra av oss här på odla som inte är lärare. Tack!
CITAT (Myosotis @ 27-10-2009, 15:10)  Har funderat mycket på den här tråden, även när datorn varit avstängd. Eftersom folk gärna missförstår får jag väl börja med att säga att jag inte är pedofil och att ingen form av övergrepp någonsin kan vara okej. Barnen måste skyddas och förrövarna behöver vård. Man ska inte dalta med dem eller ursäkta deras beteende. Med detta sagt så har jag en liten fundering, hoppas nu att ingen missförstår mig. Det har sagts att förrövarna ofta själva har varit utsatta för övergrepp som barn. Alla kanske inte blir pedofiler, men om vi nu tänker oss (OBS! Teoretiskt resonemang!) att man på något sätt visste att de säkert skulle bli det när de blir stora. Exakt när förlorar de sitt värde som människa? När de är små oskyldiga barn är de offer och ska skyddas, när de blir könsmogna ska de helt plötsligt yxmördas enligt vissa. Det räcker tydligen med en enda förbjuden tanke för att de ska ha förverkat rätten att leva. Men då kan vi väl avliva alla barn som har utsatts för övergrepp direkt? För säkerhets skull, eftersom de antagligen i sin tur kommer att bli pedofiler när de blir stora. (OBS! Jag tycker naturligtvis inte det.)
Tycker först och främst det är tråkigt att man inte ska våga skriva för att man riskerar att bli avrättad om man skriver fel . Att man ska behöva helgardera sig, för att inte missförstås här (har markerat vad jag menar) Annars är det ju ditt inlägg verkligen en fundering. När slutar offer att vara barn och förlorar sitt mäniskovärde, verkligen tankeväckande. Jag kan inte svara på det faktist. Tänker inte ens försöka.... CITAT (Aqvakul @ 27-10-2009, 15:03)  Nu kommer du igen med en personlig eftersläng.
Jag ser den här frågan från barnens, pedofilernas och samhällets synvinkel. är det inte mer än ett håll? Tycker jag nog, att det är flera håll, alltså.
CITAT (jholma @ 27-10-2009, 13:46)  Att en person har en pedofil läggning kan utgöra en risk för barn och blotta vetskapen att minsta risk finns att ett litet barn kan bli utsatt för sexuella övergrepp gör att jag fördömer "hela konceptet". Låt oss göra ett tankeexperiment:
Att en person är en man med en mans sexuella läggning kan utgöra en risk för kvinnor att bli våldtagna och blotta vetskapen att minsta risk finns att en oskyldig kvinna kan bli utsatt för sexuella övergrepp gör att jag fördömer hela konceptet. Jo serru! Du har kanske missat en väsentlig skillnad. Det ena alternativet medför trots allt något gott också, som tyvärr tvingar oss att ta vissa risker. Det andra alternativet medför enbart risker för samhällets allra mest utsatta och försvarslösa. Vi måste ta risken att låta honor och hanar att vistas i samma område för att vi ska kunna föra människosläktet vidare. Visserligen går det att lösa med insemination, men då går man ju miste om en hel del skoj också....  Vi honor är nog ändå villiga ta risken att ha en massa lösstrykande män omkring oss, trots allt. Vi är nämligen så fruktansvärt modiga av oss och dessutom har vi förmånen att få föra ordet för oss själva i frågan. Men vem vet, det kanske kan bli ändring på det också om inte hanarna ser till att sköta sej. Då stänger vi in dem i reservat.
Myosotis
27-10-2009, 15:29
CITAT (pejori @ 27-10-2009, 15:23)  Tycker först och främst det är tråkigt att man inte ska våga skriva för att man riskerar att bli avrättad om man skriver fel . Att man ska behöva helgardera sig, för att inte missförstås här (har markerat vad jag menar) Visst är det tråkigt. Men jag har lärt mig att det är bättre att vara lite övertydlig så kanske det finns en viss chans att man kan diskutera sakfrågan istället för att behöva bedyra sjuttielva gånger att man inte menade på riktigt att några barn skulle avlivas.
Schysst svar
CITAT (Markus_H @ 27-10-2009, 15:13)  Det är det jag har försökt med från första början i denna tråden  Men det har tyvärr mest lett till missförstånd och angrepp mot folk. Tycker du verkligen att du mest har blivit missförstådd? Personligen har jag fattat din ståndpunkt redan från början nämligen. Sedan får jag inte riktigt ihop att du har försökt och folk har därför blivit angripna... Läser jag ditt inlägg som fan läser bibeln nu???  CITAT (Myosotis @ 27-10-2009, 15:29)  Visst är det tråkigt. Men jag har lärt mig att det är bättre att vara lite övertydlig så kanske det finns en viss chans att man kan diskutera sakfrågan istället för att behöva bedyra sjuttielva gånger att man inte menade på riktigt att några barn skulle avlivas. Men håll med om, att det inte är lätt att hålla koll på alla ordförklaringar, samtidigt som man ska försöka få i väg ett vettigt inlägg CITAT (Cacki @ 27-10-2009, 15:25)  Jo serru! Du har kanske missat en väsentlig skillnad. Det ena alternativet medför trots allt något gott också, som tyvärr tvingar oss att ta vissa risker. Det andra alternativet medför enbart risker för samhällets allra mest utsatta och försvarslösa. Vi måste ta risken att låta honor och hanar att vistas i samma område för att vi ska kunna föra människosläktet vidare. Visserligen går det att lösa med insemination, men då går man ju miste om en hel del skoj också....  Vi honor är nog ändå villiga ta risken att ha en massa lösstrykande män omkring oss, trots allt. Vi är nämligen så fruktansvärt modiga av oss och dessutom har vi förmånen att få föra ordet för oss själva i frågan. Men vem vet, det kanske kan bli ändring på det också om inte hanarna ser till att sköta sej. Då stänger vi in dem i reservat.   Helt underbart...Tack för ett gott skratt
Piccante
27-10-2009, 15:36
CITAT (pejori @ 27-10-2009, 15:31)  Tycker du verkligen att du mest har blivit missförstådd? Personligen har jag fattat din ståndpunkt redan från början nämligen. Sedan får jag inte riktigt ihop att du har försökt och folk har därför blivit angripna... Läser jag ditt inlägg som fan läser bibeln nu???  Men håll med om, att det inte är lätt att hålla koll på alla ordförklaringar, samtidigt som man ska försöka få i väg ett vettigt inlägg Jag har kanske inte personligen blivit angripen men jag har försökt att "tänka lite utanför boxen" och kan förstå Nauti och andras tankegångar och då har vissa svarat med ganska generella och svepande mothugg som varit mer på nivån förolämpning än argument. Känns inte som om debattklimatet varit det bästa. Hur många gånger har de som försökt hävda att även en person med pedofila böjelser men som INTE är en förbrytare (i den mening att personen gjort något brottsligt bör omfattas av samma mänskliga rättigheter som andra) inte fått höra att de försvarar pedofili och övergrepp mot barn?
CITAT (Markus_H @ 27-10-2009, 15:36)  Jag har kanske inte personligen blivit angripen men jag har försökt att "tänka lite utanför boxen" och kan förstå Nauti och andras tankegångar och då har vissa svarat med ganska generella och svepande mothugg som varit mer på nivån förolämpning än argument. Känns inte som om debattklimatet varit det bästa. Hur många gånger har de som försökt hävda att även en person med pedofila böjelser men som INTE är en förbrytare (i den mening att personen gjort något brottsligt bör omfattas av samma mänskliga rättigheter som andra) inte fått höra att de försvarar pedofili och övergrepp mot barn? Då är vi på samma nivå,  för jag tycker inte heller du fått direkt skit, eftersom du skrivit klara inlägg utan "flummiga utsvävningar) och sedan skrikit, "ni förstår inte vad jag menar. (hur man nu ska kunna göra det). Men, det är väl för att dom har själva angripit folk för att dom är generella, och sedan själva gjort det felet själva... Jag har nog tyckt att dom själva har tolkat ord och inlägg till sin fördel, men angripit andra för att göra samma sak.. Alltså inte läst vad det står utan trott vad någon menar.
Myosotis
27-10-2009, 15:44
CITAT (Markus_H @ 27-10-2009, 15:36)  Jag har kanske inte personligen blivit angripen men jag har försökt att "tänka lite utanför boxen" och kan förstå Nauti och andras tankegångar och då har vissa svarat med ganska generella och svepande mothugg som varit mer på nivån förolämpning än argument. Känns inte som om debattklimatet varit det bästa. Hur många gånger har de som försökt hävda att även en person med pedofila böjelser men som INTE är en förbrytare (i den mening att personen gjort något brottsligt bör omfattas av samma mänskliga rättigheter som andra) inte fått höra att de försvarar pedofili och övergrepp mot barn? Jag tycker att du som vanligt klart och tydligt har uttryckt en mycket vettig åsikt. "Yxmördarna" är nog känslomässigt väldigt starkt engagerade och har inte velat eller kunnat ta till sig allt som skrivits utan har läst det de har trott att t.ex. Nauti skrivit. Intressant förresten med den lite ovanliga fördelningen av vem som tycker vad, det är nog första gången jag håller med Nauti och Gita.
CITAT (*Stintan* @ 27-10-2009, 13:20)  Det trodde jag också men så är det ju uppenbart inte. Här ska det ju skiljas på både ditten och datten fast jag vet ju å andra sidan inte vilken begåvningsnivå alla ligger på. Ja det verkar ju jättesvårt att skilja på läggning och fantasier och faktiskt genomförd handling, något som ju borde vara både självklar t och enkelt. Gita
Sedan kan jag personligen tycka att ett visst mått av generalisering måste man ha, för att få en vettig debatt. Att hela tiden behöva skilja bort minoriteten och gruppen som helhet trasar sönder debatten. Tror att vad man än diskuterar om, så är det Ämnet som helhet man debatterar, inte undantagen, då allt inte är 100%-igt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|